Kiedy myślimy Gdańsk widzimy Stocznię. Tutaj stare łączy się z nowym, jest industrialnie, inaczej. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce. Chętnie wracamy na tereny stoczniowe w Gdańsku i spacerujemy. Odkrywamy za każdym razem ciekawe miejsca i nowe tereny. Najchętniej wędrujemy szlakiem Stoczni Cesarskiej – bardzo popularnej atrakcji w Gdańsku. Jednak nie tylko Stocznia Cesarska charakteryzuje się industrialnym klimatem.

STOCZNIA CESARSKA W GDAŃSKU

Rewitalizowane tereny Stoczni Cesarskiej w Gdańsku wraz ze słynnym Żurawiem M3 są bardzo ciekawym miejscem wartym odwiedzenia i poznania.

Co ciekawe, to właśnie tutaj zbudowano słynnego Sołdka – obecnie pełniącego funkcję statku-muzeum na wyspie Ołowianka.

Przeczytajcie: Muzea w Gdańsku, które warto zwiedzić. Poznajcie stolicę Pomorza!

Spacerując po terenie Stoczni Cesarskiej przeniesiecie się do czasów, kiedy stocznia jeszcze działała, miały miejsce wydarzenia z Sierpnia ’80 i rodził się ruch „Solidarności”.

Stocznia Cesarska – dawniej niedostępna, zdystansowana, z nutą tajemniczości, dzisiaj pokazuje swoją historię i swego ducha wszystkim: zarówno mieszkańcom Gdańska, jak i tym, którzy Gdańsk odwiedzają. A to dzięki obecnemu właścicielowi tych terenów – Stocznia Cesarska Development – który w 2018 roku udostępnił je odwiedzającym.

Na terenie Stoczni Cesarskiej znajdziecie tablice informacyjne, które poprowadzą Was wytyczonym szklakiem.

Na trasie spaceru, który został opracowany przez Stocznię Cesarską Development przy współpracy z Morską Fundacją Historyczną, znajduje się 13 przystanków. Każdy z nich został opisany na tablicach informacyjnych. Na stronie internetowej Stoczni Cesarskiej Development znajdziecie również mapę, która ułatwi spacerowanie po tych terenach.

Obszar Stoczni Cesarskiej jest modernizowany, ale wciąż w duchu stoczniowego klimatu, aby nie utracić atmosfery tego miejsca. Śmiemy twierdzić, iż za kilka lat Stocznia Cesarska będzie odwiedzana przez turystów z całego świata.

STOCZNIA CESARSKA W GDAŃSKU

STOCZNIA CESARSKA W GDAŃSKU

Obiekty na terenie Stoczni Cesarskiej, które warto zwiedzić:

 • Budynek Dyrekcji Stoczni Cesarskiej Development – miejsce historyczne, dzisiaj pełniące funkcję administracyjną. Kiedyś na placu przed budynkiem odbywały się liczne strajki stoczniowców broniących swoich praw.
 • Remiza – budynek jest remontowany; ma w nim powstać restauracja i sklep z winami. Na murze widoczny jest mural Obrońca, przedstawiający mężczyznę występującego w obronie praw człowieka. Dzieło zostało stworzone z kawałków drewna zebranego na terenach Stoczni Cesarskiej. Twórcą muralu jest Stefaan De Croock.
 • Wydziały „S” – szereg industrialnych budynków nazywanych w czasach Stoczni Gdańskiej S-ami, znajdujący się przy ulicy Narzędziowców.
 • Ślusarnia – w tym miejscu poznacie historię Anny Walentynowicz, działaczki NSZZ „Solidarność”, opozycjonistki w czasach PRL, kobiety ciężko pracującej i współzałożycielki Wolnych Związków Zawodowych. Tereny Ślusarni w przyszłości mają zostać przekształcone na hale targowe, w których znajdą się sklepy, restauracje, kawiarnie i inne obiekty, w których można ciekawie spędzić czas.
 • Basen dokowy z przystanią jachtową – najstarszy obiekt na tym terenie; cumowano tutaj duże jednostki wodne. Obecnie trwają prace, aby w tym miejscu powstało centrum Stoczni Cesarskiej, z restauracjami, ulicznym jedzeniem i galeriami sztuki.
 • WL4 Przestrzeń Sztuki – w budynku o nazwie Mleczny Piotr znajduje się przestrzeń poświęcona sztuce. Ta artystyczna ostoja została stworzona przez niezależnych twórców, którzy organizują tu warsztaty, spektakle i koncerty. Wszystko w stoczniowym anturażu i klimacie.

