W 2014 roku postanowiliśmy spędzić święta wielkanocne w polskich górach, a mianowicie w Kościelisku – małej wsi obok Zakopanego. To była nasza pierwsza Wielkanoc poza domem. Planując tego typu wyjazd zastawialiśmy się jak będzie? Czy warto? Czy będzie nam się podobało? Święta wielkanocne poza domem – w polskich górach były ciekawym doświadczeniem i tym wszystkim dzielimy się z Wami. Być może i Wy zdecydujecie się spędzić Wielkanoc w innym miejscu, aniżeli tylko rodzinny dom.

ŚWIĘTA WIELKANOCNE W POLSKICH GÓRACH

Kościelisko to urocza, mała wioska w pobliżu słynnego Zakopanego. Rozpościerają się stąd niesamowite widoki na Tatry. Na nasze święta wielkanocne we dwoje wybraliśmy Gościniec Góralski Dwór (przez podany link możecie zarezerwować nocleg), w którym wykupiliśmy noclegi na czas świąt, wyżywienie oraz uroczyste śniadanie wielkanocne. W ramach pobytu można było też brać udział w innych atrakcjach świątecznych organizowanych przez Góralski Dwór np. wspólne malowanie pisanek lub tworzenie święconki do koszyczka, dekorowanie koszyczków.

Święta wielkanocne w górach - Tatry

Z organizacji świąt wielkanocnych w tym miejscu byliśmy bardzo zadowoleni. Nie ma tutaj luksusów, jednak jest to zdecydowanie miejsce z klimatem i góralską atmosferą. Drewniany dwór zaprasza w swe progi. Znaleźć tu można wiele tajemniczych zakamarków, a nawet nawiązanie do Hobbitowa. Jedno z pomieszczeń nazywa się Hobbitówką i przypomina wystrój domu słynnego Hobbita.

Śniadanie wielkanocne było bardzo uroczyste. Zaserwowano tradycyjne dania kuchni wielkanocnej, zagrała orkiestra góralska. A dzień wcześniej w Wielką Sobotę wybraliśmy się do kościoła na święcenie pokarmów. Koszyczek i pokarmy przygotowaliśmy w Góralskim Dworze.

Pogoda dopisała – było wiosennie, chociaż gdzieniegdzie zalegał śnieg, a w górach było go dość sporo. Z ciepłem na sercu wspominamy ten czas i święta wielkanocne w polskich górach.

NA ZDJĘCIU GOŚCINIEC GÓRALSKI DWÓR

Święta wielkanocne w górach - Tatry

Święta wielkanocne w górach - Tatry

CO JESZCZE ROBILIŚMY W WIELKANOC W TATRACH?

Będąc w polskich górach zawsze spędzamy czas aktywnie – tak było i w czasie świąt wielkanocnych. Nie było mowy o leniuchowaniu w Góralskim Dworze i objadaniu się smakołykami.

Zdecydowaliśmy się na wiele innych aktywności:

  • odwiedziliśmy Muzeum Auschwitz-Birkenau
  • wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę i wygrzewaliśmy się w promieniach wiosennego słońca
  • wjechaliśmy na Kasprowy Wierch „skąpany” w śniegu
  • wybraliśmy się do naszej ulubionej kaplicy Jaszczurówka
  • odpoczywaliśmy w gorących termach w Białce Tatrzańskiej
  • poszliśmy na Morskie Oko, które było jeszcze zamarznięte i otoczone wszechobecną zimową bielą
  • spacerowaliśmy do Doliny Kościeliskiej i podziwialiśmy górskie krajobrazy

KASPROWY WIERCH

Kasprowy Wierch

MUZEUM AUSCHWITZ BIRKENAU
MUZEUM AUSCHWITZ BIRKENAU

GUBAŁÓWKA

GUBAŁÓWKA ŚWIĘTA WIELKANOCNE W TATRACH

MORSKIE OKO

MORSKIE OKO TATRY

Aktywności było mnóstwo, a święta wielkanocne minęły nam bardzo efektywnie.

Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na Tatry, do których dojedziesz samochodem. Mapa dojazdu

WIELKANOC W POLSKICH GÓRACH – CZY WARTO?

Jesteśmy zwolennikami różnorodności i zmian, a nie „trzymania się” jednego z góry ustalonego schematu – święta wielkanocne to tylko w domu, co roku takie same. Ponadto na Wielkanoc można wyjechać z całą rodziną i spędzić ten czas w gronie najbliższych, tak jak ma to miejsce w naszych domach. Wspólnie z Michałem chętnie w czasie świąt – czy to wielkanocnych, czy świąt Bożego Narodzenia wyjeżdżamy. Czasami wolimy uciec od tej całej bieganiny związanej ze świątecznymi przygotowaniami. A więc, jeśli pytacie się czy warto pojechać w Wielkanoc w polskie góry? Odpowiadamy: Tak. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł udowodnił Wam, że warto.

JASZCZURÓWKA, GÓRALE, WIELKANOC

DOLINA KOŚCIELISKA

Cieszymy się, że doświadczyliśmy Wielkanocy w polskich górach. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze święta wielkanocne poza rodzinnym domem powtórzyć. Jestesmy ciekawi Waszych opinii na ten temat – Wielkanoc w domu czy poza nim? Co preferujecie? 


Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!