Kanał Elbląski to szlak wodny, który łączy Elbląg i Iławę oraz posiada liczne odnogi. Cały system kanałów liczy aż 151,7km. Postanowiliśmy odbyć wycieczkę fragmentem Kanału Elbląskiego pokonując rzekę Elbląg, jezioro i 5 pochylni.

KANAŁ ELBLĄSKI – HISTORIA I POCHYLNIE

Najważniejszą rolę w historii Kanału Elbląskiego odegrała sosna taborska. Rozwijający się dynamicznie w XIX wieku drobny przemysł na terenach Mazur i sława światowa sosny taborskiej służącej do wyrobu masztów sprawiły, iż trzeba było zbudować sprawną sieć komunikacyjną i transportową łączącą ówczesne Prusy z Morzem Bałtyckim, aby przewozić towary. W tych czasach brakowało sprawny dróg i kolei. Podjęto decyzję o budowie kanału, nad którym prace rozpoczęto 28 października 1844. Twórcą projektu i jego realizatorem został Georg Jacob Steenke – pruski inżynier.

CIEKAWOSTKA
Budowa Kanału Elbląskiego była droższa o ok. 10% od budowy słynnej Wieży Eiffla w Paryżu.

Georg Jacob Steenke zdecydował, iż wykorzysta do stworzenia sieci komunikacyjnej system śluz i pochylni – które na specjalnych wózkach miały transportować statki z towarem. Zadanie nie było łatwe, gdyż należało zbudować konstrukcję, która pokonałaby 100 metrową różnicę poziomów. Prace trwały aż 16 lat i dopiero po tym czasie w roku 1860 pierwszy statek transportowy mógł przepłynąć kanałem pokonując odcinek Ostróda – Miłomłyn.

Przeczytajcie: Lidzbark Warmiński – atrakcje miasta, pomysły na aktywne zwiedzanie.

Praca nad ulepszaniem kanału nadal trwała i był to na tyle długi czas, iż zaczęła się rozwijać kolej, która przejęła zadania transportowe. Znaczenie gospodarcze kanału bardzo zmalało.

Na szczęście nie wszystko zostało stracone. Dla kanału wymyślono inną funkcję, a mianowicie rejsy turystyczne. Pierwszy rejs Kanałem Elbląskim (wtedy Kanałem Oberlandzkim) z turystami dobył się w 1912 roku. Nazwa Kanał Elbląski została nadana po zakończeniu wojny.

KANAŁ ELBLĄSKI REJS

Kanał Elbląski składa się z 5 pochylni

  • Buczyniec
  • Kąty
  • Oleśnica
  • Jelenie
  • Całuny

oraz 2 śluz:

  • Miłomłyn
  • Zielona

KANAŁ ELBLĄSKI REJSY

REJS STATKIEM PO TRAWIE / ELBLĄG – BUCZYNIEC

Organizacją rejsów po Kanale Elbląskim zajmuje się Żegluga Ostródzko – Elbląska. W ofercie znajdziecie aż 9 rodzajów rejsów.

Są to:

  • Szlakiem Czterech Pochylni
  • Szlakiem Trzech Pochylni
  • Statkiem po Trawie
  • Szlakiem Kanału Elbląskiego
  • Szlak Szeląga
  • Jezioro Drwęckie – szlak spacerowy
  • Szlak Drwęcy
  • Rzeka Elbląg – rejs spacerowy
  • Szlak Wikingów – rejs po Jeziorze Drużno

KANAŁ ELBLĄSKI REJS POCHYLNIE

KANAŁ ELBLĄSKI REJS

My zdecydowaliśmy się na ponad 4 godzinny rejs Kanałem Elbląskim pt.: Statkiem po Trawie. Jest to rejs najdłuższy z wszystkich dostępnych w ofercie. Dzięki temu można zobaczyć mnóstwo atrakcji. Czas trwania rejsu wynosi ok. 4,5 godziny. Rusza się z Elbląga lub z Buczyńca.

Nasza przygoda z Kanałem Elbląskim rozpoczęła się w Elblągu. Statek rozpoczął rejs z przystani przy ul. Wodnej 1b. Tuż obok – w kamienicy mieści się również Biuro Obsługi Klienta, w którem można kupić bilety. Można dokonać zakupu online.

Przeczytajcie: Atrakcje Fromborka. Katedra, Planetarium i Mikołaj Kopernik.

Pierwszy etap rejsu to przepłynięcie rzeki Elbląg. Wspaniale podziwiało się miasto z perspektywy wody. Następnie wpływa się na wody Jeziora Drużno (rezerwat przyrody), a tam już rozpoczyna się przyrodnicza „uczta dla oczu”. Zobaczyliśmy niezliczone ilości ptactwa wodnego oraz błotnego oraz bogatą roślinność – występuje tutaj ponad 300 gatunków ryb i ptaków.

