Japonia od kilku lat zajmowała czołowe miejsce na naszej podróżniczej liście marzeń. Nie planowaliśmy Japonii na rok 2019, jednak bilety lotnicze w promocyjnej cenie i zbliżająca się japońska jesień skusiły nas. I tak oto w listopadzie 2019 wylądowaliśmy w Japonii i zaczęliśmy spełniać nasze wielkie podróżnicze marzenie. Już kilka lat temu wiedzieliśmy, że jeśli wyruszymy do Japonii to koniecznie jesienią, kiedy liście klonów są intensywnie czerwone i inne drzewa mienią się kolorowymi barwami. Jesień to nasza ulubiona pora roku pod względem fotograficznym, a więc wybór terminu podróży nie był przypadkowy.

KIEDY ZOBACZYMY PRAWDZIWĄ JESIEŃ W JAPONII? JAPONIA JESIENIĄ

Najlepszy czas na podróż do Japonii, aby zobaczyć jesienne barwy to połowa października, aż do końca listopada. Nasza podróż rozpoczęła się w połowie listopada i był to termin idealny, gdyż w każdym z odwiedzanych przez nas miejsc jesień była w pełni kolorowa, a tak naprawdę intensywnie czerwona, gdyż to właśnie ten kolor dominuje w barwach japońskiej jesieni.

Kalendarzowa jesień w Japonii rozpoczyna się 23 września, ale w tym czasie nie ma co jeszcze liczyć na zobaczenie czerwonych liści klonów i innych drzew.

Sytuacja jesienna jest o tyle korzystniejsza od tej wiosennej, iż w tym terminie o wiele łatwiej jest „wstrzelić” się w odpowiedni czas. Kwitnienie wiśni trwa w Japonii około tygodnia, a więc trudno oszacować, kiedy dokładnie będzie miało miejsce w danym roku – a wszystko zależy od sytuacji pogodowej. Natomiast kolorowa jesień trwa dużej – gdyż nawet do 1,5 miesiąca można cieszyć oczy jesiennymi barwami.

A więc wybierając termin podróży w listopadzie ma się praktycznie 100 procentową gwarancję, że jesiennie i kolorowo będzie.

Ponadto w Japonii różne instytucje (w tym stacje meteorologiczne) podają w jakim terminie i w której części kraju należy spodziewać się jesiennych krajobrazów. Popatrzcie na zdjęcia z Japonii w czasie jesieni i majestatyczną górę Fuji.

Fuji Japonia

Japonia jesienią

Przeczytajcie: Moje pomysły na jesienne zdjęcia.

JAK JAPOŃCZYCY PODZIWIAJĄ JESIEŃ? JAPONIA JESIENIĄ

Z powodu kolorowej jesieni do Japonii nie przybywają tylko obcokrajowcy. Sami Japończycy, którzy bardzo emocjonalnie są związani z japońską przyrodą jeżdżą po kraju i fotografują jesienne drzewa.

W czasie naszej podróży japońskie czerwone klony były cały czas obfotografowywane przez Japończyków. Tradycja podziwiania jesiennej przyrody jest obecna w kulturze japońskiej już od setek lat. Podobnie wygląda to w czasie hanami.

Japończycy w czasie jesieni chętnie używają dwóch słów:
momiji (liście klonu)

kōyō ( kolorowe liście)

I wyruszają na poszukiwanie miejsc, w których te cuda natury zobaczą. Odwiedzają parki, świątynie, ogrody i wszystko uwieczniają na zdjęciach. Zachwycają się piękną japońską jesienią.

Kiedy jechać do Japonii

Kioto, Japonia

Japonia jesienią kiedy jechać

POGODA W CZASIE JAPOŃSKIEJ JESIENI

Jesień w Japonii jest ciepła i pogodna. W trakcie naszego pobytu pogoda była idealna, a ja zabrałam ze sobą zbyt ciepłe buty. Z tego powodu musiałam w Japonii zaopatrzyć się w nowe trampki. Każdego dnia było przyjemnie ciepło i słonecznie. Miękkie jesienne światło sprzyjało fotografii i zwiedzaniu. Tylko w górach – w Dolinie Kiso zrobiło się nieco chłodniej, ale słońce cały czas świeciło.

Jesień w Japonii nas oczarowała. Chcielibyśmy zdjęciami japońskiej jesieni przekonać Was do wyjazdu do tego egzotycznego kraju właśnie w tym terminie.

Przeczytajcie: Fotografia w podróży – jak się przygotować i robić coraz lepsze zdjęcia? 8 fotograficznych porad dla początkujących.

Japonia jesienią

Jesień w Japonii

Kioto, Japonia

ZDJĘCIA, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE POJEDZIECIE DO JAPONII JESIENIĄ

Fotografie, które wykonaliśmy jesienią w Japonii nie są w stanie w pełni oddać piękna, jakie tam panowało. Ponadto mistycyzm kraju dodawał jeszcze większego uroku. Dajcie znać czy zdjęcia, które wykonaliśmy w Japonii Wam się podobają? I przeczytajcie artykuł o tym, jak podróż do Japonii zorganizować.

Kioto w Japonii
Japonia jesienią
Kiedy jechać do Japonii
Japonia jesienią
Większość osób marzy o  Japonii wiosną – w czasie kwitnienia słynnych japońskich wiśni – hanami. My mieliśmy inne marzenie i jak zwykle poszliśmy pod prąd. Japońska jesień od razu po wiośnie to drugi najbardziej popularny czas, kiedy do Japonii zjeżdżają się ludzie z całego świata, aby podziwiać przyrodę w otulinie jesiennych barw. Jest w tym czasie pięknie, a zdjęcia wychodzą magiczne. Japonia jesienią jest idealnym czasem, pod wieloma względami. Mamy nadzieję, że zdjęciami japońskiej jesieni  i informacjami na ten temat Wam to udowodniliśmy

Przekonaliśmy Was do Japonii jesienią?

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze