Spis treści
- 1 KATEDRA WE FROMBORKU / ATRAKCJE FROMBORKA
- 2 WIEŻA DZWONNICZA / WIEŻA RADZIEJOWSKIEGO
- 3 PLANETARIUM / ATRAKCJE FROMBORKA
- 4 MUZEUM MIKOŁAJA KOPERNIKA
- 5 WIEŻA WODNA /ATRAKCJE FROMBORKA
- 6 PORT WE FROMBORKU
- 7 MOLO I PLAŻA WE FROMBORKU
- 8 RYNEK WE FROMBORKU I POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA
- 9 INFORMACJE PRAKTYCZNE / ATRAKCJE FROMBORKA
Lubimy odwiedzać małe, zabytkowe miasteczka Polski. Można w nich znaleźć prawdziwe perełki fotograficzne i nie tylko. To zawsze spotkanie z inspirującymi historiami, dawnymi czasami, ciekawymi ludźmi. We Fromborku najsłynniejszy człowiek to Mikołaj Kopernik. I tak, znajdziecie tutaj Muzeum Mikołaja Kopernika, grób Mikołaja Kopernika, kanał Kopernika, wieżę Mikołaja Kopernika, pomnik Mikołaja Kopernika. Sporo, prawda? A więc nie tylko Toruń może poszczycić się obecnością słynnego astronoma. Dane historyczne podają, że to właśnie we Fromborku słynny astronom spędził aż 30 lat swojego życia, tutaj również zmarł. Frombork zatem kryje wiele tajemnic i historycznych wydarzeń. Frombork oferuje również sporo atrakcji.
KATEDRA WE FROMBORKU / ATRAKCJE FROMBORKA
Katedra we Fromborku to atrakcja będąca punktem obowiązkowym każdego odwiedzającego miasteczko. Dostojnie stoi na fromborskim wzgórzu i przenosi nas do czasów krzyżackich. Na Warmii jest to największy katedralny obiekt.
Kupując bilet do Katedry można dodatkowo wykupić opcję zwiedzania z przewodnikiem. Na pewno opowie wiele ciekawostek na temat tego miejsca. My zdecydowaliśmy się na samodzielne zwiedzanie posiłkując się informacjami z Internetu.
Zwiedzając katedrę nie można pominąć grobu Mikołaja Kopernika. Tak, to właśnie w tym miejscu został pochowany słynny obserwator ciał niebieskich. Znajdziecie grób bez trudu. Znajduje się po lewej stronie od ołtarza głównego. Rozpoznacie go dzięki kamiennej, czarnej tablicy, która opisuje układ słoneczny. Poniżej znajduje się szklana tafla, a pod nią trumna z prochami mistrza astronomii. Uroczysty pogrzeb Mikołaja Kopernika odbył się we Fromborku w 2010 roku. Naukowcom i historykom bardzo długo zajęło ustalanie miejsca pochówku astronoma – w 2005 roku. W Katedrze spoczywa wśród innych biskupów i kanoników.
Spacerując po Katedrze naszą uwagę zwróciły kardynalskie kapelusze podwieszone na wysokim suficie – to nakrycie głów biskupów fromborskich. Nad ołtarzem głównym zauważyliśmy czapkę, a nie kapelusz – to z kolei symbol papieski.
Z każdej strony obejrzeliśmy ołtarz główny i ołtarze boczne, na ścianach biskupie portrety, pamiątkowe pomniki. Co ciekawe, we fromborskiej katedrze Msza Święta odprawiana jest tyłem do wiernych.
WIEŻA DZWONNICZA / WIEŻA RADZIEJOWSKIEGO
Wieża dzwonnicza znajduje się blisko Katedry. Warto pokonać strome schody, aby z góry podziwiać przepiękną panoramę Fromborka. Idąc po schodach minęliśmy wystawę kaflowych pieców, ale to co nas najbardziej zainteresowało to Wahadło Foucaulta.
