Spis treści
- 1 CO WARTO ZOBACZYĆ NA WARSZAWSKIEJ PRADZE? CIEKAWE MIEJSCA
- 2 MUZEUM CZAR PRL
- 3 MUZEUM NEONÓW – WARSZAWSKA PRAGA
- 4 SPACER SŁYNNYMI ULICAMI – ZĄBKOWSKA, BRZESKA
- 5 POMNIK ULICZNEJ PRASKIEJ KAPELI – WARSZAWSKA PRAGA
- 6 BAZAR RÓŻYCKIEGO – WARSZAWSKA PRAGA
- 7 PRASKA KATEDRA NOTRE DAME – BAZYLIKA KATEDRALNA ŚW.MICHAŁA ARCHANIOŁA I ŚW. FLORIANA, PARK PRASKI
- 8 PRASKIE MURALE – NIESAMOWITA ATRAKCJA WARSZAWSKIEJ PRAGI
- 9 WARSZAWA PRAGA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
- 10 MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC / SPACER PO WARSZAWSKIEJ PRADZE
Warszawską Pragę – klimatyczną dzielnicę miasta już od dłuższego czasu bardzo chcieliśmy zobaczyć. Jest to miejsce bardzo specyficzne, wręcz wyróżniające się na tle pędzącej Warszawy. Tutaj ludzie żyją wolniej, jest czas na pogawędkę, zatrzymanie się. Panuje swoisty folklor. Nie ma ogromnych biurowców i korporacji. Tutaj toczy się praskie życie i praska codzienność. W otoczeniu stare, obdrapane budynki z cegły, a dzisiaj zamieniane na drogie lofty. Symboliczne kapliczki z Matką Boską będące symbolem Pragi, czy też praskie murale, od których trudno oderwać wzrok. Oto Praga – Warszawa w innym wydaniu.
CO WARTO ZOBACZYĆ NA WARSZAWSKIEJ PRADZE? CIEKAWE MIEJSCA
Warszawska Praga dawniej owiana negatywnymi opiniami, dzisiaj prężenie rozwijająca się i chętnie odwiedzana przez turystów. Dzieli się na dwie części: Praga Północ i Praga Południe. Na Pradze Północ znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Jest ona także najczęściej odwiedzana. Mamy nadzieję, że ciekawe miejsca na Pradze, które Wam zaproponujemy spodobają się Wam i przy najbliższej wizycie w stolicy odwiedzicie Pragę.
MUZEUM CZAR PRL
Chcecie poczuć się jak w czasach PRL lub powrócić wspomnieniami do życia w komunistycznej Polsce? Jeżeli tak, to koniecznie tutaj zajrzyjcie. Muzeum Czar PRL stanowi odwzorowanie mieszkania w stylu PRL – jest łazienka, kuchnia i pokój oraz kawiarenka i sklep, no i mnóstwo pamiątek z tych czasów. Mieści się w starym, zabytkowym magazynie.
Co tutaj znajdziecie? Wszystko czego dusza zapragnie: pralkę Franię, vibowit, misia Uszatka, stary gramofon, aparaty analogowe, obrazy, książeczki, pantalony, wysłużone kozaki… Wszystko z duszą. Bilety nabędziecie u pani za ladą, która chętnie sprzeda Wam również mocno posłodzoną oranżadę i gumy Turbo.
Muzeum oferuje również przejażdżkę zabytkową nyską po Warszawie.
MUZEUM NEONÓW – WARSZAWSKA PRAGA
Kolejne ciekawe miejsce na Pradze, które warto zobaczyć to Muzeum Neonów. Przedstawia ono powojenne reklamy świetlne – czyli neony. Neony do dnia dzisiejszego można spotkać w Warszawie.
Kultowe neony warszawskie to: Syrenka, Mydła i Farby, czy też Jaś i Małgosia.
