Czy zdarzyły Wam się nieprzyjemne sytuacje na lotnisku? Jeśli tak, to pamiętajcie, aby sprawdzić, czy przysługuje Wam odszkodowanie za opóźniony lot. W podróży może zdarzyć się naprawdę wszystko, zgubiony bagaż, brak dokumentów czy pomyłka w dacie rezerwacji. Może do niej również w ogóle nie dojść, o ile lot zostanie odwołany lub jego opóźnienie skutecznie pokrzyżuje Wam plany. Warto postarać się za taki opóźniony lot o odszkodowanie, a my podpowiemy Wam, jak to zrobić.

ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOT – KIEDY SIĘ NALEŻY?

Za wszelkie utrudnienia spowodowane opóźnieniami czy zmianami rozkładu lotów przysługuje nam nieraz wiele udogodnień, o których często nie mamy pojęcia. Istnieją przypadki, w których linie lotnicze muszą się nami zaopiekować, zagwarantować posiłki czy napoje, a czasem nawet nocleg.

Zacznijmy jednak od kwestii odszkodowań. Kiedy przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?

Będziecie mogli uzyskać rekompensatę, jeśli dolecieliście na miejsce lądowania minimum 3 godziny później, niż zaplanowano w rozkładzie lotów.

Ponadto to, czy należy Wam się odszkodowanie od linii lotniczych za opóźniony lot, regulują również kwestie terytorialne. O odpowiednią rekompensatę możecie się starać za przewozy, które:

 • obejmują obszar Unii Europejskiej, niezależnie od tego, czy dany przewoźnik pochodzi z Unii, czy też z innych państw,
 • startują z terenu Unii Europejskiej i lądują w państwie spoza wspólnoty, tu również nie ma znaczenia, skąd pochodzi przewoźnik,
 • zaczynają się poza granicami Unii i kończą na terenie wspólnoty, pod warunkiem że są obsługiwane przez unijne linie lotnicze.

Nie zawsze jednak uda się taką rekompensatę uzyskać. Kiedy nie przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?

Przede wszystkim dochodzi do tego w sytuacji, gdy odwołanie lub opóźnienie lotu spowodowane są przez okoliczności nadzwyczajne. Czyli takie, których nie można było uniknąć mimo wszelkich starań, jak np.:

 • panujące złe warunki atmosferyczne,
 • zagrożenie bezpieczeństwa pracowników lotniska, linii lotniczych i pasażerów,
 • zjawisko klęski żywiołowej,
 • strajki – np. pracowników linii lotniczych czy personelu lotniska,
 • powstanie ograniczeń w kontroli ruchu lotniczego, takich jak np. wyłączenie jednego z pasów startowych,
 • niebezpieczne zderzenie samolotu z ptactwem,
 • ujawnienie odkrytych wad produkcyjnych samolotu.

Wymienione sytuacje niestety skutecznie uniemożliwią Wam uzyskanie zwrotu pieniędzy za opóźniony lot i linie nie rozpatrzą Waszej reklamacji pozytywnie.

Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot i co możecie uzyskać? Wszystko Wam wyjaśnimy.

Odszkodowanie za opóźniony lot

Przeczytajcie: Co spakować na wyjazd.

CO PRZYSŁUGUJE NAM ZA OPÓŹNIONY LOT?

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jak długa była trasa lotu oraz ile czasu trwało jego opóźnienie.

Ile wynosi odszkodowanie za opóźniony lot? Kwoty wyglądają następująco:

 • gdy lot zaczyna się i kończy w UE, a jego długość wynosi do 1500 km – 250 €,
 • gdy lot zaczyna się i kończy w UE, a jego długość wynosi powyżej 1500 km – 400 €,
 • gdy lot kończy się albo zaczyna poza UE, a jego trasa wynosi od 1500 do 3500 km – 400 €,
 • gdy lot kończy się albo zaczyna poza UE, a jego trasa wynosi ponad 3500 km – 600 €.

Co ważne, możemy liczyć nie tylko na odszkodowanie i pieniężny zwrot za opóźniony lot. Jeśli opóźnienie, przekroczy 5 godzin, możecie postarać się o całkowity zwrot kosztów biletów lotniczych!

INNE REKOMPENSATY ZA OPÓŹNIENIE LOTU

Na co jeszcze możecie liczyć oprócz odszkodowania od linii lotniczych? Jak wspomnieliśmy wcześniej, przewoźnik w trakcie trwania opóźnienia lub w przypadku odwołania lotu powinien się Wami odpowiednio zaopiekować.