Wahadło Foucaulta to przyrząd służący do ilustrowania ruchu obrotowego Ziemi. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka J.B.L. Foucaulta, który pierwszy wykonał to doświadczenie. Dowiodło ono, że nasza planeta musi się obracać.
A na samej górze takie oto widoki: Katedra, piękna zieleń, Zalew Wiślany, fromborskie domy, kościoły, port.
Przeczytajcie: Gdzie znaleźć lawendę w Polsce?
PLANETARIUM / ATRAKCJE FROMBORKA
Po zejściu z Wieży Dzwonniczej udaliśmy się do kolejnej atrakcji – Planetarium. Seans mieliśmy wykupiony na godzinę 14.00. Do wyboru są dwa seanse: dla dzieci i dla dorosłych. My oczywiście wybraliśmy ten drugi, który nosi nazwę „Widmo”. Musimy przyznać, że nie był on spektakularny w dobie dzisiejszego postępu technologicznego. Przydałoby się „odświeżyć” pokaz i „pójść” w kierunku nowoczesności. Seans wyświetlany jest na ogromnej kopule – ukazuje na sztucznym niebie drogę słońca, planet, komet, wybuchy i połączenia gwiazd.
MUZEUM MIKOŁAJA KOPERNIKA
Muzeum Mikołaja Kopernika mieści się w dawnym pałacu biskupów warmińskich. W tym miejscu zapoznaliśmy się z różnymi ciekawostkami na temat życia i dokonań naukowych Mikołaja Kopernika. Muzeum posiada w swoich zbiorach liczne pamiątki po naukowcu oraz urządzenia astronomiczne. Muzeum Mikołaja Kopernika to miejsce, które koniecznie trzeba zwiedzić we Fromborku.
Przeczytajcie: Co warto zobaczyć w Toruniu? Mapa i atrakcje miasta.
WIEŻA WODNA /ATRAKCJE FROMBORKA
Wieża Wodna to atrakcje, która zaprasza gości na taras widokowy, z którego podziwiać możemy Katedrę i Pomnik Mikołaja Kopernika – sześciometrowy posąg od razu przyciąga uwagę przybyłych do Fromborka. Projekt pomnika jest autorstwa Mieczysława Weltera, a postawiono go w 1973 roku. Twórca teorii heliocentrycznej dumnie i dostojnie spogląda na Zalew Wiślany. Z drugiej strony tarasu widać Port.
PORT WE FROMBORKU
Wybraliśmy się również na spacer do Portu – miejsca bardzo urokliwego. Miło pospacerować podziwiając kutry rybackie o zachodzie słońca, a w oddali na wodach Zalewu Wiślanego dzikie ptactwo. Na końcu bulwaru spacerowego znajduje się ławka, na której można odpocząć i podziwiać otaczający krajobraz.
MOLO I PLAŻA WE FROMBORKU
Po odpoczynku w Porcie wybraliśmy się na trochę dłuższy spacer – tym razem na fromborskie Molo i plażę. Droga prowadziła przez wodne szuwary, wcześniej należy skręcić w ulicę Portową. No i jest – betonowe molo. Poszliśmy na sam koniec, nikogo nie było, tylko my, szum wody i kolory zachodzącego słońca.
Plaża we Fromborku znajduje się obok mola. Miejscowe dzieciaki z rodzicami urządzają sobie tutaj latem kąpiele słoneczne i morskie. Wszystko w otoczeniu bujnej zieleni.
Przeczytajcie: Lidzbark Warmiński – atrakcje miasta, pomysły na aktywne zwiedzanie.
RYNEK WE FROMBORKU I POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA
Pod koniec dnia, kiedy to już odwiedziliśmy wszystkie najważniejsze atrakcje Fromborka, poszliśmy na Rynek obserwować lokalnych mieszkańców, no i zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem Kopernikiem siedzącym na jednej z ławek.
Na środku Rynku jest fontanna, której woda wieczorem mieni się wieloma kolorami. Otoczenie Rynku to zabytkowe i odrestaurowane kamienice, stare kino, no i nasz mistrz – obserwuje zaciekawionym wzrokiem, co dzieje się na fromborskim Rynku. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie skręcili gdzieś w pobliską uliczkę, a tam: wędrujące pieski, skrzypiące drzwi, stara brama porośnięta bluszczem. Zawsze warto zejść ze szlaku wędrówki.
