Kreta to wyspa należąca do Grecji, położona na Morzu Śródziemnym. Jest największą grecką wyspą i aż piątą co do wielkości na całym Morzu Śródziemnym. W krajobrazie cechuje się skalistym wybrzeżem, ale i też szerokimi, jasnymi i piaszczystymi plażami. Pogoda na Krecie to przede wszystkim gorące i suche lato oraz chłodniejsza zima. Klimat jest czasami nawet subtropikalny. Największe miasto Krety to Heraklion (Iraklion). Tam znajduje się port lotniczy.

Kretę jednak wspominamy najczęściej: za widoki, smaki, wycieczki komercyjną ciuchcią, podróże wypożyczonym autem w różne zakamarki wyspy, kolacje nad brzegiem morza, za przepyszną musakę i greckie wino, no i grecką sałatkę, brzęczące głośno cykady, niemiłosierny upał.

Lista miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć na Krecie jest długa i jeden wyjazd nie wystarczy, aby je wszystkie odkryć. Jest ich naprawdę sporo. Oto miejsca, które zobaczyliśmy na Krecie będąc na wyspie pierwszy raz. 

CHANIA – DAWNA STOLICA KRETY

Zabytkowy obraz miasta zachęca wielu turystów do odwiedzin. Mimo, że w Chanii byliśmy dawno to miło wspominamy spacer Portem Weneckim przepełnionym tawernami, restauracjami, z których czuć było zapach greckich przysmaków.
Grecka kawa i przyglądanie się temu, co dzieje się wokół – tak wyglądał nasz przystanek, aby odpocząć od słońca, które przez całe dwa tygodnie pobytu ani razu nie zniknęło pod żadną chmurką.

Port Wenecki w Chanii na Krecie nas oczarował. Przesympatyczny rybak łowił ryby. Grecka dziewczynka całowała konika na pożegnanie. Koty zmęczone upałem chowały się w cieniu i wylegiwały. Po wypiciu pysznej greckiej kawy podążyliśmy do malowniczej latarni morskiej, która kryje się na samym końcu nasypu. Stąd rozciąga się bajkowy widok na cały port i malowniczą Chanię.

Obserwowaliśmy konie w infantylnych kapeluszach zaprzężone do bryczek. Bardzo było nam ich żal, że muszą stać w takim upale, aby za chwilę obwozić turystów po miasteczku, którym nie chce się chodzić na własnych nogach.

Spacerowaliśmy w plątaninie wąskich uliczek, każdy zakamarek zachwycał.

Dzielnica Topanas i Stare Miasto ukazały nam budowle z okresu weneckiego i tureckiego, większość gustownie odrestaurowanych.

Małe i stylowe hoteliki zachęcały, aby jeszcze kiedyś tutaj przyjechać i w jednym z nich zatrzymać się na nocleg. Chania nocą – to byłoby coś!

Zwiedziliśmy Loggie Wenecką, Meczet Janczarów, Doki Weneckie, ale nie to jest istotne. Urzekł nas klimat miasta, tak po prostu. Można by po Chanii chodzić bez końca. Jest to zdecydowanie miejsce, które na Krecie warto zobaczyć.

Przeczytajcie: Santorini – atrakcje greckiej wyspy. Co warto zobaczyć na Santorini?

CHANIA KRETA CO ZOBACZYĆ

CHANIA KRETA CO ZOBACZYĆ

CHANIA KRETA CO ZOBACZYĆ

CHANIA KRETA CO ZOBACZYĆ

CHANIA KRETA CO ZOBACZYĆ

CHANIA KRETA CO ZOBACZYĆ

RETHYMNON / KRETA CO ZOBACZYĆ

Rethymnon to miasto położone w środkowej części wyspy. Bardzo dobre miejsce wypadkowe do zwiedzania Krety, nie tylko okolic, ale i też części wschodniej i zachodniej. My z Georgioupolis przyjechaliśmy do Rethymnonu autobusem.

Te miejsca warto zobaczyć będąc na Krecie w Rethymnonie:

 • stare miasto i jego wąskie uliczki
 • port
 • twierdzę wenecką
 • trzeba odpocząć na piaszczystej plaży
 • warto posmakować greckiej kuchni w jednej z licznych tawern obecnych w mieście

RETHYMNON KRETA

PAŁAC MINOJSKI KNOSSOS NA KRECIE

Jeżeli lubicie historię, a przede wszystkim mitologię to powinniście odwiedzić Pałac Minojski w Knossos. Mitologia podaję, iż to właśnie tutaj swoją siedzibę miał król Minos. Na jego dworze pracował Dedal, który skonstruował swemu władcy labirynt. Labirynt miał być miejscem, w którym zostanie zamknięty Minotaur – pół człowiek, pół – byk. Naukowcy, archeolodzy badając historię i odkrywając jej tajemnice doszli do wniosku, iż Knossos zawiera tak liczne korytarze i labirynty w swoich podziemiach, iż nawiązuje do opisanego wcześniej mitu z mitologii. Ruiny te zostały odkryte w XIX wieku. Z czasem dokonano rekonstrukcji pałacu.

Przeczytajcie: Malta – co warto wiedzieć przed wyjazdem? Poradnik praktyczny.

