Spis treści
Kiedy myślimy Gdańsk widzimy Stocznię. Tutaj stare łączy się z nowym, jest industrialnie, inaczej. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce. Chętnie wracamy na tereny stoczniowe w Gdańsku i spacerujemy. Odkrywamy za każdym razem ciekawe miejsca i nowe tereny. Najchętniej wędrujemy szlakiem Stoczni Cesarskiej – bardzo popularnej atrakcji w Gdańsku. Jednak nie tylko Stocznia Cesarska charakteryzuje się industrialnym klimatem.
STOCZNIA CESARSKA W GDAŃSKU
Rewitalizowane tereny Stoczni Cesarskiej w Gdańsku wraz ze słynnym Żurawiem M3 są bardzo ciekawym miejscem wartym odwiedzenia i poznania.
Co ciekawe, to właśnie tutaj zbudowano słynnego Sołdka – obecnie pełniącego funkcję statku-muzeum na wyspie Ołowianka.
Przeczytajcie: Muzea w Gdańsku, które warto zwiedzić. Poznajcie stolicę Pomorza!
Spacerując po terenie Stoczni Cesarskiej przeniesiecie się do czasów, kiedy stocznia jeszcze działała, miały miejsce wydarzenia z Sierpnia ’80 i rodził się ruch „Solidarności”.
Stocznia Cesarska – dawniej niedostępna, zdystansowana, z nutą tajemniczości, dzisiaj pokazuje swoją historię i swego ducha wszystkim: zarówno mieszkańcom Gdańska, jak i tym, którzy Gdańsk odwiedzają. A to dzięki obecnemu właścicielowi tych terenów – Stocznia Cesarska Development – który w 2018 roku udostępnił je odwiedzającym.
Na terenie Stoczni Cesarskiej znajdziecie tablice informacyjne, które poprowadzą Was wytyczonym szklakiem.
Na trasie spaceru, który został opracowany przez Stocznię Cesarską Development przy współpracy z Morską Fundacją Historyczną, znajduje się 13 przystanków. Każdy z nich został opisany na tablicach informacyjnych. Na stronie internetowej Stoczni Cesarskiej Development znajdziecie również mapę, która ułatwi spacerowanie po tych terenach.
Obszar Stoczni Cesarskiej jest modernizowany, ale wciąż w duchu stoczniowego klimatu, aby nie utracić atmosfery tego miejsca. Śmiemy twierdzić, iż za kilka lat Stocznia Cesarska będzie odwiedzana przez turystów z całego świata.
Obiekty na terenie Stoczni Cesarskiej, które warto zwiedzić:
- Budynek Dyrekcji Stoczni Cesarskiej Development – miejsce historyczne, dzisiaj pełniące funkcję administracyjną. Kiedyś na placu przed budynkiem odbywały się liczne strajki stoczniowców broniących swoich praw.
- Remiza – budynek jest remontowany; ma w nim powstać restauracja i sklep z winami. Na murze widoczny jest mural Obrońca, przedstawiający mężczyznę występującego w obronie praw człowieka. Dzieło zostało stworzone z kawałków drewna zebranego na terenach Stoczni Cesarskiej. Twórcą muralu jest Stefaan De Croock.
- Wydziały „S” – szereg industrialnych budynków nazywanych w czasach Stoczni Gdańskiej S-ami, znajdujący się przy ulicy Narzędziowców.
- Ślusarnia – w tym miejscu poznacie historię Anny Walentynowicz, działaczki NSZZ „Solidarność”, opozycjonistki w czasach PRL, kobiety ciężko pracującej i współzałożycielki Wolnych Związków Zawodowych. Tereny Ślusarni w przyszłości mają zostać przekształcone na hale targowe, w których znajdą się sklepy, restauracje, kawiarnie i inne obiekty, w których można ciekawie spędzić czas.
- Basen dokowy z przystanią jachtową – najstarszy obiekt na tym terenie; cumowano tutaj duże jednostki wodne. Obecnie trwają prace, aby w tym miejscu powstało centrum Stoczni Cesarskiej, z restauracjami, ulicznym jedzeniem i galeriami sztuki.
- WL4 Przestrzeń Sztuki – w budynku o nazwie Mleczny Piotr znajduje się przestrzeń poświęcona sztuce. Ta artystyczna ostoja została stworzona przez niezależnych twórców, którzy organizują tu warsztaty, spektakle i koncerty. Wszystko w stoczniowym anturażu i klimacie.
- Kuźnia – budynek ten można obejrzeć od wewnątrz, a jest co podziwiać, gdyż zachował się tutaj młot kuźniczy z XIX wieku.
