W Gdańsku zdecydowanie jest co robić. Miasto zachęca turystów mnóstwem atrakcji. Jedna z atrakcji Gdańska są liczne muzea – od wielkich, z rozmachem po małe i kameralne. Zebraliśmy dla Was pokaźną listę muzeów w Gdańsku. Zachęcamy do lektury artykułu na temat muzeów w Gdańsku, które warto odwiedzić.

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

W Gdańsku muzeów jest wiele, ale Muzeum II Wojny Światowej zasługuje na szczególną uwagę. Jeśli będziecie w Gdańsku to muzeum wpiszcie jako obowiązkowe w planie zwiedzania. Muzeum II Wojny Światowej to jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. Przedstawia dzieje zwyczajnej ludzkości żyjącej w tych trudnych i smutnych czasach.

Wystawy w muzeum nie skupiają się tylko na wątkach politycznych i militarnych. Na 18 strefach obejrzeliśmy dzieje wojenne. Wspaniale zaprezentowano ulicę z tamtych lat, mogliśmy poznać przedmioty użytku codziennego, zapoznać się z umundurowaniem armii. Najbardziej wzruszały zapiski, filmy ze wspomnieniami ludzi, którzy II Wojnę Światową przeżyli, ukazanie obozów zagłady i pracy. Imitacja zrujnowanego miasta po bombardowaniu chwytała za serce.

To co zwraca uwagę to również architektura zewnętrzna Muzeum II Wojny Światowej. Projekt ten określono „nowym symbolem Gdańska”, „nową ikoną”, „projektem rzeźbiarskim”. Ma wzbudzać silne emocje, refleksję, zadumę i przede wszystkim milczenie.

Na zwiedzanie muzeum należy przeznaczyć około 3 godzin.

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

Kiedy zwiedzać Muzeum II Wojny Światowej i ile to kosztuje? Dane na rok 2023.

Wstęp bezpłatny do muzeum jest w każdy wtorek. W pozostałe dni obowiązuje opłata za bilet.

Wystawa główna

Bilet na wystawę główną upoważnia również do wstępu na wystawę dla dzieci.

Bilet normalny – 29 zł
Bilet ulgowy – 22 zł
Bilet rodzinny – 65 zł (2 dorosłych i maksymalnie 2 dzieci do 19. roku życia)
Bilet grupowy normalny – 29 zł (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie)
Bilet grupowy ulgowy – 22 zł (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie)

Zwiedzanie indywidualne wystawy głównej zaleca się z audio-przewodnikiem, którego koszt wynosi 12 złotych.

Bilety wstępu można kupić wcześniej przez Internet lub na miejscu w kasach biletowych.  

Muzeum II Wojny Światowej jest czynne w dniach:

wrzesień-czerwiec:
wtorek w godzinach: 10:00-16:00
środa-niedziela w godzinach: 10:00-18:00

lipiec-sierpień:
wtorek w godzinach: 10:00-16:00
środa-niedziela w godzinach: 10:00-20:00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne.

Wszystkie aktualności należy sprawdzić na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej.

Przeczytajcie: Atrakcje Pomorze – wędrówka po urokliwych zakątkach polskiego wybrzeża. Odkryj „perełki” woj. pomorskiego.

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI / MUZEA W GDAŃSKU

Drugim obiektem muzealnym, który warto zwiedzić w Gdańsku jest Europejskie Centrum Solidarności, które wznosi się blisko słynnej bramy z napisem Stocznia Gdańska. Gdańsk to przecież kolebka Solidarności i rodzącej się demokracji w Polsce. Wystawa stała przedstawia historię Solidarności i jej wpływu na losy Polski i całej Europy Środkowo – Wschodniej. W 7 salach Muzeum zapoznaliśmy się z historią Solidarności w sposób nowoczesny i interaktywny.

