Do Czech – w tereny Moraw Południowych przybyliśmy wspólnie z innymi blogerami, vlogerami i dziennikarzami, aby promować enoturystykę – formy aktywności turystycznej związane z czynnikiem winiarskim. W czasie naszej 3 dniowej wycieczki zwiedziliśmy atrakcje Brna – stolicy Moraw Południowych oraz wiele okolicznych winnic, w których zapoznaliśmy się z procesem powstawania wina, specyfiką pracy winiarzy. Weszliśmy na wiele wież widokowych, a nawet popłynęliśmy w rejs statkiem. To był piękny czas. Oto atrakcje Brna i winnych okolic.

ZAMEK SPILBERG / BRNO ATRAKCJE

Zestawienie atrakcji Brna w Czechach rozpoczynamy od Zamku Spilberk, który w swoich dziejach był zamkiem, twierdzą, fortecą, a nawet pełnił funkcję więzienia. Spilberk dumnie wznosi się na wzgórzu – jak to na tego typu budowlę przystało. Do dnia dzisiejszego Spilberg dla Czechów jest symbolem obrony Brna przed Szwedami i wojskami napoleońskimi.

Warto zwiedzić wnętrza twierdzy, w których znajduje się Muzeum Miasta Brna. Otoczenie zewnętrzne również jest piękne. Zachwycają królewskie ogrody oraz malownicza panorama miasta. Odbywają się tutaj różnego rodzaju koncerty, wystawy, przedstawienia.

Zamek Spilberk otwarty jest od kwietnia do września. Na stronie internetowej obiektu znajdziecie różne opcje zwiedzania, między innymi zejście do więziennych korytarzy. Wstęp do Zamku Spilberk jest płatny – aktualny cennik należy sprawdzić na stronie internetowej.

ZAMEK SPILBERK BRNO ATRAKCJE

ZAMEK SPILBERK BRNO ATRAKCJE

ZAMEK SPILBERK BRNO ATRAKCJE

Przeczytajcie: Największe atrakcje Moraw Południowych, czyli czeska Toskania.

KATEDRA ŚW. PIOTRA I PAWŁA

Drugi obiekt będący atrakcją Brna to Katedra św. Piotra i Pawła, która ciekawie wygląda na tle panoramy miasta. Tą sakralną budowlę szczególnie ciekawie widać z punktu widokowego Zamku Spilberg. Obiekt powstał w XIII wieku i następnie był wielokrotnie przebudowywany, co miało wpływ na ostateczny wygląd.

Zwiedzając wnętrze zwróćcie uwagę na oryginalny gotycki ołtarz, prezbiterium i  kamienną rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzącą z XIV wieku. Na jedną z wież katedry można wejść, aby z innej perspektywy podziwiać widoki na Brno, a dodatkową atrakcją jest skarbiec i Kaplica Zwiastowania.

KATEDRA ŚW. PIOTRA I PAWŁA BRNO CZECHY

PLAC WOLNOŚCI

Spacerując po Brnie na pewno traficie na Plac Wolności, który nie jest szczególnie zachwycający, ale mimo wszystko na chwilę warto tutaj się zatrzymać i zwrócić uwagę na to, co oferuje trójkątny plac:

  • Dom pod Czterema Gburami z postaciami czterech atlasów.
  • Pałac Kleina – XVI – wieczna kamienica z pięknym frontem.
  • Kolumna morowa z figurami świętych w centrum placu.
  • Zegar z czarnego granitu, który zegara nie przypomina, a z którego codziennie o godzinie 11 wypada kuleczka z jednego z otworów.
  • Dwie fontanny.

Na Placu Wolności zabytkowe kamienice kontrastują z nowoczesną architekturą.

ATRAKCJE BRNA W CZECHACH

RYNEK W BRNIE

Koniecznie wybierzcie się na zabytkowy Rynek w Brnie, na którym codziennie odbywa się targ owocowo-warzywny tzw. Targ Zielny / Targ Kapuściany.

W czasie Bożego Narodzenia na Rynku działa świąteczny jarmark.