Mieliśmy ogromne szczęście, gdyż spotkaliśmy na trasie dumnego orła bielika. Od pracownika Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej dowiedzieliśmy się, iż swego czasu (rok 2011) wody Jeziora Drużno zamieszkiwał pelikan, którego celem był rosyjski Bajkał. Na dowód pokazano nam fotografie. Obecność pelikana nad Jeziorem Drużno była tak ekscytująca, iż nawet w różnych gazetach o tym ptaku pisano. Przyroda nad Jeziorem Drużno zachwyca.

KANAŁ ELBLĄSKI REJS JEZIORO DRUŻNO

KANAŁ ELBLĄSKI REJS JEZIORO DRUŻNO

KANAŁ ELBLĄSKI REJS JEZIORO DRUŻNO

KANAŁ ELBLĄSKI REJS JEZIORO DRUŻNO

Po pokonaniu Jeziora Drużno dopływa się do pierwszej i zarazem najmniejszej pochylni – o nazwie Całuny, której długość wynosi 352m, a różnica poziomów – 13,8m.

W trakcie pokonywania każdej z pochylni zwróćcie uwagę na duże koła. To właśnie dzięki im działaniu statki mogą być opuszczane lub wciągane. Koła poruszają walce, a na nie nawija się lub rozwija liny. Do tego mechanizmu w ogóle nie potrzeba elektryczności.

A kiedy statek porusza się po trawie w górę lub w dół? Do tego potrzebny jest specjalny wózek, na którym statek jest mocowany specjalnymi linami. Kiedy dochodzi do całkowitego zabezpieczenia statku pada sygnał w maszynowni, iż można ruszać dalej. To niesamowite – gdyż wszystko działa tutaj tak jak pierwotnie zostało stworzone.

Na trasie do Buczyńca pokonuje się kolejne 4 pochylnie (Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec). Najwyższą i najdłuższą jest pochylnia Oleśnica (24,2 m / 479 m).

Prócz obserwowania jak działają pochylnie warto podziwiać też mijane krajobrazy – lasy, łąki, pofałdowane tereny, dostojne drzewa – w tym sosny taborskie. W trakcie wycieczki lektor prezentuje historię kanału, opowiada o każdej z pochylni i dzieli się wieloma ciekawostkami, porusza tematy przyrody Kanału Elbląskiego. Ciekawą atrakcją jest też mijanie innych statków, które pokonują rozsławione pochylnie.

KANAŁ ELBLĄSKI REJSY

KANAŁ ELBLĄSKI REJS

KANAŁ ELBLĄSKI POCHYLNIE

KANAŁ ELBLĄSKI REJSY / INFORMACJE PRAKTYCZNE / STATKIEM PO TRAWIE

Planując wycieczkę Kanałem Elbląskim warto mieć na uwadze kilka informacji praktycznych:

  • Sezon na wycieczki Kanałem Elbląskim trwa od kwietnia do końca września.
  • Aktualny cennik rejsów należy sprawdzić na stronie internetowej Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej.
  • Można zarezerwować bilety online, ale i też kupić w kasie w Elblągu – tuż obok przystani. Jeśli natomiast będziecie ruszać z Buczyńca to za bilety płaci się tylko gotówką.
  • Rozkład godzinowy rejsów i dni, w których dany rejs się odbywa należy sprawdzić na stronie internetowej Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej.
  • W cenie biletu jest również powrót autobusem do miejsca, z którego rejs się rozpoczął.
  • Istnieje możliwość zamówienie obiadu na statku. Należy to zrobić przed rejsem.
  • Statek składa się z części otwartej i zadaszonej, a więc nawet w niepogodę rejsy się odbywają.
  • W czasie rejsu na statku działa mini sklepik, w którym można kupić napoje, kawę, herbatę i przekąski.
  • Jeśli w rejs wybierzecie się w sezonie wiosenno – letnim zabierzcie ze sobą nakrycie głowy oraz krem z filtrem.
  • Obowiązkowo należy zabrać aparat fotograficzny z obiektywem typu zoom, aby sfotografować ptaki nad Jeziorem Drużno raz lornetkę do obserwacji przyrody.

Kanał Elbląski wraz z pochylniami to unikatowe miejsce w Europie. Drugiego takiego na naszym kontynencie nie znajdziecie. W 2007 roku miejsce to otrzymało zacny tytuł jednego z siedmiu cudów Polski. To niesamowity zabytek hydrotechniki, który obecnie stał się Pomnikiem Historii.

 

Więcej o Warmii i Mazurach znajdziecie tutaj:
Warmińsko – Mazurskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!