Dolomity – najpiękniejsze pasmo górskie w Alpach. Zachwycają dostojnością… sprawiają wrażenie groźnych przez ich strzelistą budowę. W trakcie naszego pierwszego pobytu w tej części Włoch zobaczyliśmy i doświadczyliśmy 10 pięknych miejsc w Dolomitach – były szlaki, jeziora, przełęcze, płaskowyż: esencja. W tym artykule dzielimy się z Wami najpiękniejszymi miejscami w Dolomitach, ale pamiętajcie: jeden wyjazd w Dolomity to zdecydowanie za mało. Najpiękniejsze miejsca w Dolomitach czekają na Was.

SZLAK W DOLOMITACH TRE CIME DI LAVAREDO

 • trudność szlaku: łatwy
 • długość szlaku: 10 kilometrów
 • czas przejścia pętli: 5-6 godzin z przystankami na zdjęcia
 • oznakowanie szlaku: 101

Najsłynniejszy szlak turystyczny w Dolomitach, który trzeba przejść – tym bardziej, iż nie jest trudny, a jakże piękny. Przejście tego szlaku turystycznego w Dolomitach polega na okrążeniu trzech najsłynniejszych szczytów: Cima Piccola (2857 m n.p.m.), Cima Ovest (2973 m n.p.m.) i Cima Grande (3003 m n.p.m.). Są one wizytówką Dolomitów uwiecznianą w przewodnikach, folderach, pocztówkach. Szlak rozpoczyna się przy schronisku Rifugio Auronzo.

Na początku mija się małą kapliczkę, następnie dociera się do schroniska Lavaredo.

Polecamy Wam dalsze przejście pętli z przystankiem przy najpopularniejszym schronisku Dolomitów – Rifugio Locatelli obok którego znajdują się tajemnicze jaskinie oraz dwa jeziorka – Laghi del Piani. Samo miejsce jest bardzo fotogeniczne. Popatrzcie:

Robiąc pętlę cały czas towarzyszyły nam widoki na słynne trzy wieże, czyli Tre Cimie.

Opuszczając tereny schroniska Rifugio Locatelli skierowaliśmy się w stronę schroniska Malga Langalm.

Szlak kończy się zjawiskowym widokiem na dolinę Misuriny i grupę Cadini dochodząc ponownie do schroniska Rifugio Auronzo, w którym udało nam się posilić, gdyż było jeszcze czynne.

Pętla wokół Tre Cime di Lavaredo zrobiła na nas niesamowite wrażenie. To najpiękniejsze miejsce w Dolomitach – klasyka.

Wiele informacji na temat jak zorganizować wycieczkę w Dolomity znajdziecie w poradniku praktycznym.

TRE CIME DI LAVAREDO DOLOMITY

TRE CIME DI LAVAREDO DOLOMITY

TRE CIME DI LAVAREDO DOLOMITY

TRE CIME DI LAVAREDO DOLOMITY

TRE CIME DI LAVAREDO DOLOMITY SZLAKI

 DOLOMITY Rifugio Locatelli

Rifugio Locatelli Dolomity

Rifugio Locatelli Dolomity szlaki

TRE CIME DI LAVAREDO DOLOMITY

TRE CIME DI LAVAREDO DOLOMITY

TRE CIME DI LAVAREDO DOLOMITY

TRE CIME DI LAVAREDO DOLOMITY

TRE CIME DI LAVAREDO DOLOMITY

SZCZYT W DOLOMITACH SECEDA

Na ten niezwykły szczyt Dolomitów możemy dostać się na dwa sposoby: pieszo albo kolejką gondolową: Ortisei-Furnes-Seceda. My zdecydowaliśmy się na opcję drugą – wygodniejszą i pozwalająca nam zaoszczędzić dużo czasu, który woleliśmy wykorzystać na wędrowanie po rozległych terenach szczytu Seceda. A jest tam sporo do zobaczenia.

WAŻNE: Kolejka jeździ tylko w sezonie letnim i zimowym (grudzień-kwiecień i czerwiec-początek października).

