O atrakcjach Norwegii marzyliśmy od zawsze – fiordy, lodowce, miasteczka z drewnianymi domkami, renifery. Udało nam się to marzenie spełnić. Wyruszyliśmy do Norwegii samochodem i zwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc. Trasa rozpoczęła się w naszej ukochanej Gdyni. Wsiedliśmy na prom i popłynęliśmy do szwedzkiej Karlskrony, aby stamtąd ruszyć na podbój atrakcji Norwegii. Poniżej przedstawiamy Wam najpiękniejsze miejsca w Norwegii, które zobaczyliśmy.

PARK NARODOWY HARDANGERVIDDA

To największy Park Narodowy w Norwegii o kształcie górskiego płaskowyżu. Spotkacie w nim arktyczne rośliny i zwierzęta, na przykład: lisa arktycznego czy też sowę śnieżną, ale i też stada dzikich reniferów. Nam udało się zobaczyć tylko owce. Przejazd samochodem przez Park Hardangervidda to uczta dla zmysłów – bajkowe pejzaże z każdej strony i jeden z najsłynniejszych wodospadów: Voringfossen.
Najładniejszy widok na wodospad jest z parkingu przed hotelem Fossil.

Przeczytajcie: Jak zorganizować podróż na Islandię? Porady, wskazówki, plan podróży.

Norwegia atrakcje, wodospad

BERGEN W NORWEGII / ATRAKCJE

Bergen to drugie co do wielkości miasto Norwegii, często nazywane “bramą fiordów. Najlepiej zwiedzać je na piechotę. Bergen oferuje sporo atrakcji.

Co warto zobaczyć w Bergen?

  • Port i słynny targ rybny.
  • Dzielnicę Bryggen i jej symbol – kupieckie domy.
  • Obowiązkowym punktem jest wjazd na wzgórze Floyen kolejką Floibanen, aby podziwiać Bergen z samej góry i okoliczne fiordy.
  • Nie możecie pominąć spaceru głównym deptakiem miasta – Torgallmenningen.

Bergen zachwyca, chociaż miejcie na uwadze to, że w miasteczku pada praktycznie codziennie – około 250 dni w roku. My mieliśmy sporo szczęścia, gdyż pięknie świeciło słońce. Po południu zebrały się chmury no i lekki deszczyk był –  zgodnie z zasadą, że w Bergen nie może być dnia bez deszczu. Jeśli traficie na ulewę i nie będziecie mieli parasola, to nie ma się czym martwić. W Bergen są automaty z parasolami! Pogoda w Bergen potrafi zaskoczyć.

Przeczytajcie: Gdzie żyją renifery? Oko w oko z reniferem w Norwegii i Finlandii.

MIASTO BERGEN W NORWEGII

FLAM W NORWEGII 

Flam to piękna miejscowość po pierwsze dlatego, że leży na końcu jednego z najbardziej malowniczych fiordów Norwegii – Aurlandsfjordu. Po drugie to właśnie we Flam znajduje się słynna kolejka Flamsbana.
Zafundowaliśmy sobie wycieczkę kolejką. Warto było! Widoki niezapomniane. Kolejka jedzie do miejscowości Myrdal i tam kończy swój bieg. Podróż w jedną stronę trwa około godziny. Pociąg przemierza doliny, mija malownicze wodospady, wspina się coraz wyżej na przełęcz.

Na jednym z przystanków mogliśmy wysiąść i podziwiać ogromny wodospad. W tle grała muzyka i nagle przed wodospadem pojawiły się wodne nimfy. Tak, naprawdę! I tańczyły w rytm klimatycznej muzyki. Czego nie robi się dla turystów!

FLAM W NORWEGII, ATRAKCJE

FLAM W NORWEGII, ATRAKCJE

LEARDAL / NORWEGIA ATRAKCJE 

Leardal to wymarłe miasteczko z uroczą starówką. Spacerując po norweskich miasteczkach rzadko można spotkać „żywą duszę”. W Leardal pustka i cisza. Odczucia bardzo specyficzne i chwila zastanowienia nad tym, co Norwedzy robią w ciągu dnia, skoro nigdzie ich nie ma? No i te norweskie chatki zawsze nas oczarowują. W Leardal nie ma atrakcji, ale jest to miejsce na bardzo malowniczy spacer.

