Lidzbark Warmiński był dawniej stolica Warmii i największym miastem w tej części Polski. Po zapoznaniu się w Internecie z atrakcjami Lidzbarka Warmińskiego wiedzieliśmy, że musimy odwiedzić to klimatyczne miasteczko. Zaplanowaliśmy wiosenny weekend w Lidzbarku Warmińskim. Miasto bardzo nam się spodobało, gdyż oferuje mnóstwo ciekawych miejsc wartych zobaczenia. W artykule prócz ciekawych atrakcji polecamy Wam, gdzie warto zatrzymać się na nocleg i gdzie można pysznie zjeść – w tym posmakować typowej kuchni warmińskiej.

ZAMEK BISKUPÓW WARMIŃSKICH WRAZ Z PRZEDZAMCZEM

Zamek Biskupów Warmińskich jest perłą architektury gotyckiej. Jego budowa trwała przeszło 50 lat, a jej początek datuje się na rok 1350. Biskupi sprawowali tutaj władzę administracyjną.

Zamek Biskupów Warmińskich jest symbolem miasta i jego największa atrakcją, która trzeba odwiedzić.

A zwiedza się:

  • Zachowane, oryginalne mury
  • Przedzamcze południowe, w którym obecnie mieści się Hotel Krasicki (nawet jeśli nie jesteście gośćmi hotelu wybierzcie się do wnętrz obiektu, aby zobaczyć klimatyczną bibliotekę i wejdźcie na wieżę z punktem widokowym na zamek i Lidzbark Warmiński)
  • Fragmenty zachowanych malowideł
  • Tematyczne wystawy: uzbrojenie, znaleziska archeologiczne, wystawy malarstwa
  • Zamkowe komnaty
  • Dwukondygnacyjny dziedziniec wraz z oryginalnymi gotyckimi krużgankami
  • Zamkową wieżę z punktem widokowym na Lidzbark Warmiński
  • Wozownię
  • Piwnice
  • Kaplicę zamkową

ZAMEK BISKUPÓW WARMIŃSKICH

ZAMEK BISKUPÓW WARMIŃSKICH LIDZBARK WARMIŃSKI

ZAMEK BISKUPÓW WARMIŃSKICH LIDZBARK WARMIŃSKI

Zamek Biskupów Warmińskich nazywany jest „Wawelem Północy”.

W latach 1503-1510 na zamku przebywał sam Mikołaj Kopernik. W trakcie zwiedzania przechodzi się przez komnatę, którą prawdopodobnie zamieszkiwał. Źródła wskazują, iż słynny astronom pełnił funkcję lekarza i sekretarza dla obecnego biskupa – Łukasza Watzenrodego. W tym czasie Mikołaj Kopernik stworzył również jedno ze swoich dzieł astronomicznych – „Mały komentarzyk”.

Przeczytajcie o innym miasteczku na Warmii: Atrakcje Fromborka. Katedra, Planetarium i Mikołaj Kopernik.

ZAMEK BISKUPÓW WARMIŃSKICH LIDZBARK WARMIŃSKI

CIEKAWOSTKA
Ostatnim rezydującym na zamku biskupem był Ignacy Krasicki.

Ile kosztuje zwiedzanie Zamku Biskupów Warmińskich? Podajemy cennik obowiązujący w roku 2023:

Bilet normalny – 26 zł
Bilet ulgowy – 20 zł
Bilet rodzinny (2+1, 1+2) – 60 zł
Bilet rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) – 82 zł
Wejście na wieżę – 12 zł
Wejście na dziedziniec i do piwnic – 7 zł
Dzień bezpłatny – czwartek (tylko wystawy stałe), cena biletu na wystawy czasowe 15,00zł
Godziny zwiedzania Zamku Biskupów Warmińskich (rok 2023):

Sezon letni: 10.00 – 17.00
Sezon zimowy: 9.00 – 16.00

Poniedziałek jest dniem, kiedy obiekt jest nieczynny.

Wszystkie aktualności: ceny, godziny otwarcia itp. należy sprawdzić na stronie internetowej zamku.