Będąc na szczycie Secedy polecamy wybrać się na wędrówkę do schroniska Pieralongia w pobliżu, którego dumnie górują dwie strzelista iglice. Po drodze zatrzymaliśmy się też na ciepłą herbatę, chillout i podziwianie widoków w schronisku Baita Troier.
Nie mogliśmy odmówić sobie spaceru do głównego punktu widokowego: Fermeda Towers z widokiem na poszarpane ściany masywu Odle. Piękne fotografie są gwarantowane z tego miejsca.

SECEDA DOLOMITY

SECEDA DOLOMITY

SZLAK W DOLOMITACH  DO LAGO DI SORAPIS

 • trudność szlaku: średni
 • długość szlaku: 5,8 kilometra w jedną stronę
 • czas przejścia: 2-3 godziny z przystankami na zdjęcia w jedną stronę
 • oznakowanie szlaku: 215

Szlak do najpiękniejszego jeziora w Dolomitach, który rozpoczyna się przy Przełęczy Trzech Krzyży – Passo Tre Croci.

Błękitny kolor wody jeziora przyciąga fotografów z całego świata, a widoczne w tle bajkowe formacje skalne z charakterystycznym szczytem Dito di Dio, czyli Palec Boży (2603 m n.p.m.) dodają temu miejscu wyjątkowości.

Szlak do Lago di Sorapis oceniamy jako średni. Ze względu na jego sporą ekspozycyjność może okazać się trudniejszy do pokonania dla osób z lękiem wysokości. Na trasie szlaku znajdują się do pomocy liny, łańcuchy, schodki. Zdarza mi się odczuwać lęk nadmiernej wysokościowej ekspozycji, ale na tym szlaku takiego problemu nie odczuwałam – mimo, iż obawy miałam spore. Dzięki ekspozycyjności szlak jest bardzo atrakcyjny pod względem widokowym.

Na końcowym etapie dochodzi się do schroniska Rifugio Vandelli, aby za chwilę zobaczyć błękitne jezioro – niestety w październiku częściowo wyschnięte, ale i tak piękne.

Nad samym jeziorem spędziliśmy ok. 2 godziny. Można przejść jezioro dookoła – my z tej atrakcji zrezygnowaliśmy ze względu na wyschniętą glinę jeziora, która obklejała nam buty.

Błękit jeziora, majestatyczne góry i pomarańczowe modrzewie okazało się widokiem idealnym.

SZLAK W DOLOMITACH  DO LAGO DI SORAPIS

DOLOMITY LAGO DI SORAPIS

TREKKING W DOLOMITACH / CO ZABRAĆ?

Na trekking w Dolomitach warto dobrze się przygotować, aby wędrowanie było dla nas jak najmniej obciążające. My niestety dobry przykładem nie jesteśmy, gdyż zawsze dźwigamy ze sobą dość ciężki sprzęt fotograficzny i wędrówki do łatwych nie należą, ale podpowiemy co nieco odnośnie ubrania się na górski trekking.

Przede wszystkim ubierajcie się „na cebulkę” – wiadomo, że w górach pogoda jest zmienna – nawet latem, a tym bardziej jesienią – w czasie, kiedy najbardziej lubimy tereny górskie odwiedzać.

Przygotowując się do trekkingu w górach przede wszystkim ubieramy się lekko – w taki sposób, aby się nie przegrzać – na szlaku jest się cały czas w ruchu.

Idąc na górski szlak należy zaopatrzyć się w prowiant i coś do picia. W sezonie na wielu turystycznych szlakach będą czynne górskie schroniska i tam można coś zjeść. Niestety poza sezonem ( np. już we wrześniu) większość górskich schronisk w Dolomitach jest zamknięta.

JEZIORO W DOLOMITACH / LAGO DI BRAIES

Lago di Braies to najpopularniejsze jezioro w Dolomitach i najczęściej fotografowane. My również musieliśmy zobaczyć ten cud natury na własne oczy.

Jezioro znajduje się w dolinie Braies i jest największym jeziorem alpejskim w tym rejonie.

