Największe atrakcje Moraw Południowych, czyli czeska Toskania.

Nie planowaliśmy podróży na Morawy Południowe w Czechach. Decyzja o tym kierunku była bardzo spontaniczna, kiedy to w okresie letnim nie wiedzieliśmy, w którą stronę ruszyć, aby uniknąć tłumów turystów i upału. Morawy Południowe wydały nam się wyborem idealnym. Blisko Polski, przemieszczanie się własnym samochodem, krajobrazy jak z Toskanii, umiarkowane temperatury. Pojechaliśmy! W tym wpisie przedstawiam Wam miejsca i atrakcje, które zobaczyliśmy wraz z krajobrazami morawskich pól. Dzielę się również z Wami informacjami praktycznymi dotyczącymi noclegu, czy też wyżywienia. Czy Morawy Południowe to czeska Toskania? Przekonajcie się sami.

PAŁAC LEDNICE

Atrakcje Moraw Południowych, czyli czeska Toskania.

Jeden z najpiękniejszych pałaców na Morawach Południowych to Pałac Lednicki w miejscowości Lednice. W samych Lednicach atrakcji brak, jednak do pałacu przybywają tłumy turystów. Budowla jest neogotycka, a kiedyś był twierdzą. Należał do najzamożniejszego rodu na Morawach Południowych – rodu Liechtensteinów. Twierdzę w XVI wieku przebudowano na renesansowy pałac, a z biegiem czasu zmieniono styl budowli na barokowy.

W wieku XVIII nastąpiła ostatnia przebudowa na styl neogotycki i dokonał jej Jerzy Wingelmüller. Pałac został przyozdobiony wieżyczkami, balkonami, obok powstała oranżeria, park w stylu angielskim,
ogrody w stylu francuskim i minaret.  To wszystko można zwiedzać do dnia dzisiejszego. Na chwilę obecną miejsce to należy do skarbu państwa.

Przeczytajcie: Skalne Miasto Adrspach w Czechach – idealne miejsce na wycieczkę z Polski.

Zwiedzanie pałacu to cztery turystyczne trasy, a idąc nimi można obejrzeć następujące pomieszczenia:

pokoje dzieci
apartamenty książąt
sale reprezentacyjne
Muzeum Lalek

Największą atrakcją są kręte schody wykonane z pnia dębu oraz 300 letnia palma w oranżerii.

Aktywności na zewnętrznym terenie pałacu jest całkiem sporo: spacer po parku, ogrodzie, dojście aż do minaretu w stylu tureckim i podziwianie z jego szczytu okolicy, piękne alejki, romantyczne mostki. Oranżeria również zachwyca. My zwiedzaliśmy te rozległe tereny pieszo, ale można również docierać do wybranych miejsc rowerem, bryczką, a nawet łodzią, gdyż na terenie pałacu płynie rzeczka Dyja.

Morawy Południowe w Czechach - Lednice
Morawy Południowe w Czechach

ZAMEK VALTICE

Temu miejscu poświęciliśmy najmniej czasu, gdyż budowla jest aktualnie w remoncie i spora jej część obłożona jest rusztowaniami. Z tego też względu nie mogłam wykonać zdjęcia zamku od strony reprezentacyjnej.

Zamek Valtice
znajduje się bardzo blisko Lednic – zaledwie 8 kilometrów dzieli te dwa miejsca.  To kolejna dawna własność możnego rodu Liechtensteinów. Nazywany jest zamkiem, gdyż w XII wieku pełnił funkcję obronną. W wieku XIV przebudowano go na elegancką rezydencję w stylu renesansowym. Wojna trzydziestoletnia nie oszczędziła zamku – uległ ogromnemu zniszczeniu. Po wojnie został przekształcony w barokową budowlę.  Imponuje tutaj wielohektarowy park i wnętrza, które podziwiać można idąc dwiema trasami: książęcą i cesarską.