Leardal - Norwegia atrakcje

LODOWIEC JOSTEDALSBREEN

Na tej wyprawie pierwszy raz w życiu stanęliśmy oko w oko z lodowcem. I to nie byle jakim, a największym w północnej części Europy. Globalne ocieplenie sprawiło, że lodowiec na nowo się odrodził i podobno ciągle rośnie. My widzieliśmy tylko jego niewielką część, która i tak była już imponująca.

Jak dojechać na lodowiec Jostedalsbreen w Norwegii?

Obraliśmy kierunek na miejscowość Gaupne. Już z parkingu można było podziwiać piękne widoki na lodowiec. Następnie wsiedliśmy na łódkę i podpłynęliśmy bliżej lodowca. Po wyjściu z łódki należy przejść jeszcze spory kawałek drogi po dużych głazach, dlatego też pamiętajcie o dobrym obuwiu trekkingowym idąc do jęzora lodowca. Kiedy byliśmy na miejscu zachwytom nie było konca. Biało-niebieskie czoło lodowca zachwycało.

Przeczytajcie: Islandia – najpiękniejsze miejsca części południowo – zachodniej. Przewodnik internetowy.

lodowiec Jostedalsbreen Norwegia atrakcje

PARK NARODOWY JOTUNHEIMEN

W tym miejscu bądźcie przygotowani już na zmianę norweskiego krajobrazu na bardziej surowy i niedostępny, wręcz mroczny. Jesteśmy coraz bliżej dzikiej północy. Park ten jest najchętniej odwiedzany w Norwegii mimo swojej surowości i niekorzystnych warunków pogodowych. Było naprawdę zimno! Krajobrazy rekompensowały wszystkie niedogodności. Symbolem parku są wspaniałe szczyty przekraczające 1900m n.p.m. Góry Jotunheimen zachwycają swoją dostojnością.

GEIRANGER I GEIRANGERFJORD

Geiranger to urokliwa miejscowość, której centralnym punktem jest port i przystań. Wpływają tu wielkie wycieczkowe statki, aby podziwiać otaczający miasteczko Geirangerfjord. My kupiliśmy rejs stateczkiem, aby wpłynąć do samego serca malowniczego fiordu. Krajobrazy niezapominanie. Norwegia „rzuciła nas na kolana”. Świeciło słońce, było bardzo ciepło, pogoda sprzyjała. Następnie wjechaliśmy krętą drogą – droga na Dalasnibba – na punkt widokowy. Geirangerfjord ukazał nam się w całej swej okazałości. Geiranger i otaczający miasteczko fiord to atrakcja Norwegii, której nie można pominąć w planie zwiedzania.

Geiranger w Norwegii

TROLLSTIGEN / DROGA TROLLI I TROLLVEGEN

Jeżeli chcecie zaznać porządnej adrenaliny to musicie pojechać Drogą Trolli. Całą drogę można podziwiać z platformy widokowej. 11 serpentyn, podjazdy o nachyleniu 10 procent, wjazd na wysokość 852 metrów! Zawroty głowy murowane, a na zakończenie labiryntu drogowego jedyny na świecie znak drogowy: Uwaga Trolle. Po przejechaniu słynnej trasy warto wstąpić na chwilę pod Trollvegen, czyli Ścianę Trolli –ukaże się Wam ogromna, pionowa skała.

Przeczytajcie: Apteczka podróżna – co zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd?

DROGA TROLLI I TROLLVEGEN NORWEGIA

ALESUND W NORWEGII

Alesund jest uroczym miastem w stylu secesyjnym otoczonym licznymi wyspami. Po ulicach jeździ się jak w San Francisco, gdyż jest stromo i wąsko. Wjechaliśmy na górę Aksla, aby podziwiać Alesund panoramicznie.

