Wioska Świętego Mikołaja w Laponii. Gdzie mieszka prawdziwy Święty Mikołaj?

Gdzie mieszka prawdziwy Święty Mikołaj? To pytanie bardzo często zadają sobie dzieci czekając cały rok na upragnione świąteczne prezenty. Marzeniem każdego dziecka, ale i też wielu dorosłych jest spotkanie ze Świętym Mikołajem. Nam to marzenie udało się spełnić. Gdzie? W Finlandii – w Laponii, na kole podbiegunowym. Wizyta w wiosce Świętego Mikołaja była niesamowitym przeżyciem.

HISTORIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Cały świat uwierzył w Świętego Mikołaja mieszkającego w Laponii. Jak to możliwe? Skoro Święty Mikołaj, dawniej biskup pochodził z Miry leżącej w Turcji. Legendę o Mikołaju z Napapiri stworzył fiński prezenter radiowy. Najpierw umieścił Mikołaja tuż przy granicy z Rosją – na górze Korvatunturi. Stąd Święty Mikołaj miał ruszać w świat, aby rozdawać dzieciom prezenty. Jednak wojenne losy fińsko -sowieckie po 1940 roku sprawiły, iż Korvatunturi stała się punktem granicznym między państwami. I w ten oto sposób Święty Mikołaj trafił do małej wioski Napapiri i tam już pozostał. A jego popularność była tak ogromna, iż o biskupie z Miry dzieci zapomniały. Świat zaczął odwiedzać Świętego Mikołaja w Laponii.

Wioska Świętego Mikołaja w Laponii.

Wioska Świętego Mikołaja w Laponii.

WIOSKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA – LAPONIA

Święty Mikołaj mieszka w malutkiej miejscowości o nazwie Napapiiri – blisko znanej turystom Rovaniemi. Miejsce, ze względu na ogromną popularność wśród ludzi z całego świata jest bardzo komercyjne. Komercyjność ta nie zabiera na szczęście całej wiosce uroku.

Wioska składa się z kilku budynków:

głównego, w którym możemy spotkać się ze Świętym Mikołajem

sklepów, w których są wspaniałe pamiątki i prezenty dla dzieciaków, istnieje nawet możliwość zakupienie specjalnego stempla do paszportu informującego, że byliście na kole podbiegunowym

poczty – to tutaj można wysłać pocztówkę lub list do najbliższych ze specjalnym stemplem od Mikołaja

Skrzynki pocztowe są  dwie: dzisiejsza – list lub kartka dojdą do odbiorcy w ciągu kilku dni i świąteczna – list lub kartka dojdą do odbiorcy na Boże Narodzenie.

Wioska Świętego Mikołaja w Laponii.

Ta poczta to chyba najbardziej gorąca poczta na świecie. Rocznie z tego miejsca wysyła się ok. 700.000 tysięcy listów i kartek pocztowych od dzieci i dorosłych z całego świata.

Istnieje również możliwość zamówienia listu od Świętego Mikołaja, który dotrze do danego adresata na Boże Narodzenie. Oryginalny list od Świętego! To dopiero coś!

Napapiri to również miejsce przez, które przechodzi  Arctic Circle 66° 33′ 44″, czyli koło podbiegunowe północne.

Atmosfera panująca w wiosce jest niesamowita – kolędy, elfy, renifery. Nam zabrakło tylko śniegu, gdyż wioskę odwiedziliśmy latem.

JAK WYGLĄDA SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM?

Laponia, wizyta w wiosce Świętego Mikołaja, koło podbiegunowe, renifery, elfy… było to moje marzenie z dzieciństwa. Idąc „zaczarowanym” korytarzem na spotkanie z Mikołajem czułam się, jak ta mała dziewczynka, która wiele lat temu wypatrywała przez okno pierwszej gwiazdki i chciała zobaczyć pędzącego na saniach w zaprzęgu reniferów Świętego Mikołaja. Na wizytę z najprawdziwszym Świętym zaprosił nas sympatyczny elf, który zapytał skąd jesteśmy i pogawędził chwilę. Towarzyszyły mi te same emocje co kiedyś.

Wchodząc do uroczego pokoju Świętego zobaczyliśmy uśmiechniętego staruszka w czerwonym płaszczu, z długą białą brodą, w śmiesznych skarpetach i jeszcze śmieszniejszych kapciach siedzącego na dębowym krześle. Kolejny Elf przywitał nas bardzo serdecznie, zapraszając na pogawędkę z Mikołajem. Rozmowa była bardzo sympatyczna, kilka słów udało się nawet Mikołajowi powiedzieć w języku polskim. Pamiątkowe zdjęcie, film w wykonaniu elfa upamiętniły to niesamowite spotkanie. Wszystko trwało chwilę, ale dla takich chwil warto żyć.

Po wyjściu z pokoju Świętego Mikołaja zostaniecie poinformowani, iż istnieje możliwość kupienia pamiątkowych zdjęć i filmu, które wykonał w czasie wizyty elf. Koszt to 25 euro! Drogo! Ale moim zdaniem warto. My kupiliśmy cały pakiet, który zawiera jedno duże i małe zdjęcie – dwa różne ujęcia oraz film.

Przeczytajcie: Wzruszające filmy na Boże Narodzenie.

Wioska Świętego Mikołaja w Laponii. Gdzie mieszka prawdziwy Święty Mikołaj?

CIEKAWOSTKA
Jeżeli chcielibyście już teraz wiedzieć, co w tym momencie dzieje się w wiosce Świętego Mikołaja i co Mikołaj aktualnie porabia, kto go odwiedził, z kim porozmawiał itp. to mam świetną wiadomość! Możecie to zrobić wchodząc na stronę internetową, gdzie jest możliwość podglądu z kamery Świętego Mikołaja na żywo prosto z Laponii.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Adres Świętego Mikołaja: Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem jest bezpłatne.

Zdjęcia w pokoju Mikołaja może wykonywać tylko elf.

Na ternie wioski funkcjonuje hotel – istnieje możliwość nocowania w wiosce Świętego Mikołaja.

Zimą organizowane są przejażdżki zaprzęgami reniferów lub z psami husky.

W pobliżu funkcjonuje Santa Park – znajdziecie tam Szkołę Elfów, piekarnię „Pana Imbira” i szkołę elfickiej kaligrafii.

Wioska Świętego Mikołaja czynna jest codziennie, z wyłączeniem świąt państwowych, w tym świąt Bożego Narodzenia.

Kiedy wracam myślami do tego dnia w  mojej wyobraźni ukazują się elfy sortujące przesyłki, przystawiające stemple, wielki zegar informujący gości, co w danej chwili robi Święty Mikołaj i czy może ich przyjąć, bo być może aktualnie odbywa drzemkę lub spędza czas z panią Mikołajową. Renifery i psy husky, z którymi można wybrać się na przejażdżkę, Szkoła Elfów, igloo pełne śniegowych kul, świąteczna muzyka i niepowtarzalna atmosfera, która mimo, że byłam tam latem sprawiła, że czułam się tak, jakby zbliżały się Święta Bożego Narodzenia.

Najchętniej znowu bym tam wróciła, tym razem zimą.


A jakie są Wasze marzenia dzieciństwa? Marzyliście o spotkaniu ze Świętym Mikołajem? A może mieliście inne marzenia? Byliście już w Laponii – wiosce Świętego Mikołaja?

Więcej o Norwegii i Finlandii znajdziecie tutaj:
Norwegia

Finlandia

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!

 

Spodobał Ci się ten wpis i zdjęcia? Podziel się ze znajomymi!