Ponadto znajduje się tutaj:

rokokowy teatr
wozownia
galeria
stajnia
dziedziniec honorowy

W Zamku Valtcie funkcjonuje Narodowe Centrum Winiarskie i dzięki temu zwiedzając budowlę od środka można posmakować pysznych morawskich win. Morawy Południowe słyną z winnic i winiarstwa.

Osoby lubiące emocje i wyższy poziom adrenaliny mogą zejść do podziemi zamku, aby zobaczyć wystawę prezentującą narzędzie tortur, które kiedyś miały zadawać ból fizyczny i cierpienie innym. Warto również pospacerować po miasteczku Valtice.

Przeczytajcie: Zamek w Mosznej – miejsce z klimatem w województwie opolskim.

PAŁAC MILOTICE – ATRAKCJA MORAW POŁUDNIOWYCH

Morawy Południowe w Czechach - Pałac Milotice

A to nasz ulubieniec, prawdziwa „perełka” i atrakcja Moraw Południowych. To tutaj było najbardziej kameralnie podczas zwiedzania i zarazem najpiękniej. Podobnie jak Pałac Lednice ten również kiedyś był twierdzą. Następnie był przekształcony w budowlę w stylu renesansowym, a później barokowym.

Warto tutaj zobaczyć:

pałacowe ogrody
pomarańczarnie
park w stylu francuskim
wnętrze zamku

Ogromną atrakcją tego miejsca jest to, iż za opłatą można przebrać się w różnorodne stroje z epoki. Dorośli, dzieci chętnie to robią i pozują do fotografii. My z tej możliwości nie skorzystaliśmy, natomiast obserwacja kobiet w balowych sukniach i mężczyzn w eleganckich surdutach sprawiała, że mieliśmy wrażenie przenoszenia się w czasie.

Bardzo zachwycały alejki, ławeczki, staw z gąskami, ogrody i kwitnące kwiaty, inne pałacowe zakamarki.

Morawy Południowe w Czechach - Pałac Milotice

Morawy Południowe - Pałac Milotice

Morawy Południowe - Pałac Milotice

Morawy Południowe - Pałac Milotice

ZAMEK W MIKULOVIE

Miasteczko Mikulov i jego atrakcje opisuję poniżej, natomiast tutaj skupię na zamku, który góruje nad miastem. To kolejna była własność zamożnego rodu Liechtensteinów. W wieku XVII rodzina Dietrichsteinów nadała mu styl barokowy. Budowla została zniszczona przez dwa pożary. Zamek odbudowano dopiero po II Wojnie Światowej.

Dzisiaj w jego wnętrzu mieści się Muzeum Regionalne, które turystom przybliża m.in. sztukę i historię morawskiego winiarstwa oraz organizuje winobranie. Na terenie Zamku znajdują się oczywiście ogrody.

ZŁOTE POLA MORAW POŁUDNIOWYCH

ZŁOTE POLA MORAW POŁUDNIOWYCH

Morawy Południowe to raj dla entuzjastów fotografii krajobrazowej. Morawy nazywane czeską Toskanią mogą poszczycić się ogromnymi polnymi przestrzeniami, które są pofałdowane i o każdej porze roku zmieniają swój kolor. Najbardziej korzystnymi pod względem fotograficznymi porami roku są oczywiście wiosna i jesień. Wiosną natura budzi się do życia i pola nabierają soczyście zielonej barwy, jesienią z kolei krajobraz jest kolorowy, a najbardziej atrakcyjne pod tym względem są winnice.

My przyjechaliśmy na Morawy Południowe latem. Czy ta pora roku jest odpowiednia?

Tak, ale tylko wczesne lato. Koniec lipca, sierpień to czas intensywnych żniw. Na morawskie pola wjeżdżają traktory, kombajny i ścinają to, co dla fotograficznego oka jest najpiękniejsze. Pola po żniwach są jałowe i nie mają już takiego uroku. My pojawiliśmy się w czeskiej Toskanii na początku żniw, które już trwały. Pola mieniły się kolorami brązu i złota. W tym czasie nie zastałam ani jednego fotografa krajobrazowego w miejscach popularnych fotograficznie, a więc…wiosna i jesień będą to pory idealne na „łapanie” kadrów.

