Jak wiecie uwielbiamy wyruszać w Tatry. Pokonywanie szlaków i ciekawych tatrzańskich szlak to dla nas najlepsza forma spędzania czasu w podróży. W tym artykule dzielimy się z Wami pomysłem na wycieczkę do Hali Gąsienicowej w Tatrach. Hala Gąsienicowa przepiękne miejsce, które warto zobaczyć, a stąd już tylko niewiele dzieli nas od zjawiskowych i jakże trudnych tatrzańskich szczytów.

O HALI GĄSIENICOWEJ

Hala Gąsienicowa jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach. To północna część Doliny Gąsienicowej, która zasięgiem obejmuje Rówienki oraz tereny schroniska „Murowaniec”.

Nazwa hali pochodzi od słynnego góralskiego rodu Gąsieniców. To oni w XVII w. byli właścicielami tego miejsca. Była to jedna z większych hal pasterskich w Tatrach.

Na terenie Hali Gąsienicowej znajdują się:

  • schronisko PTTK „Murowaniec”
  • szałasy i szopy pasterskie
  • leśniczówka TPN „Księżówka”
  • strażniczówka TPN „Gawra”
  • Betlejemka

Hala Gąsienicowa jest piękna o każdej porze roku. My doświadczyliśmy jej w odsłonie jesienno – zimowej.

Przeczytajcie: Rusinowa Polana w Tatrach – najłatwiejszy szlak z Wierchu Poroniec i niezapomniane widoki.

HALA GĄSIENICOWA PARKING

Zanim opiszemy Wam szlak, którym podążaliśmy do Hali Gąsienicowej i inne warianty wejścia zajmijmy się dojazdem i parkingiem.

Jeśli jesteście w Zakopanem wybierzcie się do Kuźnic, gdyż to stamtąd prowadzą aż dwa szlaki do Hali Gąsienicowej.

W Kuźnicach na parkingu zostawcie samochód, który znajdziecie w pobliżu ronda Jana Pawła II. Do Kuźnic z centrum Zakopanego możecie dojechać miejscowymi busami, które podjeżdżają pod kasy TPN. Zostawiając samochód na parkingu w Kuźnicach będzie Was czekał około 2 kilometrowy marsz do kas biletowych lub możecie na rondzie wskoczyć do zakopiańskiego busa i podjechać ten 2 kilometrowy odcinek.

Po kupieniu biletu wstępu na teren TPN zaczniecie swoją przygodę z wędrówką do Hali Gąsienicowej.

HALA GĄSIENICOWA TRASA

Jak już wspomnieliśmy powyżej tras prowadzących do Hali Gąsienicowej jest kilka:

  • szlak żółty z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki
  • szlak niebieski z Kuźnic przez Boczań
  • szlak z Brzezin

Czas przejścia każdą z tras wynosi około 2 godzin do celu. Szlak z Brzezin jest niestety dość nieprzyjemny w wędrowaniu ze względu na liczne kamienie na trasie.

My szliśmy na Halę Gąsienicową szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki (powrót tą samą trasą). Innej opcji nie mieliśmy, gdyż szlak niebieski przez Boczań był zamknięty.

Jeśli mielibyśmy dostępne oba szlaki z Kuźnic prowadzące do Hali Gąsienicowej zdecydowalibyśmy się na wejście szlakiem niebieskim przez Boczań (trasa bardziej przyjazna jako podejście), a zejście szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki (trasa bardziej przyjazna jako zejście).

Oba szlaki łączą się na Przełęczy Pod Kopami.

Trasa na Halę Gąsienicową zarówno szlakiem niebieskim i żółtym jest stosunkowo łatwa i nie sprawia większych trudności. Wędruje się lasem, ale po czasie pojawiają się niesamowite tatrzańskie widoki i otwiera się przed wędrowcami Dolina Gąsienicowa.

Dzięki takiej konfiguracji można zrealizować dwie różne krajobrazowo trasy w Tatrach. Taką opcję i Wam rekomendujemy.

CO NA HALI GĄSIENICOWEJ?