STOCZNIA CESARSKA W GDAŃSKU

 • Kuźnia – budynek ten można obejrzeć od wewnątrz, a jest co podziwiać, gdyż zachował się tutaj młot kuźniczy z XIX wieku.
 • Formiernia – w tym budynku dokonywano procesu odlewania nietypowych pod względem kształtu silników. Planuje się stworzenie tu kreatywnych przestrzeni biurowo-loftowych.
 • Przystanek z ciekawostkami o ludziach pracujących w stoczni i wydarzeniach z sierpnia 1980 roku.
 • Żuraw M3 – symbol Stoczni Cesarskiej. Warto wejść na jego szczyt i podziwiać piękne widoki rozciągające się na tereny stoczniowe.
 • Przystań Cesarska z Tułaczami Wolności – prócz zacumowanych jachtów i żaglówek zobaczycie tu odrealnione postacie idealnie pasujące do klimatu Stoczni Cesarskiej.

STOCZNIA CESARSKA W GDAŃSKU ŻURAW M3

STOCZNIA CESARSKA W GDAŃSKU

STOCZNIA CESARSKA W GDAŃSKU

SALA BHP

Bardzo blisko Stoczni Cesarskiej znajduje się Sala BHP, którą można zwiedzać bezpłatnie. To właśnie tutaj podpisano słynne Porozumienia Sierpniowe w 1980 roku. To tutaj rodził się duch Solidarności, miały miejsce strajki sierpniowe. Zachwycały nas niesamowite fotografie, które są w tym miejscu. Warto przysiąść na kawę lub herbatę w uroczej kawiarence z dawnych lat, która w Sali BHP funkcjonuje. Obok Sali BHP znajduje się zabytkowy kiosk – jak z czasów PRL. Zajrzyjcie do jego wnętrz przez małe krateczki – sporo się w tym kiosku dzieje i przypomina stare dzieje.

SALA BHP W GDAŃSKU

SALA BHP W GDAŃSKU

STOCZNIA GDAŃSK / INNE MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA

Będąc na terenach stoczniowych w Gdańsku warto zobaczyć również:

Ulicę Elektryków, która tętni życiem w sezonie wakacyjnym. Duch artyzmu przeplata się tutaj z widokiem na stoczniowe budynki. Na ulicy Elektryków cyklicznie odbywają się różnego rodzaju koncerty, wydarzenia kulturalno-rozrywkowe i eventy. Prym wiedzie szeroko pojęty lifestyle oraz rekreacja. To miejsce, które jak magnes przyciąga ludzi o artystycznych duszach. Z całego serca polecamy Wam Plenum – kreatywną przestrzeń coworkingową, która słynie z industrialno – nowoczesnych wnętrz, dobrej kawy i słodkości.

Tuż obok – na ulicy Ks. Jerzego Popiełuszki 5 działa 100cznia – koncept gastronomiczno-kulturalny. Polecamy szczególnie na wieczorny czas – serwują pyszne jedzenie i panuje niepowtarzalna atmosfera.

GDAŃSK ULICA ELEKTRYKÓW

GDAŃSK ULICA ELEKTRYKÓW

Przeczytajcie: Atrakcje Pomorza – wędrówka po urokliwych zakątkach polskiego wybrzeża. Odkryj „perełki” woj. pomorskiego.

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

Drogą do Wolności przejdźcie przez słynną bramę z napisem „Stocznia Gdańska”. zaprowadzi Was ona do muzeum – Europejskiego Centrum Solidarności, w którym jeszcze bliżej i dogłębniej poznacie dzieje stoczniowców, „Solidarności” i walk o wolność w Polsce.

Wizytę w Europejskim Centrum Solidarności zakończcie na tarasie widokowym, który się tam znajduje. Podziwiajcie kolejny raz tereny stoczniowe, w które zostało tchnięte nowe życie – tu tworzone są #nowehistorie, jak głosi oficjalny hasztag Stoczni Cesarskiej.

Udajcie się pod Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 znajdujący się na placu Solidarności. Pomnik przedstawia trzy krzyże z kotwicami. Upamiętniają one wydarzenia, które miały miejsce w grudniu 1970 roku i ich ofiary – strajkujących robotników, którzy zostali zabici przez milicję i wojsko.

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI W GDAŃSKU

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI W GDAŃSKU

GÓRA GRADOWA W GDAŃSKU I WIDOKI NA STOCZNIĘ

Proponujemy Wam wycieczkę na Górę Gradową w Gdańsku, z której ogląda się panoramę stoczni i miasta. Jest to jeden z naszych ulubionych punktów widokowych w Gdańsku. Zachwyca szczególnie o zachodzie lub wschodzie słońca, kiedy w otulinie pomarańczowych barw można podziwiać Stare i Główne Miasto i tereny stoczniowe.

GÓRA GRADOWA W GDAŃSKU

Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na Gdańsk, Sopot i Gdynię.

Poza tym Góra Gradowa to nie lada gratka dla miłośników historii – znajduje się na terenie dawnego Bastionu Jerozolimskiego z licznymi fortyfikacjami. Znakiem rozpoznawczym Góry Gradowej jest krzyż milenijny.

Gdańsk to miejsce pełne ducha wydarzeń historycznych. Dzięki wizycie w Stoczni Cesarskiej i innych tego typu miejscach będziecie mieć możliwość poznania cząstki niesamowitej gdańskiej historii.

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!