Błędne Skały to ogromna atrakcja Gór Stołowych, której nie można pominąć w czasie eksploracji tych terenów. W tym artykule dzielimy się z Wami trasami turystycznymi prowadzącymi do Błędnych Skał, opisujemy jak wygląda słynny Labirynt Skalny w Błędnych Skałach, „serwujemy” informacje praktyczne na temat cennika, parkingów i wielu innych aspektów.

HISTORIA I GEOLOGIA BŁEDNYCH SKAŁ W GÓRACH STOŁOWYCH

Błędne Skały to kompleks bloków skalnych o wysokości 853 m n.p.m. w Górach Stołowych, Sudety. Błędne Skały tworzą malowniczy labirynt nazywane również skalnym miastem – są to różne formy ukształtowania powierzchni w postaci skałek, ambon, baszt itp.

Błędne Skały są położone na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i zajmują 21 hektarów.

A jak powstały Błędne Skały? Miliony lat temu w ich miejscu było morze, do którego spływał piasek z rzek znajdujących się w pobliżu. Piasek ten osadzał się na dnie morza przez wiele milionów lat. To doprowadziło do powstania zwartej, litej skały – piaskowca. Kiedy morze zaczęło ustępować odsłoniło ogromne skały.

Miliony lat temu doszło także do zjawiska orogenezy, co sprawiło, że odsłonięte skały jeszcze bardziej się wypiętrzyły. Działające siły erozyjne sprawiły, iż z ogromnego piaskowca utworzyły się malownicze formacje skalne, które podziwiamy po dziś dzień przybywając na teren Błędnych Skał.

Czytając o historii Błędnych Skał natknęliśmy się również na legendę o Liczyrzepie (Duch Gór, postać fantastyczna) opisującą, iż kiedyś była tutaj góra nazywana Skalniakiem będąca obiektem kultu. Przy skale odprawiano modły i różne ceremoniały. Pod Skalniak powędrował też Liczyrzepa, ale nie w celu oddawania hołdu bożkom. Postawa Liczyrzepy bardzo zdenerwowała ludność oraz prowadzącego uroczystość ceremonialną. Ten tak mocno tupnął ze złości, iż Skalniak rozpadł się na kawałki i powstało sklane rumowisko.

Przez lata nikt nie chciał w to miejsce przychodzić, ale w końcu pierwsi śmiałkowie postawili tutaj swe stopy i ujrzeli niesamowite skały z wilczymi legowiskami. Z tego też powodu Błędne Skały bywają nazywane Wilczymi Dołami, a w czasie II wojny światowej była to bardzo popularna nazwa tego miejsca.

Jesteśmy ciekawi, która historia powstania Błędnych Skał jest Wam bliższa? Ta naukowa, czy ta związana z legendą?

Błędne Skały w Górach Stołowych

BŁĘDNE SKAŁY PARKING I WEJŚCIE NA TRASĘ TURYSTYCZNĄ

Warto wiedzieć jak dotrzeć do Błędnych Skał. Istotne jest, aby dojechać do Drogi Stu Zakrętów, gdyż na niej znajdują się parkingi.

Parking YMCA (dolny) znajdziecie między Karłowem a Kudową Zdrój. Jest to parking całoroczny i bezpłatny, ilość miejsc jest spora – ok. 80.

Z parkingu YMCA do Błędnych Skał dojdziecie / Błędne Skały: wejście na trasę turystyczną:

  • Szlakiem niebieskim / ok. 1,5 godziny marszu, ok. 3,5 km.
  • Szlakiem dydaktycznym (oznaczonym zielonym listkiem) / ok. 90 minut wędrówki, prowadzi przez torfowisko Długie Mokradło.

Drugi parking nazywany jest parkingiem górnym i daje możliwość szybszego dostania się do Błędnych Skał. Na pewno jest to opcja korzystana dla osób z małymi dziećmi. Na parkingu dolnym znajduje się wjazd na parking górny. Co ważne – parking górny jest płatny i czynny w okresie od kwietnia do końca października. Ruch tutaj jest regulowany wahadłowo (wjazd i zjazd co 15 minut) i w szczycie sezonu można stracić sporo czasu czekając w kolejce. W takiej sytuacji warto kupić wjazd na parking wcześniej poprzez stronę internetową Parku Narodowego Gór Stołowych.

Z parkingu górnego do Błędnych Skał dzieli nas tylko 200 metrów. Na parkingu górnym znajduje się również taras widokowy ukazujący Czechy i Karkonosze z majestatyczna Śnieżką.

Cena za parking obowiązująca w 2023 roku za samochód osobowy to 30 zł.

Inne wejścia na trasy turystyczne prowadzące do Błędnych Skał to:

  • Szlak czerwony, który jest fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego z Karłowa lub Kudowy Zdroju (przez Jakubowice). Szliśmy właśnie tym szlakiem i bardzo go polecamy, gdyż jest malowniczy – prowadzi przez otwarte tereny otoczone Górami Stołowymi. Trasa szlaku jest prosta, a czas jej przejścia wynosi ok. 2 godziny,  długość to 4,1 km.
  • Szlak zielony prowadzący na Błędne Skały z Kudowy Zdrój przez Kaplicę Czaszek i Pstrążne.

