Białowieża nazywana dużą wsią o małomiasteczkowym charakterze. Leży nad rzeką Narewką w województwie podlaskim, 93 kilometry od Białegostoku. Niegdyś w Białowieży dumnie przechadzali się carowie, urządzano tutaj polowania na żubra i inne zwierzęta, budowano carskie stacje, a nawet carską cerkiew. To miejsce przepełnione historią i historycznymi wydarzeniami. Dzisiaj Białowieża przyciąga ludzi jak magnes. Każdy chce zobaczyć żubry i wejść na teren słynnej Puszczy Białowieskiej. My od dawna chcieliśmy to miejsce zobaczyć i poznać. Udało się! Przygotowaliśmy dla Was zestawienie największych atrakcji Białowieży. Dowiecie się, co trzeba wiedzieć wybierając się do Białowieży na Podlasiu. Co zobaczyć i gdzie zjeść carski obiad? Bo Białowieża to nie tylko Puszcza i żubry.

REZERWAT POKAZOWY ŻUBRÓW – ATRAKCJE BIAŁOWIEŻY

Czy w Białowieży można zobaczyć żubry i inne zwierzęta żyjące w Puszczy?

Oczywiście, że tak! Tym miejscem jest właśnie Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym można zobaczyć prócz głównych bohaterów Puszczy Białowieskiej sarny, jelenie, dziki, wilki, polskie konie łosie i  żubronie.
Żubroń to zwierzę, które jest mieszanką żubra oraz bydła domowego powstały w wyniku skrzyżowania tych dwóch gatunków. I kiedy tak się żubroniom przyglądaliśmy to bardziej przypominały nam krowy, a niżeli żubry. Najwspanialszą frajdą byłoby zobaczenie tych wszystkich zwierząt na wolności, właśnie w Puszczy Białowieskiej. O taki widok nie łatwo.

Przeczytajcie: Białystok – stolica Podlasia. Atrakcje i mapa miasta. Co zobaczyć w jeden dzień?

Wymienione zwierzęta można oglądać na bardzo dużym ternie podzielonym na zagrody. Zagrody są duże i teren dla zwierząt atrakcyjny. Zwierzęta czują się tutaj dobrze, mimo iż warunki należą do półnaturalnych. Zwierzęta mają możliwość ukrycia się w trawach, za drzewami, jeżeli mają dość gapiów.

Prócz pokazowej zagrody ze zwierzętami na ternie Rezerwatu Pokazowego Żubrów zapoznacie się jeszcze wewnątrz budynku z mnóstwem interaktywnych ekspozycji. Przedstawiają one różnego rodzaju ciekawostki o królu puszczy. Są tutaj również ciekawe atrakcje dla dzieci: gry multimedialne, ciekawe plansze, układanki, a na zewnątrz plac zabaw.

Kiedy najczęściej spotkać żubry żyjące na wolności?

Od naszej przewodniczki, która prowadziła wycieczkę do rezerwatu ścisłego dowiedzieliśmy się, iż żubry wychodzą całymi stadami na pobliskie polany w czasie zimowym i na początku wiosny.  Mają wtedy problem ze znalezieniem pożywienia i bez problemu można je wtedy zobaczyć.

REZERWAT POKAZOWY ŻUBRÓW - ATRAKCJE BIAŁOWIEŻY

REZERWAT POKAZOWY ŻUBRÓW - ATRAKCJE BIAŁOWIEŻY

Ciekawostka
Co trzeba wiedzieć o żubrach?

Żubry europejskie należą do rodziny wołowatych. W Polsce żyje około 1873 osobników (dane z 2017 roku). Prawie połowa z tej liczby żyje na terenie Puszczy Białowieskiej. Żubry w Polsce można spotkać także w Bieszczadach, Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej oraz w rejonach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego. Zwierzęta te zaliczane są do bizonów.

