Lubicie podróżować, ale to, co spakować na wyjazd, prawie zawsze okazuje się dla Was problemem? Nawet jeśli macie spore doświadczenie w zwiedzaniu oraz pakowaniu walizki czy plecaka, często zadajecie sobie pytanie: co zabrać w podróż? Mamy dla Was poradnik, dzięki któremu ten problem zniknie raz na zawsze!

PAKOWANIE NA WYJAZD – TORBA PODRÓŻNA TO PODSTAWA

Pierwszą rzeczą, którą musimy wybrać, gdy zastanawiamy się co zabrać na wyjazd, jest oczywiście rodzaj bagażu. Walizka? Plecak? Torba podróżna? Musimy wybrać mądrze.

Nasze wybory najlepiej oprzeć na podstawie miejsca, do którego się udajemy. Ważne są również aktywności, które zaplanowaliśmy i po prostu rodzaj wypoczynku.

Jeśli wybraliście hotel czy resort i macie w planach relaks na basenie, a jedyną trasą, którą pokonacie, będzie droga z samochodu do pokoju hotelowego – zabierzcie się za pakowanie walizki. To najlepsze rozwiązanie na wyjazd, podczas którego planujecie leniwy wypoczynek i stawiacie na wygodne rozwiązania.

Jednak, gdy postawiliście sobie za cel aktywne zwiedzanie i częste przemieszczanie się z miejsca na miejsce, pomyślcie o pakowaniu plecaka – ma być Wam przede wszystkim wygodnie. Plecak z łatwością przeniesiecie, upchniecie w pociągu, autobusie czy samolocie – z walizką nie zawsze jest to możliwe.

Torba lub torebka przydadzą się na pewno w postaci bagażu podręcznego. Mają Wam służyć jako miejsce, do którego zapakujecie najważniejsze rzeczy tak, aby były pod ręką. Polecamy Wam sprytne rozwiązania np. małą nerkę – to idealne miejsce na dokumenty, telefon czy bilety lotnicze. Jest to również rozwiązanie najbardziej bezpieczne.

co spakować na wyjazd plecak walizka

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU?

Aby dobrze przygotować się do wyjazdu, szczególnie tego zagranicznego, należy sprawdzić wszystkie zasady wjazdowe do danego kraju. Nie każdy pamięta, aby zabrać paszport, gdy leci do Londynu czy by załatwić sobie wizę przed wylotem do Wietnamu.

Przygotowaliśmy krótką checklistę, która pomoże Wam sprawdzić najważniejsze rzeczy:

  • jakie dokumenty są wymagane, by móc wjechać do danego kraju,
  • czy należy posiadać zaświadczenie o szczepieniu lub aktualny wynik testu na Covid-19 lub inne choroby,
  • czego nie można wwozić do danego kraju, a czego z niego wywozić,
  • jakie zaleca się przejść szczepienia przed wyjazdem,
  • co jest zabronione na terenie danego kraju – może się zdarzyć tak, że coś, czego używamy na co dzień w Polsce, jest zakazane na terenie państwa, do którego się udajemy.

Jeśli chodzi o wspomniane zakazy, podpowiadamy: np. na terenie Tajlandii zakazane jest używanie papierosów elektrycznych. Przepisy dotyczące tego zakazu zostały wprowadzone w 2014 roku, a kara za ich nieprzestrzeganie może sięgać nawet 10-ciu lat więzienia!

Jeśli lecicie w podróż samolotem, istotne będzie nie tylko to, co spakować na wyjazd, ale też jak. Przed rozpoczęciem pakowania, sprawdźcie wymagane wymiary bagażu dla linii lotniczych, z których usług będziecie korzystać. Przeczytajcie nasz poradnik na temat tego, co spakować do bagażu podręcznego i co można zabrać do samolotu.

paszport co psakować na wyjazd

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ W PODRÓŻ, CO LEPIEJ ODPUŚCIĆ – LISTA PRZYDATNYCH RZECZY

Wiadomo, że każdy z nas jest inny i czego innego potrzebuje w podróży. Jednak istnieją oczywiście rzeczy niezbędne, o których nie możecie zapomnieć, lecąc za granicę oraz takie, które po prostu przydadzą się każdemu.