Mimo, iż nie byliśmy w najkorzystniejszej porze fotograficznej dla Moraw Południowych mam nadzieję, że moje fotografie morawskich pól Wam się podobają.

Pewnie zastanawiacie się, jak odnaleźć te najbardziej ciekawe fotograficznie miejsca?

Skupcie się na polach zlokalizowanych w okolicach tych miejscowości:

Archlebov
Kyjov
Sardice
Hovorany
Cejkovice

ZŁOTE POLA MORAW POŁUDNIOWYCH
Morawy Południowe w Czechach
Morawy Południowe w Czechach

KAPLICZKI NA MORAWACH POŁUDNIOWYCH

Kolejnym elementem, który zauważycie w krajobrazie Moraw Południowych są białe kapliczki. Jest ich całkiem sporo porozstawianych na polach. One również są wdzięcznym obiektem fotografii.
Najbardziej obfotografowaną i popularną kapliczką na Morawach Południowych jest kapliczka Św. Barbary, a blisko niej znajduje się piękne samotne drzewko i kolejna kapliczka, która moim zdaniem jest ładniejsza. Frajdą jest spotykanie polnych zajęcy i saren. Mnóstwo ich na morawskich polach. Są też niezliczone ilości myszy, a więc spacerując uważajcie, aby jakiejś nie zdeptać.

WINNICE MORAW POŁUDNIOWYCH

Winnic na Morawach mnóstwo. To region, który słynie z produkcji win. Będąc tutaj koniecznie musicie wybrać się na ich degustację do wionetki lub do winiarni z prawdziwego zdarzenia, gdzie zostanie Wam opowiedziany proces powstawania morawskich trunków.

Ale skupmy się na fotografii. Tak jak pisałam wcześniej winnice są najbardziej atrakcyjne jesienią, gdyż ich liście mienią się kolorowymi barwami. Jesień to też czas winobrania i festiwali z tym związanych.
Winnice możecie fotografować z daleka, gdyż pięknie prezentują się w otulinie morawskich pól, ale i też z bliska. Ja chętnie pozowałam z kapeluszem do zdjęć i spacerowałam między winnicami. Winogrona dopiero co dojrzewały, zdecydowanie czekały na jesień.

WINNICE MORAW POŁUDNIOWYCH
WINNICE MORAW POŁUDNIOWYCH

NAJPIĘKNIEJSZE WIATRAKI

Przemierzając Morawy Południowe i poszukując miejsc do fotografii wiedzieliśmy, że musimy zobaczyć słynne wiatraki. Odwiedziliśmy dwa takie miejsca.

Pierwszy z nich to wiatrak w Kunkovicach. Jedno z piękniejszych miejsc na Morawach Południowych. Sam wiatrak ciekawie się prezentuje, a i jego otoczenie sprawia, że nie chce się odłożyć aparatu na bok. Było tak pięknie, iż postanowiliśmy powrócić w to miejsce ponownie. Wiatrak, obok pole pełne fioletowych kwiatów, fruwające motyle, w oddali ozłocone pola, nawet księżyc późnym wieczorem nam pięknie przyświecał

Wiatrak w Kunkovicach

Wiatrak w Kunkovicach

Podczas jednego z zachodów słońca byliśmy pod wiatrakiem w Chalokovicach. Kolejne ciekawe miejsce pod względem fotograficznym.

Wiatrak w Chalokovicach
POLA SŁONECZNIKÓW

Latem w czeskiej Toskanii zachwycą Was rozległe pola słoneczników.

Morawy Południowe - pola słoneczników

KLIMATYCZNE MIASTECZKO MIKULOV – ATRAKCJA MORAW POŁUDNIOWYCH

Mikulov to zdecydowanie najbardziej klimatyczne miasteczko Moraw Południowych oraz obowiązkowy punkt każdej podróży po tym regionie Czech.