ZAMEK BISKUPÓW WARMIŃSKICH LIDZBARK WARMIŃSKI

WYSOKA BRAMA

Kolejną atrakcją wartą zobaczenia w Lidzbarku Warmińskim jest Wysoka Brama, a dokładniej jej przedbramie. Wysoka Brama jest również budowlą zbudowaną w stylu gotyckim i dawniej pełniła funkcje obronne. To jedyna zachowana brama miejska w Lidzbarku Warmińskim (w sumie były 3 bramy), co sprawia, iż jest znaczącym zabytkiem dla miasta. Wysoką Bramę tworzą dwie cylindryczne baszty, które łączy budynek. W wieku XIX funkcjonowało tutaj więzienie, następnie Dom Wypoczynkowy PTTK. Obecnie zabytek jest w rękach prywatnych.

LIDZBARK WARMIŃSKI ATRAKCJE MIASTA

PLAC WOLNOŚCI

Na Placu Wolności znajduje się najważniejsza budowla publiczna w Lidzbarku Warmińskim – Ratusz wybudowany w stylu neogotyckim oraz Rynek. W Ratuszu dawniej sprawowały funkcje władze miejskie, był tutaj też dom handlowy. Na Rynku prowadzono handel – działało targowisko.

MURY OBRONNE

Lidzbark Warmiński to miasto, które w czasie II wojny światowej doznało wielu zniszczeń. W związku z tym nie zachowało się tutaj wiele zabytków. Kolejnym zachowanym zabytkiem są mury obronne wraz z basztą obronną– a tak naprawdę ich fragmenty. Najlepszy widok na pozostałości murów obronnych i baszty jest od strony suchej fosy.

MOST W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

ORANŻERIA KRASICKIEGO

To malownicze miejsce w Lidzbarku Warmińskim musicie koniecznie zobaczyć – letni pawilon biskupów warmińskich. Położony na niewielkim wzgórzu obiekt cieszy oko przechodniów – tutaj trzeba wstąpić chociaż na chwilę. Przez wielu nazywany „Pałacykiem Krasickiego”, gdyż to właśnie Krasicki jako ostatni z biskupów użytkował pawilon. Obecnie w dawnej oranżerii mieści się Miejska Biblioteka Pedagogiczna. Obiekt otoczony jest malowniczym ogrodem i z tarasu roztacza się widok na miasto.

ORANŻERIA KRASICKIEGO LIDZBARK WARMIŃSKI

ORANŻERIA KRASICKIEGO LIDZBARK WARMIŃSKI

BULWAR NAD ŁYNĄ

Po Lidzbarku Warmińskim bardzo przyjemnie się spaceruje, a najprzyjemniejszy spacer można odbyć idąc Bulwarem nad Łyną.

CIEKAWOSTKA
Inspiracją do powstania Bulwaru nad Łyną był nowojorski Central Park.

Przeczytajcie artykuł o atrakcjach Nowego Jorku: Nowy Jork – atrakcje i zwiedzanie najbardziej hipnotyzującego miasta na świecie.

Zachwycają tutaj klimatyczne, alejki, mostki, altanki – wiosną jest szczególnie malowniczo. Tutaj również spotyka się figury postaci związanych z miastem. Jedną z nich jest figura Mikołaja Kopernika. Jest tutaj także okazała scena, na której odbywają się koncerty dla mieszkańców.

BULWAR NAD ŁYNĄ LIDZBARK WARMIŃSKI

BULWAR NAD ŁYNĄ LIDZBARK WARMIŃSKI

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO PIOTRA, PAWŁA I MICHAŁA ARCHANIOŁA

W architekturze Lidzbarka Warmińskiego uwagę zwraca Kościół Świętego Piotra, Pawła i Michała Archanioła. Jest to gotycki kościół farny zbudowany w połowie XIV wieku. Najciekawiej prezentuje się od strony rzeki Łyny. Warto zwiedzić wnętrza – zwróćcie uwagę na wielkie organy oraz sklepienie gwiaździste z XIV wieku. Zachwyca wieża kościoła – ma 70 metrów wysokości.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO PIOTRA, PAWŁA I MICHAŁA ARCHANIOŁA W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO PIOTRA, PAWŁA I MICHAŁA ARCHANIOŁA, BIBLIOTEKA W HOTELU KRASICKI

CERKIEW PRAWOSŁAWNA

Jest to największy obiekt architektury sakralnej w Polsce. Cerkiew powstała w stylu neoromańskim, a jej piaskowy kolor nawiązuje do południowych Włoch, gdzie tego typu piaskowiec był podstawowym budulcem. Świątynia wykonana jest z drewna i była pierwszą prawosławną świątynią na Warmii.