To co najbardziej utkwiło nam w pamięci w czasie zwiedzania to zakrwawiona od kuli marynarka Adama Gotnera, który został raniony w Czarny Czwartek. Autentyczność przedstawianych pojazdów, maszyn i akcesoriów sprawia, że można przenieść się do czasów, kiedy w Polsce walczono o demokrację i wolność.

Czas zwiedzania wynosi do 3 godzin.

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

Co jeszcze można zobaczyć na wystawie stałej w Europejskim Centrum Solidarności?:

 • Tablice 21 postulatów wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
 • Suwnica, na której pracowała legendarna działaczka związkowa Anna Walentynowicz.
 • Przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70.
 • biurko Jacka Kuronia, jednego z przywódców opozycji w czasach PRL.

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

W Europejskim Centrum Solidarności znajduje się taras widokowy, który dostępny jest bezpłatnie (nawet jeśli nie zwiedza się muzeum). Z tarasu widokowego rozpościerają się krajobrazy stoczniowe.

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

Udajcie się pod Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 znajdujący się na placu Solidarności. Pomnik przedstawia trzy krzyże z kotwicami. Upamiętniają one wydarzenia, które miały miejsce w grudniu 1970 roku i ich ofiary – strajkujących robotników, którzy zostali zabici przez milicję i wojsko.

Kiedy zwiedzać Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i ile to kosztuje? Dane na rok 2023.

Bilet normalny –  30 zł
Bilet ulgowy – 25 zł
Bilet grupowy normalny – 28 zł
Bilet grupowy ulgowy – 22 zł
Bilet rodzinny – 84 zł

Europejskie Centrum Solidarności jest czynne w dniach:

maj – wrzesień
poniedziałek – piątek | 10–19
sobota – niedziela | 10–20

październik – kwiecień
poniedziałek, środa – piątek | 10–17
sobota – niedziela | 10–18

wtorek | nieczynne

Wszystkie aktualności należy sprawdzić na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.

Przeczytajcie: Poznaj kulturę i historię Kaszub w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

SALA BHP

Po zwiedzeniu Europejskiego Centrum Solidarności warto wybrać się na eksplorację terenów stoczniowych. Polecamy odwiedzenie terenów Stoczni Cesarskiej. W pobliżu znajduje się dostępny bezpłatnie obiekt – Sala BHP, w której to podpisywano Porozumienia Sierpniowe w 1980 roku. Z tym miejscem związane są również takie wydarzenia jak: strajk sierpniowy i narodziny Solidarności.

We wnętrzach Sali BHP jest także urocza kawiarenka przenosząca do czasów PRL, a tuż obok stoi stary kiosk przypominający tamte czasy.

SALA BHP GDAŃSK

SALA BHP GDAŃSK

SALA BHP GDAŃSK

SALA BHP GDAŃSK

PRZESTRZEŃ WL4

Na terenie Stoczni Cesarskiej znajdziecie także niesamowicie artystyczną Przestrzeń WL4 w budynku o nazwie Mleczny Piotr z licznymi rzeźbami, figurami, posągami, fotografiami stworzonymi przez studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Panuje tutaj bardzo industrialny klimat. Odbywają się liczne wernisaże, spotkania, koncerty, warsztaty. To przestrzeń twórcza dla rzeźbiarzy, malarzy, fotografów, grafików, poetów, pisarzy i wszystkich, którym sztuka w duszy gra.

Ekspozycje WL4 dostępne są bezpłatnie w weekendy w godzinach: 12.00-17.00. W tygodniu zwiedzanie jest również możliwe, ale po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym pod nr 663 637 132.

Tutaj rządzi też kot o imieniu Wałęsa – niestety potrafi ugryźć i zadrapać, a więc miejcie się na baczności.

Uwielbiamy Przestrzeń WL4.

WL4 GDAŃSK

PRZESTRZEŃ WL4 W GDAŃSKU

PRZESTRZEŃ WL4 W GDAŃSKU

MUZEUM NARODOWE W GDAŃSKU

Muzeum Narodowe w Gdańsku jest warte zwiedzenia. Warto wiedzieć, iż to jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Składa się z kilku siedzib na terenie miasta.

