Jak zaplanować wycieczkę w Dolomity? Aby wyruszyć w góry należy się dobrze przygotować – nie jest inaczej w przypadku włoskich gór – Dolomitów należących do Alp Wschodnich. W tym artykule zebrałam dla Was informacje, które są potrzebne do dobrego zaplanowania podróży, a więc – kilka słów o Dolomitach, pogoda w Dolomitach – kiedy najlepiej jechać? Jak dotrzeć w Dolomity – który sposób dotarcia wybrać? Kolejna ważna kwestia – jak poruszać się po Dolomitach samochodem – w naszej ocenie to najlepszy sposób na eksploracje tych malowniczych terenów. Gdzie spać – nocleg w Dolomitach i jakich przysmaków tyrolskiej kuchni skosztować? Nasz autorski plan podróży po Dolomitach również Wam zaserwuję. Dzięki temu poradnikowy praktycznemu po włoskich Dolomitach zaplanowanie wycieczki w tą cześć Europy będzie dla Was przyjemnością.

GDZIE LEŻĄ DOLOMITY? JAK WYGLĄDAJĄ DOLOMITY?

Dolomity to pasmo górskie, które leży we Włoszech – w części północno – wschodniej, są to Alpy Wschodnie. Ich kraina geograficzna to Tyrol Południowy. Dolomity to góry, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak wyglądają Dolomity? Dolomity nie charakteryzują się wyraźnym łańcuchem górskim zaś grupami skalnymi wyraźnie oddzielonymi dolinami i przełęczami. Ich budowa geologiczna to przede wszystkim odkryte skały – wapienie, dolomity i riolity, co sprawia, że rzeźba terenu jest bardzo malownicza. Włoskie Dolomity to jedno z najbardziej atrakcyjnych górskich miejsc na świecie. Spektakularne krajobrazy majestatycznych szczytów przyciągają turystów z całego świata. Zimą narciarzy, wiosną/latem zwolenników wędrówek po szlakach, wspinaczy – mnóstwo tutaj via ferrat, jesienią – fotografów.

NA ZDJĘCIU: JEZIORO DI MISURINA

Jezioro di Misurina / Dolomity – jak zaplanować wycieczkę?

POGODA W DOLOMITACH JESIENIĄ

W Dolomitach panuje klimat kontynentalny. Pogodowo Dolomity dzielą się na dwa sezony: letni oraz zimowy. My jesteśmy zwolennikami podróżowania poza sezonem i uwielbiamy fotografować dlatego w Dolomity wyruszaliśmy w październiku – jesienią.

Zdecydowaliśmy się zaplanować wycieczkę w Dolomity jesienią, kiedy to lasy szpilkowe, czyli modrzewie przybiera złoto-żółty kolor. Góry jesienią są przecież najpiękniejsze – przynajmniej my tak uważamy. Początek października w Dolomitach to czas, kiedy przyroda jest już w pełnym ozłoceniu – jest pięknie! Temperatury w ciągu dnia są przyjemne – w czasie naszej podróży mieliśmy nawet 20-21 stopni Celsjusza, poranki i noce były chłodne, może padać – ale raczej sporadycznie.

Plusem październikowej pogody w Dolomitach są również późne wschody słońca –  nie ma większego problemu ze wcześniejszy wstaniem, aby podziwiać magiczny spektakl na niebie.

Pogoda w Dolomitach jesienią – w październiku, to również delikatne światło słoneczne, bardziej miękkie i rozproszone, co sprawia, iż fotografowanie w takich warunkach jest przyjemnością.

Ponadto pogoda bywa też mglista – ale to tylko nadaje magii.

Bardzo polecamy Wam wycieczkę w Dolomity właśnie jesienią – pogoda w październiku jest przepiękna, no i te kolory…

NA ZDJĘCIU: SECEDA

Seceda / Dolomity – jak zaplanować wycieczkę?

DOLOMITY ZIMĄ I LATEM

Zimą w Dolomitach panują idealne warunki do uprawiania narciarstwa – jest zimno, słonecznie i jest mnóstwo śniegu. Krajobrazy Dolomitów wyglądają niczym z bajki.

Lato z kolei to czas w Dolomitach, kiedy wszystko soczyście się zieleni, jest długo widno, no i jest najcieplej.

W sezonie letnim (czerwiec – połowa września) w Dolomity przyjeżdżają fani górskich wędrówek oraz via ferrat.

Ze względu na dużą ilość turystów w tym czasie dla nas ten okres jest najmniej atrakcyjny. Pogodowo również nie do końca nam odpowiada – ze względu na ostre światło słoneczne, małą ilość klimatycznych mgieł.

Przeczytajcie: Organizacja podróży na własną rękę. Porady i wskazówki powstałe na bazie naszych podróżniczych doświadczeń. 

KIEDY JECHAĆ W DOLOMITY?