Kolekcja muzeum zawiera, aż sto starych i kultowych neonów, które zostały zaprojektowane przez wybitnych grafików i artystów. Muzeum promuje sztukę neonową – tak bardzo zapomnianą.
Hipsterskie miejsce znajdujące się w starym magazynie.
SPACER SŁYNNYMI ULICAMI – ZĄBKOWSKA, BRZESKA
To najsłynniejsze praskie ulice, szczególnie Ząbkowska. Na Brzeskiej ma się wrażenie jakby czas się zatrzymał. Spaceruje się pośród startych i wysłużonych budynków, skrzypiących okiennic i bram, które prowadzą na praskie podwórka. Warto tam zajrzeć. Zobaczycie kota w oknie lub staruszkę, która miło się do Was uśmiechnie – czyli życie mieszkańców od praskiego podwórka. Gdzieś w oddali stary trzepak do dywanów, odpadająca cegła od budynków, obdrapana klatka schodowa, no i symboliczne już kapliczki podwórkowe przedstawiające Matkę Boską czy też Jezusa – przystrojone kwiatami.
Klimat panujących przy Ząbkowskiej i Brzeskiej jest bardzo specyficzny i unikatowy. Można przenieść się w czasie.
Warto pobłądzić też zaułkami ulicy Małej – na ulicy tej kręcono takie filmy jak: „Pianista”, „Dziewczęta z Nowolipek”. Ulica Mała to Stara Praga – prawdziwa i nie tknięta duchem nowoczesności.
Nie będziemy Was również oszukiwać mówiąc, że na warszawskiej Pradze wszystko jest och i ach, bo mimo niepowtarzalnego klimatu tego miejsca natkniecie się również na grupy dresiarzy dzielnicowych, spotkacie pijaczka załatwiającego potrzeby fizjologiczne w jednym z praskich zaułków, poczujecie zapach moczu za bramami prowadzącymi na podwórka mieszkańców, czy też czasami zastanowicie się, czy warto wyjąć z plecaka aparat fotograficzny?
Warszawska Praga to skrajności, to różnorodność. Za to Pragę pokochaliśmy.
POMNIK ULICZNEJ PRASKIEJ KAPELI – WARSZAWSKA PRAGA
Floriańska/ks. I. Kłopotowskiego
Przy skrzyżowaniu tych ulic natkniecie się na pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. Kapela na życzenie zagra wybrany przez Was utwór z listy 100 piosenek, które wypisane są na bębnie jednego z grajków. Należy wysłać SMS pod wskazany numer i już – orkiestra gra! Nie testowaliśmy tego, ale z zasięgniętych informacji dowiedzieliśmy się, że z koncertu nici. Ale być może Wy zaryzykujecie i spróbujecie ożywić pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej?
BAZAR RÓŻYCKIEGO – WARSZAWSKA PRAGA
Kultowy Bazar Różyckiego znajduje się na ulicy Targowej 54. Działa w dni powszednie i można nabyć tutaj cuda i cudeńka. My byliśmy na Pradze późnym popołudniem i bazar był już nieczynny. W ciągu dnia tętni życiem.
PRASKA KATEDRA NOTRE DAME – BAZYLIKA KATEDRALNA ŚW.MICHAŁA ARCHANIOŁA I ŚW. FLORIANA, PARK PRASKI
Praska Katedra Notre Dame to najważniejszy kościół na warszawskiej Pradze, a jego symbole to dwie wieże. Powstał w 1901 roku. Mieszkańcy przyrównują go do paryskiej Notre Dame, ale na moje oko nie za dużo ma z nią wspólnego.
Obok znajduje się Park Praski, w którym warto wypocząć wśród zieleni lub odwiedzić Warszawskie Zoo. My akurat z takich atrakcji z udziałem zwierząt nie korzystamy. Park Praski jednak gorąco polecamy, niesamowity klimat.
