Awinion (fr. Avignon)  to miasto będące centrum kulturalnym i artystycznym południowej Francji. To tutaj znajduje się dawna siedziba papieży, czyli Pałac Papieski, rozsławiony w naszym kraju most w Awinion, dzięki piosence Ewy Demarczyk „Na moście w Awinion” no i słynny Festiwal Teatralny, który odbywa się tutaj każdego roku w lipcu.
Są to już wystarczające powody, aby poznać atrakcje Awinion. Nie można również zapomnieć o pobliskim miasteczku Vincenta Van Gogha, czyli Arles.

ZABYTKI AWINION FRANCJA

Awinion we Francji przywitało nas bardzo pochmurne i wietrzne. Pogoda po kilku dniach dużych upałów diametralnie się zmieniła. Można było odetchnąć od ponad 40 stopniowych temperatur, które w tym czasie były w Prowansji. Wizytę w mieście rozpoczęliśmy jak typowi Francuzi – cappuccino i croissant  w kafejce. Po słodkim śniadaniu ruszyliśmy na spacer po Awinion. Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego warto przyjechać do Awinion to przedstawimy Wam przynajmniej 7 powodów ku temu. Oto atrakcje Awinion.

PAŁAC PAPIESKI / AWINION ATRAKCJE

Pałac Papieski jest dawną siedzibą papieży. Niegdyś pełnił funkcję rezydencji papieskiej. Został zbudowany w XIV wieku w stylu gotyckim i do dnia dzisiejszego jest jedną z największych zamkowych budowli w Europie. Wpisany na UNESCO. Pałac Papieski jest atrakcją Awinion, którą trzeba zobaczyć, a więc nie pomijajcie jej w planie zwiedzania.

Awinion Francja Pałac Papieski

KATEDRA NOTRE DAME DES DOMS

Katedra przylega do Pałacu Papieskiego od strony zachodniej tworząc cenny zespół architektoniczny w Awinion. Katedra jest kościołem romańskim. Powstała w XIV wieku po 1150 roku i wybudowano ją w stylu romanizmu prowansalskiego. W Katedrze Notre Dame odbył się także w 1209 roku sobór narodowy. Kiedy przeniesiono do Awinionu siedzibę papieża znaczenie Katedry Notre Dame diametralnie wzrosło i tutaj dokonywały się ważne wydarzenia jak chociażby kanonizacje. We wnętrzu Katedry spoczywa dwóch papieży.

Obie budowle zachwycają:

  • architekturą
  • wielkością
  • historią

W posępnych ciemnych chmurach krążących nad miastem o poranku wyglądały pięknie.

W pobliżu Pałacu Papieskiego znajdują się ogrody Jardin du rocher des Doms, do których udaliśmy się, aby podziwiać nie tyle ogrodową roślinność, co wspaniałe widoki na rzekę Rodan, słynny most Pont Saint – Benezet, wieżę Filipa Pięknego, fort Saint-André oraz panoramę miasta.

Przeczytajcie: Paryż – co zobaczyć w mieście zakochanych? Atrakcje Paryża.

Awinion Francja

MURY OBRONNE AWINION / FRANCJA

W Awinion bardzo dobrze zachowały się średniowieczne mury, które są wizytówką miasta i zapraszają w jego progi. Długość murów obronnych to ponad 4 kilometry, mają 39 wież i 7 bram. Są unikatem na skalę całej Francji i Europy. Awinion to średniowieczne miasto.

MOST PONT SAINT – BENEZET

Wielu osobom właśnie z tym mostem kojarzy się Awinion, a Polakom i Polkom na pewno z piosenką Ewy Demarczyk „Na moście w Awinion”:

Zielone staroświeckie granie
Jak anemiczne pączki ciszy
Odetchnij drzewem to usłyszysz
Jak promień naprężony ton
Jak na najcieńszej wiatru gamie
Tańczą liściaste suknie panien,
Tańczą liściaste suknie panien na moście w Awinion

(fragment piosenki)

Most w Awinion wziął swoją nazwę od świętego Benezeta – według legendy inicjatora budowy mostu. Żadne źródła jednak nie podają, aby taki święty kiedykolwiek istniał. Historia mostu owiana jest legendami. Most budowano przez 8 lat, a budowę rozpoczęto w roku 1177.

Budowla była długa, wspierała się na 22 przęsłach. Powodzie, które nawiedzały Awinion w owych czasach sprawiały, że niszczała.  I tak na dzień dzisiejszy z 22 przęseł zostały tylko 4 i romańska kapliczka – Chapelle St. Nicolas – w niej podobno został pochowany Bènezet. Zdjęcie z Mostem w Awinion jest koniecznością jeśli zawitacie w mieście.

