Wychowałam się na wsi i sielskie życie jest we mnie. Wierzę, że kiedyś znowu na wieś powrócę i zamieszkam w małym drewnianym domku na zielonym wzgórzu… A tymczasem zapraszam Was na subiektywne zestawienie malowniczych wsi w Polsce, które odwiedziłam i które chciałabym, abyście i Wy zwiedzili, zobaczyli i odkryli…

REWA NA KASZUBACH 

Przenieśmy się nad morze do wsi rybackiej o nazwie Rewa. Lubimy to miejsce odwiedzać poza sezonem – jest wtedy cicho i spokojnie. Wieś ma swój autentyczny klimat. Niestety latem traci swój urok, gdyż dominują w krajobrazie smażalnie ryb, lody, gofry i cały kiczowaty element nadmorskiej turystyki. Ale to nic! Rewa pięknieje, kiedy sezon się kończy. Spacer brzegiem morza, Cypel Rewski, przystań rybacka i unoszące się kolorowe łódeczki na morzu, łabędzie… W Rewie znajduje się także Aleja Zasłużonych Ludzi Morza, a jej symbolem jest Krzyż Morski. Rewa przyciąga fanów windsurfingu i kitesurfingu.

Malownicze wsie w Polsce. Rewa

Malownicze wsie w Polsce.

Malownicze wsie w Polsce. Rewa

RZUCEWO NA ZATOKĄ PUCKĄ 

W Rzucewie mieliśmy przyjęcie weselne, a dokładnie w Zamku Jana III Sobieskiego – Zespole Pałacowo – Parkowym. Miejsce to pełni funkcję hotelu, znajduje się tutaj stadnina koni, park. Wnętrza na parterze można obejrzeć, nawet jeśli nie jest się gościem hotelowym – między innymi ciekawą bibliotekę. Na zewnątrz zachwyca park i aleja lipowa, która do zamku wprowadza.

CIEKAWOSTKA
Zamek w Rzucewie w swoich dziejach nigdy nie pełnił funkcji obronnej, a więc nie powinien nazywać się zamkiem, a pałacem. Jednak jego wygląd zewnętrzny przypomina okazałe obronne zamczysko, stąd przyjęła się nazwa „zamek”.

Do Rzucewa „przyciąga” również morze, piękna plaża oraz Park Kulturowy – Osada Łowców Fok, którą odkryto w roku 1894. Park Kulturowy oferuje spacer „Szlakiem łowców fok” oraz zwiedzanie kaszubskiej chaty, w której można obejrzeć następujące wystawy:

 „Rzucewo w epoce kamienia”

„Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub”

CIEKAWOSTKA
Kim byli łowcy fok?  To plemiona z epoki kamienia łupanego III-II tys. p.n.e., którzy w tym miejscu znaleźli schronienie. Osiedlając się stworzyli własną kulturę. Do dnia dzisiejszego w Rzucewie prowadzone są wykopaliska archeologiczne w celu bliższego poznania tej grupy ludzi.

Nas w tym miejscu zachwyca spokój, łódeczki unoszące się na wodzie, wzgórze z którego można podziwiać widoki na Zatokę Pucką…

Malownicze wsie w Polsce. Rzucewo

WSIE NA ŻUŁAWACH WIŚLANYCH 

Ach Żuławy Wiślane! Jesteście piękne i zawsze do Was wzdycham. Tyle tu do zwiedzenia i do poznania. Artykuł ten natomiast dotyczy malowniczych wsi w Polsce, wiec na tym się skupię. Wsi na Żuławach Wiślanych jest mnóstwo, a to co je wyróżnia to domy podcieniowe.

CIEKAWOSTKA

CIEKAWOSTKA
Dom podcieniowy to wiejski budynek należący do najbardziej reprezentacyjnych we wsi. Kiedyś zamieszkiwały je ludzie o wyższym statusie społecznym. Charakteryzuje się tym, iż do jego szczytu lub bocznej ściany przylega tak zwana wystawka wspierana przez drewniane słupy oraz posiada fachwerki – ryglowe zdobienia.