PRASKIE MURALE – NIESAMOWITA ATRAKCJA WARSZAWSKIEJ PRAGI
Murali, graffiti i w ogóle sztuki ulicznej na Pradze jest mnóstwo. Małe, wielkie uliczne obrazy stanowią obraz dzielnicy. Jest co oglądać i podziwiać. Murale na Pradze wspaniale pasuję do tutejszej atmosfery i klimatu. Nie wyobrażamy sobie, aby mogło ich tutaj zabraknąć. Popatrzycie jakie są piękne i charakterystyczne dla warszawskiej Pragi.
WARSZAWA PRAGA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
GDZIE ZJEŚĆ NA WARSZAWSKIEJ PRADZE?
Jeżeli będziecie już trochę zmęczeni kręceniem się po praskich uliczkach usiądźcie w kawiarni Stara Praga na kawę i domowy sernik. Tajskie lody również serwują. Ja skosztowałam smaku mascarpone z miętą. I stwierdzam, że wolę lody tradycyjne, niż tajskie lodowe ruloniki. Natomiast klimat panujący w kawiarni jest obłędny. Wszędzie antyki, przedmioty z duszą, gra muzyka z gramofonu. Uwielbiamy takie miejsca.
INNE POLECANE MIEJSCA NA WARSZAWSKIEJ PRADZE
- Na obiad: „Bar Ząbkowski” – ul. Ząbkowska, „Pyzy, flaki gorące” – ul. Brzeska 29/31
- Na piwo: „W oparach absurdu” -ul. Ząbkowska 6
- Na kawę: „Stara Praga” – ul. Ząbkowska 4, „Mucha nie siada” ul. Ząbkowska 38
Skosztujcie koniecznie: flaki po warszawsku, pulpety, pyzy ze skwarkami.
MUZEUM CZAR PRL I MUZEUM NEONÓW
Sprawdźcie aktualne godziny i dni otwarcia oraz koszt biletów wstępu.
BAZAR RÓŻYCKIEGO
Bazar Różyckiego jest nieczynny w niedzielę.
STACJA PKP
Warszawa Wschodnia.
MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC / SPACER PO WARSZAWSKIEJ PRADZE
Warszawska Praga to zdecydowanie miejsce z duszą, historią, charakterem. Tutaj żyje się inaczej niż w pozostałych częściach Warszawy. Z jednej strony Warszawa Praga stara się być bardziej nowoczesna, gdyż odbywa się tutaj sporo inwestycji. Z drugiej ciągle zachowuje swój unikatowy charakter. Czuć na Pradze artystycznego ducha – to przecież mekka dla graficiarzy. Mnóstwo tutaj klimatycznych kawiarni, pubów, knajpek, których nie znajdziecie gdzie indziej w Warszawie. Bazary, targi, praski zgiełk, uliczne pogawędki z sąsiadką. Swoisty styl. Myślimy, że kiedy kolejny raz zawitamy w stolicy ponownie wybierzemy się na Pragę i odkryjemy jej zaułki, tajemnice oraz inne atrakcje jak na przykład Muzeum Polskiej Wódki. Jest tutaj jeszcze sporo miejsc, które warto zobaczyć. Wiele osób ma różne zdanie o tej części Warszawy, jednak nam przypadła do gustu. Prago – nie zmieniaj się! Pozostań sobą!
Więcej o Mazowszu znajdziecie tutaj:
Mazowieckie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Praga jakby stanęla w miejscu, a wiele z tych PRL=owskich sprzetow niedawno wyrzuciłam.
Praga ma swój unikatowy klimat. Oby taka pozostała – inna i niezmieniona przez współczesność. Tak szkoda tych wyrzuconych przedmiotów z duszą:(((
Z chęcią zajrzałabym do tego muzeum PRL. Same perełki 😉
Polecam wizytę w tym muzeum. Nam bardzo się podobało.
murale na ścianach kamienic podbiły moje serce:)
Moje serce też podbiły.