DOKUMENTY

Jak wspominaliśmy – konieczne jest sprawdzenie, jakich dokumentów wymaga się od nas, byśmy mogli przekroczyć granicę danego kraju. Paszport? Dowód osobisty? Podczas podróży warto mieć dokumenty pod ręką i trzymać je np. we wspomnianej nerce czy wybranej przegródce plecaka.

Może Wam się to wydać oczywiste, ale często pakując walizkę czy plecak zaczynamy od dokumentów i wkładamy je w pierwszej kolejności, a warto znaleźć im dobre i strategiczne miejsce w naszym bagażu.

Z pewnością przydadzą się również wszystkie wydrukowane rezerwacje, zaświadczenia czy ubezpieczenie turystyczne.

KOSMETYCZKA PODRÓŻNA

Co warto spakować do kosmetyczki na wyjazd? Na pewno Wasze ulubione kosmetyki, zalecamy jednak ograniczyć ich ilość, szczególnie jeśli lecicie na wakacje tylko z bagażem podręcznym.

Pamiętajcie o kremach! Często już w samolocie powietrze jest tak suche, że tylko porządny krem nawilżający może pomóc. Lepsze linie lotnicze zapewniają kremy czy balsamy w swoich toaletach, jednak nie możemy na to liczyć w budżetowych liniach lotniczych.

Warto by w Waszych kosmetyczkach znalazły się również nawilżane chusteczki czy płyny do dezynfekcji – naszym zdaniem to must have w każdej podróży.

APTECZKA

Środki medyczne i leki to coś, o czym również musimy pamiętać, gdy zastanawiamy się, co spakować na wyjazd. Na pewno przydadzą się podstawowe składniki każdej apteczki, czyli plaster czy bandaż. Możecie odpuścić wodę utlenioną i nożyczki – jest możliwość, że w ogóle nie wejdziecie z nimi na pokład samolotu.

Pamiętajcie oczywiście o zabraniu leków, które regularnie przyjmujecie. Gdy lecicie samolotem, warto zapakować leki do przezroczystej foliowej torebki. Przyda się również zaświadczenie od lekarza w języku angielskim dotyczące przyjmowanych lekarstw.

apteczka kosmetyczka co psakować na wyjazd

aparat fotograficzny paszport pakowanie na wyjazd

AKCESORIA I ELEKTRONIKA

Jeśli zabieracie w podróż sprzęt elektroniczny, to pamiętajcie o wszystkich ładowarkach. Może Wam się przydać również powerbank. O czym często zapominamy? Żeby sprawdzić, jakiego rodzaju gniazdek i wtyczek używa się w danym kraju. Może okazać się, że potrzebny będzie adapter, żebyście mogli w ogóle korzystać z gniazdek elektrycznych.

INNE PRZYDATNE RZECZY NA WYJAZD

Przydatne będą również wszelkiego rodzaju akcesoria, które sprawią, że Wasza podróż będzie przyjemna i wygodna. Poduszka pod głowę, dobra książka, poradniki, słuchawki, a nawet ulubione przekąski. Na wakacjach nie powinniśmy sobie niczego odmawiać.

akcesoria przydatne w podróży

elektronika tablet spakowany na wyjazd

JAKIE UBRANIA WARTO ZABRAĆ NA WYJAZD?

Jeśli zastanawiacie się, co spakować na wyjazd, przede wszystkim zacznijcie od sprawdzenia pogody! W dużej mierze to od niej uzależniona będzie zawartość Waszych walizek.

Większość garderoby na wyjazd powinny zajmować ubrania, które przydadzą się podczas pogody przeważającej w danym okresie w miejscu, do którego się wybieracie. Jeśli to klimat ciepły – z pewnością przydadzą się rzeczy zwiewne i lekkie.