INFORMACJE PRAKTYCZNE / ATRAKCJE FROMBORKA
Ceny biletów
Muzeum Mikołaja Kopernika: normalny 6zł, ulgowy 4zł – wejście od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00
Wieża Dzwonnicza, taras widokowy: normalny 8zł, ulgowy 5zł – wejście codziennie w godzinach 9.30-16.30, schodami ponad Planetarium
Planetarium – przyziemnie Wieży Dzwonniczej: normalny 10zł, ulgowy 6zł. Godziny seansów: 9.50, 11.30, 12.20, 14.00, 15.40, 16.30. Są również seanse dodatkowe, jeżeli jest duża ilość chętnych i brakuje miejsc na seanse planowe: 10.40, 13.10, 14.50
Wieża Wodna: wstęp 5 zł od osoby dorosłej
Katedra: wstęp 8 zł od osoby dorosłej
Wszystkie aktualne informacje dotyczące godzin otwarcia i cen biletów wstępu należy sprawdzić na stronach internetowych obiektów.
Nasz dzień we Fromborku był bardzo udany. Będziemy miło wspominać wizytę w miasteczku Mikołaja Kopernika. Przyjeżdżajcie! Bo już teraz wiecie co warto we Fromborku zobaczyć i jakie Frombork oferuje atrakcje.
A może byliście już we Fromborku?
Więcej o Warmii i Mazurach znajdziecie tutaj:
Warmińsko – mazurskie
Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Przepiękne zdjęcia !!!!!!!!!
Dziękuję Lucynko:)
Witam, jestem mieszkańcem Fromborka, od kilku lat przedstawiam to miasto na profilu Facebookowym „Frombork dawniej i przed chwila” Od jakiegoś roku zainteresowałem się również fotografia chcąc ubogacić ten profil. Dziś natknąłem się na Pani zdjęcia i szczerze jestem pod wielkim ich wrażenie. Zdjęcia są piękne, w sposób subtelny oddają klimat Fromborka, Gratuluję 🙂
Bardzo dziękuję za tyle miłych słów. Takie słowa zawsze motywują do dalszego fotograficznego rozwoju. We Fromborku byłam po raz pierwszy i bardzo mi się to miasteczko spodobało – miasteczko z duszą, a takich szukam i o nich opowiadam na blogu:) Pozdrawiam serdecznie.
Byłam teraz w Krynicy Morskiej, po drugiej stronie Fromborka 🙂 Żałuję, ze nie wybraliśmy się w rejs, żeby znów odwiedzić to miasteczko.
Oj szkoda – miasteczko ma swój urok i czar. W sam raz na jednodniową wycieczkę:)
Fajnie, że zamieściłaś praktyczne informacje, zawsze mi tego brakuje i rzadko kiedy mam rzeczywistą ochotę na zwiedzanie opisywanych miejsc.
Cieszę się, że wpis Ci się spodobał:) Umieszczam często w moich wpisach informacje praktyczne – to moim zdaniem bardzo ważny aspekt na blogach podróżniczych:)
Ale urocze miejsce 🙂 Jednak, szczerze mówiąc, musiałam sprawdzić na mapie, gdzie leży Frombork. W tej okolicy najbliżej byłam na jednodniowej wycieczce w Malborku… Co roku sobie mówię, że pora teraz odwiedzić wschodnią i północno-wschodnią Polskę, może kiedyś coś z tego wyjdzie 😉
Koniecznie! Ja również mało znam te tereny i dlatego już w tą niedzielę wyruszamy na Podlasie:) Nigdy tam jeszcze nie byłam. Już nie mogę się doczekać:)
Mam tam daleką rodzinę, żałuję, że nigdy nie było czasu by zwiedzić tej katedry.
We Fromborku prócz katedry jest jeszcze wiele innych miejsc do odwiedzenia. Polecam:)