
Zamek w Mosznej – miejsce, które już od dawna chcieliśmy odwiedzić, a że w końcu udało nam się zrealizować naszą podróż po klimatycznych miejscach w Polsce i wspominanego pałacu zabraknąć nie mogło. Moszna – mała wieś położona w województwie opolskim, a w niej tajemniczy zamek. Tak naprawdę to pałac, gdyż nigdy nie pełnił funkcji obronnej, aby tytułować go zamkiem. Jednak nazwa „zamek” już tak się utarła, iż i my taką nazwę stosujemy. Jego wygląd przypomina zamek Disneya, ale losy i historia zdecydowanie odbiegają od bajkowości. Poznajcie Zamek w Mosznej – klimatyczne miejsce na mapie Polski.
Spis treści
HISTORIA ZAMKU W MOSZNEJ
Niepotwierdzone legendy głoszą, iż wieś Moszna (jej nazwa pochodzi od rodu Moschin, który przybył na te ziemie w roku 1308) była kiedyś własnością Zakonu Templariuszy i to oni właśnie mieli zapoczątkować budowę zamku na obecnych opolskich ziemiach. Najstarsza część zamku powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Z czasem obiekt się rozbudowywał i przechodził z rąk do rąk, jak i cała wieś Moszna.
Właścicielami tych terenów byli między innymi:
- rodzina von Skall
- rodzina von Reisewitz
- rodzina von Erdmannsdorf
- rodzina von Tiele-Winkler
Przeczytajcie: Disneyland w Paryżu – atrakcja dla dzieci i dorosłych. Jak wygląda dzień w Disneylandzie?
Dobudowanie skrzydeł wschodnich i zachodnich zamku sprawiło, iż nabrał on bajkowego charakteru. Jego architektura słynie również z różnych stylów budowania. Można zauważyć styl barokowy, neogotycki i neorenesansowy. Zamek Moszna w swej historii przeszedł również wielki pożar w 1896 roku.
Od 1866 do 1945 roku należał do bardzo zamożnej rodziny von Tiele-Winkler. Rodzina ta miała swój udział w zakładaniu miasta Katowice, posiadała ogromny majątek i tytułowano ją rodziną hrabiowską i przemysłowymi potentatami. Franz Hubert – syn Huberta von Tiele-Winckler rozbudowywał Zamek Moszna i miał wpływ na jego ostateczny wygląd po wcześniejszym pożarze. Po śmierci ojca Franz Hubert odziedziczył pokaźny majątek.
Postać Franza Huberta jest do dzisiaj bardzo tajemnicza. Jedno jest pewne – miał fantazję! Wymyślił sobie, że zamek ma mieć 365 pomieszczeń i 99 wież. Plan zrealizował. Zamek z tych pomieszczeń odnoszących się do liczby dni w roku słynie i z przepięknych wież – nie stu, a 99. Na terenie zamkowego parku odbywały się też liczne polowania z udziałem Franza Huberta i innych zamożnych ludzi. Podobno zwierzęta na te polowania były sprowadzane tutaj nawet z Afryki.
II wojna światowa zmieniła losy zamku i zamożnej rodziny, która go zamieszkiwała. Po wojnie wojska rosyjskie rozkradły zamek z cennych przedmiotów. Obrazy, dzieła sztuki, rzeźby zostały wywiezione na wschód. Niszczono budowlę. Rodzina von Tiele-Winkler musiała uciekać do Niemiec, a był to rok 1945.
W roku 1945 zamek w Mosznej przeszedł w posiadanie skarbu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Na terenie zamku rozpoczęto umieszczać różne instytucje. Z czasem znajdowało się tutaj Centrum Terapii Nerwic, powstała Państwowa Stadnina Koni. Stadnina Koni istnieje do dnia dzisiejszego, natomiast Centrum Terapii Nerwic zostało przeniesione do nowo powstałego budynku znajdującego się w pobliżu. Kręcono tutaj również film: „Test pilota Pirxa” oraz „Lubię nietoperze”.
Potomkowie rodu von Tiele-Winkler żyją do dnia dzisiejszego w Niemczech, jednak Zamku w Mosznej nie odwiedzają. Obecnie na terenie pałacu funkcjonuje hotel z centrum odnowy biologicznej, restauracja i kawiarnia. Województwo opolskie ma się czym pochwalić.
ZWIEDZANIE ZAMKU W MOSZNEJ I INNE ATRAKCJE
Zamek w Mosznej w województwie opolskim warto zwiedzić i istnieje na to kilka sposobów.