Wyróżnia się następujące podgatunki żubrów: żubr nizinny, żubr kaukaski, żubr karpacki. Waga samców wynosi ok. 700 kg, a samic do 460 kg. Są to zwierzęta roślinożerne. Żyją w stadach na terenach otwartych. W okresie rozrodczym i kiedy samica ma młodego cielaka potrafią zachowywać się agresywnie w stosunku do człowieka. Samce potrafią walczyć ze sobą o względy samicy. Czasami taka walka jest śmiertelna dla jednego z żubrów.

Samica rodzi zazwyczaj jednego cielaka raz na dwa lata i karmi go przynajmniej przez rok. Młode cielę jest od samego początku włączane do stada.

Żubr podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

REZERWAT POKAZOWY ŻUBRÓW - ATRAKCJE BIAŁOWIEŻY

MUZEUM PRZYRODNICZO-LEŚNE BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

Muzeum Przyrodniczo – Leśne to wspaniała atrakcja, którą warto odwiedzić przed wycieczką do Puszczy Białowieskiej. Wizyta w tym muzeum jest wstępem do poznania tajemnic, które Puszcza Białowieska kryje. Muzeum edukuje na temat roślinności, żyjących tutaj zwierząt, ingerencji człowieka i historii puszczy. Ukazuje faunę i florę oraz wszystkie procesy naturalne, które w puszczy zachodzą.

Muzeum jest multimedialne. Na jego teren wchodzi się o określonych godzinach i w grupach. Przed wejściem otrzymuję się słuchawki i gotowe nagrania lektora, który będzie opisywał każdą ekspozycję muzealną.
Ekspozycjom towarzyszą światła i dźwięki, w tym dźwięki zwierząt. Podświetlana jest tylko ta ekspozycja przy której cała grupa w danym momencie się znajduje. Poza tym panuje całkowita ciemność. Tworzy to niesamowitą atmosferę. Odnosi się wrażenie jakby było się w samym sercu Puszczy Białowieskiej.

Byliśmy zafascynowani prezentowanymi ekspozycjami i wsłuchiwaliśmy się w historię tego miejsca i opowieści o życiu małych i dużych zwierząt, które zamieszkują puszczę. Muzeum Przyrodniczo – Leśne jest punktem obowiązkowym, jeśli będziecie w Białowieży.

Ponadto po zwiedzaniu warto udać się na punkt widokowy, z którego podziwia się widoki na Białowieżę. Punkt widokowy mieści się na terenie muzeum.

Przeczytajcie: Atrakcje Podlasia, które warto zwiedzić. 10 pięknych miejsc.

REZERWAT ŚCISŁY PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ – WYCIECZKA Z PRZEWODNIKIEM

Być w Białowieży i nie zobaczyć tego miejsca to jakby tutaj w ogóle nie przyjechać. To tutaj znajduje się las pierwotny i serce Puszczy Białowieskiej. Do Rezerwatu Ścisłego można wejść tylko z licencjonowanym przewodnikiem. Najlepiej zarezerwować wycieczkę przynajmniej dzień wcześniej.

My zdecydowaliśmy się na wyjście grupowe z przewodnikiem należącym do PTTK Białowieża. Cena takiej wycieczki jest uzależniona od jej rodzaju (w ofercie jest kilka programów) i od ilości uczestników. Cenę dzieli się pomiędzy poszczególne osoby w grupie i kwota ostateczna jest niewielka.

Dostępne programy zwiedzania Rezerwatu Ścisłego Puszczy Białowieskiej znajdziecie TUTAJ.