Mniejszą część walizki powinny zająć rzeczy na tak zwany „wszelki wypadek” – np. długie spodnie, cieplejsze bluzy, coś do narzucenia w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zalecamy zabrać po jednej ich sztuce.

Jeśli wybieracie się w chłodniejsze rejony, powinniście zapakować większość ubrań, które przydadzą się na niższe temperatury i np. jedną czy dwie rzeczy, na wypadek cieplejszej aury. Jak zawsze w podróży, trzeba po prostu przewidywać różne scenariusze i pakować się z głową.

Jeśli chodzi o letnie kierunki, kobiety z pewnością postawią na zwiewne sukienki, a mężczyźni na lniane koszule. Co spakować nad morze? Przydadzą się kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy lekkie narzutki chroniące od słońca.

Co spakować w góry? Tu odsyłamy Was do naszego artykułu: Co zabrać na wyjazd w góry.

jakie ubrania spakować w podróż

JAK SPAKOWAĆ UBRANIA DO WALIZKI, PLECAKA CZY TORBY?

Wiecie już, co spakować na wyjazd, ale chcemy Wam również podpowiedzieć, jak zrobić to sprytnie i szybko!

Jak spakować ubrania do walizki, żeby się nie pogniotły? Jeśli umiejętnie złożycie Wasze ubrania, obejdzie się bez żelazka ani prasowalnicy. Co oznacza dla nas sprytne i umiejętne składanie rzeczy?

Rozwiązaniem jest ich rolowanie. Większość rzeczy, które planujemy zmieścić w walizce czy plecaku, najlepiej najpierw złożyć na pół, wzdłuż ich długości.  Następnie należy je zwijać od góry do dołu. Na przykład: t-shirty od kołnierzyka w dół, a spodnie od pasa w dół.

To naprawdę sprawdzony sposób, jeśli zastanawiacie się na tym, jak spakować ubrania, żeby zajmowały mniej miejsca. Zwinięte ubrania mniej się gniotą i łatwiej zmieszczą w każdym rodzaju bagażu, bez względu na to, czy postawicie na walizkę, plecak czy torbę podróżną.

plecak w podróży porady

CO WARTO SPAKOWAĆ NA 3-DNIOWY, 5-DNIOWY, 7-DNIOWY WYJAZD?

Rolowanie ubrań sprawdzi się, jeśli wyjeżdżacie na krótko, ale również na dłuższe wyjazdy, gdy zechcecie zmieścić w bagażu wiele różnych stylizacji. Przemyślcie też ilość rzeczy, na pewno wiele razy po powrocie i rozpakowywaniu bagażu znaleźliście ubrania, których nie mieliście na sobie ani razu.

Naszym zdaniem, to przydatne wskazówki zarówno na 3-dniowy wyjazd z bagażem podręcznym, jak i ten dłuższy – tygodniowy.

Co spakować na weekend? Zapakujcie 1-2 gotowe stylizacje i ubierzcie się na cebulkę, do kosmetyczki włóżcie jedynie podstawowe rzeczy, a odpuście mało przydatne akcesoria.

Co spakować na 5 dni? Obierzcie zasadę podobną jak wyżej. Jednak pozwólcie sobie na włożenie do bagażu sukienki na większe wyjście czy grubszego swetra na wypadek pogorszenia pogody.

Co spakować na 7 dni? Na pewno nie przesadźcie z ilością rzeczy, 2 pary spodni, 4 t-shirty i 3 sukienki lub koszule powinny wystarczyć. Pomyślcie o tym, co nosicie na co dzień i przełóżcie to na klimat i pogodę, które panują w miejscu Waszego wyjazdu.

 

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik przyda Wam się za każdym razem, gdy będziecie mierzyć się z dylematem pt. Co spakować na wyjazd? Dajcie znać w komentarzach, co Wy zabieracie w podróż i czy też rolujecie ubrania?

A jeśli jeszcze nie zarezerwowaliście wakacji i pakowanie dopiero przed Wami, sprawdźcie nasz poradnik dotyczący rezerwacji noclegów na Booking!

Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!