Dostępne są następujące opcje zwiedzania:
- Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem
Opcja dostępna przez cały rok, w każdy dzień tygodnia i święta. Zamek Moszna zwiedza się od godziny 10.00 do 17.00. Ostatnie wejście: godzina 17.00. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 45 minut i w tym czasie ogląda się następujące pomieszczenia: poczekalnię dla gości, dawną salę lustrzaną, bibliotekę z krużgankiem, galerię, pokój hrabiego oraz kaplicę. - Wstęp na zamkowe wieże
Osobno można dokupić bilet i zwiedzić z przewodnikiem dwie zamkowe wieże. Zwiedzanie wież odbywa się w wyznaczonych godzinach – od 10.00 do 17.00. Natomiast jeżeli wykupi się zwiedzanie z przewodnikiem o 17.00 to już możliwości zwiedzania wież nie będzie, bo rozpoczyna się o tej samej godzinie ostatnie wejście na wieże. Zwiedzanie wież jest możliwe przez cały rok. - Zwiedzanie ekstremalne zamku
Dla wszystkich żądnych przygód i wrażeń. Opcja najdłuższa i najbardziej efektowna. Dzięki wykupieniu biletu na ekstremalne zwiedzanie Zamku dotrzecie nie tylko do najważniejszych komnat, ale i też zostanie Wam udowodnione, że Zamek Moszna ma rzeczywiście aż 99 wież, poznacie jego tajemnice skryte w podziemiach i krętych korytarzach. Zobaczycie niedostępną kryptę. To ok. 90 minut wypełnionych emocjami. Ekstremalne zwiedzanie odbywa się od piątku do niedzieli od godziny 18.00, 18.30, 19.30 i 20.00. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Trwa około 90 minut.
– Co ważne: do każdej opcji zwiedzania wykupuje się bilet wstępu na obiekt pałacowo – parkowy.
– Bilety kupuje się w recepcji, która pełni funkcję recepcji zamkowego hotelu.
– Aktualny cennik wybranych opcji zwiedzania należy sprawdzić na stronie internetowej obiektu.
Przeczytajcie: Zamek Książ i Zamek Czocha. Zwiedzanie Dolnego Śląska.
- Komnata Tajemnic w Zamku – escape room
Na terenie zamku możecie skorzystać jeszcze z jednej atrakcji pełnej wrażeń i emocji. Chętni zostaną zamknięci w jednej z komnat oryginalnie urządzonej i będą mieli za zadanie rozwiązać zagadki Hrabiego Franza Huberta, aby komnatę opuścić. Cała zabawa trwa 60 minut.
Do pomieszczenia może wejść od 2 do 5 osób. Bez względu na ilość osób opłata jest stała. Płatność gotówką u klucznika, który do komnaty wpuszcza. Zabawa podobno przednia i trochę żałujemy, że z tej opcji nie skorzystaliśmy. Nigdy nie byliśmy w żadnym escape roomie. Ale może Wam się uda. Pamiętajcie: miejsce do Komnaty Tajemnic trzeba zarezerwować wcześniej, najlepiej telefonicznie u starszego klucznika.
Będąc na Zamku w Mosznej skorzystaliśmy z opcji Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od godziny 17.00 (ostatnie wejście) i z tego też powodu na wieże już nie starczyło nam czasu. Chcieliśmy to nadrobić dnia drugiego, jednak kolejka do recepcji ze względu na weekend majowy była tak duża, iż byliśmy zmuszeni zrezygnować. Nasz błąd, iż nie kupiliśmy biletów na wieże wcześniej.
Gdybyśmy mieli ponownie zwiedzać Zamek Moszna na pewno wybralibyśmy opcję zwiedzania ekstremalnego i wejście do Komnaty Tajemnic.
Mamy w planach to nadrobić, gdyż chcemy inne miejsca w tych okolicach odwiedzić już niebawem. A więc do Zamku w Mosznej wrócimy. 99 wieżyczki, podziemne korytarze i Komnata Tajemnic czekają.

ZWIEDZANIE ZAMKOWEJ ORANŻERII I PARKU
Będąc w Mosznej koniecznie trzeba wstąpić do oranżerii. Oranżeria jest całkowicie odnowiona i można w niej obejrzeć wiele egzotycznych roślin, w tym fikusy. Oranżeria została odnowiona w taki sposób, aby roślinom dobrze się tutaj żyło o każdej porze roku. Wcześniej wiele gatunków roślin nie zawsze dobrze radziło sobie w panujących warunkach.