Proponuję wycieczkę po Żuławach Wiślanych, a pomysł na nią znajdziecie tutaj: Żuławy Wiślane – szlakiem domów podcieniowych, mennonitów i holenderskich wiatraków.

Natomiast wsie, w których można zobaczyć domy podcieniowe to między innymi:

Trutnowy
Marynowy
Żuławki
Lubieszewo
Żelichowo

ŻUŁAWSKIE WSIE Z DOMAMI PODCIENIOWYMI

Jest ich oczywiście o wiele więcej, a więc odkrywajcie! Na Żuławach Wiślanych jest mnóstwo malowniczych wsi.

ŻELAZOWA WOLA NA MAZWOSZU 

Nie mogę nie wspomnieć o tym pięknym miejscu – Żelazowej Woli – małej wsi w okolicach Warszawy, w której to 1 marca w roku 1810 urodził się Fryderyk Chopin. W Żelazowej Woli znajduje się jego dom, a tak naprawdę dworek wraz z parkiem i Muzeum Fryderyka Chopina.

Wiosna i złota polska jesień to idealny czas na wizytę w Żelazowej Woli. Park przy Domu Fryderyka Chopina jest wtedy najpiękniejszy. Spacerując po parku można słuchać muzyki mistrza.

Żelazowa Wola - malownicza wieś w Polsce

Żelazowa Wola - malownicza wieś w Polsce

Przeczytajcie więcej: Okolice Warszawy – atrakcje. Żelazowa Wola, Podkowa Leśna i Pałac w Rozalinie.

ANIOŁOWO NA WARMII

W Polsce istnieje wieś, w której aniołów jest bez liku. Gdzie? Na Warmii! Warmia już wiele razy zaskoczyła nas swoją urodą i niepowtarzalnością, ale anioły…? Spotkaliśmy ich mnóstwo spacerując po wsi Aniołowo. To jedyna taka miejscowość w Polsce, w której anioł może przelecieć nam nad głową. Serio! Popatrzcie ile tutaj aniołów!

Do Aniołowa „przyciąga” również malownicze położenie wsi w Anielskiej Dolinie oraz potok Aniołowa, który płynie przez wieś. Jeśli szukacie aniołów to tutaj znajdziecie je na pewno.

WARMIA - MALOWNICZE WSIE W POLSCE - Aniołowo

WARMIA - MALOWNICZE WSIE W POLSCE - Aniołowo

WIZNA NA PODLASIU 

Przenosimy się na Podlasie i do wsi Wizna nad Narwią, która stała się znana dzięki wielkoformatowej sztuce – muralom stworzonym przez Gdańską Szkołę Muralu.
Z Wizną związana jest też słynna bitwa, której ranga jest porównywalna do tej pod Westerplatte. Murale w Wiźnie właśnie do bitwy z roku 1939 nawiązują. Trwała ona kilka wrześniowych dni i rozpoczęła się w wyniku nadciągającej wojny. W bitwie pod Wizną w celu jej obrony przed wrogiem zasłyną swoja heroiczną postawą kpt. Władysław Raginis, który poległ w bitwie.

W Wiźnie znajdziecie 7 murali nawiązujących do tych wydarzeń. Zachęcam do okrywania Wizny i jej historii.

Malownicze wsie w Polsce. Wizna

Malownicze wsie w Polsce. - Wizna

KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC I CIEŁUSZKI NA PODALSIU

Podlasie to jedno z najbardziej malowniczych i pięknych miejsc w naszym kraju. Topową atrakcją jest odwiedzenie Krainy Otwartych Okiennic, a więc wsi – Trześcianka, Puchły i Soce. Ja Wam dorzucam jeszcze pobliską wieś Ciełuszki. We wsiach nad rzeką Narew zobaczycie stare chaty z drewnianymi, otwartymi okiennicami – nie bez powodu nazywane są Krainą Otwartych Okiennic.

Jest tutaj jak w bajce – kolorowo, sielsko, z klimatem. Charakterystycznym elementem wsi jest wzornictwo snycerskie. Ponadto znajdują się tutaj najpiękniejsze podlaskie cerkwie, przydrożne kapliczki, krzyże wotywne.

