No i w końcu dojechaliśmy też do Wrocławia. Może i wstyd się przyznać, ale był to nasz pierwszy raz w tym mieście. Weekend był bardzo intensywny pod względem zwiedzonych miejsc i atrakcji, które Wrocław oferuje.  Serwujemy Wam Wrocław na weekend – ciekawe miejsca i atrakcje, które musicie zobaczyć.

MOSTEK POKUTNIC – NIESAMOWITA ATRAKCJA WROCŁAWIA

Z tego miejsca  – z wysokości 45 metrów – można podziwiać okazałą panoramę Wrocławia. Punkt widokowy tworzy niewielka kładka będąca połączeniem wież kościoła Marii Magdaleny.
Warto po drodze zapoznać się z legendą związaną z tym miejscem.

Legenda jest o leniwej i próżnej Tekli, która w ogóle nie myślała o pracy, a o u urodzie i mężczyznach, nie traktując ich w kategorii mężów, a raczej przelotnych romansów. Za karę trafiła na Most Pokutnic, który miała każdego dnia zamiatać, a z czasem zaczęła jej w tej funkcji pomagać czarownica Martynka…
Pozostałą część legendy przeczytajcie wspinając się na most po schodach, a będąc już na kładce spotkacie czarownicę Martynkę i leniwą Teklę.Według legendy most ten jest przestrogą dla leniwych panien.

Dawniej w jednej z wież znajdował się również 7 tonowy Dzwon Biednych Grzeszników – wybrzmiewał, kiedy na Rynku wrocławskim kiedy dokonywano egzekucji skazańców. Dzwon zabrzmiał po raz ostatni w roku 1945 – w tym czasie upadł na ziemię w wyniku uszkodzeń jakich doznała wieża południowa kościoła.

Informacja praktyczna
Schody na Mostek Pokutnic są kręte i dosyć szerokie. Wejście nie należy do męczących. Po drodze można zatrzymać się i w wyznaczonych punktach zapoznać się z informacjami o tym miejscu.

MOSTEK POKUTNIC WROCAŁAW

WROCŁAW ATRAKCJE

PANORAMA WROCŁAWIA

RYNEK, KAMIENICE JAŚ I MAŁGOSIA – ATRAKCJA WROCŁAWIA – WROCŁAW NA WEEKEND

Wrocławski Rynek to punkt obowiązkowy tego miasta. Nie pospacerować po Rynku będąc we Wrocławiu? To jakby we Wrocławiu nie być. Rynek, czyli dawny Plac Targowy to miejsce obowiązkowe. Kolorowe kamienice z różnych epok historycznych, Ratusz będący jednym z najstarszych w Polsce, Plac Solny i aż 10 ulic do Rynku prowadzących. Przy części północno – zachodniej (punkt orientacyjny to kościół św. Elżbiety) warto zwrócić uwagę na dwie średniowieczne kamieniczki połączone ze sobą arkadą – to kamieniczki Jasia i Małgosi. Kiedyś znajdował się tutaj cmentarz otoczony właśnie takimi, bajkowymi kamieniczkami. Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko 4, a Jaś i Małgosia są najbardziej popularne.

Byliśmy we Wrocławiu w czasie świąt, kiedy to na Rynku odbywa się świąteczny Jarmark Bożonarodzeniowy. Rynek wrocławski w świątecznej odsłonie wyglądał pięknie.

Dla osób lubujących się w pałacach – taki budynek we Wrocławiu również się znajduje. Pałac królewski można zobaczyć udając się z Placu Solnego w stronę Narodowego Forum Muzyki.

Przeczytajcie: Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu.

RYNEK, KAMIENICE JAŚ I MAŁGOSIA WROCŁAW

RYNEK WE WROCŁAWIU ATRAKCJE

WROCŁAWSKIE KRASNALE

Krasnali we Wrocławiu mnóstwo i każdy z nich w czymś się specjalizuje i mają swoje imiona. Krasnale to niesamowita atrakcja Wrocławia i będąc we Wrocławiu na weekend na pewno na krasnale się natkniecie. My spotkaliśmy nawet krasnala fotografa.

