Szczeliniec Wielki leży na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. To najwyższy szczyt w tych górach. Jego wysokość wynosi 922 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski. Planując jakie atrakcje zwiedzić w Sudetach nie może zabraknąć wejścia na Szczeliniec Wielki. W tym artykule zapoznamy Was z trasą na Szczeliniec Wielki oraz wieloma informacjami praktycznymi potrzebnymi do tego, aby zorganizować wędrówkę na szczyt. 

HISTORIA I GEOLOGIA SZCZELIŃCA WIELKIEGO

Szczeliniec Wielki to pojedyncza góra o płaskim szczycie (stoliwo, góra stołowa). Zbudowany głównie z piaskowców cisowych. Szczyt porasta las iglasty oraz utworzyły się na nim różne formacje skalne.

Historia wskazuje, iż w dawnych czasach szlak prowadzący na Szczeliniec Wielki był punktem orientacyjnym i łączył Polskę i Czechy po obu stronach Sudetów.

Pierwsze ślady działalności człowieka na szczycie Szczelińca Wielkiego pozostawiono w 1576 roku wykuwając napis na skale o nazwie Fotel Pradziada.

Z biegiem lat Szczeliniec Wielki stał się atrakcją turystyczną. Odwiedził to miejsce między innymi król Fryderyk Wilhelm II, Johann Goethe i nawet prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams. O wejściu na szczyt Szczelińca Wielkiego marzył Fryderyk Chopin, jednak jego lekarz zabronił mu podejmować takie ryzyko ze względów zdrowotnych.

Najbardziej rozsławił to miejsce sołtys Karłowa – Franciszek Pabla. Oczarowany widokami ze szczytu podejmował mnóstwo inicjatyw, aby przyciągnąć jak najwięcej turystów. Pokrzyżował plany Prusom, którzy chcieli tutaj zbudować fort militarny. Franciszek Pabla własnymi rękoma ułożył 665 schodów, które do dnia dzisiejszego prowadzą na Szczeliniec Wielki.

Od Króla Wilhelma III Franciszek Pabla otrzymał zaszczytny tytuł przewodnika górskiego (jako pierwszy człowiek w Europie) i do końca swojego życia prowadził grupy turystyczne na szczyt Szczelińca Wielkiego.

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

SZCZELINIEC WIELKI / PARKING W KARŁOWIE

Zdecydowaliśmy wybrać się na Szczeliniec Wielki z Karłowa. W Karłowie znajduje się kilka parkingów płatnych, na których można zostawić samochód przed wędrówką. My zdecydowaliśmy się na pozostawienie samochodu na parkingu przy pensjonacie (współrzędne: 50.475430, 16.338516).

Jeśli będziecie w tym rejonie poza sezonem turystycznym nie będziecie mieli żadnego problemu ze znalezieniem wolnego miejsca na parkingu. Jeśli zapragniecie zdobyć szczyt Szczelińca Wielkiego latem to rekomendujemy przyjazd na parking wcześnie rano lub późniejszym popołudniem, aby uniknąć tłumów.

Przeczytajcie: Karpacz – atrakcje, które warto zwiedzić i zobaczyć w Karpaczu i okolicach. Przewodnik.

TRASA NA SZCZELINIEC WIELKI Z KARŁOWA / OPIS SZLAKU

Słynny szlak z Karłowa prowadzi trasa koloru żółtego. Długość trasy od parkingu w Karłowie do szczytu Szczelińca Wielkiego i z powrotem wynosi ok. 3,5 kilometra. Wędrówka jest bardzo prosta i przyjemna, nie sprawia trudności fizycznych ani technicznych. 183 metry podejścia sprawiają, iż wejście i zejście można zrealizować w ciągu 2 – 2,5 godziny. Chyba, że dłużej zabawicie w schronisku, które jest na Szczelińcu Wielkim. Większą część trasy pokonuje się słynnymi schodami Franciszka Pabla.

Na trasie najciekawszą atrakcją jest Labirynt Skalny, o którym opowiemy Wam w dalszej części artykułu.

Zdecydowaliśmy się na wędrówkę w okolicach zachodu słońca. Dzięki temu szliśmy w bardzo kameralnych warunkach i w otoczeniu ciekawego oświetlenia słonecznego.

Inne trasy na Szczeliniec Wielki, które można wybrać to wędrówka szlakiem niebieskim z Radkowa lub szlakiem żółtym z Pasterki.

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych trasa

SCHRONISKO GÓRSKIE NA SZCZELIŃCU WIELKIM

Na trasie biegnącej wierzchowiną Szczelińca napotkacie schronisko turystyczne PTTK „Na Szczelińcu” – nazywane również „Szwajcarką”, gdyż wybudowane jest w stylu tyrolskim. Schronisko powstało w 1846 roku i jest jednym z najstarszych schronisk w Sudetach. Tutaj również – jak w Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach nie dotrze się samochodem.

