Na terenie Mazur Zachodnich skrywa swe oblicze malowniczy zakątek – Wzgórza Dylewskie. Większość tego terenu to Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Postanowiliśmy wybrać się w te strony, aby doświadczyć iście toskańskich krajobrazów. Przeczytajcie, jak było i jakie atrakcje poznaliśmy!

WIEŻA WIDOKOWA NA GÓRZE DYLEWSKIEJ

Zestawienie miejsc, które warto zobaczyć w czasie eksploracji Wzgórz Dylewskich zaczynamy od góry o wysokości 312 m n.p.m. Góra Dylewska to najwyższy szczyt i o tyle prosty, że można tutaj wjechać samochodem i wejść na wieżę widokową, aby podziwiać krajobrazy. Nie odmówiliśmy sobie tej atrakcji! A co widać z wieży widokowej na Górze Dylewskiej? Pofałdowane wzgórza, pola, okoliczne miejscowości – jest uroczo! Tuż obok znajduje się kolejna atrakcja Wzgórz Dylewskich, o której piszemy w następnym akapicie.

Przeczytajcie: Kadyny – atrakcje cesarskiej wsi na Wysoczyźnie Elbląskiej.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA „GÓRA DYLEWSKA”

W trakcie wędrówki Ścieżką Przyrodniczą „Góra Dylewska” czeka na Was kilka ciekawych miejsc. Wędrowaliśmy tą trasą w czasie wiosennym, a więc było intensywnie zielono.

Pierwsza atrakcja na trasie to Lapidarium Geologiczne – Muzeum Skalne. To kolekcja ponad 30 głazów narzutowych (zebranych w okolicznych żwirowniach w Glaznotach i Marcinkowie), które są charakterystyczne dla Mazur Zachodnich. Głazy narzutowe przybyły na te tereny w czasie wędrówki lądolodu i pochodzą ze Szwecji, Wysp Alandzkich, Finlandii.

Idąc dalej Ścieżką Przyrodniczą „Góra Dylewska” mija się polany, las i mokradła, aż w końcu dociera się do Jeziora Francuskiego. Jezioro jest pozostałością po zlodowaceniu bałtyckim, a legenda prawi, że w czasach napoleońskich w jeziorze utopiono aż 17 francuskich żołnierzy w zemście za krzywdy wyrządzone kobietom z tych terenów. Niestety Francuzi dokonali krwawego odwetu i chłopów, którzy dokonali utopienia żołnierzy stracono. Od tego czasu jezioro nazywane jest Jeziorem Francuskim.

Jeśli dopisze Wam szczęście na trasie wędrówki spotkacie muflony! Pewnie zastanawiacie się co to takiego? Muflon to gatunek owcy sprowadzony na te tereny z Korsyki. To najmniejszy przedstawiciel dzikich owiec. Cechą charakterystyczną tych zwierząt są stale rosnące rogi, które wyginają się w kształt półksiężyca. Muflony żyją stadnie.

Może Wam uda się spotkać muflony w czasie spaceru Ścieżką Przyrodniczą „Wzgórza Dylewskie”?

Przeczytajcie: Ustka – atrakcje. Co warto zobaczyć w Ustce?

TRASY WIDOKOWE WZGÓRZ DYLEWSKICH

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich to mała, polska Toskania – serio! Warto po tych terenach pojeździć rowerem, samochodem, aby dotrzeć na przepięknych widokowo miejsc. My odkryliśmy prawdziwą „perełkę” i zdradzamy Wam trasę widokową, którą warto zwiedzić.

Jeśli marzą Wam się iście toskańskie krajobrazy udajcie się na wycieczkę trasą Napromek-Lubstynek-Glaznoty. Ta malownicza droga wiedzie przez zielone wzgórza ze szpalerami drzew, mija się kopalnię kruszywa, aż w końcu dociera się do wsi Glaznoty, w której również czeka na Was moc atrakcji.

WIEŚ GLAZNOTY

Kolejnym ciekawym miejscem, które zwiedziliśmy była urokliwa wieś Glaznoty. Sporo tutaj atrakcji, a między innymi:

  • Zabytkowy wiadukt kolejowy – zbudowany w 1909 roku, stanowił kiedyś pruską trasę kolejową z Samborowa do Turzy Wielkiej.
  • Stadnina Koń na Biegunach – warto tutaj zajrzeć, aby pobyć w towarzystwie milusińskich koni i innych zwierzaków, a na terenie stadniny stoi dom inspirowany domem pruskim, w którym w sezonie można skosztować słodkości.
  • Dawny kościół ewangelicki i cmentarz – najcenniejszy zabytek w okolicy, pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Urokliwie prezentuje się dzięki położeniu na niewielkim wzgórzu, a tuż obok jest malutki cmentarz. Do wnętrza niestety wejść nie można.
  • Krąg Wspólnoty Kultur – kamienne kręgi nawiązujące do tradycji kulturowych związanych z Celtami, Sasinami i lądolodem.

POLE BITWY GRUNWALDZKIEJ / ATRAKCJA W OKOLICY WZGÓRZ DYLEWSKICH

Pole Bitwy Grunwaldzkiej nie znajduje się na terenie Wzgórz Dylewskich, a w okolicy – w Stębarku – dlatego i tutaj warto zawitać. Na tym terenie jest także nowoczesne muzeum poświęcone tejże tematyce (Muzeum bitwy pod Grunwaldem działa od 2022 roku).

Koniecznie należy przejść ścieżkę, która prowadzi przez miejsce największej bitwy w czasach średniowiecza. Na jej trasie mija się: Wzgórze Pomnikowe, ruiny kaplicy, Kamień Jagiełły i kilka innych ciekawych punktów. Zwiedzanie muzeum to spotkanie z historią krzyżacką.

Przeczytajcie: Kanał Elbląski – rejs Statkiem po Trawie. Niezapomniana przygoda.

GDZIE ZJEŚĆ I GDZIE NOCOWAĆ / WZGÓRZA DYLEWSKIE

W czasie podróży po Wzgórzach Dylewskich nie natkniecie się na bogatą ofertę gastronomiczną i noclegową. Tutaj masowa turystyka nie dotarła. Głównym obiektem, w którym można nocować i zjeść coś pysznego w restauracji i kawiarni jest 5-gwiazdkowy obiekt Hotel Spa Dr Irena Eris. Miejsce jest bardzo malownicze. Warto pospacerować po rozległym terenie hotelu, skosztować specjałów tutejszej kuchni, spa oraz luksusowych noclegów. Jest pięknie!

Drugie miejsce, które oferuje noclegi oraz posiłki (po wcześniejszym zamówieniu, jeśli nie jest się gościem nocującym) to Stara Szkoła w Wysokiej Wsi. Miejsce z duszą, w duchu slow. Tutaj doświadcza się sielskości mazurskiej wsi, a domowe jedzenie rozpieszcza podniebienia. Kuchnia roślinna wiedzie prym.

Wzgórza Dylewskie to sielski zakątek w Polsce, który warto poznać i zwiedzić. My na pewno wrócimy w te strony.

 

Więcej o Warmii i Mazurach znajdziecie tutaj:
Warmińsko – Mazurskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!