Warszawską Pragę –  klimatyczną dzielnicę miasta już od dłuższego czasu bardzo chcieliśmy zobaczyć. Jest to miejsce bardzo specyficzne, wręcz wyróżniające się na tle pędzącej Warszawy. Tutaj ludzie żyją wolniej, jest czas na pogawędkę, zatrzymanie się. Panuje swoisty folklor. Nie ma ogromnych biurowców i korporacji. Tutaj toczy się praskie życie i praska codzienność. W otoczeniu stare, obdrapane budynki z cegły, a dzisiaj zamieniane na drogie lofty. Symboliczne kapliczki z Matką Boską będące symbolem Pragi, czy też praskie murale, od których trudno oderwać wzrok. Oto Praga – Warszawa w innym wydaniu.

CO WARTO ZOBACZYĆ NA WARSZAWSKIEJ PRADZE? CIEKAWE MIEJSCA

Warszawska Praga dawniej owiana negatywnymi opiniami, dzisiaj prężenie rozwijająca się i chętnie odwiedzana przez turystów. Dzieli się na dwie części: Praga Północ i Praga Południe. Na Pradze Północ znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Jest ona także najczęściej odwiedzana. Mamy nadzieję, że ciekawe miejsca na Pradze, które Wam zaproponujemy spodobają się Wam i przy najbliższej wizycie w stolicy odwiedzicie Pragę.

MUZEUM CZAR PRL

Chcecie poczuć się jak w czasach PRL lub powrócić wspomnieniami do życia w komunistycznej Polsce?  Jeżeli tak, to koniecznie tutaj zajrzyjcie. Muzeum Czar PRL stanowi odwzorowanie mieszkania w stylu PRL – jest łazienka, kuchnia i pokój oraz kawiarenka i sklep, no i mnóstwo pamiątek z tych czasów. Mieści się w starym, zabytkowym magazynie.

Co tutaj znajdziecie? Wszystko czego dusza zapragnie: pralkę Franię, vibowit, misia Uszatka, stary gramofon, aparaty analogowe, obrazy, książeczki, pantalony, wysłużone kozaki… Wszystko z duszą. Bilety nabędziecie u pani za ladą, która chętnie sprzeda Wam również mocno posłodzoną oranżadę i gumy Turbo.

Muzeum oferuje również przejażdżkę zabytkową nyską po Warszawie.

Gdzie nocować na Pradze - Praga Południe?

MUZEUM CZAR PRL WARSZAWSKA PRAGA

MUZEUM CZAR PRL WARSZAWSKA PRAGA

Ciekawostka
Praga leży po prawej stronie Wisły. I nie zawsze należała do Warszawy. W dawnych latach była odrębnym miasteczkiem. Do dzisiaj seniorzy mówią, że są z Pragi, a nie z Warszawy. W wyniku intensywnego rozwoju miasta Warszawa – Praga została do niej przyłączona w 1791 roku. Przetrwała dwie wojny i pozostała po tych przejściach praktycznie niezmieniona. Nadal utrzymuje się tutaj atmosfera przedwojennego miasteczka, można cofnąć się do przeszłości. Dzielnica jest żywa i autentyczna.

MUZEUM NEONÓW – WARSZAWSKA PRAGA

Kolejne ciekawe miejsce na Pradze, które warto zobaczyć to Muzeum Neonów. Przedstawia ono powojenne reklamy świetlne – czyli neony. Neony do dnia dzisiejszego można spotkać w Warszawie.

Kultowe neony warszawskie to: Syrenka, Mydła i Farby, czy też Jaś i Małgosia.

Kolekcja muzeum zawiera, aż sto starych i kultowych neonów, które zostały zaprojektowane przez wybitnych grafików i artystów. Muzeum promuje sztukę neonową – tak bardzo zapomnianą.

Hipsterskie miejsce znajdujące się w starym magazynie.

