Kraków – jedno z naszych ulubionych miast w Polsce. Stolica Małopolski od zawsze przyciągała wielu turystów. Sporo już w Krakowie odkryliśmy i chciałabym w tym wpisie podzielić się z Wami pomysłem na weekend w Krakowie i jakie atrakcje w tym czasie odwiedzić. A ja tymczasem marzę, aby w niedalekiej przyszłości napisać artykuł blogowy o miejscach mniej znanych w tym klimatycznym mieście – mam już klika takich miejsc na liście. Tymczasem zapraszam na weekendowe zwiedzanie Krakowa i jego atrakcje.

RYNEK GŁÓWNY/ SUKIENNICE / BAZYLIKA MARIACKA

Stare Miasto w Krakowie to warte zobaczenia i jedyne w swoim rodzaju miejsce. Rynek Główny w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Mnóstwo tutaj turystów, zgiełku, latających nad głowami gołębi, bryczek z elegancko ubranymi końmi. Na Rynku Głównym znajdują się sztandarowe zabytki Krakowa.

Kościół Mariacki, z którego codziennie wybrzmiewa hejnał. W środku znajdziecie między innymi słynny gotycki Ołtarz Mariacki dzieła Wita Stwosza. Punk obowiązkowy będąc w centrum Krakowa.

Sukiennice, pod którymi w dawnych czasach handlowano różnymi produktami – między innymi suknem, stąd nazwano to miejsce właśnie Sukiennicami.

Na Rynku Głównym oczywiście znajduje się mnóstwo kawiarni, restauracji i wszystko czego dusza zapragnie. W tym miejscu znajdziecie wiele atrakcji na weekend w Krakowie. Te punkty na spokojnie odwiedzisz w mniej niż jeden dzień.

Kraków Rynek Główny Kościół Mariacki

Kraków atrakcje Sukiennice

MAŁY RYNEK – ATRAKCJE NA WEEKEND W KRAKOWIE

Po spacerze na Rynku Głównym warto wybrać się na pobliski Mały Rynek w centrum miasta. Tutaj zgiełku o wiele mniej i jest kameralnie. Pastelowe kamieniczki stojące na kwadratowym placu, aż proszą, aby zrobić im zdjęcie – tak pięknie się prezentują. Mały Rynek jest bardziej spokojną atrakcją w Krakowie.

Mały Rynek w Krakowie

KLIMATYCZNE ULICZKI W KRAKOWIE

Rynek Mały i Główny są otoczone klimatycznymi uliczkami. Nasze ulubione to:

 • ulica Kanonicza
 • ulica Grodzka
 • ulica Floriańska
 • ulica Bracka

Miło się nimi spaceruje, do czego i Was zachęcamy. Przechadzki na świeżym powietrzu to świetny reset głowy.

Koniecznie odwiedźcie Zaułek Niewiernego Tomasza przy ulicy Św. Tomasza. To jeden z piękniejszych zaułków Krakowa i tutaj znajdziecie kultową kawiarnię Café Camelot. W tym miejscu można również odwiedzić Kościół św. Jana Ewangelisty i Kościół św. Jana Chrzciciela. Zwiedzić miasto przechadzając się tymi ulicami to czysta przyjemność.

Kraków ulica Bracka atrakcje na weekend

Kraków uliczki atrakcje

DZIEDZINIEC COLLEGIUM MAIUS

Znajdziecie to miejsce na rogu ulic św. Anny i Jagiellońskiej. Bardzo piękne miejsce będące częścią Akademii Krakowskiej. Na dziedzińcu można zobaczyć zabytkową studnię stojącą po środku, krużganki ze sklepieniami, profesorskie schody, drzwi bogato ozdabiane. Sam budynek nazywany jest perłą architektury gotyckiej. Niedaleko Muzeum Collegium Maius znajduje się historyczny Uniwersytet Jagieloński, którego absolwentami byli: Jan Długosz, Mikołaj Kopernik, Wisława Szymborska czy Jan Paweł II.

DZIEDZINIEC COLLEGIUM MAIUS w Krakowie

PUNKT WIDOKOWY NA KRAKÓW Z RESTAURACJI METRUM BISTRO

Panorama Krakowa zapiera tutaj dech w piersiach. Jeśli będziecie mieli ochotę ją zobaczyć, to warto wybrać się na punkt widokowy znajdujący się na dachu Akademii Muzycznej, a dokładnie w restauracji, która na tym dachu się znajduje – Metrum Bistro. Prócz pysznego i niedrogiego jedzenia podziwianie widoków na miasto gratis. Przyjeżdżając na weekend do Krakowa koniecznie musicie „zaliczyć” jakiś punkt widokowy na miasto – może właśnie ten?

KRAKÓW Z RESTAURACJI METRUM BISTRO

KŁADKA OJCA BERNATKA – ATRAKCJE NA WEEKEND W KRAKOWIE

Kładka ta stanowi trasę pieszo – rowerową, która łączy słynny Kazimierz z klimatycznym Podgórzem. Konstrukcja mostu jest bardzo ciekawa – w stylu nowoczesnym. Mimo tej nowoczesności idealnie do Krakowa pasuje. Na moście wiszą kłódki zakochanych, a nad głowami zobaczycie rzeźby sportowców. No i oczywiście piękny widok na Wisłę ukaże się Waszym oczom. Obowiązkowe miejsce na wieczorny spacer i atrakcję na weekend w Krakowie.

