Co warto wiedzieć przed wyjazdem  do Słowenii? Zapewne za każdym razem planując podróż zadajecie sobie to pytanie. Nie inaczej jest w przypadku Słowenii. Zebraliśmy dla Was garść praktycznych informacji i zapisaliśmy je w postaci poradnika praktycznego. Dzięki tym informacjom przygotowanie podróży do Słowenii będzie na pewno ułatwione. A więc co warto wiedzieć przed podróżą do Słowenii? Przeczytajcie.

SŁOWENIA – PODSTAWOWE INFORMACJE O KRAJU

Słowenia jest malutkim krajem leżącym w Europie Środkowej. Państwo to oblewa Morze Adriatyckie. Słowenia graniczy z Włochami, Węgrami, Austrią, Chorwacją. Stolicą kraju jest Lublana, która jest największym miastem w Słowenii. Inne większe miasta to między innymi: Maribor, Novo Mesto, Kranj.

Słowenia należy od 2004 roku do Unii Europejskiej i obecną walutą jest Euro.

Niepodległość uzyskała 25 czerwca 1991 w wyniku rozpadu Jugosławii. Z wszystkich państw byłej Jugosławii Słowenia jest najbardziej rozwinięta i najzamożniejsza.

Przeczytajcie: Jezioro Bled – atrakcje najpiękniejszego miejsca w Słowenii.

NA ZDJĘCIU: MIEJSCOWOŚĆ IZOLA

IZOLA SŁOWENIA – CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM

SŁOWENIA – CO WARTO WIEDZIEĆ O POGODZIE / KIEDY NAJLEPIEJ JECHAĆ DO SŁOWENII / PORY ROKU W SŁOWENII

W Słowenii panuje klimat umiarkowany i występują 4 pory roku. Co jeszcze warto wiedzieć o pogodzie w Słowenii?

I tak na północnym zachodzie dominuje klimat alpejski. Nawet latem temperatury są tutaj umiarkowane. Wybrzeże cechuje klimat śródziemnomorski – jest ciepło przez większość roku, a zimy są łagodne. Bywa tutaj wietrznie.

Na wschodzie Słowenii latem jest upalnie, a zimy bywają mroźne. Prym wiedzie klimat umiarkowany.

Najczęstsze opady deszczu występują w takich miesiącach jak: wiosna i marzec oraz październik, listopad.

Słowenia to atrakcyjny kraj o każdej porze roku. Wszystko zależy czego oczekujecie od pobytu w tym kraju?

Jeśli marzą Wam się wędrówki po górach to wiosna, wczesna jesień będą idealne – jest przyjemnie ciepło, ale nie upalnie. Jesienią feria barw dodaje magicznego uroku górskim terenom. Latem wędrówki górskie też są wspaniałe, jednak trzeba liczyć się z wyższymi temperaturami, które mogą wpływać na samopoczucie na szlaku. Lato natomiast jest idealne na kąpiele w morzu i błękitnych jeziorach oraz na plażowanie – chociaż warto podkreśli, iż Słowenia nie słynie z bajecznie pięknych plaż i nie ma ich zbyt wielu. Słoweńską zimę docenią fani sportów zimowych np. narciarstwa. Biały puch w Słowenii również jest.

My byliśmy w Słowenii w sierpniu – mimo, że był to szczyt sezonu turystycznego i jeden z najcieplejszych miesięcy upały nam mocno nie doskwierały. Ilość turystów również była znośna.

Jeśli kiedyś do Słowenii wrócimy zapewne wybierzemy na podróż czas jesienny – nasz ulubiony.

NA ZDJĘCIU: SZLAK W DOLINIE LOGARSKIEJ, BLED

SŁOWENIA GÓRY BLED

JAK DOJECHAĆ DO SŁOWENII Z POLSKI? SŁOWENIA CO WARTO WIEDZIEĆ

W naszej ocenie bardzo ciekawym rozwiązaniem dojazdu z Polski do Słowenii jest przejazd własnym lub wypożyczonym samochodem. My właśnie w taki sposób do tego pięknego kraju dotarliśmy. Co warto wiedzieć o takim sposobie przemieszczenia się do Słowenii? Z racji tego, że mieszkamy w Trójmieście dotarcie do miejsca docelowego zajęło nam więcej czasu, aniżeli dla osób mieszkających w środkowej lub południowej Polsce. Z tego też względu w pierwszym etapie naszej samochodowej podróży do Słowenii dotarliśmy do Czech na nocleg, by drugiego dnia dojechać już na miejsce. W taki sam, dwuetapowy sposób wracaliśmy.

Podróżując samochodem do Słowenii należy pamiętać o winietach. Winiety są potrzebne w Czechach, Austrii i Słowenii na drogach szybkiego ruchu i na autostradach. Winiety kupowaliśmy przed wyjazdem – przez Internet.