MUZEUM NEONÓW WARSZAWSKA PRAGA

SPACER SŁYNNYMI ULICAMI – ZĄBKOWSKA, BRZESKA

To najsłynniejsze praskie ulice, szczególnie Ząbkowska. Na Brzeskiej ma się wrażenie jakby czas się zatrzymał. Spaceruje się pośród startych i wysłużonych budynków, skrzypiących okiennic i bram, które prowadzą na praskie podwórka. Warto tam zajrzeć. Zobaczycie kota w oknie lub staruszkę, która miło się do Was uśmiechnie – czyli życie mieszkańców od praskiego podwórka.  Gdzieś w oddali stary trzepak do dywanów, odpadająca cegła od budynków, obdrapana klatka schodowa, no i symboliczne już kapliczki podwórkowe przedstawiające Matkę Boską czy też Jezusa – przystrojone kwiatami.

Ciekawostka
Kapliczek na warszawskiej Pradze jest sporo, a mieszkańcy bardzo o nie dbają. Pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i w tamtych czasach stanowiły miejsce kultu. Mieszkańcy modlili się przy kapliczkach. Były to podwórkowe kościoły.

Klimat panujących przy Ząbkowskiej i Brzeskiej jest bardzo specyficzny i unikatowy. Można przenieść się w czasie.

Warto pobłądzić też zaułkami ulicy Małej – na ulicy tej kręcono takie filmy jak: „Pianista”, „Dziewczęta z Nowolipek”. Ulica Mała to Stara Praga – prawdziwa i nie tknięta duchem nowoczesności.

Nie będziemy Was również oszukiwać mówiąc, że na warszawskiej Pradze wszystko jest och i ach, bo mimo niepowtarzalnego klimatu tego miejsca natkniecie się również na grupy dresiarzy dzielnicowych, spotkacie pijaczka załatwiającego potrzeby fizjologiczne w jednym z praskich zaułków, poczujecie zapach moczu za bramami prowadzącymi na podwórka mieszkańców, czy też czasami zastanowicie się, czy warto wyjąć z plecaka aparat fotograficzny?

Warszawska Praga to skrajności, to różnorodność. Za to Pragę pokochaliśmy.

WARSZAWSKA PRAGA MURALE

WARSZAWSKA PRAGA KAPLICZKI KAMIENICE

WARSZAWSKA PRAGA

ULICA ZĄBKOWSKA NA PRADZE W WARSZAWIE

POMNIK ULICZNEJ PRASKIEJ KAPELI – WARSZAWSKA PRAGA

Floriańska/ks. I. Kłopotowskiego

Przy skrzyżowaniu tych ulic natkniecie się na pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. Kapela na życzenie zagra wybrany przez Was utwór z listy 100 piosenek, które wypisane są na bębnie jednego z grajków. Należy wysłać SMS pod wskazany numer i już – orkiestra gra! Nie testowaliśmy tego, ale z zasięgniętych informacji dowiedzieliśmy się, że z koncertu nici. Ale być może Wy zaryzykujecie i spróbujecie ożywić pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej?

POMNIK ULICZNEJ PRASKIEJ KAPELI WARSZAWSKA PRAGA

BAZAR RÓŻYCKIEGO – WARSZAWSKA PRAGA

Kultowy Bazar Różyckiego znajduje się na ulicy Targowej 54. Działa w dni powszednie i można nabyć tutaj cuda i cudeńka. My byliśmy na Pradze późnym popołudniem i bazar był już nieczynny. W ciągu dnia tętni życiem.

PRASKA KATEDRA NOTRE DAME – BAZYLIKA KATEDRALNA ŚW.MICHAŁA ARCHANIOŁA I ŚW. FLORIANA, PARK PRASKI

Praska Katedra Notre Dame to najważniejszy kościół na warszawskiej Pradze, a jego symbole to dwie wieże. Powstał w 1901 roku. Mieszkańcy przyrównują go do paryskiej Notre Dame, ale na moje oko nie za dużo ma z nią wspólnego.
Obok znajduje się Park Praski, w którym warto wypocząć wśród zieleni lub odwiedzić Warszawskie Zoo. My akurat z takich atrakcji z udziałem zwierząt nie korzystamy. Park Praski jednak gorąco polecamy, niesamowity klimat.

