Nie przepadamy za centrum Warszawy, natomiast już z dala od tego miejsca zaczynamy lubić się ze stolicą. Jednym z takich miejsc, które odkryliśmy jest Żoliborz – z klimatycznymi uliczkami i innymi ciekawymi atrakcjami.

TROCHĘ HISTORII – O ŻOLIBORZU W WARSZAWIE

Warszawski Żoliborz to najmniejsza dzielnica w stolicy, która w czasie II wojny światowej została także najmniej dotknięta zniszczeniami. Dzielnicę założono w XVIII w., a jej nazwa pochodzi z języka francuskiego – „Joli Bord” – co oznacza „Piękny Brzeg”. Żoliborz charakteryzuje się piękną atmosferą ze względu na to, iż wiele ulic tworzy zabudowa w stylu dworkowym – dzięki temu jest klimatycznie i z duszą. Wielu artystów wybrało sobie to miejsce do życia.

Żoliborz dzieli się na 3 rejony:

Marymont – Potok

Sady Żoliborskie

Stary Żoliborz

I to właśnie to ostatnie miejsce stało się celem naszej kilkugodzinnej wycieczki po Żoliborzu.

Przeczytajcie: Warszawska Praga – co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca na Pradze.

Żoliborz w Warszawie uliczki, atrakcje

ULICZKI STAREGO ŻOLIBORZA

Na Starym Żoliborzu zachwyca zabudowa willowo – dworkowa.

Najbardziej malownicze ulice Starego Żoliborza to:

Czarneckiego
Wieniawskiego
Brodzińskiego
Śmiała

Polecamy Wam każdą z nich się przespacerować – dzięki temu wczujecie się w klimat i atmosferę tej warszawskiej dzielnicy. Na powyższych ulicach zachwycają domy z duszą, po których pną się winorośle, budynki nie posiadają ogrodzeń, a więc bezproblemowo można je podziwiać. Warto zwrócić uwagę na detale: stare skrzynki pocztowe, retro samochody, bramy, drzwi, okna. A wszystko to w otoczeniu prastarych drzew. Podobno najpiękniej tutaj złotą polską jesienią i wiosną, kiedy wszystko zakwita.

Żoliborz w Warszawie uliczki, atrakcje

Żoliborz w Warszawie uliczki, atrakcje

Żoliborz w Warszawie uliczki, atrakcje

Przeczytajcie: Warszawa – atrakcje na weekend. Ciekawe miejsca dla par.

Stary Żoliborz tworzą:

Żoliborz Dziennikarski
Żoliborz Oficerski
Żoliborz Urzędniczy

Klimatyczny Żoliborz

Żoliborz Warszawa

INNE MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA NA ŻOLIBORZU / ATRAKCJE

Tuż obok ulicy Czarneckiego znajduje się Park Żeromskiego – świetne miejsce na odpoczynek. W centrum parku odnajdziecie miejsce, które nazywa się Prochownia – można tutaj latem leżakować, wypić kawę, drinka i coś przekąsić. W Prochowni odbywa się także sporo warsztatów, muzycznych imprez, spotkań filmowych itp.

Jeśli przybędziecie na Żoliborz w sobotę koniecznie wpadnijcie na Targ Śniadaniowy – na Skwerze Śmiała przy alei Wojska Polskiego. W godzinach 9.00-16.00 serwuje się tutaj śniadania, lunche, obiady z różnych stron świata. Można zrobić też fajne zakupy – są sery, miody, oliwy itd. Czas mija zdecydowanie piknikowo.

Przeczytajcie: Okolice Warszawy – atrakcje. Żelazowa Wola, Podkowa Leśna i Pałac w Rozalinie.

GDZIE ZJEŚĆ NA ŻOLIBORZU?

Świetnym miejscem na zdrowy, wegański lub wegetariański posiłek jest Ósma Kolonia przy ulicy Słowackiego 15/19. Każdego dnia serwowane jest coś innego – menu jest krótkie i podawane na bieżący tydzień. Tarta z truskawkami i warzywami totalnie nas oczarowała pod względem smaku i wyglądu. Pyszne miejsce.

Na popołudniową kawę i ciasto – często wegańskie polecamy Fawory – fajnie jest tutaj.

Czy ten artykuł zachęcił Was do wizyty na warszawskim Żoliborzu? Spodobały Wam się uliczki Żoliborza i inne atrakcje? Mamy nadzieję, że tak!

Więcej o Mazowszu znajdziecie tutaj:
Mazowieckie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!