Rok temu odwiedziliśmy Podlasie, które całkowicie nas oczarowało. Wiedzieliśmy, że za rok musimy na te tereny wschodniej Polski powrócić. I powróciliśmy! Tym razem wybór padł na Suwalszczyznę – nieodkrytą krainę w Polsce pełną jezior i zielonych wzgórz. Zobaczyliśmy przepiękne miejsca nieskażone masową turystyką. Poznajcie kilka naprawdę ciekawych atrakcji Suwalszczyzny!

SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Na Suwalszczyźnie obowiązkowym punktem zwiedzania i największą atrakcją jest wizyta w najstarszym parku krajobrazowym w Polsce. Suwalski Park Krajobrazowy powstał w roku 1976. Zaczynam artykuł od tego właśnie miejsca, gdyż to ono zrobiło na nas największe wrażenie. Wzgórza, doliny, samotne drzewka, zabytkowe wsie, soczysta zieleń lata, pagórki i mnóstwo terenów wodnych – głównie jezior. To typowy krajobraz polodowcowy. Teren ten ukształtował lodowiec ostatniego zlodowacenia, otwarty, przestrzenny. To teren Zielonych Płuc Polski.

Krajobraz Suwalszczyzny atrakcje

Przeczytajcie: Atrakcje Podlasia, które warto zwiedzić. 10 pięknych miejsc.

Suwalski Park Krajobrazowy to istny cud natury. Podróżując po ogromnym terenie parku warto odwiedzić kilka punktów. Przeczytasz o nich poniżej.

GÓRA CISOWA

Pierwsze miejsce, z którego można podziwiać panoramę Suwalskiego Parku Krajobrazowego i widok na zagłębienie Szeszupy. Góra Cisowa znajduje się we wsi Gulbieniszki. Nazywana jest „Suwalską Fudżijamą”, a otacza ją Jezioro Kopane. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od cisa, który kiedyś rósł na jej szczycie. Będąc na jej szczycie na pewno zwrócicie uwagę na krzyż. Jest to symbol upamiętniający wizytę na Suwalszczyźnie papieża Jana Pawła II. Góra Cisowa to najpopularniejszy punkt widokowy na Suwalszczyźnie i jest niesamowitą atrakcją, a więc i Was nie może tutaj zabraknąć.

Góra Cisowa Suwalszczyzna

GÓRA ZAMKOWA – SUWALSZCZYZNA ATRAKCJE

Kolejne wzniesienie i atrakcja, którą trzeba zobaczyć. Tym bardziej, iż prowadzi na jego szczyt malownicza droga. Mija się pagórki, wzniesienia, jeziora. Góra Zamkowa znajduje się w pobliżu wsi Szurpiły.

Dlaczego jest nazywana Góra Zamkową?

Ano dlatego, że kiedyś znajdował się tutaj okazały gród Jaćwingów, którzy pojawili się na tych terenach w IX wieku. Góra w tamtych czasach pełniła funkcję głównie obronną i osadniczą. A jeszcze wcześniej była miejscem kultu. Po upadku Jaćwingów na szczycie Góry powstał zamek należący do Litwinów, który z czasem zamieniono na dwór myśliwski.

Będąc na szczycie widzi się, aż 4 jeziora – Szurpiły, Tchliczysko, Jeglówek i Jeglóweczek. Otoczenie jest bardzo malownicze. Góra Zamkowa tworzy kompleks archeologiczny i jest obiektem zainteresowań archeologów, gdyż skrywa wiele tajemnic.

Szlak na Górę Zamkową Suwalszczyzna atrakcje regionu

Szlak na Górę Zamkową Suwalszczyzna atrakcje regionu

Szlak na Górę Zamkową Suwalszczyzna atrakcje regionu

STAROOBRZĘDOWA WIEŚ WODZIŁKI

W roku 1788 Rosjanie nie akceptujący zmian religijnych wprowadzanych przez patriarchę Nikona byli zmuszeni uciekać ze swojego państwa. Z tego też powodu znaleźli się na terenie dzisiejszego Suwalskiego Parku Narodowego i założyli wieś Wodziłki, która istnieje do dnia dzisiejszego. Przeniesiono tutaj obrzędy, religię, kulturę dawnej Rosji i religii prawosławnej. Ludzi tych nazwano staroobrzędowcami ze względu na przywiązanie do tradycji religijnej i niechęć do zmian, które patriarcha rosyjski wprowadzał.