Nigdy nie byłam na Pradze ale tak właśnie sobie ja wyobrażam, dokładnie jak na Twoich fantastycznych fotografiach. Pięknie 🙂
Dziękuję. Fajnie, że udało mi się odzwierciedlić Twoje wyobrażenia o tym miejscu:)
Świetny wpis! Bronię się przed tą Warszawą, ale chyba czas przestać.
Praga ma klimat! Już chociażby same murale są wystarczającym powodem, zwłaszcza, że piszesz że jest ich tam sporo. Twój tekst na pewno nam się przyda 🙂
Warszawa ma swój urok! Mnie przeraża jej centrum – nie lubię tego pędu;) Praga jest klimatyczna, polecam. Pozdrowionka:)
Akcja części z moich ulubionych książek dzieje się na Pradze, więc pewnego dnia na pewno mnie tam nie zabraknie 🙂
Oj, to koniecznie! Pozdrawiam.
Uwielbiam Warszawę, ale w ten zakątek mnie jeszcze nie zaciągnęło. Nadrobię, jeśli będę miała okazję, bo zdjęcia zachwycają 😉
Serdecznie polecam:) Praga ma klimat:)
Na warszawskiej Pradze jeszcze nie byłam, ale ile się nasłuchałam! Rzeczywiście – jest klimat.
Ja właśnie ze względu na ten klimat się tam wybrałam. Nie rozczarowałam się:)
Warszawska Praga ma wiele do zaoferowania, chociaż ja akurat mam wciąż w głowie ostrzeżenia rodziców na temat spacerów po Ząbkowskiej, czy też Stalowej i 11-listopada. Pyzy na Różycu też kiedyś jadłam-te najprawdziwsze z prawdziwych.
Polecam jeszcze odwiedziny w Barze Mlecznym Rusałka przy Floriańskiej (tuż przy katedrze) i Muzeum Wódki 🙂
Muzeum Wódki na pewno odwiedzę przy kolejne wizycie. Sporo osób po moim blogowym wpisie mi to miejsce poleciło. Pozdrawiam:)
Fajny tekst, ale to nie prawda, ze kaplicxki zachowaly die tylk na pradze. Kapliczki sa rownież i po drugiej stronie Wisły. Rownież to że mieszkańcy Pragi mówią że są z Pragi spowodowane jest czymś innym niż późniejsze przyłączenie do miasta. Po prostu tam wprowadzono po wojnie ludność która do dziś nie identyfikuje sie z miastem.
Dzięki za sugestię. Sprawdzę informacje, które podajesz, gdyż posiadam inne. Jeżeli się to potwierdzi sprostuję informacje na blogu. Pozdrawiam.
Tyle razy byłam w Warszawie, a na Pragę jeszcze nigdy nie dotarłam. Muszę to nadrobić.
Koniecznie, Praga ma swój niepowtarzalny klimat. Oby nigdy to się nie zmieniło:) Pozdrawiam.
Mieszkam po drugiej stronie Wisły i oprócz spaceru uliczkami i Parku Praskiego nie zaliczyłam jeszcze żadnego miejsca/rzeczy, o których piszesz. Moja wina… Musżę to nadrobić
To tak jak u mnie w Trójmieście – też nie byłam jeszcze w wielu miejscach;)
I pomyśleć, że mam na Pragę tak (względnie) blisko, a jednak wciąż nie znajduję czasu, żeby tam zajrzeć i po prostu pokręcić się po tamtejszych ulicach… Tak swoją drogą trochę za późno zorientowałam się, że byłaś w Warszawie :/ PS. Na Bazarze Różyckiego kupiłam kilka lat temu buty do ślubu 😉
Przy kolejnej wizycie w stolicy dam znać, że przybywam;) Praga ma swój czar i urok – polecam pokręcić się tam z aparatem. Pozdrawiam.
