Mało znamy okolice Warszawy. Trzeba było to zmienić, a więc ruszyliśmy w kierunku stolicy. Odwiedziliśmy trzy bardzo ciekawe i magiczne miejsce pełne historii. Miejsca te dostarczyły nam również niesamowitych wrażeń poprzez bliski kontakt z naturą. Poznajcie okolice Warszawy – przede wszystkim Żelazową Wolę i zainspirujcie się.

ŻELAZOWA WOLA

Tylko 46 kilometrów kilometrów dzieli stolicę Polski od małej wsi o nazwie Żelazowa Wola, w której 1 marca w roku 1810 urodził się nasz polski wirtuoz Fryderyk Chopin.

Przyjeżdżając do Żelazowej Woli można odwiedzić Dom Fryderyka Chopina – piękny dworek z malowniczym parkiem oraz Muzeum Fryderyka Chopina, które znajduje się już poza Żelazową Wolą, a dokładnie w Warszawie.

Wizyta w białym dworku i parku w porze wiosennej była idealnym terminem, gdyż przywitała nas soczysta zieleń oraz słońce. Bogata roślinność, rozległy teren i rozbrzmiewająca muzyka Chopina zaskakiwały.

ŻELAZOWA WOLA - DOM FRYDERYKA CHOPINA

ŻELAZOWA WOLA - DOM FRYDERYKA CHOPINA

ŻELAZOWA WOLA - DOM FRYDERYKA CHOPINA

A skąd muzyka?

W trawie poukrywane są głośniki. Wspaniale spaceruje się wśród soczystej zieleni, dostojnych drzew wsłuchując się w twórczość mistrza.

W parku natkniecie się na pomnik Fryderyka Chopina i przepływającą rzekę Utratę oraz malownicze mostki. Jest pięknie! Przy odrobinie szczęścia zobaczycie ogromne ropuchy zamieszkujące tutejszy staw.

Prócz spaceru po parku warto wejść do Domu Fryderyka Chopina i zwiedzić jego wnętrza, zapoznać się z historią i ciekawostkami z życia muzyka i jego rodziny.

Zwiedzanie domu nie jest długie. Znajduje się w nim 5 umeblowanych sal. Jedna z sal to prawdopodobnie pokój Fryderyka Chopina, w którym przyszedł na świat. W pomieszczeniu tym stoi jego popiersie oraz fortepian, z którego o godzinie 12.00 i 15.00 w weekendy wybrzmiewają utwory Chopina grane przez współczesnych muzyków. Nam udało się wysłuchać takiego koncertu.

Zwiedzanie białego dworku i parku można zakończyć w nowoczesnym budynku, który jest na tym terenie. Znajduje się w nim sala kinowa, w której warto obejrzeć film o życiu Fryderyka Chopina, restauracja z daniami polskiej kuchni oraz sklepiki z pamiątkami.

ŻELAZOWA WOLA - DOM FRYDERYKA CHOPINA

ŻELAZOWA WOLA - DOM FRYDERYKA CHOPINA

ŻELAZOWA WOLA - DOM FRYDERYKA CHOPINA

Ile kosztuje bilet wstępu do parku i Domu Fryderyka Chopina?

zwiedzanie parku – 7 zł normalny / 4 zł ulgowy
zwiedzanie parku i Domu Fryderyka Chopina – 23 zł normalny / 14 zł ulgowy
możliwość rezerwacji biletów online

Żelazowa Wola to piękne miejsce w okolicach Warszawy oferujące bardzo dużo atrakcji.

ŻELAZOWA WOLA - DOM FRYDERYKA CHOPINA

PODKOWA LEŚNA – OKOLICE WARSZAWY

O istnieniu Podkowy Leśnej dowiedziałam się przypadkiem od mojej klientki, dla której wykonywałam sesję wnętrz apartamentu w Sopocie. Po opowieściach pani Kasi nabrałam apetytu, aby Podkowę Leśną zwiedzić. Jak to ze mną bywa pomysł przeistoczyłam w czyn i tak do Podkowy Leśnej w okolicy Warszawy dotarliśmy.