Inną opcją dotarcia do Słowenii jest oczywiście samolot. Niestety z Polski bezpośrednio doleci się do tego kraju tylko z Warszawy – liniami lotniczymi LOT, a bilety są zazwyczaj dosyć drogie.

Z Berlina do Lublany w Słowenii lata linia EasyJet.

Inne możliwe połączenia to oczywiście te z przesiadkami w różnych portach lotniczych.

Słoweńskie lotnisko międzynarodowe znajduje się około 30 kilometrów od stolicy kraju – Lublany. Z lotniska do centrum Lublany można dostać się między innymi autobusem.

Po zapoznaniu się z możliwościami dojazdowymi do Słowenii stwierdziliśmy, że najciekawszą i najkorzystniejszą opcją będzie trip samochodowy z Polski.

Przeczytajcie poradnik praktyczny z włoskich Dolomitów: Dolomity – jak zaplanować wycieczkę? Poradnik praktyczny po włoskich Dolomitach.

NA ZDJĘCIU: ZACHÓD SŁOŃCA NA VRSIC PASS

GÓRY W SŁOWENII

NA ZDJĘCIU: VELIKA PLANINA

SŁOWENIA VELIKA PLANINA

JAK PODRÓŻOWAĆ PO SŁOWENII?

Po Słowenii można podróżować transportem publicznym – pociągami i autobusami, turystycznymi busami kursującymi w sezonie – szczególnie warto, jeśli ma się zakwaterowanie w Lublanie, która jest najlepszym punktem komunikacyjnym do tego typu przejazdów. Jest to opcja na pewno tańsza, a niżeli wypożyczenie samochodu, a w weekendy bilety na pociągi i autobusy są aż o 75% tańsze niż w tygodniu.

Czasami trzeba będzie przemieścić się do określonego punktu kolejką linową – np. na płaskowyż Velika Planina.

Własny samochód lub jego wypożyczenie daje więcej swobody. My po Słowenii poruszaliśmy się naszym samochodem – umożliwiło nam to sprawne docieranie do miejsc wyznaczonych w planie podróży, dużą oszczędność czasu – co sprawiało, iż mogliśmy zobaczyć o wiele więcej lub być w danym miejscu ile czasu tylko chcemy – nie ograniczał nas rozkład jazdy transportu publicznego. Z tych też względów taką opcję poruszania się po Słowenii rekomendujemy.

NA ZDJĘCIU: JEZIORO JASNA, JEZIORO BOHINJ

JEZIORO JASNA I JEZIORO BOHINJ SŁOWENIA

CO WARTO WIEDZIEĆ O CENACH W SŁOWENII – CZY JEST DROGO?

Słowenia na pewno jest krajem tańszym aniżeli np. Wielka Brytania czy kraje skandynawskie. Natomiast obowiązująca waluta euro i podróż do tego kraju w sezonie może nadszarpnąć budżet. Ceny w Słowenii nie są niższe aniżeli w innych krajach Europy Zachodniej – i tego trzeba się spodziewać.

Co w Słowenii jest drogie?

noclegi – chociaż my trafiliśmy na bardzo fajny obiekt ze śniadaniami w dobrej cenie

wstępy do atrakcji, przejazdy kolejkami linowymi

jedzenie w restauracjach

To co akurat okazało się dla nas tanie w stosunku do jakości, którą otrzymaliśmy to miejsce zakwaterowania, ale o tym poniżej.

NA ZDJĘCIU: PIRAN

SŁOWENIA PIRAN – CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM

GDZIE NOCOWAĆ W SŁOWENII?

Nocleg rezerwowaliśmy na tak zwaną „ostatnią minutę” korzystając z portalu booking.com. Był to strzał w dziesiątkę. Zarezerwowaliśmy poddasze domu jednorodzinnego na wsi o nazwie Sebenje – dom nosił nazwę Draga ( zarezerwujcie obiekt przez ten link). Był to świetny wybór. Byliśmy sami, gdyż prócz wspomnianego poddasza więcej miejsc do spania w tym obiekcie nie ma, a do dyspozycji mieliśmy: przedpokój, kuchnię, salon połączony z sypialnią i dwa tarasy z widokiem na góry, łazienkę. W cenę wliczone były też śniadania, które właściciele obiektu przynosili nam codziennie.

Byliśmy z tego miejsca bardzo zadowoleni i z całego serca i Wam je polecamy na nocleg, jeśli do Słowenii się wybierzecie. Adres: Sebenje 50b, 4294, Słowenia.

Miejscowość jest położona blisko Bled.