Mieszkańcy Brna lubią się spotykać na Rynku, który pochodzi aż z XIII wieku. Symbolem Rynku jest fontanna Parnas. Zwróćcie uwagę także na zabytkowe kamienice, między innymi na budynek teatru Reduta oraz pomnik Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Być może będziecie mieli ochotę wybrać się do Muzeum Ziemi Morawskiej – to właśnie na Rynku je znajdziecie.

Najciekawszą atrakcją, która się tutaj znajduje jest Labirynt. Dzięki zejściu do podziemi można obejrzeć dawne dzieje Brna – wstęp płatny, zwiedzanie trwa około 1 godzinę.

RYNEK W BRNIE I PODZIEMIA CZECHY

BRNO CZECHY

Przeczytajcie: Skalne Miasto Adrspach w Czechach – idealne miejsce na wycieczkę z Polski.

STARY RATUSZ Z PUNKTEM WIDOKOWYM / BRNO ATRAKCJE

Uwielbiamy punkty widokowe i w każdym planie naszych wyjazdów staramy się zobaczyć dane miejsce z lotu ptaka. W Brnie w Starym Ratuszu po pokonaniu 173 schodów ukaże się Wam malownicza panorama na miasto z widokiem na Zamek Spilberk, katedrę Św. Piotra i Pawła oraz inne zabytki. Na pewno zwrócicie uwagę, iż w panoramie Brna dominują czerwone dachówki.

Ponadto w Starym Ratuszu znajduje się Centrum Informacji Turystycznej oraz wystawa, dzięki której można zapoznać się z historią tego miejsca.

Przed Ratuszem Waszą uwagę zwróci postać krokodyla (nazywanego brneńskim smokiem) i zawieszone tuż obok drewniane koło – to symbole Brna.

Na uwagę zasługuje również  przechylona, gotycka wieżyczka.

Wstęp do Starego Ratusza i na wieżę ratuszową jest płatny.

STARY RATUSZ Z PUNKTEM WIDOKOWYM BRNO ATRAKCJE

STARY RATUSZ Z PUNKTEM WIDOKOWYM BRNO ATRAKCJE

PLAC MORAWKI WRAZ Z POMNIKIEM JODOKA

Kolejny placem w Brnie jest Plac Morawski, na którym dumnie stoją:

  • Pomnik Odwagi – rzeźba rycerza na koniu / Jodoka z Moraw.
  • Pomnik Sprawiedliwości.
  • Fontanna symbolizująca umiarkowanie.
  • Plan miasta w postaci rzeźby – roztropność.

Na Placu Morawski znajduje się również kościół Św. Tomasza. Warto zwiedzić tą atrakcję w Brnie.

KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA I OSSUARIUM

Dawno nie widzieliśmy tak jasnej i pełnej światła świątyni. Wnętrze Kościoła Św. Jakuba jest zjawiskowe. Jasne kolory, wysokie sklepienia to wszystko tworzy przyjemną atmosferę. Za opłatą można wejść na wieżę świątynną, aby obejrzeć stare organy oraz widoki na Brno z punktu widokowego.

Wnikliwi obserwatorzy zauważą, iż na jednej z kościelnych fasad znajduje się rzeźba z gołą pupą.

Atrakcją Brna konieczną do obejrzenia, jeśli w Kościele Św. Jakuba zawitacie jest ossuarium. Będąc w ossuarium znajdziecie się na terenie cmentarza, w którym pochowano ofiary średniowiecznych epidemii dżumy i cholery, działań wojennych z okresu wojny 30-letniej i szwedzkiego oblężenia. W podziemnej kostnicy znajduje się ok. 50 tysięcy pochowanych osób. Po paryskich katakumbach jest to druga pod względem wielkości kostnica w Europie.

Aby wejść do ossuarium należy wcześniej zarezerwować bilety.

BRNO ATRAKCJE ZWIEDZANIE

BRNO ATRAKCJE ZWIEDZANIE

Przeczytajcie: Czeska Szwajcaria, Hrensko – atrakcje, które trzeba zobaczyć.

WILLA TUGENDHATÓW

Willa Tugendhatów to obiekt współczesnej architektury, który został wpisany na listę UNESCO. Luksusowy obiekt zaprojektował niemiecki architekt Ludwig Miese van der Rohe, a zleceniodawcami byli Greta i Fritz Tugendhatowie. 3 poziomowa willa posiada funkcje użytkowe, drzwi i szafy sięgają, aż do sufitu, wnętrza robią ogromne wrażenie. Zza licznych przeszkleń widać panoramę Brna i przyrodę ogrodu przynależącego do willi.