Ich postacie wywodzą się z lat 80tych – w postaci graffiti i happeningów miały ośmieszać pokojowo panujący system komunistyczny w Polsce.

Krasnale cieszą się wielką sławą we Wrocławiu i z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Miasto można zwiedzać szlakiem krasnali lub zagrać w grę plenerową z ich udziałem –  na pewno jest to super pomysł na promocję. Wrocław dzisiaj zdecydowanie z krasnalami się kojarzy, a umieszczane są one w mieście od roku 2005. Ich świetność wznowił w tym roku rzeźbiarz – Tomasz Moczek ustawiając 5 pierwszych krasnali.

Każdy krasnal ma swojego opiekuna – może być nim osoba prywatna, firma czy też publiczna instytucja. Kopie niektórych krasnali znajdują się w różnych miejscach na świecie – nawet w Waszyngtonie.

WROCŁAW KRASNALE

WROCŁAW KRASNALE

WROCŁAW KRASNALE

WYSPA SŁODOWA WE WROCŁAWIU – WROCŁAW NA WEEKEND

Wrocław mostami stoi – zaraz po Amsterdamie czy Wenecji. Przed wojną było ich tutaj ponad 300, do dzisiaj zachowało się ponad 130. Jeśli są mosty, to są też wyspy, a najpopularniejsza to Wyspa Słodowa. Wrocławianie, jak i turyści przychodzą tutaj, aby odpocząć i zrelaksować się. Sporo tu miejsc, do których można wstąpić na drinka. A po płynącej Odrze warto odbyć rejs łódką i posłuchać opowieści kapitana o Wrocławiu – taki rejs może być świetną atrakcją w czasie weekendu we Wrocławiu. W czasie zimowym rejsy łódkami są niestety niedostępne.

Idąc na Wyspę Słodową zwróćcie uwagę na srebrną i okazałą instalacje, która znajduje się na Wyspie Daliowej. Autorem tego dzieła jest Oskar Zięta i pięknie wpisuje się ono w krajobraz wyspowy Wrocławia. Projekt pochłonął ponad milion złotych.

Informacja praktyczna
Inne wyspy to: Bielarska, Młyńska, Piasek, Tamka, Daliowa, Mieszczańska, Opatowicka, Rędzińska, Szczytnicka, Wielka Wyspa

WYSPA SŁODOWA WE WROCŁAWIU - WROCŁAW NA WEEKEND

WROCŁAW NA WEEKEND

OSTRÓW TUMSKI WE WROCŁAWIU

Jeden Ostrów Tumski już odwiedziliśmy, a było to w Poznaniu. Teraz przyszedł czas na Wrocław. Ostrów Tumski to najstarsza część miasta, która kiedyś była wyspą. To bardzo klimatyczna atrakcja Wrocławia.  Dzisiaj już tak nie jest. To piękne i klimatyczne miejsce, do którego prowadzi Most Tumski, nazywany Mostem Zakochanych z powodu wiszących tutaj kłódek. Niestety kiedy my byliśmy we Wrocławiu most był w remoncie i mogliśmy zrobić zdjęcie tylko z daleka, ale kłódeczki udało się uchwycić na zdjęciu.

Jeśli jesteście na wrocławskim rynku i stamtąd udajecie się do Mostu Tumskiego, to warto do niego dojść przechodząc przez Most Piaskowy. To równie klimatyczny most, obok którego stoi historyczna Hala Targowa. Spacerując po samym Ostrowie Tumskim zobaczycie Katedrę pod wezwaniem Jana Chrzciciela, kościoły, Muzeum Archidiecezjalne. Ogród Botaniczny też częściowo na tym terenie się znajduje. To malownicze miejsce na spacer wieczorem. Tej atrakcji nie możecie pominąć.

