Słowenia to malutki kraj położony w Europie środkowo – wschodniej. Stolicą Słowenii jest Lublana – największe miasto w kraju. Nas do tego kraju najbardziej przyciągnęły góry – Alpy Julijskie, ale nie mogliśmy odmówić sobie wizyty nad Adriatykiem. Słowenia oferuje wiele miejsce, które warto zwiedzić, zobaczyć. Oto atrakcje Słowenii.

BLED I JEZIORO BLED

Do turystycznej miejscowości Bled w Słowenii co roku przybywają tłumy turystów. Nie ma się czemu dziwić – Bled zachwyca bliskością Alp Julijskich i malowniczym jeziorem z wyspą po środku, na której usytuowany jest kościół oraz zamek. Bled w Słowenii to piękne miejsce będące wizytówką państwa.

O miejscowości Bled i aktywnościach, które tam na Was czekają napisaliśmy osobny artykuł.

Przeczytajcie: Jezioro Bled – atrakcje najpiękniejszego miejsca w Słowenii.

DOLINA LOGARSKA

Planując samochodową podróż po Słowenii wiedzieliśmy, iż Dolinę Logarską musimy odwiedzić. To przecież miejsce typowo outdoorowe – a takie nam w duszy grają. Dolina Logarska leży w Alpach Kamnicko – Sawińskich i otaczają ją majestatyczne szczyty. Można stąd odbyć wiele wspaniałych wycieczek pieszych i rowerowych. My zdecydowaliśmy się na wędrówkę do słynnego Wodospadu Rinka, a stamtąd na dalszy trekking do Frischaufov dom na Okrešlju. Drugi etap naszej wycieczki był bardzo wymagający pod względem wysiłkowym.

Wodospad Rinka najpiękniej prezentuje się platformy widokowej lub z tarasu drewnianego baru zawieszonego nad przepaścią. Pamiętajcie o zrobieniu zjawiskowych zdjęć w Dolinie Logarskiej na samym jej początku, kiedy to droga asfaltowa otoczona jest polaną i górami.

NA ZDJĘCIACH: DOLINA LOGARSKA I JEZIORO BLED

WĄWÓZ VINTGAR

Wąwóz Vintgar to atrakcja warta odwiedzenia. Znajduje się na terenie gminy Bled i Gorje, jego długość to 1,6 kilometra. Ściany wąwozu sięgają nawet ponad 100 metrów robiąc niesamowite wrażenie. Do Wąwozu Vintgar najlepiej przybyć jak najwcześniej rano, aby uniknąć dużej ilości innych osób. Na końcu Wąwozu Vintgar znajduje się największy wodospad rzeczny we Słowenii – Šum.

JEZIORO JASNA

Prócz słynnego jeziora Bled w Słowenii znajduje się wiele innych pięknych jezior. Jednym z nich jest Jeziora Jasna, które warto odwiedzić. Jezioro Jasna jest sztuczne – powstało z połączenia ze sobą dwóch innych jezior. W żadnej sposób nie odbiera mu to uroku. Otacza je wspaniała natura – otoczone jest iglastymi drzewami i alpejskimi szczytami. Koniecznie zwróćcie uwagę na pomnik koziorożca – Zlatoroga, który jest symbolem Alp Julijskich.

Przeczytajcie: Słowenia – co warto wiedzieć przed wyjazdem? Poradnik po Słowenii.

JEZIORO BOHINJ

Kolejnym jeziorem jest Bohinj – uwielbiane przez Słoweńców, którzy chętnie spędzają tutaj czas. Jest to to również największe jezioro w tym kraju. Szmaragdowa woda i odbijające się w niej szczyty gór tworzą widok pocztówkowy. Proponujemy Wam spacer wkoło Jeziora Bohinj, a jeśli pogoda pozwoli to również kąpiel. Jeśli będziecie dysponowali większą ilością czasu na pewno warto eksplorować Dolinę Bohinj.