LIDZBARK WARMIŃSKI ATRAKCJE

DAWNA REMIZA STRAŻACKA

Kolejnym zabytkiem w Lidzbarku Warmińskim, który warto zobaczyć jest dawna remiza strażacka. Znajduje się tuz obok kościoła Świętego Piotra, Pawła i Michała Archanioła. Remizę strażacką wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku. Pełniła swoją funkcję do 1970 roku, obecnie jest zabytkiem. Konstrukcja szkieletowa wraz z czerwoną cegłą obiektu ciekawie się prezentują.

DAWNA REMIZA STRAŻACKA W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

PARK UZDROWISKOWY DOLINA SYMSARNY

Przez Lidzbark Warmiński przepływa również rzeka Symsarna. Wokół rzeki znajduje się park uzdrowiskowy z licznymi ścieżkami do spacerowania i obcowania z przyrodą. Bardzo malownicze i ciekawe miejsca na dłuższe spacery w trakcie których można zapoznać się z ciekawostkami historycznymi oraz przyrodniczymi. Park Uzdrowiskowy Dolina Symsarny to miejsca, które warto zobaczyć będąc w Lidzbarku Warmińskim.

TĘŻNIA SOLANKOWA

Po wojnie do Lidzbarka chętnie przybywali niemieccy kuracjusze, stąd uzdrowiskowe tradycje w miasteczku.

CIEKAWOSTKA
Lidzbark Warmiński należy do międzynarodowej sieci Cittaslow, która propaguje bioróżnorodność i opór wobec globalizacji.

Tężnia solankowa ma spiralny układ. Jak można tutaj spędzić czas? Po prostu przesiadując na ławeczkach, spacerując po tarasie widokowym i wdychając dobroczynne mikroelementy. Obiekt jest ogólnodostępny i bezpłatny.

TĘŻNIA SOLANKOWA W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

TERMY WARMIŃSKIE

Przyjeżdżając do Lidzbarka Warmińskiego wiedzieliśmy, iż będziemy musieli skorzystać z takiej atrakcji jak Termy Warmińskie. Uwielbiamy spędzać czas w basenie, jacuzzi, saunie i ciepłych, termalnych wodach. Termy Warmińskie są sporym obiektem (w tym też hotelowym). Spędziliśmy tutaj miło czas relaksując się w cieplutkiej wodzie.

TERMY WARMIŃSKIE

TERMY WARMIŃSKIE

GDZIE ZJEŚĆ W LIDZBARKU WARMIŃSKIM?

  • Restauracja Huba serwująca kuchnię warmińską – polecamy skosztować takich dań jak: plince warmińskie, juka warmińska czy dzyndzałki warmińskie.
  • Restauracja w Hotelu Krasicki – elegancka, kameralna serwująca pyszne jedzenie i bardzo dobre desery.
  • Lodziarnia Dolce Vita – to tutaj podaje się najlepsze lody w Lidzbarku Warmińskim.
LIDZBARK WARMIŃSKI

GDZIE NOCOWAĆ W LIDZBARKU WARMIŃSKIM?

Rekomendujemy sprawdzone miejsca noclegowe, które możecie zarezerwować klikając w aktywne poniżej linki.

  • Hotel Krasicki – elegancki, stylowy obiekt z dostępem do SPA & Wellness, miejsce historyczne.
  • Hotel Termy Warmińskie – nowoczesny hotel z cieplutkimi termami, z których możecie korzystać w dowolnym dla siebie czasie.
  • Pałac i Folwark Galiny – nieopodal Lidzbarka Warmińskiego – sielskie miejsce, przyroda, zwierzęta, pyszne jedzenie – zdecydowaliśmy się na nocleg właśnie tutaj.

Przeczytajcie: Pałac i Folwark Galiny. Miejsce z duszą na Warmii.

MAPA MIEJSC WARTYCH ODWIEDZENIA W LIDZBARKU WARMIŃSKIM


Z całego serca polecamy Wam wycieczkę do Lidzbarka Warmińskiego – najlepiej z noclegiem. Korzystajcie w pełni z atrakcji, które miasto oferuje i cieszcie się fajną atmosferą tego miejsca.

 

Więcej o Warmii i Mazurach znajdziecie tutaj:
Warmińsko – Mazurskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!