Dojechać można tutaj transportem publicznym, a najlepiej własnym lub wypożyczonym samochodem – jezioro jest łatwo dostępne, dojście do niego nie wymaga żadnej wędrówki.

Podobno najpiękniej tutaj rano – w okolicach godziny 8.00. My byliśmy po południu i zostaliśmy do zachodu słońca – ta pora pod względem fotograficznym bardzo nam się podobała.

Ludzi – jak na październik było sporo, ale im późniejsza godzina się zbliżała tym i warunki nad jeziorem stawały się bardziej kameralne.

Lago di Braies warto obejść dookoła – spacer nie jest w żaden sposób wymagający, a jego długość wynosi 4 kilometry. Chętni mogą wypożyczyć łódkę i popływać po jeziorze.

Zachwycają tutaj górskie krajobrazy, odbicia w wodzie, unoszące się łódeczki na tafli wody… Najpiękniejsze miejsca w Dolomitach? Lago di Braies to jedno z nich.

LAGO DI BRAIES DOLOMITY

LAGO DI BRAIES DOLOMITY

LAGO DI BRAIES DOLOMITY

LAGO DI BRAIES DOLOMITY

LAGO DI BRAIES DOLOMITY

JEZIORO W DOLOMITACH / LAGO DI MISURINA

Południowy Tyrol jeziorami stoi i kolejne, które odwiedziliśmy to pocztówkowe Lago di Misurina. To z kolei jedno z najmniejszych jezior w Dolomitach, które jest stosunkowo płytkie.

Turystów przyciągają tutaj piękne widoki masywu Sorapis, który jezioro di Misurina otacza oraz wyjątkowy mikroklimat.

Budynek, który jest najczęściej fotografowany w tym miejscu w otoczeniu jeziora i gór to ośrodek leczenia schorzeń dróg oddechowych. Warto odbyć spacer wokół jeziora.

LAGO DI MISURINA DOLOMITY

LAGO DI MISURINA DOLOMITY

JEZIORO W DOLOMITACH / LAGO D’ANTORNO

Tuż obok znajduje się kolejna perełka Dolomitów – urocze i małe Lago d’Antorno. W lustrze wody odbija się zjawiskowy szczyt Tre Cime. Jest to idealne miejsce na piknik – wokół znajdują się stoliki i ławki, a zdjęcie z drewnianym mostkiem i górami w tle jest obowiązkowe.

LAGO D’ANTORNO DOLOMITY

JEZIORO W DOLOMITACH / LAGO DI SORAPIS

O tym jeziorze pisałam powyżej ze względu na to, iż aby je zobaczyć należy pokonać szlak o średni stopniu trudności, który jest mocno ekspozycyjny. Pokonanie ekspozycyjnego szlaku i błękit jeziora Sorapis dają podwójną frajdę i warto tutaj się wybrać. Pewnie zastanawiacie się dlaczego Lago di Sorapis jest takie błękitne? Kolor zawdzięcza minerałom znajdujących się w skałach. Pamiętajcie, iż w jeziorze nie można się kąpać.

LAGO DI SORAPIS DOLOMITY

JEZIORO W DOLOMITACH / LAGO DI CARREZA

Ostatnim jeziorem, które odwiedziliśmy podczas pierwszej podróży w Dolomity było Lago di Carreza – kolejne jezioro uwielbiane przez fotografów.

Jezioro to znajdziecie około 25 km od Bolzano na zboczu masywu Latemar. Otoczone jodłowymi drzewami i górami sprawia, iż krajobrazy są tutaj przepiękne. Jesienią niestety Lago di Carreza było dosyć mocno wysuszone, jednak i tak warto było tutaj przybyć. Wokół tego jeziora również odbyliśmy krótki spacer.

LAGO DI CARREZA DOLOMITY

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W DOLOMITACH / ALPE DI SIUSI

Będąc pierwszy raz w Dolomitach koniecznie trzeba się wybrać na największy płaskowyż w Europie – czyli Alpe di Siusi (Seiser Alm) , którego powierzchnia wynosi 52 kilometry kwadratowe.