- Formiernia – w tym budynku dokonywano procesu odlewania nietypowych pod względem kształtu silników. Planuje się stworzenie tu kreatywnych przestrzeni biurowo-loftowych.
- Przystanek z ciekawostkami o ludziach pracujących w stoczni i wydarzeniach z sierpnia 1980 roku.
- Żuraw M3 – symbol Stoczni Cesarskiej. Warto wejść na jego szczyt i podziwiać piękne widoki rozciągające się na tereny stoczniowe.
- Przystań Cesarska z Tułaczami Wolności – prócz zacumowanych jachtów i żaglówek zobaczycie tu odrealnione postacie idealnie pasujące do klimatu Stoczni Cesarskiej.
SALA BHP
Bardzo blisko Stoczni Cesarskiej znajduje się Sala BHP, którą można zwiedzać bezpłatnie. To właśnie tutaj podpisano słynne Porozumienia Sierpniowe w 1980 roku. To tutaj rodził się duch Solidarności, miały miejsce strajki sierpniowe. Zachwycały nas niesamowite fotografie, które są w tym miejscu. Warto przysiąść na kawę lub herbatę w uroczej kawiarence z dawnych lat, która w Sali BHP funkcjonuje. Obok Sali BHP znajduje się zabytkowy kiosk – jak z czasów PRL. Zajrzyjcie do jego wnętrz przez małe krateczki – sporo się w tym kiosku dzieje i przypomina stare dzieje.
STOCZNIA GDAŃSK / INNE MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA
Będąc na terenach stoczniowych w Gdańsku warto zobaczyć również:
Ulicę Elektryków, która tętni życiem w sezonie wakacyjnym. Duch artyzmu przeplata się tutaj z widokiem na stoczniowe budynki. Na ulicy Elektryków cyklicznie odbywają się różnego rodzaju koncerty, wydarzenia kulturalno-rozrywkowe i eventy. Prym wiedzie szeroko pojęty lifestyle oraz rekreacja. To miejsce, które jak magnes przyciąga ludzi o artystycznych duszach. Z całego serca polecamy Wam Plenum – kreatywną przestrzeń coworkingową, która słynie z industrialno – nowoczesnych wnętrz, dobrej kawy i słodkości.
Tuż obok – na ulicy Ks. Jerzego Popiełuszki 5 działa 100cznia – koncept gastronomiczno-kulturalny. Polecamy szczególnie na wieczorny czas – serwują pyszne jedzenie i panuje niepowtarzalna atmosfera.
Przeczytajcie: Atrakcje Pomorza – wędrówka po urokliwych zakątkach polskiego wybrzeża. Odkryj „perełki” woj. pomorskiego.
EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI
Drogą do Wolności przejdźcie przez słynną bramę z napisem „Stocznia Gdańska”. zaprowadzi Was ona do muzeum – Europejskiego Centrum Solidarności, w którym jeszcze bliżej i dogłębniej poznacie dzieje stoczniowców, „Solidarności” i walk o wolność w Polsce.
Wizytę w Europejskim Centrum Solidarności zakończcie na tarasie widokowym, który się tam znajduje. Podziwiajcie kolejny raz tereny stoczniowe, w które zostało tchnięte nowe życie – tu tworzone są #nowehistorie, jak głosi oficjalny hasztag Stoczni Cesarskiej.
Udajcie się pod Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 znajdujący się na placu Solidarności. Pomnik przedstawia trzy krzyże z kotwicami. Upamiętniają one wydarzenia, które miały miejsce w grudniu 1970 roku i ich ofiary – strajkujących robotników, którzy zostali zabici przez milicję i wojsko.
GÓRA GRADOWA W GDAŃSKU I WIDOKI NA STOCZNIĘ
Proponujemy Wam wycieczkę na Górę Gradową w Gdańsku, z której ogląda się panoramę stoczni i miasta. Jest to jeden z naszych ulubionych punktów widokowych w Gdańsku. Zachwyca szczególnie o zachodzie lub wschodzie słońca, kiedy w otulinie pomarańczowych barw można podziwiać Stare i Główne Miasto i tereny stoczniowe.
Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na Gdańsk, Sopot i Gdynię.
Poza tym Góra Gradowa to nie lada gratka dla miłośników historii – znajduje się na terenie dawnego Bastionu Jerozolimskiego z licznymi fortyfikacjami. Znakiem rozpoznawczym Góry Gradowej jest krzyż milenijny.
Gdańsk to miejsce pełne ducha wydarzeń historycznych. Dzięki wizycie w Stoczni Cesarskiej i innych tego typu miejscach będziecie mieć możliwość poznania cząstki niesamowitej gdańskiej historii.
Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!