Zwiedzając Dolny Śląsk nie można pominąć dwóch obiektów, które są wręcz symbolami tego regionu – Zamek Książ i Zamek Czocha. Budowle zachwycają swoją wielkością, historią, legendami i tajemnicami, które skrywają. Zapraszamy do wspólnej podróży!

ZAMEK KSIĄŻ

Historia Zamku Książ

Zamek Książ został wybudowany został w latach 1288-1292 przez Bolka Surowego I, a jego wnuk Bolko II Mały dokonał jego rozbudowy. Z czasem przekazał zamek we władanie Bernardowi von Zedlitz. Obiekt przechodził na przestrzeni lat z rąk do rąk – zaczynając od córki Bolka II Małego, przez wiele innych osób, aż do rodu Hobergów – z czasem Hochbergów, którzy to w latach 1548-1555 dokonali pierwszej dużej przebudowy nadając mu styl renesansowy i poszerzając swoje ziemie, aż po okoliczne wsie.

Rodzina Hochbergów dbała o zamek i wszystkie zniszczenia, których doznał na przestrzeni lat przez wojny, bitwy, plądrowania były przez nich niwelowane. Stworzyli ogrody i tarasy w stylu francuskim, nowe pomieszczenia gospodarcze, bramy, stajnię, bibliotekę, kolekcje sztuki. Z czasem rodzina otrzymała tytuł książęcy.

W latach 1909–1923 książę Hochberg dokonał kolejnej przebudowy. Przed I wojną światową powstała palmiarnia i ogród japoński. W latach 20 XX wieku rodzina Hochbergów popadała w coraz poważniejsze problemy finansowe. Z tego też powodu Zamek Książ niszczał.

W 1939 roku zamek przejęli Niemcy, trwała II wojna światowa. Zamek Książ zaczął być przekształcany w kwaterę dla Adolfa Hitlera. Na jego terenie funkcjonował nawet obóz koncentracyjny – filia obozu Gross – Rosen. Zaczęła się też budowa podziemnego schronu i tuneli.

Po wojnie z kolei zamek splądrowali Rosjanie. Prace remontowe i renowacyjne rozpoczęły się od 1974 roku. W 1973 roku Zamek Książ włączono do miasta Wałbrzych.

ZAMEK KSIĄŻ NA DOLNYM ŚLĄSKU

Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.

ZWIEDZANIE ZAMKU KSIĄŻ

W Zamku Książ byliśmy wiele lat temu i mało co z tej wizyty zapamiętaliśmy. Będąc na Dolnym Śląsku postanowiliśmy ponownie odwiedzić jeden z największych zamków w Polsce – a dokładnie trzeci co do wielkości. Wyprzedza go tylko Zamek w Malborku i Zamek Królewski na Wawelu w  Krakowie.

Zamek Książ znajduje się w Wałbrzychu. Obiekt zachwyca zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Oferuje sporo opcji zwiedzania. Gdyby chciało się „zaliczyć” wszystko zapewne zajęłoby to cały dzień.

My spędziliśmy w Zamku Książ połowę dnia. Kupiliśmy opcję zwiedzania zamku wewnątrz z systemem oprowadzającym w formie audio, zwiedzanie ogrodów, stajni i palmiarni. Nie mogło oczywiście odbyć się bez wizyty na popularnym punkcie widokowym na Zamek Książ, który znajduje się w pobliżu.

Będąc na miejscu przy kasie biletowej zapoznacie się z dostępnymi opcjami zwiedzania. Jest ich kilka i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. A kto jest jeszcze bardziej żądny wrażeń może skorzystać z opcji nocnego zwiedzania, a nawet nocować w części hotelowej obiektu.

Żałujemy, iż nie starczyło nam czasu na zwiedzenie Kompleksu Osówka „Riese” – uznawanego za podziemne miasto Adolfa Hitlera, w którym mnóstwo osób w strasznych warunkach pracowało, aby wybudować podziemne miasto dla oprawcy. Budowa trwała w czasie II wojny światowej i miała pełnić funkcję składowiska broni oraz tajemnej kwatery Hitlera. W czasie prac przy budowie podziemnych korytarzy zmarło mnóstwo osób – około 5 tysięcy. Kompleks Osówka znajduje się 20 kilometrów od Zamku Książ.

Ponadto w samym Zamku Książ są też podziemia – Podziemna Trasa Turystyczna, które powstały na polecenie Adolfa Hitlera i miały służyć mu jako kryjówka. Odkryte tunele mają pół kilometra, a ile zostało jeszcze nieodkrytych? Tego nikt nie wie. Wiadomo tylko, iż podziemne korytarze w Zamku Książ miały łączyć się z tymi z Kompleksu Osówka.