Podkowa Leśna nazywana jest Miastem Ogrodem i należy do Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów. Powstała w latach 20. XX w. według projektu Antoniego Jawornickiego i od samego początku przyciągała i przyciąga nadal ludzi ze świata kultury. Mieszka tu wielu artystów: pisarzy, poetów, malarzy, aktorów.

Wizytówką tego miejsca są piękne wille – nowoczesne i z dawnych czasów przenoszące gości do przeszłości.

Ulice noszą nazwy przyrody – ptaków, drzew, zwierząt, kwiatów, a centrum miejscowości tworzy kształt podkowy. Miasteczko z każdej strony otoczone jest lasem i pięknymi terenami zielonymi – stąd stanowi idealne miejsce do zamieszkania. Zalesione uliczki i dostojne wille tworzą klimat tego miejsca.

W Podkowie Leśnej warto zobaczyć następujące zabytki:

  • Stawisko – ul. Gołębia 1.
  • Aida – zabytkowa willa należąca do J. Iwaszkiewicza i jego żony, w której spędzali często czas goszcząc wielu cenionych twórców – ul. Jarosława Iwaszkiewicza 7.
  • Kościół pod wezwaniem Świętego Krzysztofa, na terenie którego spacerują pawie – ul. Jana Pawła II 7.
  • Pensjonat Przedwiośnie – zabytkowa willa – ul. Parkowa 21.
  • Pensjonat Jókawa – zabytkowa willa – ul. Parkowa 19.

NA ZDJĘCIU: WILLA AIDA, W KTÓREJ WAKACJE SPĘDZALI PAŃSTWO IWASZKIEWICZOWIE I ZAPRASZALI WIELU ZNANYCH TWÓRCÓW

PODKOWA LEŚNA WILLA AIDA

W niedalekim Brwinowie warto zwiedzić Muzeum J. Iwaszkiewicza. Na tych terenach znajduje się wiele innych miejsc związanych z życiem twórcy. Nam niestety zabrakło czasu, aby wszystkie odwiedzić, ale może Wam się uda i wybierzecie się na wycieczkę Śladami Jarosława Iwaszkiewicza po Brwinowie i Podkowie Leśnej – na pewno warto.

Ponadto będąc w Podkowie Leśnej obowiązkowo należy zawitać do kultowej kawiarni Weranda znanej z najbardziej wyśmienitych ciast w okolicy oraz pięknych wnętrz. Bardzo polecamy– cudowne miejsce, a słodkości palce lizać.

PODKOWA LEŚNA I BRWINÓW

Świetne skomunikowanie Podkowy Leśnej z Warszawą to kolejny atut. Do stolicy można dojechać pociągiem – Warszawską Koleją Dojazdową lub samochodem – trasa A2 od zachodu i S8 od wschodu.

Okolice Warszawy są piękne i atrakcyjne. Prócz zwiedzania w Podkowie Leśnej po prostu fajnie się żyje.

PAŁAC W ROZALINIE – OKOLICE WARSZAWY, ATRAKCJE

Zespół Pałacowo Parkowy w Rozalinie w okolicach Warszawy to kolejne interesujące miejsce, które warto odwiedzić – tym razem zatrzymując się na nocleg w butikowym hotelu Parkowa Sypialnia. Spędziliśmy w Rozalinie wspaniałe dwa dni relaksując się w hotelu, spacerując po zabytkowym  ogromnym parku. Zwiedziliśmy również kameralny, zabytkowy pałac, w którym odbywają się liczne eventy. Miejsce to bardzo nas oczarowało, a więcej na temat Pałacu w Rozalinie przeczytacie w tym wpisie:

Przeczytajcie: Pałac Rozalin – stylowe miejsce w okolicach Warszawy. Recenzja.

PAŁAC W ROZALINIE OKOLCIE WARSZAWY

PAŁAC W ROZALINIE OKOLCIE WARSZAWY

Trzy miejsca w okolicach Warszawy bardzo nam się podobały i mamy apetyt na więcej. Mamy nadzieję, że zwiedzimy jeszcze więcej tego typu miejsc w pobliżu stolicy.
A jakie Wy znacie inne i ciekawe okolice Warszawy i atrakcje, które warto odwiedzić?

 

Więcej o Mazowszu znajdziecie tutaj:
Mazowieckie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!