WODOSPAD KOZJAK

Kolejnym wodospadem, do którego się wybraliśmy był Wodospad Kozjak położony w Dolinie Soczy. Ukryty w wąskim wąwozie sprawia, iż cały jego anturaż jest bardzo tajemniczy. Jeśli przybędzie się w to miejsce o odpowiedniej porze dnia, kiedy promienie słońca zaglądają do wnętrza wąwozu – woda nabiera pięknego szmaragdowego koloru. My byliśmy w godzinach wieczornych i już niestety tego efektu nie było. Do Wodospadu Kozjak wędruje się około 20 minut przyjemnym i ciekawym widokowo szlakiem.

WODOSPAD SAVICA

Wodospady w Słowenii nie zauroczył nas tak, jak te w Islandii – nie są tak spektakularne pod względem wielkości. Jednak mimo wszystko warto zobaczyć kilka wodospadów będąc w Słowenii. Jednym z nich jest Wodospad Savica. Znajduje się na samym końcu wspomnianej powyżej Doliny Bohinj. Wodospad Savica rozdzielają dwa strumienie. Trasa prowadząca do wodospadu jest krótka, idzie się schodami. To jeden z najładniejszych wodospadów w Słowenii.

REZERWAT ZELENCI

Na Instagramie można znaleźć sporo zdjęć z z Rezerwatu Zelenci. I rzeczywiście zdjęcia można tutaj zrobić ładne i typowo instagramowe. Natomiast samo miejsce na żywo nie robi zbyt dużego wrażenia. Rezerwat jest mały i trzeba mieć sporo szczęścia, aby wykonać fotografie bez udziału osób trzecich. W tle ładnie widać góry. Do drewnianej platformy widokowej prowadzi kładka. Znajduje się tutaj turkusowe jezioro zasilane wodą ze źródła. Uważamy, iż najpiękniej jest tutaj w czasie pochmurnej pogody, a więc kiedy jest moody.

NA ZDJĘCIACH: WODOSPAD SAVICA I REZERWAT ZELENCI

WĄWÓZ TOLMIN

Drugim interesującym wąwozem, który zwiedziliśmy był Wąwóz Tolmin. To miejsce jest zupełnie inne, aniżeli opisany powyżej Wąwóz Vintgar. Tutaj zachwyca błękitno – turkusowy kolor wody. Wąwóz Tolmin tworzą wąwozy dwóch rzek, które łączą się – Tolminki i Zadlascicy. Należy do Triglavskiego Parku Narodowego oraz Doliny Soczy. Mimo, że wąwóz jest dość krótki – 200 metrów to zachwyca widokami.

PRZEŁĘCZ VRSIC PASS

Tego miejsca nie możecie pominąć w planie podróży po Słowenii. Vrsic Pass to najwyżej położona w Alpach Julijskich przełęcz, którą można przejechać samochodem. Jest położona na wysokości 1611 m n.p.m. Droga, którą się pokonuje jest bardzo malownicza. Polecamy przejechanie przełęczą w czasie złotej godziny.

WJAZD POD GÓRĘ MANGART

Tej atrakcji w Słowenii również nie możecie pominąć, a dostarcza ona mnóstwo adrenaliny. Mangart to trzeci pod względem wysokości szczyt w Słowenii. Nie podjęliśmy wyczynu wejścia na niego, ale chcieliśmy zobaczyć jak wygląda. Aby to zrobić należy pokonać drogę o nazwie mangartska cesta. Pokonanie drogi wzbudza wiele emocji – jest wąsko i jedzie się nad przepaścią. Mija się wiele samochodów, a czasami nie ma możliwości, aby oba samochody jadące naprzeciwko wyminęły się. Tą najwyższą drogę w Słowenii wybudowano w roku 1930.

Po pokonaniu natomiast dojazdowych trudności czekają na Was wspaniałe widoki i szczyt góry Mangart, pod który warto podejść.