WARSZAWSKA PRAGA

PRASKIE MURALE – NIESAMOWITA ATRAKCJA WARSZAWSKIEJ PRAGI

Murali, graffiti i w ogóle sztuki ulicznej na Pradze jest mnóstwo.  Małe, wielkie uliczne obrazy stanowią obraz dzielnicy. Jest co oglądać i podziwiać. Murale na Pradze wspaniale pasuję do tutejszej atmosfery i klimatu. Nie wyobrażamy sobie, aby mogło ich tutaj zabraknąć. Popatrzycie jakie są piękne i charakterystyczne dla warszawskiej Pragi.

PRASKIE MURALE ATRAKCJA WARSZAWSKIEJ PRAGI

WARSZAWA PRAGA – INFORMACJE PRAKTYCZNE

GDZIE ZJEŚĆ NA WARSZAWSKIEJ PRADZE?

Jeżeli będziecie już trochę zmęczeni kręceniem się po praskich uliczkach usiądźcie w kawiarni Stara Praga na kawę i domowy sernik. Tajskie lody również serwują. Ja skosztowałam smaku mascarpone z miętą. I stwierdzam, że wolę lody tradycyjne, niż tajskie lodowe ruloniki. Natomiast klimat panujący w kawiarni jest obłędny. Wszędzie antyki, przedmioty z duszą, gra muzyka z gramofonu. Uwielbiamy takie miejsca.

INNE POLECANE MIEJSCA NA WARSZAWSKIEJ PRADZE

  • Na obiad: „Bar Ząbkowski” – ul. Ząbkowska, „Pyzy, flaki gorące” – ul. Brzeska 29/31
  • Na piwo: „W oparach absurdu” -ul. Ząbkowska 6
  • Na kawę: „Stara Praga” – ul. Ząbkowska 4, „Mucha nie siada” ul. Ząbkowska 38

Skosztujcie koniecznie: flaki po warszawsku, pulpety, pyzy ze skwarkami.

MUZEUM CZAR PRL I MUZEUM NEONÓW

Sprawdźcie aktualne godziny i dni otwarcia oraz koszt biletów wstępu.

BAZAR RÓŻYCKIEGO

Bazar Różyckiego jest nieczynny w niedzielę.

STACJA PKP

Warszawa Wschodnia.

MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC / SPACER PO WARSZAWSKIEJ PRADZE

Warszawska Praga to zdecydowanie miejsce z duszą, historią, charakterem. Tutaj żyje się inaczej niż w pozostałych częściach Warszawy. Z jednej strony Warszawa Praga stara się być bardziej nowoczesna, gdyż odbywa się tutaj sporo inwestycji. Z drugiej ciągle zachowuje swój unikatowy charakter. Czuć na Pradze artystycznego ducha – to przecież mekka dla graficiarzy. Mnóstwo tutaj klimatycznych kawiarni, pubów, knajpek, których nie znajdziecie gdzie indziej w Warszawie. Bazary, targi, praski zgiełk, uliczne pogawędki z sąsiadką. Swoisty styl. Myślimy, że kiedy kolejny raz zawitamy w stolicy ponownie wybierzemy się na Pragę i odkryjemy jej zaułki, tajemnice oraz inne atrakcje jak na przykład Muzeum Polskiej Wódki. Jest tutaj jeszcze sporo miejsc, które warto zobaczyć. Wiele osób ma różne zdanie o tej części Warszawy, jednak nam przypadła do gustu. Prago – nie zmieniaj się! Pozostań sobą!

 

Więcej o Mazowszu znajdziecie tutaj:
Mazowieckie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

Do zobaczenia gdzieś w drodze!