Burano we Włoszech – przybywając do Wenecji wiedzieliśmy, iż musimy wygospodarować trochę czasu na odwiedzenie tego miejsca – uroczej wysepki charakteryzującej się ferią barw. Warto było odwiedzić to kolorowe miejsce, gdyż jest jedyne w swoim rodzaju. Przekonajcie się dlaczego warto popłynąć do Burano we Włoszech.

GDZIE JEST BURANO / WŁOCHY?

Malownicze Burano we Włoszech to wyspa położona w części północnej Laguny Weneckiej. Od Wenecji oddalona jest około 7 kilometrów i zamieszkuje ją około 4 tysiące mieszkańców trudniących się głównie handlem pamiątkami, pracą w hutach szkła na pobliskim Murano czy prowadzeniem restauracji. Dawniej utrzymywano się na Burano z produkcji koronek i połowu ryb. Historia wskazuje, iż Burano założyli Rzymianie.

Burano Włochy co zwiedzić

Burano Włochy co zwiedzić

JAK DOTRZEĆ NA BURANO Z WENECJI?

Burano we Włoszech jest celem wielu turystów przebywających w Wenecji. Zazwyczaj przypływają tutaj na półdniową lub jednodniową wycieczkę. Tak zrobiliśmy i my. Wcześnie rano udaliśmy się na przystanek Fodamente Nove w Wenecji. Zieloną linią nr 12, Vaporetto nr 12 dopłynęliśmy na Burano w sposób bezpośredni. Po drodze wodny tramwaj miał dwa przystanki – na Murano i Torcello. Zarówno w jedną, jak i w drugą stronę kupiliśmy bilet 75 minutowy – 9,50 euro / 1 osoba. Istnieje możliwość kupienia biletu jednodniowego, dwudniowego, trzydniowego i siedmiodniowego. Te opcje nas nie interesowały, gdyż zaplanowaliśmy spędzenie połowy dnia na kolorowej wysepce. Dla dzieci poniżej 6 roku życia przyjazdy są bezpłatne.

Warto przybyć na Burano / Włochy tak jak my – jak najwcześniej rano, aby mieć możliwość spaceru po wyspie bez tłumu turystów. Im później na Burano przypłyniecie tym mniej kameralne warunki będą panowały. W godzinach porannych mieliśmy wyspę praktycznie dla siebie i mogliśmy obserwować powolne życie mieszkańców i gubić się w kolorowych uliczkach.

Burano Włochy co zwiedzić

Burano Włochy co zwiedzić

Burano Włochy co zwiedzić

KOLOROWE DOMY NA BURANO / WŁOCHY

Przed przybyciem na włoskie Burano zastanawialiśmy się dlaczego domy są tutaj tak kolorowe?

Ano dlatego, iż intensywne kolory miały dawniej ułatwić rybakom przybywanie do domów z połowów, kiedy była mgła, a mgieł w tych rejonach jest sporo.

Jest jeszcze jedna hipoteza, która mówi iż wyraźne kolory domów wskazywały granicę własności mieszkańców wyspy.

Nikt natomiast nie przypuszczał, że malowanie budynków barwnymi kolorami przyciągnie turystów.

Na Burano znajdują się domy dwu lub trzykondygnacyjne w kształcie prostokąta. Aby przemalować budynek na inny kolor właściciel musi zgłosić ten fakt do urzędu, kolor  i rodzaj farby musi również zostać z urzędem skonsultowany. Warunek jest jeden – kolor konkretnego domu nie może być taki sam lub podobny do budynków sąsiednich.

Burano Włochy

Burano Włochy

Burano Włochy co zwiedzić

Burano Włochy co zwiedzić

KORONKI Z BURANO / WŁOCHY

Czytając o Burano na pewno natkniecie się na informacje, że wyspa słynęła dawniej z produkcji koronek. Tak, to prawda, a prawdziwy bum na koronki z Burano był w wieku XVI.

Koronkarstwem zajmowały się kobiety – szczególnie w czasie, kiedy ich mężowie wypływali na połów. Niestety z czasem zainteresowanie w Europie koronkami z Burano zaczęło się zmniejszać, a ich produkcją zajmowały się maszyny – praca kobiet nie była już potrzebna.

Aby ocalić koronkową tradycję na Burano / Włochy otworzono roku 1872 roku szkołę koronkarstwa.

Obecnie spacerując po Burano nie spotkacie żadnej kobiety dziergającej koronki przed domem, ale sporo tego typu wyrobów można kupić w sklepikach z pamiątkami.

Na wyspie działa też Muzeum Koronek – Museo del Merletto na Piazza Baldassarre Galuppi.

Burano Włochy kolorowe domki

Burano Włochy kolorowe domki

Burano Włochy kolorowe domki

CO ZWIEDZIĆ NA BURANO / WŁOCHY?

Zwiedzanie Burano to przede wszystkim spacer i odkrywanie urokliwych zakątków.

Burano to nie jedna wyspa, a cztery: San Mauro, Giudecca, Terranova, San Martino, które przedzielają trzy kanały:  Rio Pontinello, Rio Terranova, Rio Zuecca. Dzięki kładkom dla pieszych wędruje się pomiędzy nimi.

Zwiedzając i spacerując po Burano szczególną uwagę warto zwrócić na:

  • Piazza Baldassarre Galuppi, kościół San Martino i krzywa wieża na Burano – jedyny plac na Burano wraz z jedynym kościołem, który posiada krzywą wieżę
  • Rio Pontinello – najdłuższy kanał na Burano z czterema mostami
  • La Casa di Bepi Suà – najbardziej kolorowy dom na Burano / Włochy
Burano Włochy kolorowe domki
  • Rio Zuecca – mniej kręty kanał z którego można zobaczyć krzywą wieżę kościoła San Martino
  • Rio Terranova – bardzo spokojny i kameralny kanał Burano, posiada dwa mosty
  • Tre Ponti – tutaj krzyżują się kanały: Rio Pontinello i Rio Zuecca. wszyscy chętnie robią sobie zdjęcia na Tre Ponti i uważa się to miejsce za najbardziej romantyczne
  • Corte della Comare – szereg tych samych domów i każdy w innym – intensywnym kolorze

Dzięki włoskiemu Burano powstał na naszym blogu chyba najbardziej barwny artykuł – kolor niebieski, różowy, fioletowy, żółty i pomarańczowy wiodą prym na Burano. To była piękna, półdniowa wycieczka z Wenecji do Burano. Było warto!

Więcej o Włoszech znajdziecie tutaj:
Włochy

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!