Do dnia dzisiejszego w Wodziłkach znajduje się drewniana molenna –  miejsce modlitwy staroobrzędowców. Zobaczyć można stare, drewniane domy pokryte strzechą, a nawet parową łaźnię (banię), w której należało się wykąpać przed modlitwą w molennie.

Przed wojną w Wodziłkach mieszkało około stu rodzin, dziś to miejsce zamieszkuje tylko pięć. Staroobrzędowców można również spotkać w pobliskim Łopuchowie (gdzie niedaleko nad jeziorem Kameduły znajdziecie ukojenie na plaży miejskiej), Sejnach, czy też Augustowie. Rozproszyli się po suwalskich terenach i mimo tego, iż zasymilowali się z polskim społeczeństwem nadal zachowują swoje tradycje i obyczaje, które wynieśli z dawnej Rosji.

STAROOBRZĘDOWA WIEŚ WODZIŁKI NA SUWALSZCZYŹNIE

STAROOBRZĘDOWA WIEŚ WODZIŁKI NA SUWALSZCZYŹNIE

STAROOBRZĘDOWA WIEŚ WODZIŁKI NA SUWALSZCZYŹNIE

Przeczytajcie: Kraina Otwartych Okiennic – atrakcja Podlasia. Trześcianka, Puchły, Soce i Ciełuszki.

TURTUL

Turtul na szlaku Doliny Czarnej Hańczy. Jest to bardzo malownicze miejsce. W dawnych czasach znajdował się tutaj młyn wodny, po którym zostały tylko ruiny. Obok młyna był dom młynarza, w którym dzisiaj swoją pracę wykonuje Dyrekcja Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Cały teren otacza Staw Turtulski, będący sztucznym zbiornikiem wodnym i powstały na potrzeby działania dawnego młyna i wypełnienia Doliny Czarnej Hańczy. We wsi Malesowizna-Turtul znajduje się także punkt widokowy.

Przeczytajcie: Kruszyniany – tatarska wieś na Podlasiu. Tatarska Jurta, meczet i cmentarz muzułmański.

JEZIORO HAŃCZA

Idąc szlakiem Doliny Czarnej Hańczy na jej końcu znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce i w Europie czyli Jezioro Hańcza – 106 metrów głębokości maksymalnej. Podwodny świat jeziora bogaty jest w rozległe łąki z różnymi gatunkami roślin i ryb. To, co jest charakterystyczne dla jeziora Hańcza to brak roślinności brzegowej ze względu na kamienisty charakter. Teren Hańczy tworzy rezerwat wodno – krajobrazowy.

Nie do końca związane z jeziorem, ale z terenem Doliny Czarnej Hańczy jest jedno dość magiczne miejsce. Chodzi o Baśniowy Szlak. Składa się on z siedmiu wiosek tematycznych, są to między innymi Zaułek Krasnoludków czy Miasteczko Sekretnych uliczek. Świetna sprawa podczas wakacji z dziećmi.

GŁAZOWISKO BACHANOWO

Kolejny element szlaku Doliny Czarnej Hańczy znajdujący się nad jeziorem Hańcza. Kiedy się tutaj znaleźliśmy zobaczyliśmy łąkę pokrytą licznymi, mniejszymi lub większymi głazami. To w końcu głazowisko. Od razu byliśmy ciekawi skąd taka ilość głazów się tutaj wzięła? Wszystko dzięki lodowcowi ze Skandynawii, które głazy naniósł na te tereny. Podobne zjawisko można jeszcze zobaczyć w miejscach: Głazowisko Łopuchowskie, Głazowisko Rutka.

GŁAZOWISKO BACHANOWO ATRAKCJE SUWALSZCZYZNY

WZGÓRZE PANA TADEUSZA W SMOLNIKACH

We wsi Smolniki kręcono fragment filmu „Pan Tadeusz”. W związku z tym powstało słynne wzgórze Pana Tadeusza. To punkt widokowy, z którego rozpościera się malowniczy widok na jeziora kleszczowieckie i przepiękne obrazy Suwalszczyzny. Bardzo romantyczne i piękne miejsce. Wstęp na wzgórze jest symbolicznie płatny – 5 złotych od osoby. Tej atrakcji Suwalszczyzny na pewno nie możecie ominąć, jeśli tutaj będziecie.

WZGÓRZE PANA TADEUSZA W SMOLNIKACH

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA „SUCHARY” W WIGIERSKIM PARKU NARODOWYM – SUWALSZCZYZNA ATRAKCJE

Wigierski  Park Narodowy jest jednym z największych w Polsce. Zwiedzając jego teren można skorzystać z oferty tzw. ścieżek edukacyjnych.