Bilety wstępu do Willi Tugendhatów należy rezerwować nawet z 3 miesięcznym wyprzedzeniem. Opcja fotografowania wnętrz jest dodatkowo płatna.

KRYPTY KLASZTORU KAPUCYNÓW

Kolejną dość specyficzną atrakcją Brna są Krypty Klasztoru Kapucynów, w których znajdują się zwłoki zakonników pochowanych tutaj kilkaset lat temu. Widok jest niecodzienny, gdyż zwłoki są widoczne dla odwiedzających, co może być dla niektórych osób szokiem i budzić zdziwienie.

Specyficzny mikroklimat krypty spowodował, iż zwłoki przeszły proces mumifikacji. Pochówek zakonników przebiegał w taki sposób, iż zmarły był wyjmowany z trumny i układany na ziemi, a pod głowę wkładano cegłę. W taki oto sposób zmarli zakonnicy czekają na Sąd Ostateczny.

W zaszklonych trumnach w kryptach Klasztoru Kapucynów znajdują się też szczątki możnych Brna i dobroczyńców.

SCHRON PRZECIWATOMOWY 10-Z

Brno zdecydowanie posiada w ofercie mnóstwo nietuzinkowych atrakcji. Kolejną z nich jest schron przeciwatomowy 10-Z, w którym można nocować i oczywiście zwiedzać.

Początkowo wybudowane podziemia służyły jako schron przeciwlotniczy. Z czasem zaczęły pełnić funkcję schronu przeciwatomowego, który w przypadku wybuchu atomu mógł pomieścić nawet 500 osób.

Zwiedzanie tego typu podziemnych korytarzy jest bardzo ciekawym doświadczeniem, a nocleg mimo, iż warunki są spartańskie byłby niezapomniany.

Zwiedzanie schronu przeciwatomowego jest płatne. Koszt 1 noclegu: od 120 złotych w zależności od sezonu.

ZAPORA BRNO I REJS STATKIEM DO ZAMKU VEVERI

Będąc w Brnie koniecznie skorzystajcie z rejsu statkiem po wodnym zalewie. Zapora, inaczej zalew znajduje się nad rzeką Svratce.

Mieszkańcy Brna lubią tutaj spędzać czas wolny i relaksować się nad dostępnymi plażami. Z przystani Přístaviště Bystrc każdego dnia odpływają statki i w czasie około pół godzinnego rejsu można podziwiać sielskie krajobrazy.

Stateczek kończy swój bieg przy malowniczym Zamku Veveri położonym na wzgórzu. Warto wybrać się na spacer do zamku i zwiedzić wnętrza. Zamek Veveri został zbudowany w wieku XII.

ZAPORA BRNO I REJS STATKIEM DO ZAMKU VEVERI

ZAMEK VEVERI BRNO CZECHY

WINNICE NA MORAWACH POŁUDNIOWYCH

Atrakcją nie jest tylko samo Brno, ale też jego okolice. Mnóstwo tutaj winnic, po których koniecznie zróbcie wycieczkę. Dzięki temu poznacie proces powstawania morawskich win, likierów, będziecie podziwiać winne pola i uprawy winorośli oraz zejdziecie do winnych piwniczek. Najbardziej okazałym rejonem winnym na Morawach są Niebieskie Góry.

WINNICE MORAWY POŁUDNIOWE

WINNICE MORAWY POŁUDNIOWE

WINNICE MORAWY POŁUDNIOWE

Ciekawym miejscem w rejonie Niebieskich Gór jest sad migdałowy o nazwie Mandlarna. Można tutaj kupić lemoniadę migdałową, likiery migdałowe i mnóstwo migdałów np. wędzone. Tuż obok sadu znajduje się wieża widokowa, a migdałowe drzewka dodają niesamowitego uroku temu miejscu.

