Bled wraz z Jeziorem Bled w Słowenii to prawdziwa „perełka” na mapie Europy. Każdy kto odwiedza Słowenię powinien zobaczyć Jezioro Bled i spędzić w Bled chociaż kilka chwil. My z racji tego, iż mieliśmy nocleg w pobliżu Bled bywaliśmy tutaj dość często. Odkrywaliśmy Bled stopniowo. Oto atrakcje, które zwiedziliśmy nad Jeziorem Bled.

O MIEJSCOWOŚCI BLED / SŁOWENIA

Bled to najbardziej popularna miejscowość w Słowenii, a wszystko przez malownicze Jezioro Bled, które tutaj się znajduje i stało się wizytówką państwa. Miejscowość Bled położona jest w części północno-zachodniej, region – Górna Kraina. Leży u podnóża majestatycznych Alp Julijskich. W Bled mieszka około 5 tysięcy mieszkańców, a w sezonie letnim miejsce to odwiedza ok. 4 tysięcy turystów. Jest tłoczno! Chociaż w czasie naszego sierpniowego pobytu tłum ludzi nie doskwierał – na szczęście.

Poniżej przedstawiamy Wam najlepsze atrakcje w Bled.

JEZIORO BLED – NAJPOPULARNIEJSZA ATRAKCJA

Zestawienie musi się rozpocząć od Jeziora Bled. To właśnie ów jezioro z wysepką po środku zdobi okładki przewodników turystycznych, stron internetowych o Słowenii, folderów reklamowych itp. W ogóle się temu nie dziwimy – Jezioro Bled wygląda zjawiskowo – szczególnie o zachodzie słońca.

CIEKAWOSTKA
Jezioro Bled jest tektoniczno – polodowcowe. Jego powierzchnia wynosi 1,44 km2. Powstało na skutek topnienia Lodowca Bohinjskiego. Jezioro Bled słynie ze źródeł termalnych, co sprawia, iż jego temperatura wynosi nawet 26 st. Celsjusza. Sprawia to, iż Jezioro Bled jest jednym z najcieplejszych alpejskich jezior.

Jezioro Bled w Słowenii

CO ROBIĆ NAD JEZIOREM BLED W SŁOWENII?

Jezioro Bled / Atrakcje

Spędzając czas nad Jeziorem Bled można podjąć się mnóstwa aktywności. Przede wszystkim warto odbyć 6 kilometrowy spacer wokół jeziora i podziwiać to miejsce z każdej możliwej strony. Piękne krajobrazy gwarantowane. Kolor Jeziora Bled zmienia się w zależności od pory dnia i od pogody. Nam najbardziej podobało się tutaj o zachodzie słońca. W czasie spaceru znajdziecie mnóstwo ciekawych miejsc, aby zrobić ładne zdjęcia.

Inną ciekawą atrakcją nad Jeziorem Bled jest kąpiel w jego cieplutkiej wodzie lub wypożyczenie łódeczki i powiosłowanie po jeziorze oraz dopłynięcie do bajecznej wysepki z kościołkiem w centralnej jego części. My zdecydowaliśmy się na wypożyczenie łódki. Istnieje też możliwość wybrania się na zorganizowany rejs po jeziorze większą łodzią.

Przeczytajcie: Niemcy, Saksońska Szwajcaria – Most Bastei.

Jezioro Bled w Słowenii

Opalanie, wypoczywanie, bujanie w hamaku – to najczęstsze aktywności osób wypoczywających w tym miejscu.

Pewnie zastanawiacie się co to za wysepka po środku Jeziora Bled?

Wysepka na Jeziorze Bled jest bardzo malownicza i to ona dodaje uroku temu miejscu – to niesamowita atrakcja nad Jeziorem Bled. Na wysepce znajduje się kościółek Maryi Wspomożycielki z dzwonem życzeń. W sezonie letnim w kościołku na wysepce odbywają się śluby, a przed panem młodym jest nie lada wyzwanie – musi wnieść pannę młodą po 99 schodach prowadzących do kościoła. Warto wiedzieć, iż prawidłowa nazwa wysepki z kościółkiem to Blejski Otok.

Przeczytajcie: Czeska Szwajcaria, Hrensko – atrakcje, które trzeba zobaczyć.

ZAMEK W BLED

Miejscowość Bled zdobi też zamekBlejski Grad, który dumnie stoi na bledzkich wzgórzach – tuż nad Jeziorem Bled. Wygląd zamku jest barokowy, dzięki jego przebudowie w XVIII wieku. Warto wybrać się na pieszy spacer do zamku lub przyjechać tutaj samochodem. Widoki z fortyfikacji na Jezioro Bled są piękne, warto też zwiedzić tereny zamku. Wstęp na zamek jest płatny. Aktualne ceny i godziny otwarcia sprawdzajcie na stronie internetowej zamku.

Zamek Blejski Grad w Słowenii Bled

Jezioro Bled w Słowenii

Zamek w Bled Słowenia

PUNKTY WIDOKOWE NA JEZIORO BLED/ JEZIORO BLED / ATRAKCJE

Od początku wizyty w Bled wiedzieliśmy, że musimy wdrapać się na jeden z punktów widokowych, aby zobaczyć jezioro oraz wysepkę z kościółkiem z góry. Zdecydowaliśmy się pójść na punkt widokowy o nazwie Mała Osojnica – 685 m n.p.m., a następnie weszliśmy na szczyt Velika Osojnica – 756 m n.p.m. Szlak był średnio wymagający.

Jezioro Bled w Słowenii

Jezioro Bled w Słowenii

SŁYNNY DESER Z BLED

Przybywając do Bled Waszą uwagę na pewno przykują liczne zdjęcia deseru widoczne w witrynach sklepów, kawiarni, restauracji. To ciastko kremna rezina – słodki przysmak Słoweńców i jedzeniowa wizytówka Bled. Kremna rezina to kremówka o wymiarach 7 na 7 cm oraz wysokości 4-5 cm. Składa się z ciasta francuskiego wypełnionego słodką wanilią i śmietaną. Deser ten wymyślono po II wojnie światowej w jednym z bledzkich hoteli. Przysmak szybko zyskał renomę i zaczęto go produkować w całej Słowenii, ale i też w sąsiedzkich państwach. Receptura jego tworzenia jest niezmienna od lat.

GDZIE ZJEŚĆ W BLED?

Deser kremna rezina najlepiej smakuje w malowniczym Cafe Belvedere, z którego tarasu widokowego można wpatrywać się w Jezioro Bled z wysepką.

Na lunch lub kolację polecamy:

  • Restauracja Old Cellar – regionalna kuchnia
  • Restauracja Tale of Us – owoce morza
  • Restauracja Oštarija Peglez’n – owoce morza

Jeśli przybędziecie do Bled w sezonie letnim pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji stolika.

Jezioro Bled okazało się przepiękne i mimo ogromnej komercjalizacji nie zawiodło nas pod żadnym względem, miejscowość Bled również. Z całego serca polecamy wizytę w Bled, spacery wokół Jeziora Bled, no i skosztowanie słynnego kremne rezina. Atrakcje nad Jeziorem Bled na pewno Was nie rozczarują.

Więcej o Słowenii znajdziecie tutaj:
Słowenia

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!