Dostępne są między innymi takie ścieżki edukacyjne jak:

  • „Las”
  • „Płazy”
  • „Jeziora”
  • „Puszcza”
  • „Suchary”

My zdecydowaliśmy się na opcję ostatnią, czyli „Suchary”. Ścieżka ta rozpoczyna się szlakiem zielonym w miejscowości Krzywe. Spacerując mija się siedzibę dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego, gdzie istnieje możliwość zobaczenia wystawy przyrodniczej. Nas natomiast zainteresowała wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia” w dawnym budynku gospodarczym, którą również spotyka się na szlaku. Na wystawie tej można obejrzeć różnego rodzaju przedmioty, których używali kiedyś gospodarze żyjący na Suwalszczyźnie.

Idąc ścieżką edukacyjną „Suchary” słyszy się śpiew ptaków i szum jezior, przy odrobinie szczęścia można nawet spotkać bobra.

Przejście ścieżki zajmuje około 3 godzin i trasa składa się z 7 przystanków, które są oznakowane:

  • „Suchar II” – małe jezioro otoczone lasem
  • „Suchar III” – jezioro nie przekształcone przez człowieka, naturalne, znajduje się tutaj również kładka przez torfowisko
  • „Zgryzy bobrowe” – tutaj można spotkać bobra
  • „Poznajemy drzewa i krzewy” – w tym miejscu można dokładnie poznać roślinność parku i odpocząć
  • „Suchar IV Podglądamy bobry” – jezioro z wieżą widokową i żeremie bobrowe
  • „Grąd” – grupa lasów liściastych
  • „Jezioro Czarne” – zakończenie szlaku

Powrót do Krzywego szlakiem żółtym.

Ścieżka edukacyjna to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu.

ATRAKCJE SUWALSZCZYZNY WIGERSKI PARK NARODOWY

ATRAKCJE SUWALSZCZYZNY WIGERSKI PARK NARODOWY I KLASZTOR KAMEDUŁÓW

Wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia”

SUWALSZCZYZNA ATRAKCJE

MIASTECZKO AUGUSTÓW

Augustów od zawsze kojarzył mi się z piosenkami Marii Koterbskiej „Augustowskie noce” i Janusza Laskowskiego „Beata z Albatrosa”. Pamiętacie te piosenki? Słynny lokal Albatros nadal w Augustowie jest i obok siedzi Beata na ławce.

Do Augustowa wybraliśmy się na spacer o zachodzie słońca wzdłuż bulwaru, aż do Mola Radiowej Trójki. Było pięknie. Natomiast samo miasteczko w szczycie sezonu turystycznego jest dość mocno oblegane przez turystów. Bazarki, kiczowate stragany z pamiątkami, dyskoteki… tak wygląda centrum Augustowa w sezonie. Tego unikamy, a więc nasza wizyta w tym miejscu była krótka. Woleliśmy skupić się na przyrodzie Suwalszczyzny.

Będąc w Augustowie obowiązkowo należy spróbować jagodzianki i wypić popularny zbicień, czyli trunek składający się z miodu i naturalnych darów lasów z tych terenów. Kanał Augustowski to także nie lada atrakcja, którą przepłyniecie katamaranem lub statkiem.

Augustów z racji tego, iż jest miastem królewskim ma wiele zabytków, między innymi:

  • Rynek Zygmunta Augusta
  • zabytkowe kamienice
  • historyczny szlak grodzieński,
  • Kanał Bystry,
  • Stara Poczta i otaczający ją park

Warto na pewno wybrać się do Studzienicznej – małej wysepki z kapliczką na wodzie, która z lądem jest połączona groblą. Kiedyś mieszkał tutaj pustelnik, a miejsce to w 1999 roku odwiedził papież Jan Paweł II i z tej okazji postawiono w tym miejscu pomnik przedstawiający jego osobę. Nam nie udało się w to miejsce dotrzeć, ale myślę, że warto.

W Augustowie popularne są spływy kajakowe i loty motoparalotnią.

AUGUSTÓW NA SUWALSZCZYŹNIE

KLASZTOR KAMEDUŁÓW W WIGRACH

Do atrakcji Suwalszczyzny niewątpliwie zalicza się Klasztor w Wigrach. To bardzo malownicze miejsce położone nad jeziorem Wigry. Zbudowany został w latach 1694-1745 niestety uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. Całe szczęście w 1973 Ministerstwo Kultury i Sztuki zobowiązało do odbudowy klasztoru.