Wejść na trasę turystyczną prowadzącą do Błędnych Skał jest kilka, a więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. My zdecydowaliśmy się na wędrowanie i nie wjeżdżaliśmy np. na parking górny (powodem była też duża kolejka i czas oczekiwania na wjazd).

Błędne Skały w Górach Stołowych

BŁĘDNE SKAŁY BILETY I CENNIK, GODZINY OTWARCIA

Będąc u celu wędrówki, a więc przed wejściem na teren Labiryntu Skalnego należy uiścić opłatę. Wstęp jest płatny od kwietnia do października (możliwe formy płatności: gotówka, karta, wcześniejszy zakup biletów online). Po tym czasie Błędne Skały są zamykane, a wejście na ich teren jest na własną odpowiedzialność.

Bilet normalny na Błędne Skały – 12 złotych.
Bilet ulgowy na Błędne Skały – 6 złotych.

Podany cennik wejścia na Błędne Skały obowiązuje w 2023. Aktualne ceny należy sprawdzić na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych.

Pamiętajcie również, iż wejście na Błędne Skały jest limitowane od 2022 roku, a więc w szczycie sezonu warto kupić bilety online, aby być pewnym, że na teren Labiryntu Skalnego się wejdzie.

Godziny otwarcia kas biletowych na Błędne Skały różnią się w zależności od terminu – należy sprawdzić godziny udostępniana tras turystycznych na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych.

Przeczytajcie: Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie i okolicach? Atrakcje i ciekawe miejsca. Przewodnik.

Błędne Skały w Górach Stołowych

LABIRYNT SKALNY JAKO ATRAKCJA BŁEDNYCH SKAŁ

Będąc już w Skalnym Labiryncie udajcie się do punktu widokowego o nazwie Skalne Czasze. Waszym oczom ukażą się wspaniałe szczyty, takie jak: Szczeliniec Wielki, Szczeliniec Mały, Pasterka, szczyty po stronie czeskiej.

Następnie udajcie się ponownie do Labiryntu Skalnego Błędnych Skał. Tutaj będą czekać na Was wąskie szczeliny i korytarze między którymi trzeba będzie się przeciskać, kucać co będzie nie lada frajdą. Na pewno zauroczą Was takie formacje skalne jak: Dwunożny Grzyb, Okręt, Przesmyk Liczyrzepy, Furtka, Stołowy Głaz, Kuchnia,  Kurza Stopka. Ta ostatnia została naszą ulubioną.

Jeśli przybędziecie na teren Błędnych Skał z dziećmi – zabawa w chowanego będzie wspaniałą opcją dla najmłodszych. Na trasie zwiedzania spotkacie wiele innych formacji skalnych, które zostały nazwane i opisane.

Przed wejściem do Labiryntu Skalnego znajduje się mapka z zaznaczonymi punktami, które mija się w czasie wędrówki – warto z tym materiałem się zapoznać.

Czas przejścia przez teren Błędnych Skał jest stosunkowo krótki, odcinek liczy kilkaset metrów i zajmuje ok. 50 minut zwiedzania.

Zejście z Błędnych Skał można kontynuować innym szlakiem np. zielonym prowadzącym do schroniska górskiego Pasterka lub trasą turystyczną, którą się przybyło w to miejsce.

BŁĘDNE SKAŁY CIEKAWOSTKI I DODATKOWE INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Błędne Skały są w Górach Stołowych (Park Narodowy Gór Stołowych), w Sudetach i tworzą Labirynt Skalny będący jedną z największych atrakcji.
  • Teorie na temat powstania Błędnych Skał są naukowe, jak i również związane z legendą, iż stworzył je Duch Gór Liczyrzepa.
  • Na terenie Błędnych Skał nakręcono sceny do popularnych filmów: „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”, „Dwa Światy”, „Przyjaciel wesołego diabła”.
  • Niektóre skalne ściany Błędnych Skał mają aż 11 metrów wysokości.
  • Możliwe jest, aby w ciągu jednego dnia zwiedzić Szczeliniec Wielki i Błędne Skały.
  • Kudowa Zdrój to miasteczko turystyczne najbliższej położone Błędnych Skał będące jednocześnie dobrą bazą wypadową do eksploracji Gór Stołowych.
  • Inną dobra bazą wypadową jest miejscowość Karłów, w której jest wiele atrakcji dla dzieci np. Park Dinozaurów.

Przeczytajcie: Dolny Śląsk – co warto zobaczyć? Przewodnik po zachwycającym województwie dolnośląskim.

BŁĘDNE SKAŁY MAPA TRASY TURYSTYCZNEJ Z PARKINGU DOLNEGO YMCA 

Odbyliśmy wędrówkę zarówno na Szczeliniec Wielki, jak i Błędne Skały. Sporo jeszcze przed nami, aby dokładniej poznać malownicze tereny Gór Stołowych. Jest to rejon w Polsce, do którego na pewno chętnie wrócimy.

 

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!