Alesund Norwegia atrakcje

DROGA ATLANTYCKA Z KRISTIANSUND DO MOLDE

Nie mogliśmy odmówić sobie atrakcji w Norwegii jaką jest przejazd słynną Drogą Atlantycką. To niezwykłe dzieło tworzące system mostów, wiaduktów i grobli nad Zatoką Hustadvika – między Kristiansund a Molde. Wrażenia: jedzie się jak przez otwarty ocean. Brytyjski dziennik The Guardian uznał Drogę Atlantycką za najpiękniejszą trasę samochodową świata. Ocena jak najbardziej zasłużona.

DROGA ATLANTYCKA W NORWEGII

HALSAFJORD I HISTORIA ORKI KEIKO

W tym miejscu, a dokładnie w Zatoce Taknes znajduje się grób Willego – słynnej orki z filmu „Free Willy”. Orka tak naprawdę miała na imię Keiko. Historia tego niesamowitego ssaka jest bardzo poruszająca, ale niewiele osób o niej słyszało. My napisaliśmy o Keiko osobny artykuł, aby Wam tą historię przybliżyć. Zatoka Taknes zachwyca spokojem i melancholijnością. Warto odwiedzić to miejsce, jeśli będziecie podróżować po Norwegii.

Przeczytajcie: Keiko – historia prawdziwa. O filmowej orce Willy.

TRONDHEIM / NORWEGIA ATRAKCJE 

Odwiedziliśmy Trondheim ze względu na to, iż jest to ważny ośrodek sportowy w Norwegii. To, co charakteryzuje miasto to przede wszystkim drewniane domy na palach oraz stary most miejski prowadzący na drugi brzeg.
Najdziwniejszym symbolem miasta jest rzeźba kobiety i historia z nią związana – historia nijaka. Kobieta ta podobno od roku 1983 często spacerowała po Trondheim. Spacerowała latami. Na pytania przechodniów odpowiadała tylko: dzień dobry i nic więcej. Niektóra źródła podają, że była pomocą domową. Ot historyjka, ale mimo wszystko Tone Thiss Schetne wykonał na jej cześć symboliczny pomnik.

Trondheim Norwegia

MO I RANA

Mo i Rana – tutaj przekracza się koło podbiegunowe w Norwegii. Pamiątkowe zdjęcie w tak symbolicznym momencie jest obowiązkowe. Mo i Rana to miasto norweskie liczące 18 555 mieszkańców. Nie ma tutaj nic ciekawego, ale przekroczenie koła podbiegunowego sprawia, iż jest to topowa atrakcja Norwegii.

NARVIK

Narvik odwiedziliśmy głównie dlatego, iż historia miasta ma związek z Polską i Polakami. To tutaj w 1940 roku rozegrała się bitwa o port, w której wzięła udział Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, ale i też polscy niszczyciele: „Błyskawica” , „Grom”. Co istotne, „Błyskawicę” możecie obejrzeć w naszym ukochanym mieście – w Gdyni, „Grom” natomiast zatonął w czasie bitwy.

Odwiedziliśmy Muzeum Wojny, w którym znajdziecie wiele informacji o Polakach i Polsce i naszym udziale w czasie II wojny światowej. Muzeum przedstawia jak nasz naród walczył o Narvik z morza i lądu.

Zajrzeliśmy na plac imienia niszczyciela – Grom Plass, aby obejrzeć pomnik marynarzy ORP „Grom”. Spiżowy posąg polskiego marynarza, który trzyma w rękach pocisk to symbol placu oraz pamiątkowa tablica.

Narvik to miasto historycznie związane z Polską.

Przeczytajcie: Tanie podróżowanie, czyli jak małym kosztem zwiedzić Polskę, Europę i cały świat.

LOFOTY W NORWEGII

Lofoty to norweska grupa wysp tworząca skalisty archipelag. Cechują go spokojne zatoki, ciepły wiatr, błękitne plaże i miałki piasek. Tego miejsca nie można pominąć w czasie podróży po Norwegii. Jest tutaj cudownie, a przyroda znajduje się na wyciągnięcie ręki. Lofoty to niezwykłe wyspy.