WINNICE MORAWY POŁUDNIOWE

WINNICE MORAWY POŁUDNIOWE

WINNICE MORAWY POŁUDNIOWE CZECHY

Dzięki naszej wycieczce mieliśmy możliwość uczestniczenia w Festiwalu Otwartych Piwniczek, który odbywa się kilka razy w roku. W tym dniu wszystkie winnice są otwarte dla zwiedzających, a winiarze przedstawiają swoje produkty. Ponadto odbywają się lokalne uroczystości, przedstawienia, występy – tutaj szczególnie polecamy wizytę w miasteczku Velké Pavlovice.

FESTIWAL OTWARTYCH PIWNICZEK MORAWY POŁUDNIOWE

FESTIWAL OTWARTYCH PIWNICZEK MORAWY POŁUDNIOWE

FESTIWAL OTWARTYCH PIWNICZEK MORAWY POŁUDNIOWE

Koniecznie zajrzyjcie do miejscowości Bořetice, która znajduje się w Niezależnej Związkowej Republice Krowia Góra – jest to recesyjne państwo posiadające prezydenta, własne pieniądze i zasady. W Bořeticach otrzymaliśmy od prezydenta specjalne paszporty.

WINNICE, MORAWY POŁUDNIOWE

MORAWY POŁUDNIOWE CZECHY ATRAKCJE

W Kobyli atrakcją jest Muzeum Kultury Ludowej.

Na terenie Niebieskich Gór natkniecie się również na wiele wież widokowych, z których można podziwiać morawskie krajobrazy pełne winorośli i zielonych wzgórz.

MORAWY POŁUDNIOWE WIEŻE WIDOKOWE

MORAWY POŁUDNIOWE CO ZWIEDZIĆ

GDZIE ZJEŚĆ W BRNIE?

Brno słynie z wielu kawiarni i restauracji z pysznym jedzeniem – w tym z kuchnią czeską. Zdecydowanie jest w czym wybierać.

My rekomendujemy następujące miejsca na jedzenie w Brnie:

Atelier Coctail Bar & Bistro: dla osób, które planują zjeść wykwintny obiad, kolację i skosztować morawskich win. Naszą grupę poczęstowano: duszonym porem z kaparami, cytrynową kruszonką i masłem chardonnay na przystawkę. Daniem głównym była wspaniale przyrządzona wieprzowina z kapustą i jabłkiem. Deser: czeska babovka. Każde z serwowanych dań bardzo nam smakowało.

Bar, který neexistuje : w polskim tłumaczeniu to bar, który nie istnieje. Idealne miejsce na lampkę morawskiego wina, drinka czy koktajl. Wybór jest ogromny i we wnętrzach panuje przyjemna atmosfera.

MORAWY POŁUDNIOWE WINNICE

GDZIE NOCOWAĆ W BRNIE?

Polecamy aż 4 miejsca, które były testowane przez naszą wycieczkową grupę. Jeśli któryś z wymienionych obiektów noclegów przypadnie Wam do gustu możecie poniżej dokonać rezerwacji poprzez aktywne linki.

Hotel International Brno: obiekt znajduje się w centrum Brna, co stanowi świetną lokalizację do zwiedzania miasta. Hotel jest bardzo wygodny, przestronny i serwują przepyszne śniadania w formie bufetu.

Anybody Hotel : nietypowy hotel, w którym chodzi o doświadczanie. Każdy z dostępnych pokoi nawiązuje do filmów z lat 60-tych. Wszystko tutaj jest interaktywne i zachęca do wcielania się w filmowe role. Pokój w tym obiekcie należy rezerwować odpowiednio wcześnie.

Maximus Resort : dla osób lubiących baseny termalne, spa, sauny. W Maximus Resort to wszystko znajdziecie. Standard hotelu jest bardzo wysoki, pokoje wygodne i nowocześnie urządzone. Śniadania i obiadokolacje przepyszne.

Gdzie jeszcze warto nocować w Brnie ?

Brno oraz winne tereny Niebieskich Gór zwiedziliśmy dzięki Grono Tour i Biuro Promocji Moraw Południowych.
Zachęcamy do poznawania tych terenów wspólnie z Filipem i Krzysztofem – założycielami Grono Tour, którzy organizują wycieczki promujące enoturystykę.

Dziękujemy za zaproszenie.

 

Więcej o Czechach znajdziecie tutaj:
Czechy

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!