Jeśli lubicie wysokie temperatury, soczystą zieleń i błękitne niebo Dolomity latem będą idealnym wyborem. Natomiast w tym czasie nie liczyłabym na kameralne warunki eksplorowania tak pięknych gór jak Dolomity.

Jeżeli nie straszny Wam sporadyczny deszcz, mgły, preferujecie delikatne słoneczko i niższe temperatury wybierzcie jesień w Dolomitach – początek października.

Co ważne: w połowie października niestety sporo miejsc ze względu na zamknięcie górskiej infrastruktury może być niedostępna.

Natomiast jeśli uprawiacie zimowe sporty wiadomo, że zima będzie idealnym czasem na pobyt w Dolomitach. Nam marzy się spędzenie w tym rejonie świąt Bożego Narodzenia – może kiedyś spełnimy to marzenie?

NA ZDJĘCIU: JEZIORO DI SORAPIS / JEZIORO DI BRAIES

Jezioro di Sorapis i Jezioro di Braies

JAK DOSTAĆ SIĘ W DOLOMITY Z POLSKI?

W Dolomity z Polski możemy dotrzeć zarówno samolotem, jak i samochodem. My zdecydowaliśmy się na opcję pierwszą, a po Dolomitach poruszaliśmy się wypożyczonym autem.

Nasza droga powietrzna w Dolomity wyglądała w następujący sposób: lot tanimi liniami z Gdańska do Bergamo. Na lotnisku wypożyczenie samochodu i przemieszczenie się w rejon Dolomitów.
Po zwiedzeniu Dolomitów pojechaliśmy wypożyczonym samochodem na city break po Wenecji, z której po 3 dniach wyruszyliśmy do Bergamo, aby wsiąść w samolot i wrócić do Gdańska.

Loty do Bergamo odbywają się z wielu miast Polski – nie tylko z Gdańska i bardzo polecamy Wam taki sposób dotarcia w Dolomity, a połączenie górskich eksploracji z romantycznym city breakiem w Wenecji to już pomysł w naszej ocenie idealny. Przetestowaliśmy.

Oczywiście w Dolomity można również dojechać z Polski samochodem – ale to już opcja korzystniejsza dla mieszkańców części południowej naszego kraju. Dojazd samochodem z Trójmiasta w Dolomity zająłby nam za dużo czasu i kosztowałby więcej, aniżeli kupienie taniego lotu do Bergamo.

NA ZDJĘCIU: ALPE DI SIUSI

Alpe di Siusi Dolomity

NA ZDJĘCIU: SZLAK TRE CIME DI LAVAREDO

Tre Cime di Lavaredo Dolomity – jak zaplanować wycieczkę?

PORUSZANIE SIĘ SAMOCHODEM PO DOLOMITACH, STAN DRÓG

Wypożyczalnia: Keddy By Europcar / punkt odbioru znajduje się na lotnisku w Bergamo
Rodzaj samochodu: Renault Clio / kategoria: samochody małe
Koszt wypożyczenia: ok 1900 zł z pełnym ubezpieczeniem / 11 dni
Blokada na karcie kredytowej w dniu wypożyczenia: 800 euro

Stan dróg w Dolomitach oceniamy jako bardzo dobry, natomiast trzeba liczyć się z tym, iż codziennie będzie się jeździło po drogach dobrze przygotowanych, ale mocno krętych. Z tego też względu dojazdy do miejsc docelowych będą się wydłużały i zajmowały więcej czasu.

Wypożyczając samochód do podróżowania po Dolomitach warto wziąć pod uwagę jego wielkość. Zdecydowanie polecamy mniejsze samochody – łatwiej się nimi poruszać po krętych drogach, wszędzie się wjedzie, bez większego problemu zaparkuje.

NA ZDJĘCIU: JEZIORO DI CAREZZA

Jezioro di Carezza Dolomity – jak zaplanować wycieczkę?

NOCLEG W DOLOMITACH / GDZIE NOCOWAĆ W DOLOMITACH?

Planując wycieczkę w Dolomity bardzo zależało nam na noclegu w kameralnym i spokojnym miejscu otoczonym górami. Wybór padł na Apartament Giovanni w małej miejscowości Campitello.

Było tak jak sobie zaplanowaliśmy – cicho, sielsko, klimatycznie. Apartament posiadał dwie sypialnie, dwie łazienki, aneks kuchenny z salonem oraz dwa balkony z widokiem na góry. Jednym minusem była spora odległość od miejsc, które zwiedzaliśmy, ale dzięki temu każdego dnia pokonywaliśmy trasę samochodową krętą drogą z bajecznymi krajobrazami.

Jeśli chcielibyście mieć wiele atrakcji Dolomitów na wyciągnięcie ręki polecamy nocleg w miejscowości Cortina d’Ampezzo.

Zarówno w tej miejscowości, jak i w innych częściach Dolomitów znajdziecie noclegi na stronie internetowej Interhome. My właśnie z usług tej firmy skorzystaliśmy – a oferuje ona domy i mieszkania w wielu miejscach Europy, również w Polsce. Jeśli zależy Wam na sielskim i spokojnym wypoczynku dającym namiastkę domu nocleg z Interhome będzie świetnym wyborem.