NORDKAPP

Przylądek Północny stał się celem naszej podróży, kiedy wysłuchaliśmy opowieści pewnej dziewczyny na Kolosach – corocznych spotkaniach podróżników w Gdyni. Dziewczyna ta przejechała samotnie Norwegię z południa na północ, aż po Nordkapp i to na rowerze. My na taki wyczyn się nie porwaliśmy, natomiast Norwegia i Nordkapp po tej prelekcji stały się naszym podróżniczym marzeniem. Udało się ten cel zrealizować – dotarliśmy na Nordkapp, czyli najdalej na północ wysunięty przylądek Europy, co nie jest prawdą, ale o tym przeczytacie w osobnym artykule:

Przeczytajcie: Nordkapp samochodem – cel naszej podróży po Norwegii.

NORDKAPP NORWEGIA ATRAKCJE

KARASJOK

Niewielka miejscowość leżąca w północnej Norwegii będąca głównym skupiskiem Saamów – Lapończyków – autochtonicznego ludu dalekiej północy. Zapoznaliśmy się w Karasjok ze stylem życia Saamów, hodowlą reniferów, ich tradycjami i obyczajami. W Karasjok w Norwegii było dużo atrakcji i sielska atmosfera.

Karasjok w Norwegii, renifery

NORWEGIA SAMOCHODEM – PORADNIK PRAKTYCZNY

Termin podróży: przełom lipca i sierpnia 2013 roku. W sumie podróż samochodowa trwała 18 dni.
Środek transportu: własne auto.
Nocowanie: na kempingach pod namiotem lub w drewnianych domkach w czasie deszczu.
Wyżywienie: w większości własne.
Długość trasy samochodowej:  około 7500 tysiąca kilometrów.

Prom Sten Line z Gdyni, dopłynięcie do Karlskrony. Następnie przejazd przez Szwecję do Norwegii. Przejście graniczne w Drammen. Powrót przez Finlandię i Szwecję. Dojechanie do Karlskrony. Prom Sten Line. Przypłynięcie do Gdyni.

Co ze sobą zabraliśmy?
namiot, ciepłe śpiwory, koc, poduszki, ręczniki szybkoschnące, materac do namiotu i pompka do jego pompowania, termos, latarki czołówki, lampka do namiotu, kuchenka i butle gazowe (mieliśmy dwie, ale wystarczyłaby jedna), zestaw naczyń biwakowych do gotowania i spożywania posiłków: mały czajnik i garnek, plastikowe kubki i talerze, sztućce, składane dwa krzesła, stolik rozkładany, moskitiera i środki owadobójcze (nie przydały się), mapy, przewodniki, części do samochodu, zapasowe koło, zestaw do szycia, wejście USB do ładowania, buty trekkingowe, sportowe ubrania, kurtki przeciwdeszczowe, dres do spania, ocieplane skarpety, ubezpieczenie, klapki pod prysznic, plecaki, woreczki, worki na śmieci, płyn i gąbka do naczyń, podstawowe środki higieniczne i kosmetyki, klamerki, jedzenie, reklamówki, leki, aparat, lornetka, laptop, ładowarki, młotek (potrzebny przy rozbijaniu namiotu), nożyczki, notes i długopisy, dokumenty

NORWEGIA ATRAKCJE, FIORDY

NORWEGIA ATRAKCJE

Warunki panujące na kempingach

Na każdym kempingu są wspólne prysznice i toalety. W Norwegii prysznice są na monety. W Skandynawii istnieje możliwość tak zwanego nocowania na dziko. Obowiązuje jedna zasada: rozbijamy obozowisko minimum 200 metrów od najbliższego zabudowania.

MAPA ATRAKCJI NORWEGII 

Norwegia to kraj pełny przyrodniczych atrakcji. Wszystko tutaj zachwyca i nie ma się nigdy dość podziwiania przyrodniczego piękna. Chcielibyśmy wrócić do Norwegii. Marzy nam się zwiedzanie Lofotów zimą. 

 

Więcej o Norwegii znajdziecie tutaj:
Norwegia

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!