Będąc u celu wędrówki, a więc na Hali Gąsienicowej zauroczą Was otaczające szczyty: Kościelec, Orla Perć, Świnica i wiele innych.

Szczyty te otaczają bajkową halę pełną szałasów i chat pasterskich. Największą uwagę zwraca słynna Betlejemka – Centralny Ośrodek Szkolenia PZA. To tutaj szkolą się taternicy.

Cała Dolina Gąsienicowa składa się z:

  • wschodniej strony (Dolina Czarna Gąsienicowa) – Schronisko Murowaniec, Czarny Staw Gąsienicowy, Zmarzły Staw
  • zachodniej strony (Dolina Zielona Gąsienicowa) – 19 stawów z jedną odnogą: Dolina Sucha Stawiańska

Warto wstąpić na posiłek, odpoczynek, a nawet nocleg do malowniczo położonego schroniska „Murowaniec”. Schronisko jest idealną baza wypadową, jeśli chcielibyście dalej wędrować z Hali Gąsienicowej, a szlaków tutaj mnóstwo.

Przeczytajcie: Dolina Pięciu Stawów i kultowe schronisko – zjawiskowe miejsce w Tatrach.

CZARNY STAW GĄSIENICOWY

Koniecznie należy się wybrać do pobliskiego Czarnego Stawu Gąsienicowego. Od Hali Gąsienicowej to już tylko 30 minut spaceru.

Na trasie na pewno dostrzeżecie pomnik ku pamięci Mieczysława Karłowicza, który w tym miejscu zginał na skutek zejścia lawiny. Pomnik to symboliczny kamień z wyrytym napisem:  Non omnis moriar / nie wszystek umrę. Uwagę zwraca też swastyka, która na Podhalu pełniła funkcję krzyżyka szczęścia.

Od pomnika do Czarnego Stawu Gąsienicowego będzie Was już dzieliło około 20 minut, a jedyną trudnością na trasie może okazać się skalny próg polodowcowy.

Czarny Staw Gąsienicowy to największy staw tejże doliny. W tafli jeziora odbija się Orla Perć i inne szczyty. Uroku dodają liczne kaczki i przepływające pstrągi. Pamiętajcie, aby nie dokarmiać kaczek.

Nocujący w schronisku „Murowaniec” mogą wybrać się na wschód słońca na Czarny Staw Gąsienicowy – musi to być wspaniałe przeżycie.

Przeczytajcie: Nosal – szlak z Zakopanego, który jest łatwy, a widoki ze szczytu malownicze. Opis trasy.

SZLAKI Z HALI GĄSIENICOWEJ / DOKĄD IŚĆ DALEJ?

Z Hali Gąsienicowej swój bieg rozpoczyna wiele malowniczych tras prowadzących na tatrzańskie szczyty.

Są to następujące szlaki na:

  • Kasprowy Wierch
  • przełęcz Krzyżne
  • przełęcz Zawrat
  • Świnicę
  • Kościelec
  • Orlą Perć

Pamiętajcie jednak, iż większość tych szlaków jest dla bardziej zaawansowanych wspinaczy. Trasy są strome, z łańcuchami i jest wiele przepaści.

POWRÓT Z HALI GĄSIENICOWEJ

Ze względu na zamknięcie szlaku niebieskiego przez Boczań wracaliśmy tą samą trasą do Kuźnic, a więc przez Dolinę Jaworzynki. Wy pamiętajcie, aby zrobić dwie trasy w czasie jednej wędrówki. I to właśnie szlak żółty niech będzie trasą powrotną, bo jest łatwiejszy do zejścia. Szlak niebieski przez Boczań jest przyjemniejszy, kiedy wchodzi się na Halę Gąsienicową.

Przeczytajcie: Jak się ubrać w góry zimą? Skompletuj wygodny strój na zimową wędrówkę.

HALA GĄSIENICOWA / MAPA SZLAKU PRZEZ BOCZAŃ I DOLINĘ JAWORZYNKI

Szlak na Halę Gąsienicową w Tatrach to piękna wycieczka!

 

 

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!