Siedziba główna to Odział Sztuki Dawnej w późnogotyckim klasztorze franciszkańskim. To tutaj można zobaczyć słynne dzieło Tryptyk Sąd Ostateczny Hansa Memlinga.

Odział Sztuki Nowoczesnej znajduje się w Pałacu Opatów Parku Oliwskim. Niedawno mieliśmy przyjemność oglądać tam wystawę prac Wojciecha Fangora – polskiego malarza, grafika, plakacisty i rzeźbiarza.

W Spichlerzu Opackim umieszczono Oddział Etnografii, a wystawy czasowe można oglądać w Zielonej Bramie przy Długim Targu. Działa też Gdańska Galeria Fotografii.

Ponadto Muzeum Narodowe ma swoje oddziały poza Gdańskiem. Wybierzcie się do Będomina, aby zwiedzić Muzeum Hymnu Narodowego. W Waplewie Wielkim jest Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

Kiedy zwiedzać Muzeum Narodowe/ Odział Sztuki Dawnej i ile to kosztuje? Dane na rok 2023.

Bilety:

piątek – dzień bezpłatny
normalny – 20 zł
ulgowy – 12 zł
uczniowie i studenci 7 – 26 lat – 1 zł
bilet rodzinny, do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do 18 lat – 30 zł
bilet grupowy (grupy liczące 10 i więcej osób), cena za 1 os. – 15 zł
bilet 30-dniowy – 40 zł

Godziny otwarcia:

poniedziałek – nieczynne
wtorek – niedziela 11.00 – 18.00

Cenniki oraz godziny otwarcia pozostałych oddziałów Muzeum Narodowego należy sprawdzić na stronie internetowej.

MUZEUM BURSZTYNU

Gdańsk to bursztynowe miasto i zdecydowanie z bursztynów słynie. Przecież każdy kto do Gdańska przybywa trafia na słynną i malowniczą ulicę Mariacką, na której sprzedawcy z lokalnych galerii i sklepików sprzedają bursztynowe cudeńka. W Gdańsku jest również Muzeum Bursztynu. Kiedyś mieściło się w Zespole Przed­bra­mia, czyli w Katowni i Wieży Wię­zien­nej (którą polecamy zwiedzić), obecnie ekspozycje są w Wielkim Młynie – w największym średniowiecznym młynie Europy zbudowanym przez Krzyżaków.

ULICA MARIACKA W GDAŃSKU

ULICA MARIACKA W GDAŃSKU

W Muzeum Bursztynu w Gdańsku można obejrzeć aż 1000 eksponatów – bryłki z inkluzjami, bursztynowy las, bursztynowe komnaty, prace artystów. Nigdzie indziej w Europie tak pokaźnej kolekcji nie znajdziecie.

CIEKAWOSTKA
Czy wiecie, że różne odmiany żywic odnaleziono na wszystkich kontynentach świata prócz Antarktydy? Naukowcy wierzą jednak, iż na Antarktydzie kiedyś odkryją bursztyn.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku składa się z dwóch kondygnacji. Na pierwszej odwiedzający dowiadują się o procesie powstania bursztynu, na drugiej przedstawione są bursztynowe wyroby. Zachwyca współczesna biżuteria oraz wykorzystanie bursztynu np. w pokazach mody.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Kiedy zwiedzać Muzeum Bursztynu w Gdańsku i ile to kosztuje? Dane na rok 2023.

Bilety:

Bilet normalny – 32zł
Bilet ulgowy- 22zł
Bilet rodzinny (max. 2 dorosłych i 6 dzieci) – 80zł

Godziny otwarcia:

poniedziałek – 12.00 – 20.00 (wstęp wolny)
wtorek – niedziela – 10.00 – 20.00

Aktualny cennik oraz godziny otwarcia Muzeum Bursztynu należy sprawdzić na stronie internetowej.