Malownicze wsie w Polsce. - Ciełuszki

Malownicze wsie w Polsce - Ciełuszki

O Krainie Otwartych Okiennic napisałam artykuł: Kraina Otwartych Okiennic – atrakcja Podlasia. Trześcianka, Puchły, Soce i Ciełuszki.

KRUSZYNIANY NA PODLASIU

W zestawieniu ponownie pojawia się Podlasie i tatarska wieś Kruszyniany – Polska jest też egzotyczna! W pobliżu Puszczy Knyszyńskiej leży tajemnicza wieś, którą kiedyś zamieszkiwała ludność tatarska. Obecnie w Kruszynianach żyją 3 tatarskie rodziny. Można tutaj skosztować tatarskich specjałów, jest muzułmański meczet, w którym posłuchacie tatarskich opowieści oraz muzułmański cmentarz. Wieś jest bardzo urokliwa.

Co roku w Kruszynianach odbywa się Festiwal Sabantuj, na który zjeżdżają Tatarzy z całego świata i nie tylko.

Malownicze wsie w Polsce - Kuszyniany

Malownicze wsie w Polsce - Kruszyniany

Przeczytajcie więcej o Kruszynianach: Kruszyniany – tatarska wieś na Podlasiu. Tatarska Jurta, meczet i cmentarz muzułmański.

ZALIPIE W MAŁOPOLSCE

Wieś Zalipie leży w Małopolsce. Tak kolorowego miejsca w Polsce chyba nie ma – barwne domy, podwórka, a nawet karmniki, budy dla psów, ławki, mostki… W Zalipiu ozdabia się motywami kwiatów, a tradycja ta mu już ponad 100 lat.

Za prekursorkę zdobienia chat i innych miejsc w Zalipiu uważa się Felicję Curyłową – mieszkankę wsi. W ślad za panią Felicją poszły też i inne kobiety zamieszkujące Zalipie i tak tradycja malowania, upiększania, zdobienia trwa do dnia dzisiejszego. We wsi Zalipie funkcjonuje Muzeum Felicji Curyłowej, Dom Malarek, a dla odważnych polecam spotkanie z panią Danusią – która zamieszkuje jedną z malowanych chat.

Malownicze wsie w Polsce - Zalipie

Wsi Zalipie poświęciłam osobny artykuł, w którym dowiecie się o wiele więcej o tym klimatycznym miejscu w Polsce:  Zalipie – malowana wieś jak z obrazka.

LANCKORONA

Niedaleko Krakowa leży artystyczna wieś Lanckorona, o której w swej piosence śpiewał sam Grzegorz Turnau. Lanckorona słynie przede wszystkim z drewnianych willi i domów, ruin zamku, który znajduje się na Lanckorońskiej Górze. Wieś skupia środowisko artystyczne, które chętnie tutaj zamieszkuje. Z Lanckorony warto przywieźć pamiątkę w postaci ceramiki lub figurkę anioła. Aniołów w Lanckoronie mnóstwo. Ponadto posmakujcie lanckorońskich bułeczek w słynnej piekarni Siwek.

Malownicze wsie w Polsce - Lanckorona

Malownicze wsie w Polsce - Lanckorona

Więcej o Lanckoronie przeczytacie tutaj:  Atrakcje Lanckorony – najbardziej klimatycznej wsi w Polsce.

SREBRNA GÓRA NA DOLNYM ŚLĄSKU

Jeśli będziecie na Dolnym Śląsku nie pomińcie w swoim planie podróży wsi Srebrna Góra. To ciekawe miejsce leży u podnóża góry o tej samej nazwie, a na tej górze znajduje się Twierdza Srebrnogórka. Pospacerujecie po Srebrnej Górze i podziwiajcie kolorowe kamieniczki, dawny kościół ewangelicki, zaułki, małe placyki i toczące się życie mieszkańców. A na zakończenie spaceru wizyta na Twierdzy Srebrnogórskiej jest punktem obowiązkowym.