NA ZDJĘCIU: SYPIALNIA APARTAMENTU Z INTERHOME / DOM, W KTÓRYM ZNAJDOWAŁ SIĘ APARTAMENT Z ZEWNĄTRZ

Dolomity – jak zaplanować wycieczkę?

NA ZDJĘCIU: WIDOKI Z TARASÓW APARTAMENTU

Dolomity – jak zaplanować wycieczkę? Dolomity gdzie nocować?

KUCHNIA POŁUDNIOWEGO TYROLU. CO ZJEŚĆ W DOLOMITACH?

Kuchnia Południowego Tyrolu to przede wszystkim 5 głównych specjałów:

CO ZJEŚĆ W DOLOMITACH? / SERY

Wybór serów w Południowym Tyrolu jest ogromny – od krowich po owcze i kozie, z wysokiej jakości mleka, dojrzewające i niedojrzewające.

Najpopularniejsze sery w Dolomitach to:

  • Puszone di Moena – produkowany w Val di Fassa. To ser z tradycjami, dojrzewający około 3 miesięcy. Powstaje z najwyższej jakości mleka.
  • Casolet – smaczna przekąska. W towarzystwie wędlin smakuje podobno wybornie i najlepiej aby był schłodzony.
  • Risotta „poina” – ser krowi, owczy lub kozi, niedojrzewający. Jest bardzo miękki i delikatny, przypomina twarożek. Idealny do zup.
  • Trentingrana – wytwarzany z mleka krowiego. Dojrzewa bardzo długo i jest ziarnisty. Jest pikantny w smaku i często dodaje się go do sałatek.

CO ZJEŚĆ W DOLOMITACH? / MIĘSO

Południowy Tyrol słynie również z serwowania różnego rodzaju mięs – szczególnie szynki w różnych postaciach, jak np.: szynka Speck – często serwowana w towarzystwie melona czy szynka Carne Salada – konserwowa, powstaje w solance.

W Dolomitach można skosztować także mięsa owczego, koziego i końskiego – tego ostatniego bym nie przełknęła.

CO ZJEŚĆ W DOLOMITACH? / REGIONALNE DESERY

Włoskie Dolomity to bogactwo miodów o ciekawych smakach: np. kasztanowy, z rododendrona.

  • La torta di Fregolti – kruche i słodkie ciasto, a w jego składzie: mąka, masło, brandy, jajka, miód i migdały .
  • Zelten – ciasto serwowane w czasie świąt Bożego Narodzenia. Tutaj orzechy, migdały, bakalie wiodą prym.
  • Crostata – ciasto z rabarbarem.
  • Kastanientortre – ciasto wykonane z jadalnych kasztanów.

CO ZJEŚĆ W DOLOMITACH? / ZUPY

Będąc w Dolomitach warto spróbować regionalnych zup, a są to:

  • Mosa – zupa z polenty i mleka
  • Panada – zupę przyrządza się z rosołu, chleba i czosnku

REGIONALNE CIEPŁE DANIA W DOLOMITACH

  • Canederli – pulpeciki z chleba lub mąki, wypełnione serem, szpinakiem lub szynką.
  • Carne salada e Fabioli – marynowane mięso wołowe. Serwowane w plastrach na surowo lub smażone z fasolką.
  • Makarony w różnych postaciach.
  • Ryby z alpejskich wód.
  • Dziczyzna.
  • Knedle, pierożki.

NA ZDJĘCIU: ALPE DI SIUSI

Alpe di Siusi / Tre Cime di Lavaredo / Dolomity

NASZ PLAN PODRÓŻY PO WŁOSKICH DOLOMITACH

Dzień 1
Seceda

Dzień 2
Przełęcz Falzarego – krótki widokowy spacer, Jezioro di Misurina, Jezioro di Antorno, Przełęcz Giau – fotografia o zachodzie słońca

Dzień 3
Szlak górski do Jeziora di Sorapis

Dzień 4
Jezioro di Braies

Dzień 5
Płaskowyż Alpe di Siusi

Dzień 6
Szlak górski – Tre Cime di Lavaredo

Dzień 7
Jezioro di Carezza, Val di Funes


Włoskie Dolomity to majestatyczne góry, które skradły nasze serca. Zastanawiamy się czy teraz jakiekolwiek góry w Europie będą w stanie nas jeszcze zaskoczyć? Piękniejszych od Dolomitów chyba nie ma?

Mam nadzieje, że powyższy poradnik praktyczny ułatwi Wam zaplanowanie wycieczki po Dolomitach i podróż będzie wspaniałą – niezapomnianą przygodą. Czego bardzo Wam życzymy.

Artykuł powstał we współpracy z Interhome.

Więcej o Włoszech znajdziecie tutaj:
Włochy

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!