Słowenia to kraj, który dysponuje dobrą bazą kempingową i glampingową – a więc, jeśli taka forma noclegu w duszy Wam gra warto wziąć to pod uwagę. Co ważne – w Słowenii na dziko nocować nie można.

NA ZDJĘCIU: WODOSPAD KOZJAK

SŁOWENIA – CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM

CO ZJEŚĆ W SŁOWENII / KUCHNIA REGIONALNA

Kuchnia regionalna Słowenii cechuje się tym, iż mieszają się w niej smaki włoskie, austriackie, bałkańskie i węgierskie. Słowenia ma również potrawy charakterystyczne tylko dla tego kraju.

Tradycyjne potrawy w Słowenii to między innymi:

jota – zupa z ziemniaków, fasoli i kiszonej kapusty

štrukli – kluski z różnego rodzaju farszem: serowym, owocowym, warzywnym, grzybowym, mięsnym

frika – smażone ziemniaki z potartym serem i jajkiem

pršut – szynka suszona na słońcu i wietrze

ocvrt sir – smażony lub grillowany ser

Inne przysmaki, których warto skosztować to:

ziemniaki ze skwarkami

potrawy z kaszy gryczanej

risotto z różnymi dodatkami w zależności od pory roku

kranjska klobasa – rodzaj kiełbasy

gulasze

sezonowe zupy

ryby i owoce morza – najlepsze w Piranie

Słodkości:

kremówka z Bledu

gibanica – danie cukiernicze zrobione z twarogu i jajek

potica – świąteczne, drożdżowe ciasto w formie rolady wypełnione nadzieniem orzechowym, serowym lub makiem

strudel z jabłkami lub innymi owocami

Warto skosztować również słoweńskiego wina.

Najlepsze wina kupicie w takich rejonach Słowenii jak: Ptuj, Kras, Istria i Dolina Vipavska, a najstarsza vinoteka znajduje się w Mariborze.

Gdzie zjeść w Słowenii? / miejsca, które polecamy:

Restaurant Tale of  / Bled

Old Cellar Bled / Bled

Cafe Belvedere, Bled

Restaurant Triglav Bohinj / nad jeziorem Bohinj

Restavracija Pavel 2 Lovrečič Protić Liliana / Piran

Mestna Kavarna / Piran

NA ZDJĘCIU: WĘDRÓWKI POD GÓRĄ MANGART

SŁOWENIA GÓRY

JAKIE PAMIĄTKI PRZYWIEŹĆ ZE SŁOWENII?

Najpopularniejszymi pamiątkami przywożonymi ze Słowenii są różnego rodzaju wina – słodkie, wytrawne, półwytrawne, owocowe wódki powstające ze śliwek, jabłek, wiśni. Najpopularniejsza słodka wódka w Słowenii to: Pleterska Hruska.

Inną ciekawą opcją prezentu z podróży dla kogoś bliskiego mogą być miody, z których również Słowenia słynie. Wybór miodów, likierów miodowych jest bardzo duży.

W Słowenii popularne jest także szkło i jest chętnie przywożone jako pamiątka z podróży.

Polecamy też zapoznać się ze słoweńskim rękodziełem, a szczególnie z wyrobami koronkarskimi, czarną ceramiką czy też z przedmiotami powstającym iż drewna.

NASZ PLAN PODRÓŻY PO SŁOWENII

Dzień 1
Przejazd z Trójmiasto do Czech, zakwaterowanie w hotelu w Czechach, nocleg.

Dzień 2
Przyjazd do Słowenii w godzinach wieczornych, spacer nad Jeziorem Bled.

Dzień 3
Zwiedzanie Doliny Logarskiej.

Dzień 4
Wąwóz Vintgar, Jezioro Bohinj, Wodospad Savica.

Dzień 5
Zelenci Nature Reserve, Jezioro Jasna, droga panoramiczna Vrsic Pass, wjazd pod górę Mangart, Dolina Soczy, zachód słońca na Vrsic Pass

Dzień 6
Piran, Izola

Dzień 7
Velika Planina, miasteczko Skofja Loka

Dzień 8
Bled – wspinaczka na punkty widokowe, Wąwóz Tolmin, wodospad Kozjak

Dzień 9
Bled – pływanie łódką po jeziorze, przejazd w kierunku Czech, nocleg w Czechach

Dzień 10
Przejazd w kierunku granicy z Polską, dotarcie do Trójmiasta w godzinach wieczornych

O Słowenii mawia się, iż to „mały, wielki kraj” – zdecydowanie wiele w tym prawdy. Mamy nadzieje, iż dzięki temu artykułowi przygotowanie samodzielnej podróży do Słowenii nie będzie dla Was trudne. Już wiecie co warto wiedzieć przed wyjazdem do tego pięknego kraju.


Więcej o Słowenii znajdziecie tutaj:
Słowenia

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!