Powyżej wspominałam Wam o monumentalnym zamku w Mikulovie, który nad miastem góruje. A więc już znacie jedno miejsce, które należy zobaczyć przybywając tutaj. Jednak na samym zamku nie poprzestaniemy, gdyż Mikulov ma jeszcze wiele ciekawych atrakcji i miejsc do zaoferowania.

Co warto zobaczyć w Mikulovie?

Zabytkowy Rynek z ciekawymi kamienicami, ratuszem, fontanną z rzeźbą Pomony, kolumną Świętej Trójcy, Domem u Rycerzy i kilkoma innymi zabytkami.

Kozi Gródek, na który warto się wspiąć i podziwiać panoramę miasteczka. Ten punkt widokowy to zabytkowa wieża, z której kiedyś kontrolowano szlak handlowy między pobliskim Wiedniem, a Brnem. Zapewniał też ochronę miastu. Jeśli na maszcie będzie powiewać flaga – oznacza to, iż można się wspinać i wieża jest otwarta dla turystów. Wstęp jest płatny.

Morawy Południowe - Mikulov

Synagoga żydowska, mykwa, cmentarz żydowski wraz z żydowską częścią miasta. Tutaj najbardziej nam się podobało. Lubię przechadzać się żydowskimi uliczkami i cofać się do tamtych czasów.
W Mikulovie jest również szansa, aby tego doświadczyć, gdyż w czasie rozkwitu tego miejsca żyło tutaj, aż 3500 Żydów. Warto przespacerować się uliczkami, wstąpić do Synagogi żydowskiej – jest to jedyna żydowska budowla modlitewna, która pozostała w Mikulovie.

Na trasie zwiedzania części żydowskiej Mikulova na pewno natkniecie się na Mykwę – czyli dawną żydowską łaźnię. Odkryto ją przypadkiem na ternie domu mieszkalnego – w piwnicy. Była bardzo dobrze zachowana, a jej wiek określono na 300 lat. Mykwa w kulturze żydowskiej służy do rytualnego oczyszczenia przed rozpoczęciem szabatu i innych świąt żydowskich.

Cmentarz żydowski z salą ceremonialną to kolejna miejsce nasycone żydowską historią. Nagrobki są w stylu renesansowym, barokowym i klasycystycznym. Jest to najważniejszy i największy cmentarz żydowski w Czechach. Przed wejściem na jego teren można wstąpić do Sali Ceremonialnej, w której kiedyś odbywało się pożegnanie ze zmarłym. Teraz znajduje się tutaj ekspozycja historyczna.

Przeczytajcie: Spacer po Kazimierzu – klimatycznej dzielnicy Krakowa.

Morawy Południowe - Mikulow

Święta Górka z drogą krzyżową to ostatnie miejsce, które w Mikulovie odwiedziliśmy. Kolejny punkt widokowy, na który warto się wspiąć po drodze mijając stacje drogi krzyżowej, ale i też ciekawe gatunki roślin i zwierząt – teren ten to rezerwat przyrody.

Ze szczytu Świętej Górki rozpościera się widok na Mikulov. Święta Górka była pięknym podsumowaniem naszej wizyty w Mikulovie.

Morawy Południowe - Mikulow Święta Górka

KIEDY JECHAĆ NA MORAWY POŁUDNIOWE?

Jeśli jesteście pasjonatami fotografii i chcecie wykonać ciekawe zdjęcia krajobrazowe to wiosna będzie momentem idealnym na podróż. Jesień, kiedy wszystko nabiera złotych barw i winnice mienią się kolorami – to również interesujący czas na przyjazd do czeskiej Toskanii.

My byliśmy latem i „rzut beretem” udało nam się uchwycić złote pola na fotografiach. Uważam, iż lato nie jest dobrym czasem na przyjazd tutaj, jeśli chcecie robić zdjęcia krajobrazowe.

