Spis treści
- 1 RUINY ZAMKU W OLSZTYNIE
- 2 GÓRA BIAKŁO
- 3 GÓRY TOWARNE
- 4 SKAŁA MIŁOŚCI
- 5 ROMANTYCZNY ZŁOTY POTOK
- 6 MIEJSCOWOŚĆ ŻARKI
- 7 RUINY ZAMKU W MIROWIE
- 8 ZAMEK BOBOLICE
- 9 SKAŁY RZĘDKOWICKIE
- 10 OKIENNIK WIELKI
- 11 RUINY ZAMKU BĄKOWIEC
- 12 GÓRA ZBORÓW
- 13 ZAMEK OGRODZIENIEC I GRÓD NA GÓRZE BIRÓW
- 14 ZAMEK PILCZA
- 15 DOLINA WODĄCEJ
- 16 OJCOWSKI PARK NARODOWY I JEGO ATRAKCJE
- 17 ZAMEK W RABSZTYNIE
- 18 PARK KRAJOBRAZOWY DOLINKI KRAKOWSKIE – DOLINA BOLECHOWICKA
- 19 ZAMEK TENCZYN
- 20 MAPA ZWIEDZANIA / JURA KRAKOWSKO – CZĘSTOCHOWSKA / SZLAK ORLICH GNIAZD
Uwielbiamy tereny Jury Krakowsko – Częstochowskiej, jednak do tej pory zawsze były one gdzieś po drodze – wracając z Tatr i innych terenów górskich w Polsce. Stwierdziliśmy, iż koniecznością jest, aby te tereny poznać lepiej. I tak oto powstał plan wycieczki po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, który zawierał zarówno słynny Szlak Orlich Gniazd, jak i też inne miejsca. Okazało się, iż w 5 dni można zobaczyć pokaźną liczbę miejsc Jury Krakowsko – Częstochowskiej, dlatego też naszym planem wycieczki i atrakcjami dzielimy się z Wami.
RUINY ZAMKU W OLSZTYNIE
Pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy to ruiny zamku w Olsztynie należące oczywiście do słynnego Szlaku Orlich Gniazd. Dostojne, warowne zamczysko powstało w XIII wieku. Zamek w swojej historii przeszedł wiele najazdów i zniszczeń. Do dzisiaj możemy poznawać i podziwiać jego ruiny, a zachowały się: fragmenty murów, między innymi mieszkalnych, wieże np. cylindryczna, piwnice – ale nie w całości. Archeolodzy okryli też fundamenty kuźnicy i ślady dawnego pieca hutniczego. Ruiny zamku są udostępniane zwiedzającym, wstęp jest płatny.
GÓRA BIAKŁO
Po zwiedzeniu ruin zamku w Olsztynie warto udać się na tzw. „mały Giewont”, czyli Górę Biakło. Skąd skojarzenie z Giewontem? Ano dlatego, iż na szczycie Góry Biakło postawiony jest krzyż przypominający ten na tatrzańskim szczycie. Otoczenie góry bezkresnymi łąkami dodaje uroku temu miejscu, w oddali widać inne mniejsze ostańce, a ze szczytu można podziwiać widoki między innymi na ruiny zamku w Olsztynie. Góra Biakło jest popularna wśród wspinaczy skałkowych i należy do tzw. Skał Olsztyńskich.
Przeczytajcie: Szlaki górskie w Tatrach dla początkujących. Polany, doliny, hale, szczyty i zjawiskowe widoki.
GÓRY TOWARNE
Kolejnym ciekawym miejscem w tej okolicy są Góry Towarne, które znajdziecie we wsi Kusięta.
Dzielą się na:
Góry Towarne Duże
Góry Towarne Małe
Największą atrakcją Gór Towarnych są jaskinie, a największa z nich to Jaskinia Towarna nazywana też Jaskinią Niedźwiedzią, gdyż to właśnie tutaj odkryto kości niedźwiedzia jaskiniowego. Tutaj również uprawiana jest wspinaczka skałkowa, a widoki ze wzniesień są przepiękne – między innymi również na ruiny zamku w Olsztynie. Nazwy ostańców wchodzących w skład Gór Towarnych przykuwają uwagę: Bałwanek, Kogutek, Płyta itd. Nam najbardziej podobał się Bałwanek.