Warto wstąpić do schroniska, aby coś zjeść (serwują smaczne naleśniki) i podziwiać widoki, gdyż rozpościera się stąd niesamowita panorama na Karkonosze. Szczęściarze, którzy zdecydują się na nocowanie w tym miejscu doświadczą magicznych wschodów i zachodów słońca. Pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji noclegu.

Na tarasie widokowym schroniska znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Jedna z nich poświęcona jest Franciszkowi Pablowi, a druga upamiętnia wizytę J.W. Goethego. Spostrzegawczy zauważą też windę towarową, które dostarcza niezbędny asortyment do schroniska.

Usytuowanie Schroniska „Na Szczelińcu” w samy sercu Gór Stołowych sprawia, iż jest dokonała bazą wypadową do pokonywania okolicznych szlaków.

Tutaj też napotkacie kasę biletową i trzeba będzie uiścić symboliczną opłatę za wejście na teren Szczelińca Wielkiego i doświadczenie jego atrakcji – Labiryntu Skalnego. Pamiętajcie, iż nie będzie już powrotu do schroniska – trzeba będzie schodzić w dół schodami od strony Labiryntu Skalnego.

Ważne! Od listopada do kwietnia trasa biegnąca przez Labirynt Skalny jest zamknięta. Wejście jest możliwe, ale tylko na własne ryzyko, gdyż w tych miesiącach istnieje spore  ryzyko oblodzeń.

Schronisko PTTK Na Szczelińcu

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

ATRAKCJE SZCZELIŃCA WIELKIEGO

Labirynt Skalny Szczelinca Wielkiego to bajkowy świat – musicie doświadczyć tej atrakcji. Waszym oczom ukażą się majestatyczne skały, które przypominają często sylwetki ludzi i zwierząt, mają też oryginalne nazwy.

Najważniejsze skały i te opisane to:

  • Ucho igielne
  • Kaczęta
  • Tron Liczyrzepy lub Fotel Pradziada (najwyższy punkt Szczelińca Wielkiego)
  • Wielbłąd
  • Małpolud (najpopularniejsza skała będąca symbole Szczelińca Wielkiego)
  • Diabelska Kuchnia
  • Piekiełko (szczelina mająca 25 metrów)
  • Niebo
  • Kołyska
  • Kwoka
  • Koński Łeb
  • Słoń

Wędrując Labiryntem Skalnym znajdziecie się też w wąskich szczelinach i na drewnianych kładkach, co jest nie lada atrakcją. Czasami trzeba będzie się przeczołgać na kolanach, aby przejść z punktu do punktu wycieczki.

Są również tarasy widokowe, z których widać Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie i Orlickie, Góry Bardzkie, Złote.

Na końcu Labiryntu Skalnego znajdują się dość strome schody, które prowadzą z powrotem do Karłowa.

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Labirynt Skalny

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Skała Małpolud

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

SZCZELINIEC WIELKI / CIEKAWOSTKI

  • Długość płatnej trasy, która się pokonuje wynosi ok. 1500 metrów.
  • Aby uzyskać pieczątkę potwierdzająca zdobycie kolejnego szczytu należącego do Korony Gór Polski należy wejść na Tron Liczyrzepy: punkt najwyższy Szczelińca Wielkiego.
  • Blisko Szczelińca Wielkiego jest Mały Szczeliniec.
  • Na Szczelińcu Wielkim kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”.
  • Szczeliniec Wielki  to bardzo popularna atrakcja w Sudetach – odwiedza to miejsce co roku ok. 300 000 tysięcy turystów.
  • Inne propozycje wycieczek i wędrówek górskich w pobliżu to: Błędne Skały, Skalne Grzyby, Rezerwat Głazy Krasnoludów, Schronisko PTTK Pasterka, Skalne Miasto w Adrspach i w Teplicach / Czechy.
  • W Labiryncie Skalnym znajduje się fragment trasy oznaczonej kolorem zielonym będący Trasą Turystyczną imienia Franciszka Pabla.

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

SZCZELINIEC WIELKI / INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Parking płatny w Karłowie.
  • Wejście na teren Labiryntu Skalnego jest płatne w sezonie, poza sezonem wejście na własną odpowiedzialność.
  • Przed wejściem na szlak znajdują się bezpłatne toalety.
  • Szczeliniec Wielki nie jest dostosowany do osób niepełnosprawnych.
  • Dzieci powinny bez problemu poradzić sobie z przejściem do Szczelińca Wielkiego i pokonaniem Labiryntu Skalnego.
  • Przejazd z wózkiem dziecięcym jest niemożliwy.
  • Cała wycieczka trwa od 2 do 3 godzin.
  • Rekomendujemy zwiedzanie poranne lub poza szczytem sezonu turystycznego np. późnym popołudniem, aby obejrzeć zachód słońca.

MAPA SZLAKU NA SZCZELINIEC WIELKI

Szczeliniec Wielki to niesamowita atrakcja w Sudetach, którą warto odwiedzić. Labirynt Skalny sprawi, iż doświadczycie wielu wspaniałych emocji i wrażeń. Mamy nadzieję, iż zachęciliśmy Was do wędrówki na ten malowniczy szczyt w Sudetach. 

 

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!