Linie lotnicze powinny zapewnić Wam przede wszystkim jedzenie oraz napoje i dostarczyć je w ilości proporcjonalnej do czasu oczekiwania. Jeśli opóźnienie się przedłuża i zajdzie konieczność skorzystania z noclegu, jego organizacja również powinna leżeć po stronie przewoźnika. Podobnie jak zapewnienie transportu do miejsca, w którym będziecie zmuszeni przenocować.

Dodatkowo powinniście mieć możliwość wykonania do 2 rozmów telefonicznych czy wysłania maila. Takie udogodnienia z pewnością przydadzą się, jeśli padnie Wam telefon, a nie będziecie mieli okazji go w bezpieczny sposób naładować.

Pamiętajcie również, że przewoźnik musi poinformować Was, gdy opóźnienie będzie miało potrwać powyżej 2 godzin i spełnić tym samym obowiązek informacyjny. Powinniście wtedy otrzymać dokładne wiadomości dotyczących przyczyn opóźnienia oraz szacowanego czasu jego trwania.

Następnie powinniście dostać informacje na temat przysługujących Wam praw, łącznie z informacją o prawie do odszkodowania za opóźniony lot.

Co ciekawe, odszkodowanie za opóźniony lot lub odwołany lot może Wam przysługiwać również w przypadku połączeń czarterowych.

Odszkodowanie za opóźniony lot

OPÓŹNIONY LOT – JAK LICZYĆ CZAS OPÓŹNIENIA?

Jak wspominaliśmy na początku, odszkodowanie możecie uzyskać, jeśli dotarliście do miejsca docelowego minimum 3 godziny później niż zaplanował przewoźnik.

Zatem jeśli sam wylot był opóźniony, ale piloci nadrobili stracony czas w trakcie trwania lotu i całe opóźnienie nie przekroczyło 3 godzin, nie będzie mowy o uzyskaniu odszkodowania.

Opóźniony lot – jak sprawdzić dokładny czas zwłoki? Zobaczcie na bilecie, o której godzinie planowo mieliście dotrzeć do celu Waszej podróży. Następnie zapiszcie i zapamiętajcie, o której godzinie otworzyły się drzwi w samolocie i mogliście wejść na pokład. Obliczcie różnice obu czasów, będzie ona dokładnym wynikiem trwania opóźnienia. Najlepiej będzie również wszystkie te kluczowe godziny udokumentować.

JAK NALEŻY UDOKUMENTOWAĆ OPÓŹNIENIE LOTU?

Jeśli chodzi o odpowiednie udokumentowanie czasu opóźnienia lotu, należy przygotować przede wszystkim dokumenty związane z rezerwacją Waszych biletów. Ponadto powinniście mieć udokumentowaną, np. za pomocą zdjęcia – datę i godzinę wejścia na pokład samolotu oraz lądowania w miejscu docelowym, jak wspominaliśmy wyżej.

Wszystkie te dokumenty będą Wam potrzebne, gdy rozpoczniecie proces reklamacyjny u danego przewoźnika. Będziecie mogli dołączyć je do specjalnych formularzy reklamacyjnych stworzonych przez linie lotnicze.

JAK STARAĆ SIĘ O ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOT?

Możecie nie wiedzieć do końca, gdzie zgłosić opóźniony lot. Czy zrobić to bezpośrednio u przewoźnika, pośrednika, u którego kupowaliście bilety, a może już na lotnisku? Już odpowiadamy – w celu uzyskania odszkodowania należy złożyć reklamację bezpośrednio u przewoźnika, który organizował przelot.

Reklamację wysyła się w formie pisemnej lub elektronicznej i warto zachować jej potwierdzenie. W odpowiednim formularzu linii lotniczej należy wskazać dokładne dane lotu i wszystkie niezbędne informacje. Nie macie przy tym obowiązku powoływania się na żadne podstawy prawne.

Wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot linia lotnicza powinna rozpatrzeć w ciągu 30 dni. Jeśli zdarzy się tak, że otrzymacie odpowiedź odmowną, lub nie otrzymacie w ogóle odpowiedzi na Waszą reklamację, możecie zwrócić się o pomoc do odpowiednich instytucji:

 • jeśli lot odbywał (lub miał odbyć) się z Polski – zgłoście się do Rzecznika Prawa Pasażera,
 • w przypadku, gdy linia lotnicza zarejestrowana jest w innym kraju Unii Europejskiej – odezwijcie się do ECK Polska (Europejskie Centrum Konsumenckie),
 • gdy sprawa dotyczy lotu z innych lotnisk wspólnoty – napiszcie do organu NEB w kraju, z którego miał nastąpić start samolotu. Jednak nie wszystkie organy NEB będą w stanie rozpatrzeć skargi klientów indywidualnych.