Tak się składa, że akurat planuję wyjazd do Warszawy w sierpniu. Bardzo zainspirował mnie Twój post, bo nigdy nie słyszałam, że warto odwiedzić Pragę. To będzie pierwsze miejsce które odwiedzę! 🙂
Bardzo się cieszę, że Cię zainspirowałam. Jestem zdziwiona, ze nigdy nie słyszałaś, że warto zobaczyć warszawską Pragę? To kultowe miejsce.
Świetna praska relacja 🙂 Mieszkam niedaleko Ząbkowskiej 🙂 Często wpadam tam na kolację albo winko 🙂
Dzięki:) Podobał mi się klimat Pragi. Byłam tam po raz pierwszy, ale myślę, że przy kolejnej wizycie w Warszawie znowu Pragę odwiedzę:) Pozdrawiam:)
To trzeba przyznać, na Pradze panuje specyficzny folklor. Są takie miejsca w które ja osobiście wolę nie zachodzić. I czasem niestety strach przechodzić pod niektórymi budynkami, a szkoda, bo przy odrobinie nakładów wyglądałoby to duzo lepiej. Ja tej części Warszawy nie lubię, za bardzo przypomina mi Łódź. Jednak są takie miejsca, jak np. Soho Factory (z Muzeum Neonów) i okolice, które potrafia zachwycic. Sama jestem dziewczyną z Pragi, ale na szczęście Południe – Saska Kępa, Kamionek, Grochów. Następnym razem wybierz się w te okolice.
Na Pragę wrócę na pewno i będę chciała odkryć kolejne jej oblicza, a więc Twoja propozycja jest bardzo atrakcyjna:)
Praga-Południe i człon Północ w dzielnicy sąsiedniej są zupełnie historycznie nieuzasadnione. Prawidłowe nazwy to odpowiednio Grochów i Praga.
Dziękuję za informację. Zatem w wielu źródłach podawane są błędne dane.
Dosyć często jestem na warszawskiej Pradze, ale nigdy nie ma czasu, żeby pospacerować z aparatem. Do muzeum neonów wybieramy się od trzech lat (!), ciekawie wygląda też Czar PRL. Rezerwuję sobie pierwszą wolną sobotę albo niedzielę, pakuję aparat i ruszam na Pragę 🙂
Koniecznie! Praga ma klimat! Ja lubię chodzić z aparatem po takich miejscach:) Czekam zatem na Twoją praską relację na blogu:)
Bardzo fajne zestawienie i lubię mapkę z trasą na końcu artykułu!
Nie byłam jeszcze nigdy na Pradze, ale wydaje mi się ciekawa. Szczególnie podobają mi się te kapliczki w podwórzach.
A ze zdjęć kojarzy mi się trochę z moimi poznańskimi Jeżycami 😉
Praga bardzo nam się podobała. Lubimy miejsca z klimatem i takich szukamy:) W Poznaniu nigdy nie byłam, ale planuję się wybrać, gdyż to na pewno klimatyczne miasto. Pozdrawiam:)
Ostatni raz na Pradze byłem 6 lat temu. Lubiłem się tam włóczyć czekając na pociąg z Warszawy Wschodniej. Widzę, że trochę się zmieniło, ale część miejsc doskonale rozpoznaję.
Cieszę się, że mogłaś dzięki wpisowi i zdjęciom znowu powrócić na warszawską Pragę:)Pozdrawiam.
Dodaję sobie ten post do zakładek. Dawno już z nich nie korzystałam, swoją drogą. Ale. PRAGĘ KOCHAM po prostu. Ząbkowska to moja ulubiona ulica EVER. Ale nie byłam w ogóle w większości miejsc, które opisałaś. Muzeum Neonów? Muszę się wybrać koniecznie następnym razem!!! Ile tutaj jeszcze wspaniałości do odwiedzenia!!! Fantastycznie, będzie co robić. <3 <3 <3 Pozdrawiam ciepło!