SKAŁA MIŁOŚCI
Jura Krakowsko – Częstochowska to nie tylko słynny Szlak Orlich Gniazd, ale i też romantyczne zakątki. W tym artykule pokażę Wam ich kilka. Pierwszy z nich to Skała Miłości we wsi Mstów. Legenda głosi, iż w skale zaklęci są kochankowie – stąd też i jej nazwa – Skała Miłości. U podnóża skały znajduje się Źródło Miłości. Wszystko brzmi bardzo romantycznie, prawda? Skała Miłości to malowniczy ostaniec, będący najdalej wysunięty na północ w obszarze Jury Krakowsko – Częstochowskiej.
ROMANTYCZNY ZŁOTY POTOK
Pozostając w temacie romantyczności, uczuć i emocjonalności proponuję Wam wizytę w Złotym Potoku – ciekawej wsi położonej w Dolinie Wiercicy, którą zamieszkiwał niezwykły polski poeta tworzący w epoce romantyzmu – Zygmunt Krasiński, który wielu stawom, ostańcom i innym miejscom ponadawał romantyczne nazwy.
Co warto zobaczyć spacerując po Złotym Potoku?
Pałac Raczyńskich z otaczającym go parkiem krajobrazowym. Dostępny tylko z zewnątrz.
Stawy o lirycznych nazwach – Amerykan, Irydion, Sen Nocy Letniej.
Zabytkowy, drewniany Młyn Kołaczew wraz ze stawem obok.
Aleję Klonową stworzona przez Wincenta Krasińskiego – ojca Zygmunta.
Rezerwat Przyrody Parkowe ze ścieżkami spacerowymi i ciekawymi skałami – Diabelskie Mosty i Brama Twardowskiego.
Źródła Zygmunta i Elżbiety, których nazwy pochodzą od imion dzieci Zygmunta Krasińskiego.
Przeczytajcie: Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce. Moja subiektywna lista.
MIEJSCOWOŚĆ ŻARKI
Na zakończenie pierwszego dnia po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej proponuję Wam wizytę w miejscowości Żarki, których historia związana jest z kulturą żydowską, gdyż Żydzi na tych terenach mieszkali.
W Żarkach warto zobaczyć:
Zabytkowy Zespół Stodół – Szlak Kultury Żydowskiej
Kirkut Żydowski
Muzeum Stary Młyn
Kuestę Jurajską – próg skalny, który najciekawiej prezentuje się w miejscowości Żarki. W najatrakcyjniejszym punkcie – Wzgórze Laskowiec znajdują się także ruiny kościoła św. Stanisława.
Przeczytajcie: Tykocin – klimatyczne miasteczko na Podlasiu. Zamek, synagoga i żydowska kuchnia.
RUINY ZAMKU W MIROWIE
Kolejny obiekt wybudowany w systemie Orlich Gniazd o funkcji obronnej, ale i też mieszkalnej. Powstał w czasach rządów Kazimierza Wielkiego. W mojej ocenie jest to jeden z najpiękniejszych obiektów zamkowych w Polsce ze względu na swoje malownicze położenie – na wapiennej skale. Przy zamku znajduje się malownicza skała – ostaniec, która pięknie prezentuje się na fotografiach. Idąc dalej wyznaczonym szlakiem czerwonym tzw. Grzędą Mirowską lub Mirowskimi Skałkami można dojść do punktu widokowego na kolejny obiekt – Zamek Bobolice oraz wędrując mija się liczne ostańce, jaskinie, groty, las sosnowy, towarzyszą nam niesamowite krajobrazy.
ZAMEK BOBOLICE
Miejsce, które każdy powinien odwiedzić będąc na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Obiekt wybudowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Historia zamku – ja wszystkich ze Szlaku Orlich Gniazd jest burzliwa, ale najbardziej ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego. Tak mało z niego zostało, iż dzisiaj trudno porównać jego rekonstrukcję z oryginałem. Przez wiele lat rekonstruowany dzięki rodzinie Laseckich będącej właścicielem obiektu cieszy oczy turystów. Jest wręcz bajkowy. Obok znajduje się hotel i restauracja. Zwiedzanie zamku oraz Błoń Zamku Bobolice jest płatne.
Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.
SKAŁY RZĘDKOWICKIE
Idealne miejsce na spacer wśród licznych ostańców. Skały Rzędkowickie to grupa skał znajdująca się w miejscowości Rzędkowice. Teren otwarty sprawia, iż jest to piękne miejsce do podziwiania krajobrazów i uprawiania wspinaczki skałkowej. Co istotne, Skały Rzędkowickie od roku 2009 są pomnikiem przyrody. Formacje skalne obecne na tym terenie maja swoje nazwy, jednak najbardziej popularną jest Okiennik Rzędkowicki.