OSTRÓW TUMSKI WE WROCŁAWIU

OSTRÓW TUMSKI WE WROCŁAWIU

OSTRÓW TUMSKI WE WROCŁAWIU

KOLOROWE PODWÓRKA – ATRAKCJA WROCŁAWIA, KTÓRĄ TRZEBA ZOBACZYĆ

Jest takie miejsce przy ulicy Roosvelta, do którego nie każdy trafia, a to poważny błąd. Ulica Roosvelta należy do wrocławskiego Nadodrza i to właśnie tam można przez chwilę znaleźć się w zupełnie innym świecie. Wszystko to dzięki Kolorowym Podwórkom. To nic innego jak lokalny Street Art, ale takiej twórczości nie widzieliśmy nigdzie indziej.

Całą inicjatywę zapoczątkował pan Mariusz Mikołajek – artysta, malarz. Do swojego pomysłu namówił również mieszkańców i wspólnie zaczęli tworzyć kolorowe dzieła na murach szarych i smutnych kamienic. Wszystko nabrało barw. Kolorowe Podwórka przedstawiają nawet samych mieszkańców i ich zwierzęta.

Zobaczycie tutaj również ogromnego pawia, zamek księżniczki, pszczołę, a nawet wielkiego kota, który stoi w centralnym miejscu. Miejsce szczególne i zdecydowanie wyróżniające się we Wrocławiu oryginalnością i pomysłowością.

KOLOROWE PODWÓRKA – ATRAKCJA WROCŁAWIA

KOLOROWE PODWÓRKA – ATRAKCJA WROCŁAWIA

KOLOROWE PODWÓRKA – ATRAKCJA WROCŁAWIA

KOLOROWE PODWÓRKA – ATRAKCJA WROCŁAWIA

KOLOROWE PODWÓRKA – ATRAKCJA WROCŁAWIA

GALERIA WROCŁAWSKICH NEONÓW

Podczas wieczornego spaceru warto odwiedzić Galerię Neonów, która znajduje się pod gołym niebem. Neonowe podwórko znajduje się przy ulicy Ruskiej 46 i oświetla je ponad 20 neonów i to tutaj nadaje im się nowe życie. Zobaczycie tu m.in. neony dawnych kin, neon Elam, neon Wrocław Główny i wiele innych. To miejsce oblegane jest przez młodzież, która chętnie robi tutaj zdjęcia na Instagram. Kolejne miejsce warte odwiedzenia w czasie weekendu we Wrocławiu i nie tylko.

GALERIA WROCŁAWSKICH NEONÓW

PANORAMA RACŁAWICKA – WROCŁAW NA WEEKEND

W Wrocławiu warto zobaczyć jedno z najsłynniejszych malarskich dzieł – ogromny obraz o wymiarach  15 x 114 metrów przedstawiający Bitwę pod Racławicami. Dzieło to robi niesamowite wrażenie i w trakcie pokazu poszczególnych elementów obrazu towarzyszy nam komentarz, aby każdy wiedział jakie konkretne wydarzenia są tutaj przedstawiane. Panorama Racławicka ma kształt koła i stanowi piękną atrakcję Wrocławia.

Informacja praktyczna
Zwiedzanie odbywa się w wyznaczonych godzinach i pokaz trwa 30 minut. W szczycie sezonu turystycznego warto zarezerwować bilet wcześniej, aby uniknąć kolejek. W cenie biletu będziecie mieć również wejście do Muzeum Narodowego, Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Etnograficznego.

Bardzo blisko Panoramy Racławickiej znajduje się wspomniane Muzeum Narodowe. Budynek opleciony jest bluszczem, który nadaje mu charakterystyczny wygląd. To świetne miejsce do zdjęć! My niestety Muzeum Narodowe widzieliśmy tylko z zewnątrz. Dla tych, którzy będą mieli chwilę tam wejść: cena biletu z Panoramy obejmuje wystawy stałe w muzeum.

PANORAMA RACŁAWICKA - WROCŁAW NA WEEKEND

HALA STULECIA I PAWILON CZTERECH KOPUŁ – KOLEJNE ATRAKCJE WROCŁAWIA

W ramach biletu do Panoramy Racławickiej skorzystaliśmy też z opcji odwiedzenia wystawy sztuki współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł. Zaraz obok mieści się również słynna Hala Stulecia wykonana z żelbetu i wpisana na listę Unesco, którą podziwialiśmy z zewnątrz i fontanna, której pokaz światło – dźwięk można obejrzeć w godzinach wieczornych. Blisko stąd do Wrocławskiego Zoo.