Wycieczka dla ludzi o mocnych nerwach, ale warto. Widoki z przełęczy są niesamowite, a dla wytrwałych wejście na Mangart zagwarantuje jeszcze wspanialsze doznania. Na szczyt prowadzą trzy drogi – dwie ferraty i tradycyjna droga górska.

DOLINA SOCZY

Dolina Soczy i rzeka o tej samej nazwie przyciąga jak magnes zwolenników ratingu, wędkarstwa, kajakarstwa. Jest tutaj mnóstwo miejsc do zobaczenia, jak chociażby opisane powyżej Wąwóz Tolmin czy Wodospad Kozjak, piesze szlaki zachwycające krajobrazowo. W czasie naszej podróży nie mieliśmy wystarczającej ilości czasu na eksplorację Doliny Soczy – czujemy pod ty względem ogromny niedosyt.

PIRAN

Jeśli zapragniecie bliskości morza i jego owoców wybierzcie się do miasta Piran – warto zwiedzić to miasto w Slowenii. Miasto położone nad Adriatykiem zachwyca śródziemnomorskim klimatem. To zupełnie inna Słowenia, aniżeli ta widziana wcześniej – górzysta. O Piranie mawia się, iż jest włoską Wenecją. Słoweńcy ochoczo tutaj przybywają, aby korzystać z morskich kąpieli i zajadać się owocami morza. Piran wspaniale prezentuje się z murów miejskich. Poza tym warto zgubić się w uliczkach tej uroczej miejscowości.

IZOLA

Tuż obok Piranu znajduje się Izola – bardziej spokojna, oddalona od turystycznego zgiełku. Po całym dniu eksplorowania Piranu tutaj wpadnijcie na zachód słońca. Izola może pochwalić się największym portem jachtowym na wybrzeżu Słowenii.

SKOFJA LOKA

W Skofja Loka panuje niezwykła atmosfera – ma się wrażenie cofnięcia w czasie. Powiada się, iż to najładniejsze miasteczko w Słowenii. Zdecydowanie ma urok dzięki niezwykłym kamieniczkom, które je zdobią – każda inna, kolorowa. Koniecznie przyjeździe tutaj na wieczorny spacer.

VELIKA PLANINA

Zestawienie najciekawszych atrakcji w Słowenii zamyka Velika Planina – rozległy płaskowyż pokryty łąkami i pasterskimi chatami. Ta słoweńska atrakcja jest idealna dla wszystkich fanów outdooru – mnóstwo tutaj tras pieszych i rowerów. Dodatkowo zapoznajemy się z tradycjami pasterskimi oraz możemy posmakować regionalnej kuchni. No i ciągle otaczają nas krowy – małe i duże dzwoniąc dzwonkami zwieszonymi na szyi. Velika Planina jest bardzo malowniczym miejscem. Jak dostać się na płaskowyż Velika Planina? Wystarczy wjechać kolejką linową z miejscowości Kamniška Bistrica – co jest dodatkową frajdą.

ATRAKCJE SŁOWENII, KTÓRE CHCEMY ZOBACZYĆ NASTĘPNYM RAZEM

Słowenia to malutki kraj, który ma w swojej ofercie mnóstwo miejsc wartych zobaczenia. Nie da się wszystkiego doświadczyć będąc np. tydzień w tym kraju.

My na kolejny raz w Słowenii wyznaczyliśmy sobie następujące miejsca do zwiedzenia:

  • Lublana – stolica Słowenii
  • Jaskinie Szkocjańskie
  • Jaskinia Postojna
  • Planšarsko Jezero
  • Zamek Predjamski
  • Dolina Soczy – szlaki
  • Wędrówki po Alpach Julijskich
  • Wodospad Pericnik
  • Wędrówki po Logarskiej Dolinie
  • Miasteczka: Ptuj, Radovljica, Kaminik

Słowenia to kraj, do którego warto wracać. Góry, morze, lasy, jeziora, klimatyczne miasteczka, pyszne jedzenie – każdy znajdzie coś dla siebie.
Więcej o Słowenii znajdziecie tutaj:
Słowenia

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!