KŁADKA OJCA BERNATKA atrakcje na weekend w Krakowie

KLIMATYCZNY KAZIMIERZ

Niezmiennie uwielbiamy od wielu lat i chętnie wracamy. Ten klimat, atmosfera, historia… O Kazimierzu napisałam osobny artykuł, w którym znajdziecie szczegółowo opisane nasze ulubione miejsca, które warto odwiedzić. Są to między innymi Muzeum Etnograficzne, Dzielnica Żydowska czy liczne Synagogi.

Przeczytajcie: Spacer po Kazimierzu – klimatycznej dzielnicy Krakowa.

WAWEL / SMOK ZIEJĄCY OGNIEM / BULWARY WIŚLANE

Będąc w Krakowie na weekend prócz Rynku Głównego należy odwiedzić Zamek Królewski na Wawelu lub chociaż zobaczyć tą majestatyczną budowle z zewnątrz. Budynek ten został wzniesiony w różnych stylach – renesansowym, barokowym, klasycystycznym.

Cały obiekt składa się z następujących pomieszczeń:

 • Zamek
 • Katedra Wawelska
 • Dziedziniec z krużgankami
 • Brama wjazdowa
 • Wieże mieszkalne

Spacerując natkniecie się na rzeźbę smoka wawelskiego, który zieje ogniem, pod warunkiem że wyśle się płatnego sms-a na wskazany numer.

CIEKAWOSTKA – LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM
Smoczysko zamieszkiwało jamę pod wawelskim wzgórzem i „siało” postrach wśród mieszkańców. Z obawy przed smoczymi atakami mieszkańcy składali mu ofiary z bydła, a żaden rycerz nie był w stanie smoka pokonać. Udało się to dopiero szewcowi Skubie, który wypchał barana siarką i zostawił go na pożarcie przez smoka pod jamą. Smok zjadł barana i przez siarkę poczuł mocne pieczenie w gardle i pragnienie. Pił wodę z Wisły w nieskończoność, aż pękł. W taki oto sposób szewc Skuba uwolnił mieszkańców grodu Kraka od smoczego postrachu.

Zaraz obok są Bulwary Wiślane. Spacer wokół Wisły sprawi, że pięknie będziecie widzieć Zamek Królewski na Wawelu – to widok wręcz pocztówkowy.

Kraków widok na Wawel

NOCLEG W KRAKOWIE – GDZIE NAJLEPIEJ?

W czasie naszych weekendowych pobytów w polskich miastach chętnie wybieramy na nocleg apartamenty mieszkalne. Jeśli chodzi o nocleg w Krakowie to polecamy Wam pobyt w starej, paryskiej kamienicy w jednym z mieszczących się w niej loftowych apartamentach – Dietla 99 Apartments & Day Spa (przez ten link możecie zarezerwować nocleg).

Z tego miejsca jest bardzo blisko do Kazimierza i Starego Miasta. Inne miejsce, które rekomendujemy to hotel Klezmer Hois (tutaj możecie zarezerwować nocleg) w żydowskim klimacie. Znajduje się na Kazimierzu.

Kraków atrakcje na weekend

GDZIE ZJEŚĆ W KRAKOWIE?

Jeśli zastanawiacie się nad tym, gdzie najlepiej udać się w poszukiwaniu dobrych smaków w Krakowie, to dobrze trafiliście. Zajrzyjcie koniecznie do naszego wpisu poświęconego tej tematyce: Gdzie zjeść w Krakowie? 10 sprawdzonych miejsc na śniadanie, kolację, kawę i drinka.

FOTOGRAFICZNE MIEJSCA W KRAKOWIE

Szukacie inspiracji fotograficznych? Przeczytajcie o ciekawych miejscach na zdjęcia w Krakowie! Znajdziecie tu naprawdę sporo spotów wartych uwagi.

MAPA SPACERU

Większość wspomnianych powyżej miejsc znajduje się na zewnątrz. Zatem co robić w Krakowie kiedy pada deszcz? Można na przykład odwiedzić te bardziej klasyczne, ale także nietypowe muzea, jak chociażby:

 • Muzeum Narodowe – coś dla miłośników sztuki,
 • Muzeum Archeologiczne – dla pasjonatów historii,
 • Muzeum Inżynierii Miejskiej – dla zainteresowanych motoryzacją i nie tylko,
 • Muzeum Farmacji – coś nietypowego na mapie Krakowa.

Jestem ciekawa jakie są Wasze ulubione miasta w Polsce? Jakie atrakcje na weekend w Krakowie jeszcze polecacie? Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu chętnie odwiedzicie Kraków i tak jak my zarazicie się miłością do stolicy Małopolski.

 

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!

 

Spodobał Ci się ten wpis i zdjęcia? Podziel się ze znajomymi!