OKIENNIK WIELKI
Grupa skał wapiennych chyba najchętniej fotografowana na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Nie mogło nas tutaj zabraknąć. Znajdziecie to miejsce we wsi Piaseczno, a to co przyciąga tutaj to skała z wielkim okrągłym otworem zwanym „oknem”. Niektórzy śmiałkowie mają odwagę i wchodzą do tak zwanego „okna” – my się nie odważyliśmy. W naszej ocenie jest to dość ryzykowne podejście. Na pewno piękne zdjęcie na Okiennik Wielki można zrobić w tym miejscu z drona.
RUINY ZAMKU BĄKOWIEC
Po wizycie w Okienniku Wielkim udaliśmy się do ruin Zamku Bąkowiec, który znajduje się w miejscowości Skarżyce. A więc wracamy na Szlak Orlich Gniazd. Zamek nie posiada w dokumentacjach historycznych przybliżonej daty swego powstania. Został wybudowany na skale o nazwie Tygrys, a dostęp do niego był tylko pieszy. Fragmenty bramy prowadzącej na dziedziniec zachowały się do dnia dzisiejszego. Obecnie na terenie ruin Zamku Bąkowiec znajduje się ośrodek wypoczynkowy Morsko Plus.
GÓRA ZBORÓW
Świetne miejsce na zakończenie dnia i obserwację zachodu słońca. Góra Zborów należy do Skał Kroczyckich będąc jednocześnie najpopularniejszym ich fragmentem. Patrząc na Górę Zborów naszym oczom ukazują się cudowne widoki, a będąc na jej szczycie mamy wspaniałe punkty widokowe. Góra Zborów to skaliste wzgórze, na którym znajduje się rezerwat przyrody o tej samej nazwie. Z Górą Zborów związana jest legenda o czarownicach, które w tym miejscu przebywały, a następnie na miotłach odlatywały na sabat czarownic. Będąc na Górze Zborów podziwiamy formacje skalne, ściany wspinaczkowe, widoki. Na Górę Zborów prowadzi wytyczony szlak w miejscowości Podlesice. Przed wejściem na szlak można zwiedzić Jaskinię Głęboką – wstęp płatny.
ZAMEK OGRODZIENIEC I GRÓD NA GÓRZE BIRÓW
We wsi Podzamcze znajdziecie majestatyczny Zamek Ogrodzieniec – obiekt najbardziej znany na Szlaku Orlich Gniazd. Dumnie wznosi się na Górze Zamkowej będącej najwyższym wzniesieniem Jury Krakowsko – Częstochowskiej, a zbudowany został na przełomie XIV i XV wieku. Do dzisiaj zachowały się jego ruiny, ale za to bardzo okazałe. Zamek Ogrodzieniec w dziejach swojego istnienia przeżywał najazdy
i podpalenia, zaczął popadać w ruinę. W wieku XX rozpoczęto jego rewitalizację, a z czasem udostępniono zwiedzającym. Odegrał też istotną role w kulturze, gdyż kręcono tutaj między innymi sceny do serialu „Janosik” , a współcześnie do serialu „Wiedźmin”, który realizował Netflix. Wstęp na zamek jest płatny. Po zwiedzaniu można również udać się do zrekonstruowanego Grodu Królewskiego na Górze Birów,
w którym dostępne są różnego rodzaju wystawy tematyczne i odbywa się spacer przez epoki. Wstęp płatny.
ZAMEK PILCZA
Podążając Szlakiem Orlich Gniazd wybraliśmy się również do Zamku Pilcza w Smoleniu. Mimo tego, iż zamek w swoich dziejach został w dużej mierze zniszczony jest bardzo atrakcyjny ze względu na swoje położenie na leśnym wzgórzu i wieżę, która wyłania się zza drzew. Zamek Pilcza położony jest na terenie Rezerwatu Przyrody Smoleń. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, iż zamek istniał już w wieku XIII.
Z czasem z konstrukcji drewnianej przekształcono budowlę na konstrukcję murowaną i coraz bardziej się rozrastał. W czasie potopu szwedzkiego zamek bardzo ucierpiał. W dzisiejszych czasach wszystkie prace, którym obiekt podlega realizowane są w związku z odwiedzinami tego miejsca przez turystów.
DOLINA WODĄCEJ
W pobliżu Zamku Pilcza znajduje się malownicza Dolina Wodącej z licznymi ostańcami. Warto wybrać się tutaj na spacer i zobaczyć między innymi Zegarowe Skały, Jaskinię Zegarową, Jaskinię Jasną.