DOM UPHAGENA / MUZEA W GDAŃSKU

W Domu Uphagena przy ulicy Długiej w Gdańsku byliśmy już kilka razy. Uwielbiamy podziwiać zjawiskowe wnętrza tego obiektu. Historia rodziny Uphagenów i jej działalności jest bardzo mocno powiązana z Gdańskiem.

Więcej możecie na ten temat przeczytać w naszym artykule: Historia Gdańska – szlakiem znanych gdańszczan.

To właśnie w Gdańsku możecie zwiedzić jedyną kamienicę mieszczańską z XVIII wieku dostępną w Polsce. W Europie ich ilość też jest znikoma.

Johan Uphagen – zamożny człowiek nabył kamienicę w roku 1775. Od tego czasu ją modernizował zgodnie z tamtejszymi trendami wnętrzarskimi i architektonicznymi. Wraz z rodziną mieszkał w kamienicy, aż do śmierci. Muzeum otworzono w roku 1911.

Co można zwiedzić w Domu Uphagena w Gdańsku?

Udostępniane do zwiedzania są pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Zachwyca salon – najbardziej reprezentacyjne miejsce w kamienicy.

Są też:

 • duża i mała jadalnia
 • niewielkie saloniki
 • dwie sypialnie
 • herbaciarnia
 • sień
 • kuchnia
 • spiżarnia
 • podwórze

Zachwycają antyczne meble, nietuzinkowe tapety, wystawne żyrandole i inne zdobienia.

DOM UPHAGENA W GDAŃSKU

Kiedy zwiedzać Dom Uphagena w Gdańsku i ile to kosztuje? Dane na rok 2023.

Ceny biletów w Domu Uphagena:

Bilet normalny – 23zł
Bilet ulgowy – 16zł
Bilet rodzinny – 60zł

Godziny otwarcia Domu Uphagena:

poniedziałek – 12.00 – 18.00 (wstęp wolny)
wtorek – miedziela – 10.00 – 18.00

Aktualny cennik oraz godziny otwarcia Domu Uphagena należy sprawdzić na stronie internetowej Muzeum Gdańska.  

DWÓR ARTUSA

Wędrując reprezentacyjnym Traktem Królewskim w Gdańsku koniecznie wybierzcie się do Dworu Artusa – dawnego miejsca spotkań kupców.

Dwór Artusa w Gdańsku składa się z następujących części:

 • Stary Dom Ławy
 • Właściwy Dwór Artusa
 • Nowy Dom Ławy

Budowla ta powstała w czasach średniowiecznych, a jej nazwa nawiązuje do wodza Celtów – Artura – będącego wzorem cnót rycerskich.

Dwór Artusa zbudowało Bractwo św. Jerzego, które skupiało się wokół bogatych rycerzy pochodzenia niemieckiego. Członkowie Dworu Artusa i goście tam przybywający musieli mieć szlacheckie pochodzenie. Odbywały się w nim: zabawy, maskarady, koncerty, a nawet sztuka cyrkowa.

Gdańsk był miastem kupieckim i z tego też względu z czasem w Dworze Artusa zaczęło rozwijać się kupiectwo.

Warto odwiedzić to miejsce i poznać historię Dworu Artusa, który w obecnej formie jest w dużej części zrekonstruowany.

Kiedy zwiedzać Dwór Artusa w Gdańsku i ile to kosztuje? Dane na rok 2023.

Ceny biletów w Dworze Artusa:

Bilet normalny – 23zł
Bilet ulgowy – 16zł
Bilet rodzinny – 60zł

Godziny otwarcia Dworu Artusa:

poniedziałek – 12.00 – 18.00 (wstęp wolny)
wtorek – niedziela – 10.00 – 18.00

Aktualny cennik oraz godziny otwarcia Dworu Artusa należy sprawdzić na stronie internetowej Muzeum Gdańska. 

RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA

Obok słynnej Fontanny Neptuna znajduje się Ratusz Głównego Miasta, a w nim kolejne muzeum oraz punkt widokowy.

Przeczytajcie artykuł o najpiękniejszych punktach widokowych w Trójmieście: Malownicze punkty widokowe na Gdańsk, Sopot i Gdynię.

Do 1921 roku Ratusz był siedzibą władz miejskich. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Historii Miasta Gdańska.

W tym gdańskim muzeum można obejrzeć wystawy ukazujące życie w Gdańsku w różnych epokach. Szczególnie intrygują wystawy ukazujące dawne lokale usługowe w mieście: apteka, lokal krawiecki, poczta, sklepy.

Zwróćcie uwagę na napis na drzwiach w Małej Sali Rady: NEC TEMERE, NEC TIMIDEani zuchwale, ani tchórzliwe. Słowa te są mottem Gdańska.

Kolejną salą w Ratuszu jest Wielka Sala Rady.

W ratuszowej wieży znajduje się też zjawiskowy 37-dzwonowy carillon – instrument złożony z dzwonów.

Latem do dyspozycji odwiedzających udostępniana jest galeria widokowa, z której rozpościera się piękny widok na cały Trakt Królewski i Bazylikę Mariacką. Wejście na galerię widokową jest płatne dodatkowo.

RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA W GDAŃSKU

FONTANNA NEPTUNA WIDOKI NA GDAŃSK Z RATUSZA

Kiedy zwiedzać Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku i ile to kosztuje? Dane na rok 2023.

Ceny biletów w Ratuszu Głównego Miasta:

Bilet normalny – 23zł
Bilet ulgowy – 16zł
Bilet rodzinny – 60zł

Godziny otwarcia Ratusza Głównego Miasta:

poniedziałek – 12.00 – 18.00 (wstęp wolny)
wtorek – niedziela – 10.00 – 18.00

Aktualny cennik oraz godziny otwarcia Ratusza Głównego Miasta należy sprawdzić na stronie internetowej Muzeum Gdańska. 

MUZEUM POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU

Rozpoczęcie II wojny światowej miało miejsce na Westerplatte, ale nie tylko. Tego samego dnia Niemcy zaatakowali również budynek Poczty Polskiej mordując prawie wszystkich ludzi, którzy w tym dniu pracowali. Ich bohaterska postawa przeszła do historii.

Muzeum Poczty Polskiej przedstawia wydarzenia mające miejsce 1 września 1939 roku. Ponadto odwiedzający dowiadują się w jaki sposób funkcjonowała poczta w tamtych czasach i jak wyglądało codzienne życie w Wolnym Mieście w Gdańsku.

Przy budynku Muzeum Poczty Polskiej znajduje się Plac Obrońców Poczty Polskiej, a na nim symboliczny Pomnik Obrońców Poczty Polskiej.

Koniecznie wejdźcie na dziedziniec, gdzie jest mur pod którym pracownicy poczty zostali rozstrzelani przez hitlerowców. Znajduje się tutaj płaskorzeźba z brązu i tablice upamiętniająca nadanie obrońcom Poczty Polskiej tytułów honorowego obywatela Gdańska. Pod murem zostały umieszczone cegiełki ze śladami odciśniętych dłoni – Pomnik Łączący Pokolenia.

MUZEUM POCZTY POLSKIEJ GDAŃSK

MUZEUM POCZTY POLSKIEJ GDAŃSK

Tuż obok znajduje się Dom Dobroczynności, który został przeznaczony na siedzibę centrum kulturalnego Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa (obecnie miejsce to jest rewitalizowane).

Kiedy zwiedzać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i ile to kosztuje? Dane na rok 2023.

