Spis treści
Ślęża była nazywana w latach 1945 – 1948 Górą Sobótką. Jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i należy do Korony Gór Polski. Ma 718 m n.p.m. Góra była dawniej miejscem kultu prasłowiańskiego, a dzisiaj nazywana jest miejscem mocy lub polskim Olimpem. Na szczycie Ślęży i na szlakach spotyka się kamienne rzeźby kultu, które nawiązują do czasów, kiedy górskie ścieżki przemierzali druidzi i dominował celtycki krąg kulturowy.
GÓRA ŚLĘŻA – TROCHĘ HISTORII
Jedna z legend mówi, iż Ślęża powstała w wyniku wojny demonów i aniołów. Inni uważają, iż kryją się na tych terenach ogromne ilości złota skradzione z Wrocławia i ukryte tutaj przez Niemców.
Pogańskie czasy, miejsce kultu, tajemnice, legendy…To wszystko sprawia, iż na szczyt Ślęży wędrują dzisiaj nie tylko turyści, ale też ufolodzy czy radiesteci. To miejsce przyciąga i cały czas owiane jest wieloma pytaniami pozostającymi bez odpowiedzi.
GÓRA ŚLĘŻA – SZLAKI
Na szczyt Ślęży prowadzi kilka szlaków. Najpopularniejsze są szlaki rozpoczynające się we wsi Sobótka oraz te, które wiodą od Przełęczy Tąpadła. My zdecydowaliśmy się na pokonanie szlaku niebieskiego z Sobótki – jest to szlak trudniejszy pod względem podejścia, ale dzięki temu jest kameralny i mniej uczęszczany.
Oto kilka zdjęć ze szlaku niebieskiego prowadzącego na szczyt Ślęży:
GÓRA ŚLĘŻA – CO ZOBACZYMY NA SZCZYCIE?
- Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Chrystianizacja ludzi na tych terenach w X wieku doprowadziła do zbudowania na szczycie Ślęży kościoła oraz klasztoru, który z czasem przeniesiono do wsi Sobótka. A wszystko zaczęło się od zamku, który na Ślęży postawił Bolko II Srogi w XIV wieku. Zamek przez liczne wojny husyckie popadał w ruinę, aż jego kres nadszedł, kiedy nad Ślężą rozpętała się ogromna burza. W miejscu ruin zamku postawiono kaplicę, a z czasem powstał kościół. Warto wspiąć się na wieżę widokową kościoła, aby podziwiać widoki na Nizinę Śląską oraz Sudety.
Przeczytajcie: Szlaki w Górach Stołowych – Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.
- Wieża antenowa
Wysoko nad górą Ślężą wznosi się wieża antenowa. Pamiętajcie, aby się na nią nie wspinać, zbliżanie się też jest zabronione.
- Krzyż milenijny
Ten drewniany krzyż postawili dolnośląscy leśnicy z okazji 100 – lecia Biskupstwa Wrocławskiego.
- Rzeźby
Tak jak pisaliśmy wcześniej – Ślęża to miejsce mocy i pogańskiego kultu celtyckiego. Z tego też powodu na samym szczycie i szlakach można spotkać liczne rzeźby. Tą najpopularniejszą jest rzeźba Niedźwiedź, która znajduje się przy kościele.
- Inne, które się spotyka to:
Panna z rybą oraz Niedźwiedź – pod szczytem Ślęży
Mnich – u stóp góry Ślęży
Grzyb – można tą rzeźbę zobaczyć w Sobótce lub w Muzeum Ślężańskim
- Dom Turystyczny PTTK na Ślęży
W tym miejscu można zjeść ciepły posiłek i odpocząć.
- Wolnostojąca wieża widokowa
Drugie miejsce, z którego można podziwiać widoki. Wieża jest blisko kościoła. Prowadzi do niej dróżka, a na sam szczyt drabinki i wąskie przejścia. Z tego też powodu my zdecydowaliśmy się podziwiać widoki z wieży kościelnej.
ZAMEK GÓRKA W SOBÓTCE
Wędrując szlakiem niebieskim z Sobótki na szczyt Ślęży warto odwiedzić Zamek Górka. Jest to obiekt tworzący zespół pałacowo – parkowy.
Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.
Kiedyś można było tutaj nocować, obecnie jest to niemożliwe. Od 2016 roku trwa renowacja i zamek jest nieczynny. Obejrzeliśmy obiekt tylko z zewnątrz. Aby zwiedzić zamek w środku należy się wcześniej umówić.
Będąc na Dolnym Śląsku nie wyobrażamy sobie, abyśmy mogli pominąć wejście na Ślężę – przecież to góra mocy, legend, tajemnic.
Byliście już na szczycie tej magicznej góry?
Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Jakie magiczne miejsce, chętnie je odwiedzę
Piękne fotografie!