FESTIWAL TEATRALNY W AWINION

Festiwal teatralny odbywa się co roku latem, najczęściej w lipcu i trwa cały miesiąc. Jest to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych na świecie. My byliśmy w Awinion w sierpniu i ulicznych przedstawień już niestety nie było. Miasto w czasie festiwalu nabiera zupełnie innego wymiaru, a fotografia uliczna przy okazji takich wydarzeń jest zjawiskowa. Aktorzy, akrobaci, piosenkarze, uliczne przedstawienia, występy, sztuka, teatr, kino, tańce, śpiew…to wszystko zapewnia Festiwal Teatralny w Awinion.

ŻYCIE CODZIENNE W AWINION

Takie oto momenty francuskiej codzienności udało nam się uchwycić na fotografiach:

Awinion Francja

Awinion Francja

RYNEK MIASTA I SŁYNNA KARUZELA

Uwielbiamy karuzele, a najbardziej tą spod Wieży Eiffela. W naszej sypialni mamy nawet pozytywkę – karuzelę, która wygląda tak jak ta z Paryża, czy też ta z Awinion.
Chętnych na przejażdżki nie brakuje, a właściciel słynnej karuzeli ma kota, który często kręci się w kółko razem z roześmianymi dzieciakami.

Awinion Francja

ULICZKI AWINION / FRANCJA

Jedne wąskie, inne trochę szersze, ale wszystkie tak samo urokliwe. W każdej z nich można odnaleźć coś ciekawego albo spacerować bez końca, aby w efekcie dojść do rynku ze słynną karuzelą. W uliczkach Awinion warto się zgubić i odkrywać tajemne zaułki miasta.

VILLENEUVE – LES – AVIGNON / PANORAMA AWINION

Niedaleko Awinion, po drugiej stronie Rodanu znajduje się miejscowość Villeneuve-lès-Avignon. Warto się tam wybrać i wspiąć na niewielką wieżę Filipa Pięknego – Tour de Philippe le Bel, aby sfotografować Pałac Papieski i Rodan w całej swej okazałości. Wieża jest czynna codziennie, prócz poniedziałków.

Awinion Francja

 ARLES I VINCENT VAN GOGH

Z Awinion do Arles jest około godziny jazdy samochodem. Jeśli do Awinion przyjedzie się wcześnie rano, to po południu spokojnie można udać się do Arles. My tak właśnie zrobiliśmy.

Arles to miasto Vincenta Van Gogha. Tutaj mistrz mieszkał nieco ponad rok (1888-1889). Rok mu wystarczył, aby stworzyć w tym miasteczku swoje największe dzieła, których szlakiem podążaliśmy. Szukaliśmy śladów mistrza.

Arles Francja miasto Vincenta Van Gogha

Przeczytajcie: Amsterdam – muzea, które warto odwiedzić.

Okolice Arles i samo miasteczko zachwycały malarza. Natchniony pięknem otaczającego prowansalskiego świata malował pejzaże, kwiaty, drzewa, okoliczną przyrodę. Odwiedziliśmy tak zwany Żółty Dom – Place Lamartine 2, w którym artysta żył w czasie pobytu w Arles i dom również ten przedstawił na jednym ze swoich obrazów.

„Mój dom tutaj jest otynkowany na zewnątrz na żółto, w kolorze świeżego masła, ma jaskrawe, zielone okiennice, stoi na placu skąpanym w słońcu. Na placu jest zielony skwer z równymi drzewami, oleandrami, akacjami. A w środku jest cały otynkowany na biało, podłoga z czerwonych cegieł. I ogromne, błękitne niebo w górze. W środku mogę żyć, oddychać, myśleć i malować”

(fragment listu Vincenta van Gogha do siostry Willeminy)

Arles Francja miasto Vincenta Van Gogha

Arles Francja miasto Vincenta Van Gogha

W Arles co chwila spotyka się tabliczki przedstawiające dzieła Van Gogha. Miasto natchnione jest duszą malarza. Wincent Van Gogh stworzył w Arles ponad 200 dzieł, ale żadne w mieście niestety nie pozostało.

W Arles prócz miejsc związanych z mistrzem malarstwa warto przespacerować się po klimatycznych uliczkach starówki, odpocząć na placu głównym zajadając np. przepyszne lody. Jest teatr rzymski, wiele kawiarenek, restauracji – życie toczy się intensywnie i turystycznie zwłaszcza w sezonie.

Awinion we Francji ma bardzo dużo do zaoferowania dla zwolenników sztuki, zabytków, muzeów, historii, francuskiego stylu życia. Nie pozostaje nic innego, jak tylko przyjeżdżać. Połączenie natomiast wycieczki do Awinion wraz z urokliwym Arles będzie doskonałym wyborem.

 

Więcej o Francji znajdziecie tutaj:
Francja

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!