My zdecydowaliśmy się na wycieczkę grupową z przewodnikiem pod nazwą: „REZERWAT ŚCISŁY DLA DOCIEKLIWYCH : TRASA DO DĘBU JAGIEŁŁY”

Czas trwania wycieczki: 4 godziny.
Długość trasy: 7,5 kilometra.
Wielkość grupy: maksymalnie 12 osób.
Zwiedzanie grupowe, piesze, z licencjonowanym przewodnikiem.
Cena: 212 zł dzielona pomiędzy uczestników.
Koszt dodatkowy: opłata za wstęp do Rezerwatu Ścisłego: 6 zł bilet normalny, 3 zł bilet ulgowy. Jeżeli wycieczka byłaby przed godziną 8.00 to opłaty ulegają zmianie: normalny bilet  9zł, bilet ulgowy 6zł.
Godziny wyjść: codzienne, w różnych godzinach. My mieliśmy wyjście o 13.00. Dzięki temu wcześniej zwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów i Muzeum.

Wycieczkę rezerwowaliśmy dzień wcześniej. Istnieje możliwość wyjść indywidualnych z prywatnym przewodnikiem, ale wtedy ceny są o wiele wyższe.

REZERWAT ŚCISŁY PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

REZERWAT ŚCISŁY PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

PROGRAM WYCIECZKI – ATRAKCJE BIAŁOWIEŻY

Podczas 4 godzinnej wędrówki przez Rezerwat Ścisły Puszczy Białowieskiej pani przewodnik zapoznała nas ze światem roślin, zwierząt i grzybów, które można zobaczyć. Punktem kulminacyjnym jest dojście do powalonego przez wichurę Dębu Jagiełły. Wizyta w tym miejscu była niesamowitym doświadczeniem, wręcz metafizycznym. Miejsce nietknięte przez człowieka, drzewa żyjące i te które już dawno umarły, a mimo wszystko schronienie w nich znajduje wiele gatunków. Wielka i mądra natura uczy nas obcowania z nią i poszanowania każdego jej skrawka.

REZERWAT ŚCISŁY PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

PARK PAŁACOWY W BIAŁOWIEŻY – ATRAKCJE

Park Pałacowy znajduje się już na ternie Puszczy Białowieskiej i został wspaniale zaprojektowany i stworzony przez Walerego Kronenberga, na przełomie XIX/XX wieku. Kiedyś mieściła się tutaj rezydencja myśliwska carów, a dzisiaj Muzeum Przyrodnicze.

Na jego terenie prócz pięknych okoliczności przyrody znajdziecie:

  • Dworek Gubernatora
  • Obelisk postawiony na cześć wielkich polowań króla Augusta III w Sasa w roku 1753
  • Groblę, która została zbudowana pomiędzy dwoma stawami
  • Trochę dalej znajduje się Brama Pałacowa carskiej rezydencji.

Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.

BIAŁOWIEŻA TOWAROWA – RESTAURACJA CARSKA I CARSKA KUCHNIA

Po całym dniu zwiedzania i trudach wędrówki po Puszczy nadchodzi czas na posiłek i to jaki! Bo iście carski. Kultowym miejscem jest oczywiście Restauracja Carska, która mieści się w dawnym budynku dworca kolejowego „Białowieża Towarowa”.

Miejsce pełniło w roku 1903 funkcję dworca kolejowego (zbudowany przez Cara Mikołaja II).  Po wojnie zaczęło podupadać i efektem końcowym było zamknięcie stacji. Po wielu latach los uśmiechnął się do dawnej kolejowej linii. Nowy właściciel – laureat konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie Zabytek Zadbany odnowił to miejsce tworząc wspomnianą wyżej Restauracje Carską.

Restauracja serwuje carskie dania,  jest zabytkowy wagon, w którym również można zjeść posiłek po wcześniejszej rezerwacji oraz noclegi w klimatycznej wieży ciśnień, wagonach stylizowanych na carskie saloniki oraz apartamenty w Domu Dróżnika. Brzmi zachęcająco, prawda?

Warunki panujące są wręcz luksusowe, a cena za noc również spora. My skorzystaliśmy z kolacji w otoczeniu carskich wnętrz, a serwowane menu było polsko-rosyjskie.