Warto tutaj przyjechać nie tylko dla zwiedzenia samego obiektu sakralnego od środka, ale i też pospacerowania po terenie klasztornym.

A jest co oglądać:

  • kościół
  • wieża zegarowa, a z niej widok na piękne tereny Suwalszczyzny
  • ogrody klasztorne
  • klimatyczne domki, w których kiedyś mieszkali zakonnicy

Niestety w czasie naszego pobytu na Suwalszczyźnie trwał remont na terenie Klasztoru Kamedułów. Z tego też powodu nie było dostępu do wieży zegarowej i podziwiania panoramy na obiekt z góry i jezioro Wigry. Może Wy będziecie mieć więcej szczęścia.

KLASZTOR KAMEDUŁÓW W WIGRACH

PRZYRODA SUWALSZCZYZNY

REJS DOLINĄ ROSPUDY

Będąc na Suwalszczyźnie nie można odmówić sobie rejsu słynną Doliną Rospudy, która stanowi cześć Puszczy Augustowskiej. Tego typu rejsy odbywają się cyklicznie w sezonie każdego dnia. Rejs kupuje się w Augustowie. My zdecydowaliśmy się na rejs indywidualny drewnianą gondolą o zachodzie słońca. Mimo, że jest to opcja droższa uważamy że warto, tym bardziej o takiej porze jaką jest zachodzące słońce.

Rejs trwał ok. 1,5 godziny i jego trasa była następująca:

  • Rzeka Netta – Jezioro Necko – Jezioro Rospuda – Rzeka Rospuda – Dolina Rospudy – powrót

Piękne widoki gwarantowane, nam przypominały się egzotyczne tereny Azji. Dolina Rospudy jest jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny.

W TRAKCIE REJSU MIJA SIĘ GOŁĄ ZOŚKĘ

Gdzie nocować na Suwalszczyźnie - w okolicach Rospudy ?

REJS DOLINĄ ROSPUDY

REJS DOLINĄ ROSPUDY

REJS DOLINĄ ROSPUDY CO ZOBACZYĆ NA SUWALSZCZYŹNIE

REJS DOLINĄ ROSPUDY CO ZOBACZYĆ NA SUWALSZCZYŹNIE

WILNO

W czasie pobytu na Suwalszczyźnie nie mogliśmy odmówić sobie wizyty w pobliskim Wilnie, które okazało się bardzo klimatycznym i romantycznym miastem. W stolicy Litwy spędziliśmy cały dzień, a na zakończenie zwiedzania odkryliśmy prawdziwą „perełkę” Wilna, a mianowicie artystyczną Republikę Zarzecza.

WILNO

INFORMACJE PRAKTYCZNE – SUWALSZCZYZNA ATRAKCJE

Po Suwalszczyźnie poruszaliśmy się własnym samochodem.

Nocowaliśmy w Dworku Łumbie, którego recenzję możecie przeczytać na blogu. Tutaj możecie zarezerwować nocleg: Dwór Łumbie.

Suwalszczyzna to miejsce w Polsce, które sprzyja wielu aktywnościom. Bardzo popularne w tym rejonie są spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, wędkowanie, żeglowanie i wiele innych sportów wodnych.

REJS DOLINĄ ROSPUDY CO ZOBACZYĆ NA SUWALSZCZYŹNIE

Popularne dania, których warto skosztować na Suwalszczyźnie to:

  • kartacze
  • bliny
  • chłodnik litewski
  • ryby słodkowodne z tutejszych jezior
  • babka ziemniaczana

Ze słodkości na Suwalszczyźnie popularne jest ciasto faworkowe smażone na głębokim oleju, które nazywa się mrowisko. A skąd taka nazwa? Ciasto posypuje się makiem i rodzynkami, które przypominają mrówki. Kształt ciasta przypomina kopiec.

Suwalszczyzna oczarowała nas spokojem, bliskością natury tak bardzo nietkniętej ręką człowieka, ciszą… To kraina idealna na wypoczynek na łonie natury z dala od codziennego zgiełku i pośpiechu. Suwalszczyzna oferuje również mnóstwo przyrodniczych okazów jak Suwalski Park Krajobrazowy. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tutaj wrócimy!

 

Więcej o Podlasiu i  Suwalszczyźnie znajdziecie tutaj:
Podlaskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!