PAŁAC MINOJSKI KNOSSOS NA KRECIE

KLASZTOR MON ARKADI / KRETA ATRAKCJE

Klasztor Mon Arakdi uważany jest za najpiękniejszy na Krecie. Ukazuje w bardzo ciekawy sposób architekturę wenecką. Klasztor jest symbolem walki Greków o niepodległość z tureckim najeźdźcą. To w tym miejscu doszło do zbiorowego samobójstwa Greków, którzy wysadzili skład z prochem. Ci ludzie nie chcieli zginąć z rąk tureckich oprawców, którzy oblężyli monastyr. Zwiedzając to miejsce znajdziecie ślady pocisków na murach i pniach drzew. Jest też małe muzeum upamiętniające te wydarzenia.

KLASZTOR MON ARKADI / KRETA ATRAKCJE

PLAŻA PREVELI I POBLISKI KLASZTOR PREVELI

1000 letni klasztor przykuwa uwagę malowniczym położeniem. Odgrywał on również w historii Krety bardzo ważną rolę w oporze przeciwko tureckiej okupacji. Jednak to, co nam się najbardziej podobało to pobliska malownicza plaża Preveli z egzotycznym gajem palmowym – warto zobaczyć to miejsce na Krecie. Do plaży trzeba stromo zejść schodami. Powrót bywa męczący, szczególnie w upalny dzień. Jednak dotarcie na plażę warte jest fizycznego wysiłku.

Plaża Preveli pięknie prezentuje się z samej góry. Głównym jej autem jest bogata szata roślinna wokół ujścia rzeki. Mnogość palm sprawia, iż czuliśmy się tutaj jak w kraju tropikalnym i iście egzotyczny.

Przeczytajcie: Wyspa Gozo w jeden dzień. Wycieczka na Gozo z Malty.

PLAŻA PREVELI KRETA CO ZOBACZYĆ

PLAŻA PREVELI KRETA CO ZOBACZYĆ

PLAŻA PREVELI KRETA CO ZOBACZYĆ

JEZIORKO KOURNAS / KRETA

Kolejne piękne miejsce doskonałe na wypoczynek i kąpiele. Jeziorko znajduje się w okolicach miasta Georgioupoli, w którym mieliśmy zakwaterowanie. Pojechaliśmy na Kournas Lake ciuchcią turystyczną z miasteczka. Jezioro jest największe na wyspie. Jego powierzchnia wynosi 16 tysięcy metrów kwadratowych, a głębokość dochodzi nawet do 25 metrów. Szmaragdowa woda to główna wizytówka tego miejsca.

JEZIORKO KOURNAS / KRETA

KRETA ATRAKCJE

MIASTECZKO GEORGIOUPOLIS

W tym miasteczku mieliśmy zakwaterowanie. Leży ono nad Morzem Kreteńskim blisko Chanii i Rethymnonu. To typowa miejscowość turystyczna posiadająca liczne tawerny, bary, kawiarnie. Jest tutaj także port i bardzo malownicza osamotniona kapliczka, którą wspaniale się fotografuje. Plaża jest szeroka i zadbana.

Z Georgioupoli wyruszaliśmy często na krajoznawcze wycieczki turystyczną ciuchcią. Dzięki temu udało nam się zobaczyć pobliskie wioski, Jezioro Kournas, ale także zjeść musakę o zachodzie słońca na greckiej plaży.

KRETA

KRETA CO ZOBACZYĆ

SAŁATKA GRECKA NA KRECIE

PLAŻE NA KRECIE

PRZYLĄDEK GRAMVOUSA I ZATOKA BALOS

Zatoka Balos nazywana inaczej Zatoką Piratów znajduje się w północno-zachodniej części Krety i najlepiej dostać się tam zorganizowaną wycieczką z lokalnego biura podróży. Najpierw należy dojechać do portu w Kissamos, a potem przepłynąć statkiem. Statek dopływa do Przylądku Gramvousa – bardzo malowniczego. Jest czas na plażowanie i podziwianie ruin rozbitego statku.

Następnie dopływa się do błękitnej laguny Zatoki Balos. W tym miejscu również się plażuje. Nad Zatoką Balos wznoszą się ruiny twierdzy, która dawno temu była bazą piratów. Wspaniałe widoki z twierdzy na lagunę gwarantowane.

Przeczytajcie: Wyspa Comino – miejsce warte zobaczenia.

PRZYLĄDEK GRAMVOUSA I ZATOKA BALOS

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • Pobyt na Krecie wykupiliśmy z biura podróży.
 • Czas pobytu: 2 tygodnie.
 • Hotel, w którym mieliśmy zakwaterowanie: Fereniki w Georgioupolis.
 • Wyżywienie w hotelu: śniadania i obiadokolacje.
 • Poruszanie się po wyspie: wypożyczony samochód, komunikacja miejska (autobusy).
 • Wycieczki fakultatywne: rejs na Santorini, rejs na Wyspę Gramvousa i do Zatoki Balos.

MAPA MIEJSC NA KRECIE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Ewelina z bloga wposzukiwaniu.pl przygotowała listę co warto zrobić na Krecie, aby Wasze wakacje były niezapomniane.

Kreta to wyspa bardzo komercyjna. Gdybyśmy kolejny raz mieli pojechać właśnie na tą wyspę zdecydowanie wybralibyśmy sezon niski. Mniej ludzi, brak upałów niższe ceny, spokojniejsze i bardziej komfortowe odwiedzanie wszystkich atrakcji. Mimo nieudogodnień związanych z  upałami miło wspominamy pobyt na Krecie. Mamy nadzieję, iż już wiecie jakie miejsca na Krecie warto zobaczyć.

Jakie są Wasze wrażenia z Krety? Lub innych greckich wysp?

 

Więcej o Grecji znajdziecie tutaj:
Grecja

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!