
Spis treści
- 1 KADYNY – TROCHĘ HISTORII
- 2 FOLWARK I PAŁACYK CESARSKI W KADYNACH
- 3 OSIEDLE ROBOTNICZE I SPACER PO KADYNACH
- 4 DĄB JANA BAŻYŃSKIEGO / KADYNY ATRAKCJE
- 5 ŚCIEŻKA PRZYRODNCZO – EDUKACYJNA „KADYŃSKI LAS”
- 6 MAUZOLEUM BIRKNERÓW
- 7 PLAŻA W KADYNACH
- 8 CMENTARZ EWANGELICKI I ŚWIĄTYNIA POKOJU
- 9 SZLAK ROWEROWY GREEN VELO / KADYNY ATRAKCJE
- 10 OKOLICE KADYN – CO ZOBACZYĆ?
Kadyny to niewielka wieś na Wysoczyźnie Elbląskiej. Uroku dodaje jej otoczenie Zalewem Wiślanym. Jest tutaj historyczny folwark, ceglane domki i stadnina koni. Poznajcie miejsca, które warto zwiedzić w Kadynach.
KADYNY – TROCHĘ HISTORII
Nazwa wsi pochodzi według legendy od imienia pruskiej księżniczki Kadyny. Źródła historyczne wskazują, iż Kadyny założyli Krzyżacy, a pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z roku 1255. Za czasów Krzyżaków w Kadynach był folwark krzyżacki oraz zameczek myśliwski.
Właścicielami Kadyny na przestrzeni lat byli między innymi: Jan Bażyński (pruski szlachcic), w dalszych latach inni członkowie rodziny Bażyńskich, Jan Teodor Schlieben (wojewoda inflancki), a z czasem jego syn Ernest, hrabia Wilhelm von Schwerin, Eduard Birkner, który sprzedał wieś cesarzowi Wilhelmowi II.
Największy rozkwit Kadyn to czasy, kiedy ich właścicielem był niemiecki Cesarz Wilhelm II. To on odbudował zniszczony folwark, wzniósł pałacyk pełniący funkcję letniej rezydencji, zbudował również domy dla społeczności wsi, szpital, szkołę, pocztę. Cesarz Wilhelm II był bardzo barwną postacią z ogromnym upodobaniem do myślistwa, romansów i Kadyn.
Sławę Kadynom przyniosła Królewska Wytwórnia Majoliki (manufaktura ceramiczna), którą ów cesarz otworzył. Kadyńska ceramika podbijała Europę. Z czasem kameralna manufaktura przekształciła się w cegielnię, w której produkowano ceramikę budowlaną.
Dzięki zaangażowaniu cesarza Wilhelma II w rozkwit Kadyn do dzisiaj możemy podziwiać iście cesarską wieś z mnóstwem atrakcji z tamtych czasów.
Przeczytajcie: Ustka – atrakcje. Co warto zobaczyć w Ustce?
FOLWARK I PAŁACYK CESARSKI W KADYNACH
Największą atrakcją Kadyn jest Folwark i Pałacyk Cesarski, które pozostały po działaniach cesarza Wilhelma II. Siedemnastowieczny pałacyk cesarski należy do obecnego właściciela tego terenu.
Natomiast zabytkowy folwark to miejsce, w którym znajduje się:
- hotel
- restauracja Gorzelnia (z autentycznymi obrazami Witkacego)
- stadnina koni
- zabytkowa stodoła z powozami
- spichlerz
- paradna brama
- pracownia ceramiki
Prócz dostojnych koni spotkacie alpaki, kozy, owce, króliki, kaczki, kury, gęsi, indyki – cały zwierzyniec. Warto pospacerować po ogromnym parku, który tutaj się znajduje – jest dużo zieleni, staw, romantyczne ławeczki, huśtawki. W restauracji koniecznie zatrzymajcie się na obiad i deser. Przy odrobinie szczęścia w konsumpcji będzie towarzyszyć Wam folwarczny kotek o imieniu Foczka.
Folwark i Pałacyk Cesarski to wizytówka Kadyn – idylliczne miejsce, w którym wspaniale spędza się czas. Wrócimy złotą jesienią.
Przeczytajcie: Lidzbark Warmiński – atrakcje miasta, pomysły na aktywne zwiedzanie.
OSIEDLE ROBOTNICZE I SPACER PO KADYNACH
W rozdziale o historii Kadyn wskazujemy, iż Cesarz Wilhelm II wybudował w Kadynach nie tylko folwark i pałac, ale również domy dla robotników folwarcznych i kilka innych ważnych obiektów. Wszystkie te budynki zachowały się do dziś w praktycznie niezmienionym stanie. Tuż obok folwarku znajduje się osiedle robotnicze, którego cechą charakterystyczną są ceglane domy.