HALA STULECIA I PAWILON CZTERECH KOPUŁ

WYSTAWA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ WROCŁAW NA WEEKEND

WYSTAWA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ WROCŁAW NA WEEKEND

OGRÓD JAPOŃSKI

W pobliżu Hali Stulecia i Pawilonu Czterech Kopuł jest też Ogród Japoński. Warto tutaj pospacerować i zrelaksować się. Ogród ten ma już ponad 100 lat i wszystko zostało tutaj dopracowane w najmniejszym szczególe, aby w pełni nawiązywać do ogrodów, które można zobaczyć w Japonii. Ta wrocławska atrakcja sprawi, iż wyciszymy się od zgiełku miasta. Wstęp jest płatny.

Zoo Wrocław
Na tę atrakcję niestety nie starczyło nam już czasu, jednak od wielu osób słyszeliśmy same pozytywne opinie. Zoo we Wrocławiu  charakteryzuje się pięknym Afrykarium, do którego podobno zawsze stoją tłumy ludzi (zwłaszcza w sezonie letnim). Od Ogrodu Japońskiego do Wrocławskiego Zoo jest dosłownie rzut beretem, dlatego mamy nadzieję, że uda nam się do niego zawitać przy najbliższej okazji.

OGRÓD JAPOŃSKI WROCŁAW

GDZIE ZJEŚĆ WE WROCŁAWIU?

Ciekawe miejsca w danym mieście to nie tylko atrakcje, ale także dobre jedzenie. W czasie naszego pobytu we Wrocławiu odwiedziliśmy sporo super miejscówek zarówno fajnych na śniadanie, lunch, popołudniową kawę czy tez wieczorną kolację.

Oto ciekawe miejsca, które polecamy, bo je przetestowaliśmy zarówno pod względem smaków, jak i wnętrz:

  • Dinette – smaczne śniadanie, świeże wypieki i piękny wystrój,
  • Charlotte – francuska restauracja z pysznymi wypiekami, konfiturami, a także daniami na słono (niedaleko stąd znajduje się fajne Kino Nowe Horyzonty),
  • Nanan – autorska cukiernia (tzw. patisserie) z cudownymi słodkościami i kawą,
  • Bułka z Masłem – restauracja dobra zarówno na śniadanie jak i na wieczorne posiedzenie z winem,
  • Chleboteka – jedyna w swoim rodzaju piekarnia,
  • Sushi Corner – wyśmienita kuchnia Japońska.

Więcej na temat tych miejsc przeczytacie we wpisie „Gdzie pysznie zjeść we Wrocławiu? 6 polecanych miejsc.„.

POLECANE NOCLEGI WE WROCŁAWIU

We Wrocławiu nocowaliśmy w pięknym loftowym apartamencie, który mieści się przy ulicy Walońskiej. Są to apartamenty na wynajem Loft House Apartments (tutaj możecie dokonać rezerwacji tego obiektu). Cicho, przytulnie, nowocześnie i w totalnie moim wnętrzarskim klimacie. Bardzo polecam. Oto zdjęcia wnętrz apartamentu we Wrocławiu.

Wrocław na weekend

MAPA MIEJSC, KTÓRE ODWIEDZILIŚMY WE WROCŁAWIU

Jak widzicie wiele miejsc we Wrocławiu udało nam się odwiedzić. Niestety nie na wszystko starczyło czasu. Do atrakcji, które niewątpliwie musimy jeszcze odwiedzić zalicza się chociażby wspomniane wcześniej Wrocławskie Zoo, seans w kinie Nowe Horyzonty, Dzielnica Czterech Wyznań czy Centrum Historii Zajezdnia. Oby te punkty udało się odwiedzić przy następnej podróży na weekend we Wrocławiu.

Kto planuje weekend we Wrocławiu? Jakie atrakcje Wrocławia chcielibyście zobaczyć?

 

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!