Takie oto carskie dania zamówiliśmy:

  • Pierś z kaczki z sosem z cydru, puree z pieczonego jabłka, krokietem z mięsa perliczego uda i prażoną kaszą gryczaną.
  • Smażony filet z jesiotra z sosem z szalotek, chipsem rybnym i czarną soczewicą.

Jest drogo, ale smacznie. Miejsce warte odwiedzenia i posmakowania. Restauracja Carska będzie miłym podsumowaniem dnia spędzonego w Białowieży.

BIAŁOWIEŻA TOWAROWA – RESTAURACJA CARSKA

BIAŁOWIEŻA TOWAROWA

PUSZCZA BIAŁOWIESKA – MIEJSCE MOCY – ATRAKCJE BIAŁOWIEŻY

Miejsce Mocy to kolejne ciekawe miejsce w Białowieży, do którego nie zdążyliśmy niestety dotrzeć, ale na pewno warto. Do Miejsca Mocy można dojechać drezynami lub rowerem, albo wybrać się na pieszą wędrówkę. Pewnie zastanawiacie się czym jest ów tajemnicze Miejsce Mocy? Zostało odkryte w roku 1993 i radiesteci potwierdzili, iż tutaj znajduje się bardzo dużo pozytywnej energii, która oddziałuje na człowieka. W Miejscu Mocy znajdziecie dziwnie powykrzywiane drzewa, kamienie, grusze, jabłonie.

CERKIEW ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W BIAŁOWIEŻY

Cerkiew Świętego Mikołaja ufundował Car Aleksander III. Wzniesiona z czerwonej cegły. To kolejne miejsce, które często odwiedzali carowie przybywający do puszczy. W czasie pierwszej wojny światowej cerkiew ocalała. II wojna światowa zniszczyła ją od wewnątrz, jak i też z zewnątrz. Prace remontowe rozpoczęto w 1943 roku. W czasie okupacji niemieckiej na terenie cerkwi odbywały się masowe egzekucje – stracenie poprzez powieszenie na szubienicy. Dzisiaj te smutne wydarzenia upamiętnia głaz z pamiątkową tablicą.

W 2017 roku cerkiew przeszła remont generalny. Cerkiew można zwiedzać w wyznaczonych godzinach, obowiązują opłaty.

WYPRAWA DREZYNAMI PO PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ – ATRAKCJE BIAŁOWIEŻY

Wyprawa drezynami to bardzo ciekawa atrakcja w Białowieży i super sposób na poznanie Puszczy Białowieskiej. Co jest potrzebne? Zapał, chęci i siła własnych mięśni, którymi napędza się drezynę. Początek trasy jest w Białowieży Towarowej. Trasy są trzy i mają różny poziom trudności.

STACJA BIAŁOWIEŻA PAŁAC

Stacja reprezentatywna w czasach carskich. To tutaj witano możnych gości. Częściowo zniszczona w czasie wojny, a w roku 2015 przeszła gruntowny remont i dzisiaj pięknie zdobi Białowieżę. Na pewno warto obejrzeć i ta atrakcję w Białowieży.

Białowieża proponuje swoim gościom moc atrakcji. Jeżeli będziecie planowali odwiedzenie tego miejsca to zachęcamy Was do zarezerwowania przynajmniej dwóch dni. Wtedy na spokojnie odwiedzicie wszystkie podane przez nas miejsca, zawitacie na teren ścisły Puszczy Białowieskiej z przewodnikiem, ale i też posmakujecie carskiej kuchni. Znajdzie się czas na zobaczenie okolic Białowieży, chociażby pobliskiej urokliwej wioski Budy i słynnego skansenu „Sioło Budy”, na co nam już niestety czasu nie starczyło.
Z Białowieży przywieźliśmy piękne wspomnienia.

Planujecie odwiedzić carską Białowieżę? A może już tutaj byliście? Jestem ciekawa czy udało Wam się spotkać żubra na wolności?

Więcej o Podlasiu i Suwalszczyźnie znajdziecie tutaj:
Podlaskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!