Pospacerowaliśmy po Kadynach i zachwycaliśmy się klimatem cesarskiej wsi. Taki spacer i Wam polecamy – odkrywajcie zakamarki, zabytkowe budynki, wiejskie podwórka.
DĄB JANA BAŻYŃSKIEGO / KADYNY ATRAKCJE
W Kadynach koniecznie trzeba zobaczyć Dąb Bażyńskiego. To jeden z najstarszych dębów w Polsce – ma ponad 700 lat i mierzy aż 10 metrów w obwodzie. To ogromne drzewo zostało nazwane na cześć pierwszego właściciela Kadyn – rycerza Jana Bażyńskiego. W pobliżu są też inne dostojne dęby.
ŚCIEŻKA PRZYRODNCZO – EDUKACYJNA „KADYŃSKI LAS”
W pobliżu słynnego Dębu Bażyńskiego znajduje się kolejna atrakcja w Kadynach – ścieżka edukacyjno – przyrodnicza „Kadyński Las”. Ścieżka jest stosunkowo krótka, bo to tylko 1,6 kilometra i pokonuje się wspinaczkę po 400 schodach. Po drodze mija się dostojne drzewa (jesiony i buki) często będącymi pomnikami przyrody. Do dyspozycji odwiedzających są też tablice informacyjne przybliżające ciekawostki przyrodnicze.
Idąc ścieżką przyrodniczą dociera się do Klasztornej Góry, na szczycie której znajduje się Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów – warto zwiedzić to miejsce. W pobliżu jest też wieża widokowa, z której roztacza się krajobraz Zalewu Wiślanego.
MAUZOLEUM BIRKNERÓW
Będąc w Rezerwacie Przyrody „Kadyński Las” natknęliśmy się na drogowskaz prowadzący do Mauzoleum Birkenrów – ostatnich właścicieli Kadyn. Miejsce to jest mniej uczęszczane przez turystów, gdyż kryje się w gąszczu drzew. W kryptach nie ma już szczątków rodziny Birkenrów, a miejsce jest trochę zaniedbane. Jednak jego tajemniczość i położenie w lesie sprawiają, że warto i tu się wybrać.
Przeczytajcie: Najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem. Subiektywne zestawienie.
PLAŻA W KADYNACH
W Kadynach jest plaża o nazwie „Srebrna Riwiera”! Tak naprawdę to nie tylko plaża, a cały kompleks rekreacyjny z tawerną i boiskiem do piłki plażowej. Warto tutaj przybyć na odpoczynek i relaks na plaży. Wiosną i latem będzie to na pewno mile spędzony czas.
CMENTARZ EWANGELICKI I ŚWIĄTYNIA POKOJU
Co jeszcze warto zwiedzić w Kadynach? Na pewno cmentarz ewangelicki, na którym spoczywają Prusacy, Ewangelicy. Kiedyś obok cmentarza znajdował się kościół nazywany Świątynią Pokoju. Kiedy Kadyny stały się własnością Polski obiekt został zniszczony i dzisiaj istnieje tylko tablica informacyjna na jego temat. Zachował się jedynie neogotycki ołtarz, który można obejrzeć w Katedrze Św. Mikołaja w Elblągu.
SZLAK ROWEROWY GREEN VELO / KADYNY ATRAKCJE
Lubicie wycieczki rowerowe? Jeśli tak, to w Kadynach jest rowerowa atrakcja o nazwie green velo – odcinek trasy rowerowej, który jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Odcinek ten nazywany jest Trasą Kadyńską i jego długość to 26 kilometrów. Przebiega przez Las Kadyński, co sprawia, iż wycieczka rowerowa jest dla osób bardziej zaawansowanych.
OKOLICE KADYN – CO ZOBACZYĆ?
Będąc w Kadynach warto zwiedzić atrakcje w okolicy. A jest to oglądać. My polecamy następujące miejsca:
- Tolkmicko i rejs statkiem do Krynicy Morskiej.
- Zwiedzanie Fromborka.
- Zwiedzanie Elbląga.
- Rejs Kanałem Elbląskim.
- Wizyta w malowniczej wsi Suchacz i wejście na punkt widokowy.
- Okrywanie domów podcieniowych Wysoczyzny Elbląskiej (np. w Łęczu, Hucie Żuławskiej, Próchniku, Pagórkach).
- Odnalezienie w lesie Pamiątkowego Kamienia na cześć pierwszej wizyty w Kadynach cesarza Wilhelma II (wieś Pagórki).
Kadyny są urocze. Ta cesarska wieś zachwyca atmosferą i klimatem z dawnych lat.
Więcej o Warmii i Mazurach znajdziecie tutaj:
Warmińsko – Mazurskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!