Malownicze wsie w Polsce - Srebrna Góra

Malownicze wsie w Polsce - Srebrna Góra

Przeczytajcie moje subiektywne zestawienie ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku: Dolny Śląsk – lista miejsc, które trzeba zobaczyć. Przewodnik, porady.

SOKOŁOWSKO NA DOLNYM ŚLĄSKU

Kolejna wieś w Polsce z artystyczną duszą, kolejne miejsce na mapie Dolnego Śląska. Duch artyzmu czuć tutaj na każdym kroku – w starych, wysłużonych kamienicach, ruinach, willach, klimatycznych kawiarenkach. Czy wiecie, że w Sokołowsku dzieciństwo spędził słynny reżyser filmowy Krzysztof Kieślowski? Znajdziecie tutaj kamienicę, w której mieszkał.

Co roku w Sokołowsku odbywa się festiwal filmowy poświęcony właśnie Krzysztofowi Kieślowskiemu oraz prężnie działa Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ. 

Malownicze wsie w Polsce - Sokołowsko

Malownicze wsie w Polsce - Sokołowsko

CHOCHOŁÓW NA PODHALU

Wieś na Podhalu, blisko Zakopanego, która została zbudowana praktycznie w całości z oryginalnych chałup góralskich. Robi to niesamowite wrażenie, kiedy spaceruje się miedzy góralskimi domami. Dwa razy w roku ów góralskie chaty myje się z zewnątrz mydłem i wodą. Tradycyjne mycie odbywa się z okazji Bożego Ciała i Wielkanocy.

Polecam odwiedzić Chochołów w czasie zimy w godzinach wieczornych, a jak będzie sypał śnieg to poczujecie się jak w bajce. My właśnie w takich zimowych warunkach po Chochołowie spacerowaliśmy, a ja tak się zachwycałam, iż żadnego zdjęcia nie zrobiłam. Wybaczcie. Uwierzcie na słowo, że warto tam pojechać.

ROPKI W BESKIDACH 

Ropki to nasz odkrycie w tym roku. Pewnie zastanawiacie się gdzie leżą Ropki? Śpieszę z odpowiedzią – w tajemniczym i mało znanym Beskidzie Niskim, który odwiedziliśmy zimą tego roku. Zakwaterowanie mieliśmy właśnie w tej pieknej wiosce leżącej u stóp Beskidu Niskiego. Ropki to wieś łemkowska. Łemkowie zamieszkiwali te tereny do roku 1947. Miejsce to stanowi bardzo dobrą bazę wypadową w góry i jest interesujące pod względem spacerów.

Co można zobaczyć w Ropkach?

chyże – czyli dawny dom łemkowski

pozostałości cmentarza łemkowskiego

Przełęcz Hutniańską

przydrożne łemkowskie kapliczki

drewniane chatki

Malownicze wsie w Polsce - Ropki

Malownicze wsie w Polsce - Ropki
O Beskidzie Niskim przeczytacie tutaj: Beskid Niski zimą w 3 dni – atrakcje, które warto zobaczyć będąc pierwszy raz?

MOSZNA NA OPOLSZCZYŹNIE

Do Mosznej w województwie opolskim „przyciąga” pałac – Pałac Moszna, przez wielu nazywany zamkiem, choć nigdy nim nie był. Mimo, iż z wyglądu bajkowy jego losy na przestrzeni lat są dalekie od bajkowości. Pałac oczywiście można zwiedzać i poznawać jego tajemnice, do czego bardzo mocno zachęcam.

Malownicze wsie w Polsce - Moszna

Miejsce to – niczym jak z bajki opisałam tutaj: Zamek w Mosznej – miejsce z klimatem w województwie opolskim.

Mam nadzieję, iż zainspirowałam Was do okrywania malowniczych wsi w Polsce. Temat na pewno nie został wyczerpany, a więc jak tylko zawitamy do kolejnej pięknej i sielskiej miejscowości uzupełnię powyższe zestawienie.

 A może Wy mnie zainspirujecie i polecicie wizytę w malowniczej polskiej wsi, której w tym artykule nie wymieniłam?

 

Więcej znajdziecie tutaj:
Inspiracje

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!