Wielki Kanion Verdon we Francji nazywany jest również Przełomem Verdon. Wśród wapiennych jurajskich skał rzeka Verdon wyrzeźbiła malowniczy kanion, który i my postanowiliśmy zobaczyć. Po porannej wizycie w najpiękniejszym miasteczku Prowansji Moustiers Sainte Marie wyruszyliśmy na spotkanie ze słynnym Wielkim Kanionem Verdon. Jest to miejsce, w którym możemy doświadczyć niesamowitych wrażeń związanych z działaniem natury.

HISTORIA POWSTANIA KANIONU VERDON WE FRANCJI

Wielki Kanion Verdon (Przełom Verdon, Grand Canyon du Verdon, Gorges du Verdon) to francuski cud natury. Tak oto można śmiało nazwać spektakularny, 21 kilometrowy pas rzeki, który matka natura wyrzeźbiła w skalnym wapieniu.

Kanion Verdon jest drugim najgłębszym przełomem rzeki w Europie, a jego najgłębsze miejsce wynosi 700 metrów. To na co warto również zwrócić uwagę to fakt, iż najwęższy punkt Kanionu Verdon ma 6 metrów, a najszerszy 100 metrów.

To wszystko sprawia, że miejsce to od lat przyciąga wspinaczy, fotografów, wędrowców, kajakarzy. To dobre miejsce do napawania się pięknem natury. Nie można tego nie zobaczyć.

Gdzie nocować w okolicach Kanionu Verdon?

ZWIEDZANIE KANIONU VERDON

Kanion Verdon daje ogromne możliwości eksplorowania. Jak najlepiej zwiedzać Kanion Verdon? Można to zrobić zarówno drogą morską, jak i też lądową. To doskonałe miejsce do uprawiania wspinaczki skałkowej.

Przeczytajcie: 9 najpiękniejszych miasteczek Prowansji.

Kanion Verdon Francja

KANION VERDON PUNKTY WIDOKOWE

Aby podziwiać krajobrazy, które tworzy Kanion Verdon warto skorzystać z licznych punktów widokowych. Zostały one specjalnie ku temu przygotowane. Spektakularne punkty widokowe są łątwe w odnalezeniu, zwłaszcza jadąc krętą i wąską drogą przyprawiającą o zawrót głowy nie jednego kierowcę. Można się przy nich bezpiecznie zatrzymać i zrobić zdjęcia. Jest to prawdziwa gratka dla fotografów krajobrazowych. Aparaty w dłoń!

Przeczytajcie: Słynny żandarm z Saint Tropez, atrakcje.

JEZIORO LAC DE SAINTE CROX

Na samym końcu Kanionu Verdon, a dokładnie w jego zachodniej części znajduje się turkusowe jezioro o nazwie Lac de Sainte Croix. W polskim tłumaczeniu oznacza Jezioro Świętego Krzyża. To w tym miejscu Kanion Verdon się kończy, a swój początek ma w niewielkiej miejscowości Rougon. Warto uwiecznić to piękne miejsce z góry wraz z charakterystycznym mostem.

Nad jeziorem Lac de Sainte Croix znajdziecie nie tylko kąpieliska dla turystów, ale i też wypożyczalnie kajaków, żaglówek, rowerków wodnych i elektrycznych. Wynajmiecie tu także łódki elektryczne. Dzięki temu można popływać w otoczeniu wapiennych skał Kanionu Verdon i napawać się szmaragdowym kolorem wody.

Wypożyczyliśmy rowerek wodny na dwie godziny i koszt wypożyczenia wyniósł 30 euro.

Był piękny, słoneczny dzień, a więc chętnych na tego typu atrakcje nie brakowało. Mimo wszystko można było spokojnie i komfortowo pływać po wąwozie. Nie odczuliśmy nadmiaru turystów. Warto wspomnieć, że płynąc Kanionem Verdon warto skorzystać z kąpieli i podpływać do skalistego brzegu na krótki wypoczynek.

Widoki były wspaniałe i niezapomniane. Uwielbiamy takie cuda natury, które powstają bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka.

Przeczytajcie: Awinion we Francji. Pałac Papieski, most w Awinion, słynny Festiwal Teatralny i miasto Arles.

Kanion Verdon oferuje również wodne atrakcje na dwóch innych jeziorkach:

  • Lac de Castillon (na północ od Castellane)
  • Lac d’Esparron (w pobliżu Esparron-de-Verdon)

ZWIEDZANIE KANIONY VERDON 

Kanion Verdon można objechać dookoła dwiema trasami:

  • Pętlą Północną – droga D952
  • Pętlą Południową – droga D71

Jeżeli nie straszne Wam zawroty głowy, widoki z przepaściami i nutka adrenaliny to warto zobaczyć Kanion Verdon jadąc trasą Route des Cretes. Jej długość wynosi aż 23 kilometry.  Zobaczycie wiele wyznaczonych punktów widokowych przy których można się zatrzymać i zrobić piękne fotografie. Trasa rozpoczyna się i kończy w miejscowości Le Palud-sur-Verdon.

Kanion Verdon Francja

PIESZE ZWIEDZANIE KANIONU VERDON

Jeśli jesteście piechurami i lubicie pisze wędrówki to w rejonie Kanionu Verdon również będziecie mieli możliwość wędrowania wśród skał i wzniesień. Wyznaczone szlaki mają różne poziomy trudności i warto je dostosować do własnej kondycji.

Najsłynniejszy i bardzo wymagający pod względem sprawnościowym to szlak Martela. Jego długość wynosi 15 kilometrów, a pokonanie szlaku zajmuje około 7 godzin. Idąc tym szlakiem nie należy bać się wysokości. Konieczne jest bardzo dobre przygotowanie fizyczne. Szlak kończy się tunelem. Po wyjściu z tunelu znajdziecie się na parkingu, z którego można wrócić do miejsca, w którym się szlak rozpoczęło.

Kanion Verdon oferuje również wędrówki piesze o łatwiejszym poziomie trudności.

Przeczytajcie: Tanie podróżowanie, czyli jak małym kosztem zwiedzić Polskę, Europę i cały świat.

Kanion Verdon Francja

ZWIEDZANIE KANIONU VERDON DROGĄ MORSKĄ

Kanion Verdon to także raj dla kajakarzy, dla osób uwielbiających spływy pontonowe. Kolejne wrażenia z dużym poziomem adrenaliny gwarantowane. Te atrakcje są oferowane tylko profesjonalistom i pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Nikt sam przez Kanion Verdon płynąć nie będzie. Jest to zbyt niebezpieczne. Kajakarze mają trochę lepszą sytuację, gdyż mogą pływać przed wspomnianym wcześniej jeziorkiem Lac de Sainte Croix.

Łagodna cześć Kanionu Verdon nosi nazwę Pre Canyon.

Gdzie nocować w okolicach Kanionu Verdon?

Kanion Verdon oferuje mnóstwo atrakcji. Dla nas najbardziej ciekawe było pływanie po szmaragdowym jeziorze oraz podziwianie wąwozu zza szyb samochodu i z wyznaczonych do tego punktu widokowych. A Wy, którą opcję eksploracji Kanionu Verdon we Francji byście wybrali?


Więcej o Francji znajdziecie tutaj:
Francja

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!