Przygotowując naszą samochodową podróż po Prowansji i Lazurowym Wybrzeżu zastanawialiśmy się czy warto pojechać do Saint Tropez i co warto w zobaczyć w tym miasteczku?  Stwierdziliśmy, że dowiemy się jakie atrakcje kryje Saint Tropez bez względu na to ile negatywnych i sceptycznych opinii na temat tego miejsca „krąży” w Internecie. Nie żałujemy.

Co zobaczyć w Saint Tropez prócz żandarma i luksusowych jachtów? Zobaczyliśmy malowniczy port oraz „pokręciliśmy” się w wąskich i klimatycznych uliczkach miasteczka.

SAINT TROPEZ – CO ZOBACZYĆ W KULTOWYM MIEŚCIE ŻANDARMA?

Spędziliśmy w tym miejscu jeden – bardzo udany dzień. Pewnie i Wy zastanawiacie się, czy Saint Tropez warto zobaczyć? Co w Saint Tropez może być interesującego prócz bogactwa i przepychu?

PORT W SAINT TROPEZ – CO ZOBACZYĆ?

Po zaparkowaniu samochodu z dala od ścisłego centrum doszliśmy do niewielkiej przystani z jachtami, łodziami motorowymi. Nie były one tak okazałe i luksusowe jak te, które zobaczyliśmy po chwili dochodząc do portu głównego w Saint Tropez. Oto ukazały nam się luksusowe jachty i łodzie milionerów!

Spacer wśród takich kolosów, przepychu i bogactwa był… niejako dziwny. Na co dzień takich ekskluzywnych jachtów nie oglądamy, nie znamy również życia na takim poziomie nieprzyzwoitego bogactwa, dlatego tym bardziej byliśmy zainteresowani tym, co nas otaczało.

Przy porcie znajdują się klimatyczne restauracje i kawiarenki. Skusiliśmy się na lunch w jednej z nich. Restauracja, w której jedliśmy przepyszne mule z frytkami to Le Girelier.
Restauracja znajduje się w przedniej części portu i ma bardzo elegancki wystrój – tak jak przystało na Saint Tropez. Polecamy.

Na nabrzeżu siedzą artyści, którzy malują obrazy. Port jest wizytówką Saint Tropez.

Saint Tropez co zobaczyć jachty

Saint Tropez co zobaczyć jachty

MALOWNICZE ULICZKI SAINT TROPEZ/ CENTRUM

Co jeszcze warto zobaczyć w Saint Tropez? Miasteczko to również labirynt wąskich i małych uliczek, dzięki którym możemy odkryć klimat dawnych czasów, kiedy to miasto było osadą rybacką. W każdej z nich można coś ciekawego zobaczyć.
W ścisłym centrum znajdziecie markowe butiki najsłynniejszych projektantów świata, gdzieniegdzie będą przemykały luksusowe auta, próbując manewrować po ciasnych uliczkach. Odkryjecie też zaułki, w których Saint Tropez będzie tylko dla was. Tam będzie bardziej swojsko, normalnie, bez wszechobecnego szyku, stylu i ekstrawagancji.

Przeczytajcie: 9 najpiękniejszych miasteczek Prowansji.

Saint Tropez co zobaczyć jachty plaże

KOMISARIAT W SAINT TROPEZ I SŁYNNY ŻANDARM Z SAINT TROPEZ

Michał od samego początku kierował się w stronę popularnego, a może i nawet najsłynniejszego komisariatu policji na całym świecie, w którym rządzi kultowy już żandarm z Saint Tropez – to jedna z największych atrakcji Saint Tropez. Udało nam się żandarma spotkać. Siedziba żandarmerii znajduje się na Avenue Général Leclerc. W budynku jest Muzeum Żandarmerii i Kina.

CO ZOBACZYĆ W SAINT TROPEZ / STARE MIASTO W SAINT TROPEZ

Będąc w Saint Tropez koniecznie trzeba zobaczyć Stare Miasto. Kolorowe domki przy brzegu pięknie się prezentują i stanowią wspaniale tło do zdjęć. Warto odpocząć w miejscu, gdzie ów kolorowe kamienice stoją praktycznie w samym morzu. Jest tam spokojnie i bardziej kameralnie, no i można ukryć się przed słońcem.