OJCOWSKI PARK NARODOWY I JEGO ATRAKCJE
Najmniejszy park narodowy w Polsce, a jakże piękny i ciekawy. Tego miejsca nie można pominąć. Moc atrakcji jest tak wielka, iż na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego można spędzić cały dzień. Utworzony został w 1956 roku i obejmuje południową część Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Na terenie parku znajdują się dwie malownicze doliny – Dolina Prądnika i Dolina Sąspowskiej.
Atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego, które odwiedziliśmy:
Wille i domki drewniane w Dolinie Prądnika.
Skała Igła Deotymy w Dolinie Prądnika / w pobliżu Willi Korona.
Brama Krakowska będąca symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego.
Źródełko Miłości rozpoczynające swój bieg przy Bramie Krakowskiej.
Szlak rozpoczynający się przy Prądniku Czajkowskim na trasie, którego podziwia się widoki na Dolinę Prądnika, mija słynną skałę o nazwie Rękawica, Jaskinię Ciemną zamieszkiwaną dawniej przez Neandertalczyków, Górę Koronną.
Spacer po wsi Ojców i podziwianie drewnianej zabudowy.
Zamek w Ojcowie górujący dumnie nad Doliną Prądnika.
Zamek Pieskowa Skała wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego.
Maczuga Herkulesa będąca najbardziej charakterystyczną skałą tych terenów.
Na ternie Ojcowskiego Parku Narodowego jest jeszcze kilka innych miejsc wartych zobaczenia jak np. Jaskinia Łokietka, Jaskinia Nietoperzowa, Jaskinia Wierzchowska, Osada Młynarska Boroniówka, Pustelnia błogosławionej Salomei i Grodzisko, inne ciekawe szlaki turystyczne do przejścia.
Będąc w Ojcowski Parku Narodowym koniecznie skonsumujcie pstrąga ojcowskiego. W wersji wędzonej ze świeżym pieczywem i ogórkiem kiszonym – pycha!
ZAMEK W RABSZTYNIE
Jeśli starczy Wam sił po zwiedzaniu licznych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego proponuje udanie się do Zamku w Rabsztynie – kolejnej warowni znajdującej się na Szlaku Orlich Gniazd. Ruiny zamku znajdują się na Wzgórzu Rabsztyńskim, a do samego zamku prowadzi brama wjazdowa. Bardzo malownicze miejsce, które warto zobaczyć.
PARK KRAJOBRAZOWY DOLINKI KRAKOWSKIE – DOLINA BOLECHOWICKA
Zwiedzając Jurę Krakowsko – Częstochowską koniecznie chcieliśmy zobaczyć chociaż jedną Dolinkę Krakowską, a jest ich całkiem sporo. Dolinki Krakowskie znajdują się bardzo blisko Krakowa, co stanowi doskonały punkt wycieczkowy dla mieszkańców grodu Kraka. Fani wspinaczki skałkowej również licznie odwiedzają Dolinki Krakowskie.
Dolinki Krakowskie:
Dolina Eliaszówki
Dolina Racławki
Dolina Szklarki
Dolina Będkowska
Dolina Kobylańska
Dolina Bolechowicka
Dolina Kluczwody
i kilka innych mniejszych i nie tak popularnych
Jest zatem w czym wybierać. My zdecydowaliśmy się na eksplorację Doliny Bolechowickiej – najbardziej charakterystyczną i najczęściej odwiedzaną ze względu na walory krajobrazowe, przyrodnicze i słynną Bramę Bolechowicką wprowadzającą do doliny. Będąc w dolinie wybraliśmy się na spacer wzdłuż potoku Bolechówka, aby dojść do niewielkiego wodospadu. Wiele Dolinek Krakowskich jeszcze przed nami!
ZAMEK TENCZYN
Naszą 5 dniową wycieczkę po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej zakończyliśmy na Zamku Tenczyn we wsi Rudno. Co ciekawe – ruin zamku znajdują się na dawnym stożku wulkanicznym. Zamek można zwiedzać – najlepiej z przewodnikiem, a wokół obiektu roztaczają się piękne krajobrazy.
MAPA ZWIEDZANIA / JURA KRAKOWSKO – CZĘSTOCHOWSKA / SZLAK ORLICH GNIAZD
W ten oto sposób zakończyliśmy poznawanie, odkrywanie i eksplorowanie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Było pięknie, ciekawie i inspirująco.
Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Jura wyglada zupelnie inaczej na Twoich zdjęciach i w opowieści! Dzięki!
Dziękuję za ten wpis, z chęcią skuszę się na taką gotową wycieczkę.
Moje okolice. Byłem w każdych z tych miejsc, ale nigdy jako jedna zaplanowana wycieczka. dla mnie ot suma iluś tam wyjazdów na przestrzeni lat