Ceny biletów w Ratuszu Głównego Miasta:

Bilet normalny – 15zł
Bilet ulgowy – 10zł
Bilet rodzinny – 38zł

Godziny otwarcia Ratusza Głównego Miasta:

poniedziałek – 10.00-16.00 (wstęp wolny)
wtorek, środa – 10.00-16.00
czwartek – 10.00-18.00
piętek, sobota, niedziela – 10.00-16.00

Aktualny cennik oraz godziny otwarcia Muzeum Poczty Polskiej należy sprawdzić na stronie internetowej Muzeum Gdańska. 

Inne obiekty należące do Muzeum Miasta Gdańska to:

 • Galeria Palowa
 • Muzeum Nauki Gdańskiej
 • Westerplatte – Warowania nr 1
 • Twierdza Wisłoujście
 • Kuźnia Wodna
 • Zespół Przedbramia

NARODOWE MUZEUM MORSKIE

Misją Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku jest inspirowanie i opowiadanie historii ku upamiętnieniu morskiego dziedzictwa kulturowego. Dzięki wizycie w tym miejscu można poszerzyć widzę z zakresu tematyki morskiej zarówno na wystawach stałych, jak i czasowych. Tematyka, którą podejmuje Narodowe Muzeum Morskie to: okrętownictwo, żegluga rzeczna i morska, rybołówstwo, edukacja morska.

Narodowe Muzeum Morskie prócz głównej siedziby: Ośrodek Kultury Morskiej, która znajduje się na Wyspie Ołowianka posiada też kilka oddziałów. Są to:

STARY ŻURAW PORTOWY / GDAŃSK

Stary Żuraw Portowy to jeden z symboli Gdańska. To jedyny taki obiekt w Europie – XV wieczny dźwig portowy o drewnianej konstrukcji. Obecnie trwają w Żurawiu prace remontowo-modernizacyjne wraz z instalacją nowej wystawy stałej – z tego też powodu nie ma możliwości zwiedzania. Czekamy z niecierpliwością, aby wybrać się do zmodernizowanego gdańskiego Żurawia, gdyż będzie można dowiedzieć się bardzo dużo o morskich wyprawach handlowych, technice budowy statków, kupiectwie, przeładunku towarów. Zwiedzanie będzie podróżą w czasie – do Gdańska z XVII wieku. W Starym Żurawiu Portowym znajdzie się miejsce także dla zjawiskowego punktu widokowego na Motławę.

ŻURAW PORTOWY GDAŃSK

STATEK MUZEUM SOŁDEK

Kolejnym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego jest Statek Muzeum Sołdek. Wizyta na tym zabytkowym obiekcie będzie ciekawą atrakcją również dla dzieci. Statek Sołdek to obecnie jedyny zachowany w Europie rudowęglowiec z napędem parowym. A co można obejrzeć wchodząc na pokład Sołdka? Statek Muzeum Sołdek ukazuje odwiedzającym wystawę o jego losach na przestrzeni lat. Aranżacja wystawiennicza nosi nazwę „ Sołdek i jego czasy”. Wizyta w tym miejscu to niesamowita przygoda.

Inne odziały należące do Narodowego Muzeum Morskiego to:

 • Spichlerze na Ołowiance w Gdańsku – wystawy czasowe
 • Dar Pomorza w Gdyni
 • Muzeum Rybołówstwa w Helu
 • Muzeum Wisły w Tczewie
 • Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie
 • Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Kiedy zwiedzać Narodowe Muzeum Morskie + oddziały i ile to kosztuje? Dane na rok 2023.

Ceny biletów w Narodowym Muzeum Morskim i w oddziałach: https://nmm.pl/ceny-biletow/

Godziny otwarcia Narodowego Muzeum Morskiego: https://nmm.pl/godziny-otwarcia/

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Główna siedziba znajduje się w Domu Towarzystwa Przyrodniczego – ulica Mariacka 25/26. Jakie zbiory prezentuje Muzeum Archeologiczne w Gdańsku? Dokumentuje przede wszystkim dzieje północnej Polski i jej mieszkańców – od średniowiecza po czasy nowożytne. Większość zbiorów pochodzi z badań archeologicznych prowadzonych przez tą instytucję. Jednym z najciekawszych znalezisk jest  kolekcja popielnic twarzowych z wczesnej epoki żelaza.