Atrakcją są ogromne hektary parku. Pałacowy park jest rozległy i przepiękny, a podziwiać w nim można kilkusetletnie dęby i lipy oraz ponad stuletnie azalie. W czasie naszego pobytu azalie zaczynały rozkwitać. W związku z ich rozkwitem w okresie wiosennym na zamku odbywa się Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Są to koncerty o różnej tematyce m.in. koncert saksofonowy, recital mistrzowski itp.
Ponadto na terenie parku prócz wiekowych drzew można zobaczyć romantyczne mostki, alejki, staw z samotnym łabędziem, bramę przez którą wjeżdżali dawniej sami Winklerowie oraz cmentarz rodziny von Tiele-Winkler. Jest pięknie!
Teren pałacowo parkowy od listopada do marca jest bezpłatny. Od kwietnia do października wstęp jest odpłatny.

ZAMEK MOSZNA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
Gdzie nocować w Mosznej w województwie opolskim?
Zamek w Mosznej ma także opcję noclegową i taką Wam polecamy. My skorzystaliśmy z oferty noclegowej tuż obok w Moszna Apartments. Apartamenty utrzymane są w zamkowym klimacie, bardzo dobre śniadania. Jedyny minus to zimno w pokoju.
Moszna Zamek – gdzie zjeść w Mosznej?
W samej Mosznej dużego wyboru nie będzie. Zamek to także restauracja i kawiarnia. Jeżeli będziecie mieli ochotę na coś słodkiego i kawę warto wybrać się do zamkowej kawiarni. My zjedliśmy obiadokolację w restauracji, natomiast danie które zamówiliśmy absolutnie nam nie smakowało, a był to karp otoczony w orzechach. Pyszne były pieczone ziemniaki, rosół, sałatka z gotowanych warzyw również nam nie smakowała. Mamy nadzieję, że inne dania są lepsze. Niezależnie od upodobań – dobrze, że jest tu restauracja i opcja przekąszenia czegoś.
Zamek Moszna – zwiedzanie i spacery po terenie parkowym bardzo nas urzekły. Chyba najbardziej podobało nam się przechadzanie po parku i oranżerii. Jest to miejsce, które przeniosło nas do bajkowego świata. Podsumowując stwierdzamy, iż Zamek w Mosznej jest „perełką” w województwie opolskim. Zapamiętajcie to miejsce.
Byliście już w Mosznej? Jakie inne zamki, pałace w Polsce i na świecie odwiedziliście? A może znacie inne ciekawe miejsca, które w województwie opolskim warto zobaczyć?
Więcej o Opolszczyźnie znajdziecie tutaj:
Opolskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Cudowne miejsce. Kiedyś to budowali z rozmachem. Muszę koniecznie odwiedzić.
To była bardzo bogata rodzina. Mogli pozwolić sobie na budowę takiego pałacu.
Miejsce bardzo klimatyczne i z nutką tajemniczości. Niestety, zamkowa restauracja nie może pochwalić się dobrą kuchnią…natomiast dla odwiedzających Mosznę, smacznie i naprawdę bardzo swojsko można zjeść w barze „Gościniec pod Różą” znajdujący się na przeciwko kościoła w samym centrum miejscowości.
Zgadzam się co do restauracji – nawet o tym we wpisie wspominam. Nie przeczytaliśmy wcześniej opinii i rozczarowaliśmy się. Super, że w pobliżu są inne miejsca na posiłek. Nie wiedziałam o tym.
Bardzo dobra restauracja jest nieopodal, w Krapkowicach – Hotel i Restauracja Zamkowy Młyn, lokalne jedzenie, bardzo miła obsługa:) Sami korzystaliśmy, będąc w Mosznej.
Sam zamek jest cudowny!
Zamek cudny, ale restauracja zamkowa słabo funkcjonuje pod względem smaków. Dzięki za namiar na inne miejsce na obiad czy też kolację. Pozdrawiam.
Właśnie trafiłam na Pani bloga, jest przepiękny.
Jak miło:) Bardzo dziękuję za tak cudne słowa. Proszę zaglądać tutaj częściej:)
Nigdy tu nie byłam, ale bardzo podoba mi się to miejsce i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się je zobaczyć.
P.S. Podoba mi się Twoja sukienka.
Zamek w Mosznej już od dawna był na mojej polskiej liście podróżniczej. I naprawdę warto. Dowiedziałam się też, iż w okolicach znajdują się ciekawe zamki. Może Ty będziesz miała okazję je odwiedzić. Dziękuję za miłe słowa odnośnie sukienki:)
Super miejsce, i te fotografie!! Bardzo fajnie się czytało ten wpis 🙂
Bardzo mi miło, pozdrowionka i dziękuję:)
Pięknie to opisałaś. Niczym ze starej książki o Mosznej, którą niedawno czytałam. Tylko tam nie było tych pięknych zdjęć.