Idylliczne łąki z górskimi chatami, schroniskami, a w tle majestatyczne góry tworzą obraz niezapomniany.

Zimą panują tutaj idealne warunki do uprawiania sportów zimowych, a wszystko wygląda jak w zaczarowanej krainie. Jesienią również było bajkowo, chociaż pogoda tego dnia nie do końca nam sprzyjała – było bardzo mgliście, co sprawiło, iż pasma górskie ze skalistym masywem Sassolungo były mało widoczne.

Mnóstwo tutaj szlaków, górskich kolejek, a posiłek w postaci regionalnych naleśników polecamy skonsumować w restauracji Tschötsch – Alm – wjazd kolejką.

Alpe di Siusi , Seiser Alm Dolomity

Alpe di Siusi , Seiser Alm Dolomity

Alpe di Siusi , Seiser Alm Dolomity

PRZEŁĘCZ W DOLOMITACH / PASSO FALZAREGO

Przełęcz dostępna samochodem – idealna na łatwy fotograficzny plener i ciekawy pod względem krajobrazowym spacer.

PASSO FALZAREGO DOLOMITY

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W DOLOMITACH / PRZEŁĘCZ PASSO GIAU

Bardzo łatwo dostępna przełęcz z niesamowitą panoramą na skalny szczyt Ra Gusela. Najlepiej przybyć tutaj o złotej godzinie, aby obejrzeć magiczny spektakl zachodzącego słońca i blue hour. Aby mieć najlepszy widok na szczyt Ra Gusela należy wspiąć się na wzniesienia po stronie przeciwnej.

My byliśmy w tym miejscu zarówno w słoneczną pogodę, jak i pochmurną – za każdym razem miejsce to robiło na nas duże wrażenie. Oczywiście z przełęczy Passo Giau prowadzi sporo szlaków.

PASSO GIAU DOLOMITY

PASSO GIAU DOLOMITY

DOLINA VAL DI FUNES W DOLOMITACH / SANTA MADDALENA

Na to miejsce mieliśmy zdecydowanie za mało czasu. Ta malownicza dolina przyciąga fotografów i turystów ze względu na urocze kościołki położone w zjawiskowym otoczeniu gór: kościółek St. Giovanni in Ranui z górującym nad nim masywem Odle oraz  kościółek Santa Maddalena. Oba obiekty znajdują się w miejscowości Santa Maddalena. Ten pierwszy udało nam się zobaczyć i obfotografować, niestety drugi widzieliśmy tylko z oddali – zabrakło nam czasu, aby do niego powędrować. Warto przybyć tutaj o zachodzie słońca, aby obejrzeć przepiękny spektakl światła.

VAL DI FUNES W DOLOMITACH / SANTA MADDALENA

JAKIE MIEJSCA CHCIELIBYŚMY ZOBACZYĆ BĘDĄC KOLEJNY RAZ W DOLOMITACH?

Dolomity we Włoszech są tak piękne, iż w ciągu jednego wyjazdu nie da się nacieszyć w pełni ich urokiem. Na pewno w te rejony będziemy wracać, gdyż pozostało sporo miejsc do odkrycia.

Na naszej podróżniczej liście znajdują się następujące najpiękniejsze miejsca w Dolomitach:

 • Cadini di Misurina widoczne z punktu widokowego Monte Campadelle
 • Szlak górski do Torri di Vajolet
 • Piramidy ziemne Ritten / Perca Piramidi Di Terra
 • Raz jeszcze Alpe di Siusi – bez mgieł przysłaniających góry
 • Szlak do Cinque Torri
 • Szlak widokowy od Passo Giau do Lago di Federa
 • Passo delle Erbe
 • Croda da Lago
 • Passo Gardena
 • Passo Sella

Z taką listą kolejny tydzień w Dolomitach śmiało można spędzać.

10 najpiękniejszych miejsc Dolomitach za nami, kolejne 10 przed nami. Nie pozostaje nic innego jak zaplanować kolejną podróż w Dolomity. Może znowu za rok – jesienią? To idealny czas!


Więcej o Włoszech znajdziecie tutaj:
Włochy

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!