W głównej siedzibie Muzeum Archeologicznego obecnie trwa remont i obiekt jest zamknięty.

Muzeum Archeologiczne to nie tylko jego główna siedziba. W Gdańsku znajdują się też inne odziały, takie jak:

SPICHLERZ BŁĘKITNY BARANEK

Spichlerz Błękitny Baranek należy do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Nazywany jest również Wisłoujście. Warto zwiedzić wnętrza tego XVI-wiecznego spichlerza oraz wystawy stałe i czasowe.

Wystawy stałe w Błękitnym Baranku:

 • Miasto pod miastem
 • Średniowieczna uliczka hanzeatycka
 • Gdańsk w świecie Hanzy
 • Wyspa Spichrzów w Gdańsku

„Po zbombardowaniu Gdańska przez wojska radzieckie w 1945 r. spichlerz „Błękitny Baranek” pozostał jedynym historycznym obiektem magazynowym na Wyspie Spichrzów, w którym zachowana została nie tylko fasada, czyli frontowa ściana budynku, lecz także wnętrze – belkowanie i konstrukcja stropów”. ( źródło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)

Inne odziały należące do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku to:

 • Piwnica Romańska w Gdańsku
 • Grodzisko w Sopocie
 • Odział w Gniewie

Kiedy zwiedzać Muzeum Archeologiczne + oddziały i ile to kosztuje? Dane na rok 2023.

Ceny biletów w Muzeum Archeologicznym i w oddziałach: https://archeologia.pl/bilety/

Godziny otwarcia Muzeum Archeologicznego i oddziałów: https://archeologia.pl/godziny-otwarcia/

HEVELIANUM W GDAŃSKU

Na malowniczej Górze Gradowej, z której roztaczają się widoki na Gdańsk jest Hevelianum – muzeum nowoczesne. Miejsce skierowane dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Tutaj nauka przeplata się z historią, a to wszystko w zabytkowych, fortowych wnętrzach. Tematyk, która wiedzie prym w Hevelianum to fizyka i astronomia.

Do dyspozycji odwiedzających są wystawy stałe, takie jak:

 • Dookoła Świata
 • Łamigłówka
 • Z Energią

Wystawy czasowe także są dostępne. Patronem Hevelianum jest Jan Heweliusz.

Hevelianum posiada też swoją filię w Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Jest to miejsce edukacji ekologicznej, a budynek zdrojowy z zewnątrz zachwyca.

HEVELIANUM GDAŃSK

Ceny biletów na wystawy stałe i czasowe oraz godziny otwarcia należy sprawdzić na stronie internetowej Hevelianum.

GALERIA STARYCH ZABAWEK

Na koniec jakże bogatego zestawienia muzeów w Gdańsku prezentujemy Galerię Starych Zabawek przy ulicy Piwnej – małą, niepozorną, być może pomijaną. W Galerii Starych Zabawek w Gdańsku można obejrzeć pokaźną kolekcję historycznych polskich zabawek z lat 1920-1989. Nie tylko zabytkowe zabawki są dostępne. Warto pochylić się nad starymi katalogami i zdjęciami. Uwielbiamy małe, kameralne galerie i muzea, a taka właśnie jest Galeria Starych Zabawek w Gdańsku.

Niestety we wnętrzu nie można fotografować. Wstęp jest symbolicznie płatny: 10 złotych / 1 osoba (rok 2023). Czynne codziennie od 11.00 do 19.00.

Jesteśmy ciekawi, które muzea w Gdańsku już zwiedziliście, a które jeszcze przed Wami? Gdańsk zdecydowanie muzeami stoi i jest w czym wybierać.

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

Do zobaczenia gdzieś w drodze!