Mamy oczywiście nadzieję, że jeśli spotkała Was sytuacja z opóźnionym czy odwołanym wylotem, będziecie mogli załatwić wszystko od razu za pośrednictwem linii lotniczych.

Odszkodowanie za opóźniony lot

ZŁOŻENIE REKLAMACJI ZA OPÓŹNIONY LOT – ILE MAMY CZASU?

Gdy spotkała Was taka niemiła przygoda, to musicie pamiętać, że macie określony czas na złożenie reklamacji za opóźniony lot. Jest to dokładnie jeden rok liczony od daty zdarzenia, czyli daty planowanego wylotu. Taki sam termin obowiązuje w przypadku odwołania lotu.

Niestety nie mamy tutaj raczej wyjątków i po przegapieniu terminu Wasze roszczenie ulegnie przedawnieniu. Warto pamiętać o dotrzymaniu terminu, ponieważ kwota z odszkodowania może Wam się przydać na kolejne wspaniałe podróże. Po jej otrzymaniu będziecie mogli już zacząć zastanawiać się gdzie i jak znaleźć tanie loty.

ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOT – RYANAIR

Wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair możecie wypełnić na stronie przewoźnika. W przypadku tych linii musicie skorzystać ze specjalnego internetowego formularza reklamacji UE261.

Znajdziecie go tutaj: https://onlineform.ryanair.com/pl/pl/eu-261.

Przewoźnik powinien zaoferować Wam w trakcie trwania opóźnienia wszelkie udogodnienia, o których pisaliśmy wyżej, a reklamację rozpatrzeć w ciągu 30 dni.

ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOT – WIZZAIR

Podobnie jak w przypadku irlandzkiej linii lotniczej, jej węgierski konkurent Wizzair również umożliwia złożenie reklamacji w szybki i przystępny sposób.

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot Wizzair? Skorzystajcie z formularza, który znajdziecie po zalogowaniu się tutaj: https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/skargi-i-pochwaly/.

A jeśli lubicie korzystać z tanich linii lotniczych, z pewnością zainteresują Was nasz wpis na temat tego, jak spakować się w bagaż podręczny i co można zabrać do samolotu.

Odszkodowanie za opóźniony lot

ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOT – POLSKIE LINIE LOTNICZE (LOT)

Opóźniony lot w Polskich Liniach Lotniczych LOT również będzie podlegał możliwości uzyskania odszkodowania. Ponadto możecie zgłosić reklamację, jeśli Wasze połączenie w ogóle się nie odbyło lub samolot był przepełniony.

Wszelkie roszczenia należy opisać w formularzu pod adresem: https://www.lot.com/pl/pl/centrum-pomocy/kontakt/formularze/reklamacje-pasazerskie-po-podrozy lub zgłosić listownie.

OPÓŹNIONY LOT – PODSTAWOWE INFORMACJE PRAWNE

Prawo do odszkodowania za opóźniony lot gwarantuje Wam Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku nr 261/2004.

Rozporządzenie to zapewnia ochronę i możliwość ubiegania się o rekompensatę finansową w przypadku opóźnienia lotu. Jest również podstawą prawną odszkodowania za odwołany lot. Co więcej, gwarantuje możliwość starania się o odszkodowanie w sytuacji zagubienia bagażu przez linie lotnicze oraz niewpuszczenia na pokład samolotu np. z powodu overbookingu.

CZY WARTO SKŁADAĆ REKLAMACJĘ ZA OPÓŹNIENIE LOTU?

Według nas zawsze warto ubiegać się o swoje prawa. Wiele podróżujemy i zdarzają się różne sytuacje, od opóźnień, przez odwołania lotów i problemy z bagażem. Zawsze zalecamy, abyście mieli wykupione ubezpieczenie turystyczne – to może rozwiązać sporo problemów w trakcie podróży i po jej zakończeniu.

Jednak bez względu na to, czy mieliście ubezpieczenie, czy też nie, postarajcie się dochodzić swoich praw i uzyskać odpowiednie odszkodowanie, a to za odwołany lot może wynieść nawet do 600 Euro! Oczywiście życzymy Wam jak najmniej takich sytuacji.

 

Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!