Jeśli nie pasjonujecie się fotografią to lato będzie dobrym wyborem, mimo iż to szczyt sezonu. Akurat na Morawach Południowych na tłumy turystów nie narzekaliśmy. Było kameralnie.

GDZIE NOCOWAĆ NA MORAWACH POŁUDNIOWYCH?

Dobrą bazą wypadową do eksploracji Moraw Południowych jest miasteczko Kyjov. W samym Kyjovie nic ciekawego nie ma, ale to właśnie stąd będziecie mieć blisko do najważniejszych miejsc czeskiej Toskanii.

Nocowaliśmy w Penzion & Vinný bar Régio ( przez ten link możecie dokonać rezerwacji). Bardzo polecam wam to miejsce. Czuliśmy się tutaj jak w domu – osobny pokój, sypialnia, aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem, łazienka, przedpokój – z takich pomieszczeń składało się nasze mieszkanie. Każdego ranka przemiła pani przynosiła nam piknikowy kosz ze smacznym śniadaniem. Co było w koszu? Pieczywo, sałatka warzywna, owoce, jogurty, talerz wędlin i serów, masło, herbata, kawa, słodkie drożdżówki. Taka forma śniadań bardzo nam odpowiadała.

GDZIE I CO ZJEŚĆ?

Podaję Wam miejsca, w których skosztowaliśmy kuchni czeskiej i nie tylko. Każde z miejsc polecam. Nie rozczarowaliśmy się, mimo że kuchnia czeska do naszych ulubionych należeć nie będzie.

Kyjov – Pizzerie U Martina oraz niedaleki Bukovansky Mlyn
Mikulov – restauracja Bistro Drogérka oraz kawiarnia Cafe Dolce Vita
Okolice Kunkovic – Na Hajence – Kožušice
Lednice – Hospudka U Korunky
Kyjov – Penzion & Vinný bar Régio – degustacja morawskich win

Będąc na Morawach Południowych obowiązkowo należy skosztować smażonego sera z hranolkami, czyli z frytkami. Bez kufla piwa i lampki morawskiego wina również nie wyobrażam sobie podróży po tym regionie. Knedliki to kolejne sztandarowe danie czeskiej kuchni.

JAK PODRÓŻOWAĆ PO MORAWACH POŁUDNIOWYCH?

My podróżowaliśmy po Morawach Południowych własnym samochodem. I była to dla nas opcja idealna, chociaż stan niektórych dróg w tym regionie nie był zadowalający. Problemy z poruszaniem się samochodem osobowym zaczynają się, kiedy zbacza się z głównych tras, chcąc znaleźć piękne krajobrazowe miejsca z morawskimi polami w tle. Często jedzie się wtedy polnymi drogami, czasami z szutrową nawierzchnią.
Z opcji podróżowania własnym samochodem byliśmy bardzo zadowoleni.

Morawy Południowe mają również wiele szlaków dla rowerzystów i chętnie przez wielbicieli dwóch kółek są odwiedzane. Dzięki podróżowaniu rowerem przez Morawy Południowe posiada się możliwość dotarcia do przepięknych i trudniej dostępnych miejsc.

MAPA FOTO MIEJSC – ATRAKCJE MORAW POŁUDNIOWYCH

Morawy Południowe dzięki swojej kameralności w wysokim sezonie bardzo nam się podobały. Nie spotkaliśmy też ani jednego fotografa krajobrazowego – lato to jednak nie jest dobra pora dla entuzjastów fotografii krajobrazowej. Dzięki temu we wszystkich fotograficznych miejscach byliśmy praktycznie sami i mieliśmy komfort robienia zdjęć.
Toskania jest zdecydowanie piękniejsza, ale mimo wszystko Morawy Południowe mają to coś, co sprawia że warto tutaj przyjechać i nazywać je czeską Toskanią. Atrakcji na Morawach Południowych jest bez liku.


Więcej o Czechach znajdziecie tutaj:
Czechy

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!

 

Spodobał Ci się ten wpis i zdjęcia? Podziel się ze znajomymi!