Buziaki
Ewelinko- Ty wiesz jak mnie podbudować. Dziękuję za tak przemiłe słowa:)
Niezwykle interesująca relacja i super fotografie 🙂 Pozdrawiamy!
Bardzo mi miło i dziękuję. Pozdrawiam.
Mój ukochany zamek. Byłam w nim wiele razy, bo przez lata blisko niego mieszkałam.
O każdej porze jest tam pięknie.
Chyba najgorzej po ulewach,jak jest gorąco, w parku przy fosach tną komary.
Święto kwitnącej Azalii cudne. Też bardzo polecam tam zamek.
Teraz mieszkam w rodzinnych stronach,czyli blisko zamku Książ i to mój zdecydowany faworyt.Też go często odwiedzam.
Zachęcam też do odwiedzenia zamku Czocha,Chojnik, Bolków,Świny, Grodno,Kliczków.
Przepięknie oddałaś klimat zamku Moszna na zdjęciach-)))
Pozdrawiam serdecznie!
Aż tyle u Was zamków? Zdecydowanie muszę wrócić w te strony. Planujemy drugi etap podróży po klimatycznych miejscach w Polsce – więc kto wie? Zamek Książ znam, byłam kilka lat temu, kiedy to mój blog ani fotografia jeszcze nie istniały;)
No to zapisuję się na to ekstremalne zwiedzanie, bo nie wierzę, że zamek ma 99 wież 😉 Ogólnie obiekt robi mega wrażenie.
Mi też było trudno w to uwierzyć, a jednak…
DROGA & PIĘKNA MARTYNO, pozwól sobie wyjaśnić najsampierw, Pałac w Mosznej, nie jest i nigdy nie był zamkiem, co najprostsze jest do wyjaśnienia, budowla wraz z otaczającym ją 100 ha parkiem oraz 300 ha dookoła parku lasem , o widocznych znamionach magnackiej rezydencji, o dużych oknach i doświetlach duże pokoje, balkony, tarasy . Zamek dla odmiany tym się różni od pałacu, że posiada nie do przegapienia cechy budowli obronnej, czyli małe okna, raczej strzelnice, dookoła budynku otoczonego murem i basztami obrony punktowej , obowiązkowa a jakże a także fosa, most tudzież zwodzony opuszczany & podnoszony solidnym kołowrotem . Tych znamion obronności nigdy tu nie było . Gdy Franz Winckler wydawał za mąż zubożałego pruskiego oficera swoją ukochaną córkę Valeskę, widział w nim interes swojego życia ,… Czytaj więcej »
Dziękuję za obszerny komentarz i dodatkowe ciekawostki. Pozdrawiam.
Zrobiłaś piękne zdjęcia. Twoje zdjęcia tworzą atmosferę atrakcyjności tego miejsca.
Tak też również jest na zewnątrz zamku. Niestety zamek wewnątrz, jak i pomieszczenia hotelowe nie są atrakcyjne. W zamku praktycznie nic nie ma. Trzeba naprawdę mieć dobrą wyobraźnię, by sobie wyobrazić to, o czym mówi przewodnik. Pomieszczenia są puste. Pokoje hotelowe są bardzo duże, co jest plusem, ale są jedną wielką pustą przestrzenią, co jest wielkim minusem. Pościel jest niechlujnie układana na łóżku, że wszystko sprawia wrażenie bardzo nieestetyczne.
Skrzypiące podłogi mają swój urok, ale już kilkucentymetrowe szpary pomiędzy drzwiami a podłogą łazienek nie.
Brak możliwości normalnego rezerwowania pokoi hotelowych. Wszystko sprawia wrażenie, że nikomu na niczym nie zależy. Jedno wielkie nieporozumienie.
My nie nocowaliśmy w zamku, więc nie jestem w stanie się odnieść do tego co piszesz. Nas bardzo rozczarowała zamkowa restauracja. Jedzenie było po prostu niesmaczne. Natomiast sam zamek i ogromny teren parkowy bardzo nam się podobały. Pozdrawiam.
Przepiękne zdjęcia Pani Martyno. Wiele ujęć nieszablonowych tj. takich, których ciężko uświadczyć w Internecie. Wpis również bardzo ciekawy i rzetelny. Gratulujemy! Bardzo się cieszymy, że nas Pani odwiedziła. Pozdrawiamy