W tym miejscu spędziliśmy sporo czasu odpoczywając, wpatrując się w latające nad głowami helikoptery przewożące właścicieli jachtów, robiąc zdjęcia, rozmawiając.

Saint Tropez co zobaczyć Stare Miasto

Saint Tropez co zobaczyć Stare Miasto

PUNKT WIDOKOWY NA SAINT TROPEZ

Aby zrobić zdjęcie podobne do tych z folderów reklamowych promujących Saint Tropez należy wspiąć się na górę z Cytadelą. Idzie się ścieżką.  W pobliżu Cytadeli roztacza się panorama miasteczka z więżą kościelną w tle, z morzem, żaglówkami, jachtami i kolorowymi domkami. Prócz tego pocztówkowego krajobrazu sfotografowałam jeszcze inne pejzaże, które zobaczyłam spacerując w okolicach Cytadeli.

Przeczytajcie: Paryż – najpiękniejsze miejsca, które warto odwiedzić i zrobić zdjęcia jak z pocztówek.

Saint Tropez latem

punkt widokowy na Saint Tropez

PLAŻE W SAINT TROPEZ

Wiem tylko tyle, że są, ale na żadnej nie byliśmy, gdyż zapaleńcami plaż nie jesteśmy. To chyba uroki mieszkania nad morzem – liczne plaże mamy po prostu na co dzień. Najpopularniejsza plaża to Plage de Pampelonne, ale podobno urodą nie grzeszy.

Ciekawostka
W Saint Tropez można spróbować słynnego w całej Francji deseru będącego drożdżowym ciastem przełożonym kremem i posypanym cukrem. Ten deser to: To la Tarte Tropézienne. Jego twórca Aleksander Micka – Polak z pochodzenia przygotowywał słodki poczęstunek dla ekipy filmowej realizującej film „I Bóg stworzył kobietę”. Brigitte Bardot wymyśliła nazwę dla pysznego deseru, a więc sława dla takiej słodkości była murowana. Receptura do dnia dzisiejszego jest ściśle chroniona.

W Saint Tropez znajduje się popularny Club 55, w którym spożywają posiłki i bawią się gwiazdy Hollywood.

Saint Tropez co zobaczyć

Saint Tropez co zobaczyć

Bardzo blisko leży również Port Girmaud nazywany Wenecją Lazurowego Wybrzeża. Żałuję, że nie odkryliśmy tego miejsca wcześniej, gdyż na zdjęciach prezentuje się cudownie. Prawie jak w Wenecji. Jeżeli planujecie odwiedzić Saint Tropez nie zapomnijcie o Porcie Girmaud.

Saint Tropez mimo całego swojego przepychu, lansu, nieprzyzwoicie bogatych mieszkańców momentami kiczowatości i śmieszności ma swój urok i warto to miasteczko odwiedzić.  Odkryliśmy urok tego miejsca będąc w sezonie, wiec myślę, że kiedy turyści opuszczają to miejsce staje się ono prawdziwą oazą spokoju w otoczeniu luksusowych jachtów, willi i sklepów, ale i też bardziej klimatycznych miejsc.

Jedząc lunch we wspomnianej wyżej restauracji porozmawialiśmy chwilę z siedzącymi obok Belgami, którzy mają dom w Saint Tropez i spędzają w nim większość czasu, gdyż w Belgii zbyt często pada.  Ich zdaniem miasteczko jesienią przybiera zupełnie inną twarz. Na pewno warto ją poznać.

Czy warto pojechać do Saint Tropez? Naszym zdaniem tak. Co warto zobaczyć w Saint Tropez? Mam nadzieję, że już wiecie. No i nie można odmówić sobie spotkania z kultowym żandarmem z Saint Tropez.

A jakie są Wasze wrażenia z pobytu w tym mieście? Waszym zdaniem warto do Saint Tropez pojechać? Czy jednak lepiej sobie odpuścić to miasteczko?

 

Więcej o Francji znajdziecie tutaj:
Francja

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!

 

 

 

Spodobał Ci się ten wpis i zdjęcia? Podziel się ze znajomymi!