Bardzo się cieszę, że wpis Cię zainteresował. Praga ma unikatowy klimat i na pewno przy kolejnej wizycie w Warszawie zawitam na Pradze. Myślę, że odwiedzę Muzeum Polskiej Wódki:) Podobno wspaniałe miejsce:) Pozdrowionka:)
Praga, Łódź to dopiero mocna jazda kontrastów, depresja albo akceptacja. Prawie pusty dworzec z kosmosu, stare budynki w środku miasta, jedno się rozpada a drugie jest remontowane („~projekt 100 kamienic”), w tle Pietryna i Pałac Poznańskiego. Jest za to sporo secesyjnych kamienic.
Hi hi brzmi zachęcająco;) Ja bardzo lubię takie klimaty, szczególnie pod względem fotograficznym:) Pozdrawiam.
Mysle ze w polsce nie znajdziesz rownie ciekawego pod wzgledem kontrastow miasta…lodz to mega Praga +niezliczona ilosc palacy i willi po dawnych fabrykantach…jesli lubisz Prage to lodz jak najbardziej jest dla zciebie …tylko zeby ka naptawde zobaczyc potrzebujesz co najmniej weekend ….
Piękna dzielnica, wspaniałego miasta! Dla mnie najlepszy jest jednak MOKOTÓW
Na Mokotowie jeszcze nie byłam. Na kolejną wizytę w Warszawie planuję odwiedzić Żoliborz, dzięki za polecenie Mokotowa. Pozdrawiam.
Świetny tekst! Bardzo wyczerpujący i przyjemny do czytania. Jedynie informacja, że Praga dzieli się na dwie części: północ i południe jest błędna. Praga od wieluset lat była Pragą. W 1945r po wkroczeniu armi radzieckiej nazwa Praga została zmieniona na Praga-Północ a nazwa sasiądującego z Pragą Grochowa na Praga-Południe. Po podzialach z około 1916r. rzeczywiście Płn. i Płd. fukncjonowały ale tylko w obrębie samej Pragi. Grochów był od setek lat Grochowem. Natomiast po wspomnianych podziałach z ok. 1916r. cząstka Pragi zwana Pragą-Południe była obszarem najbliższym i bezpośrednio sąsiadującym z Grochowem. I tak w 45r sowieci zmienili absurdalnie Grochów na nazwę wziętą… Czytaj więcej »
Bardzo fajny wpis. Przepiękne zdjęcia oddają klimat Pragi.
Byłam udało mi się wejść nawet do bramy i na klatkę bo teraz są zamykane i niestety stwierdzam ze administracja poważnie zaniedbuje ulice Brzeską szczególnie kamienice nr 14 z fajnym muralem (wszystkie inwestycje omijają ją szerokim łukiem- słowa mieszkańca). Przypadło jej tylko zrobienie bramy żeby osoby postronne nie mogły wejść i np zrobić zdjęcie pracowitości administracji a szkoda bo kamienica naprawdę fajna.
Garść ciekawych informacji o Pradze, dodał bym w sekcji STACJA PKP jeszcze Warszawę Wileńską, bo to w sumie serce i centrum Pragi. Praga przez ostatnią dekadę sporo się zmieniła, dotarło tutaj metro z Centrum, na terenie dawnej wytwórni KONESER powstał nowoczesny kompleks biurowo-handlowo-mieszkaniowy, z restauracjami parterze, nowe ścieżki rowerowe, zabudowa okolic Portu Praskiego, rewitalizacja kamienic przedwojennych, poprawiło się bezpieczeństwo, Brzeska już tak nie straszy jak te 20 lat temu, na Bazarze Różyckiego obecnie już pustawo, młodsi wolą kupować online i w sklepach a nie ze straganu. Odnowiony budynek dworcowy ma Wschodnim na Euro 2012, podczas remontu układu torowego po 2025… Czytaj więcej »