Warto zobaczyć opuszczony gmach, przez wielu nazywany pałacem na ternie Mokrzeszowa. Podejrzewa się, iż to właśnie w tym miejscu mieścił się jeden z wielu w Europie nazistowski ośrodek Lebensborn – Źródło Życia, w którym przystojni SS i atrakcyjne Niemki płodzili dla Hitlera i całego narodu niemieckiego idealne, aryjskie dzieci – rasę nadludzką. Co tak naprawdę działo się za murami tego miejsca pozostaje tajemnicą do dnia dzisiejszego, gdyż nigdy nie odkryto na ten temat żadnej dokumentacji, a oficjalnie był to szpital.

ZAMEK KSIĄŻ NA DOLNYM ŚLĄSKU

PALMIARNIA I STAJNIE NA ZAMKU KSIĄŻ

Przeczytajcie: Ślęża – góra mocy na Dolnym Śląsku.

Zarezerwuj klimatyczny nocleg w Zamku Książ

ZAMEK CZOCHA

Zamek Czocha znajduje się w miejscowości o nazwie Sucha nad Zalewem Leśniańskim.

Historia Zamku Czocha

Zamek Czocha pełnił dawniej funkcję obronno – graniczną, a rozkazał zbudować go król czeski Wacław I (1241–1247). W swoich dziejach był włączony do księstwa jaworskiego, aby następnie być przez wiele lat oblegany przez husytów.

Definicja
Husytyzm – ruch religijny i polityczny, który zapoczątkował Jan Hus

Polska nazwa zamku – „Czocha” – oznacza nazwę miejscowości – Sucha, została pierwszy raz użyta w roku 1847 przez nauczyciela i pisarza Józefa Lompa. Od 1909 do 1945 roku w zamku mieszkał niemiecki producent wyrobów tytoniowych – Ernsta Gütschowa.

Losy zamku po II Wojnie Światowej były różne. Obiekt okradano, plądrowano z zamkowego mienia. Był taki czas, że w Zamku Czocha mieszkali uchodźcy z Grecji, a od 1952 pełnił funkcję Domu Wczasowego. Rozkwit Zamku Czocha nastąpił w roku 1996, kiedy to stał się obiektem hotelowo – rekreacyjnym. Dzisiaj należy do państwa Polskiego i piecze nad nim pełni Agencja Mienia Wojskowego.

ZAMEK CZOCHA

ZWIEDZANIE ZAMKU CZOCHA

Przyjechaliśmy do Zamku Czocha późniejszym popołudniem. W pierwszej kolejności ustawiliśmy się w kolejce do kasy biletowej. Opcji zwiedzania zamku jest kilka. Zdecydowaliśmy się zwiedzić wnętrza zamku z przewodnikiem – wyznaczone są konkretne godziny zwiedzania oraz we własnym zakresie zobaczyliśmy Gabinet Osobliwości i Multimedialne Sale Tortur.

Ciekawostka
GABINET OSOBLIWOŚCI – w malutkim pomieszczeniu znajduje się wystawa eksponatów z różnych epok.

MULTIMEDIALNE SALE TORTUR – znajdują się w podziemiach. To kilka sal, w których za pomocą efektów audio – wizualnych i straszących eksponatów pokazuje się oglądającym, jak kiedyś torturowano i karano osoby, które popełniały przewinienia, przestępstwa. Opisywana jest też rola kata.

Wszystko płatne jest osobno – zwiedzanie z przewodnikiem, Gabinet Osobliwości oraz Multimedialne Sale Tortur. Odradzamy Gabinet Osobliwości. Multimedialne Sale Tortur raczej nie są dla małych dzieci – mogą je przestraszyć.

Zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem jest bardzo ciekawe. Zwiedza się komnaty poświęcone II wojnie światowej, skarbiec zbudowany kiedyś przez sowietów, a odkryty w roku 2015. Największą frajdą są tajemne przejścia, które sprawiają iż Zamek Czocha do dnia dzisiejszego skrywa tajemnice. Wiele z tych przejść nie zostało odkrytych. Jedno z odkrytych tajemnych przejść znajduje się w klimatycznej bibliotece, inne są w pokojach książęcych. Zwiedza się również Sypialnię Królewską, w której mogą nocować młode pary oraz Komnatę Książęcą.

Osoby, które lubią dreszczyk emocji powinny zwiedzać Zamek Czocha nocą – jest taka opcja w weekendy.

Po zwiedzaniu zamku polecamy wybrać się na pobliski punkt widokowy, aby zrobić zdjęcia tej niesamowitej budowli.

W zamku działa hotel i kawiarnia.

ZAMEK CZOCHA NA DOLNYM ŚLĄSKU

Zarezerwuj klimatyczny nocleg w Zamku Czocha

Mamy nadzieję, iż już niebawem na te tereny wrócimy i ponownie odwiedzimy, któryś z zamków – zapewne nocą. Marzy nam się również wycieczka szlakiem zamków zapomnianych na Dolnym Śląsku.

Lubicie zwiedzać zamki?

 

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!