Za oknem coraz zimniej, spadł pierwszy śnieg. Dzisiaj pięknie świeciło słońce, było biało i zimowo, trochę jeszcze rudo i jesiennie. Pięknie! Jednak mimo wszystko tęsknię za gorącym, letnim słońcem, którego niestety w tym roku było bardzo mało. Na Krecie na szczęście jest go pod dostatkiem!

Nasze pierwsze zagraniczne wakacje. Kiedy to było? Sierpień 2010 roku. Od tych wakacji sporo czasu minęło, udało się również odbyć wiele wyjazdów na inne wyspy Europy.

Kretę jednak wspominamy najczęściej:

za widoki
smaki
wycieczki komercyjną ciuchcią
podróże wypożyczonym autem w różne zakamarki wyspy
kolacje nad brzegiem morza
za przepyszną musakę i greckie wino, no i grecką sałatkę
brzęczące głośno cykady
niemiłosierny upał

Lista miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć na Krecie jest długa i jeden wyjazd nie wystarczy, aby je wszystkie odkryć. Jest ich naprawdę sporo.

KRETA – POŁOŻENIE, POGODA, KRAJOBRAZ

Kreta to wyspa należąca do Grecji, położona na Morzu Śródziemnym. Jest największą grecką wyspą i aż piątą co do wielkości na całym Morzu Śródziemnym. W krajobrazie cechuje się skalistym wybrzeżem, ale i też szerokimi, jasnymi i piaszczystymi plażami. Pogoda na Krecie to przede wszystkim gorące i suche lato oraz chłodniejsza zima. Klimat jest czasami nawet subtropikalny. Największe miasto Krety to Heraklion (Iraklion). Tam znajduje się port lotniczy.

Co warto zobaczyc na krecie

Koniecznie przeczytajcie artykuły na temat innych wysp Europy, a znajdziecie je w sekcji: Hiszpania oraz Malta/Gozo

Atrakcje Krety:

CHANIA – DAWNA STOLICA KRETY

Zabytkowy obraz miasta zachęca wielu turystów do odwiedzin. Mimo, że w Chanii byliśmy dawno do dzisiaj pamiętam miły spacer Portem Weneckim przepełnionym tawernami, restauracjami, z których czuć było zapach greckich przysmaków.
Grecka kawa i przyglądanie się temu, co dzieje się wokół – tak wyglądał nasz przystanek, aby odpocząć od słońca, które przez całe dwa tygodnie pobytu ani razu nie zniknęło pod żadną chmurką.

Port Wenecki nas oczarował.

Co warto zobaczyc na krecie - Chania

Kreta Chania

Przesympatyczny rybak łowił ryby.

Grecka dziewczynka całowała konika na pożegnanie.

Co warto zobaczyc na krecie - Chania

Koty zmęczone upałem chowały się w cieniu i wylegiwały.

Po wypiciu pysznej greckiej kawy podążyliśmy do cudownej latarni morskiej, która kryje się na samym końcu nasypu. Stąd rozciąga się bajkowy widok na cały port i malowniczą Chanię.

Obserwowaliśmy konie w infantylnych kapeluszach zaprzężone do bryczek. Bardzo było mi ich żal, że muszą stać w takim upale, aby za chwilę obwozić turystów po miasteczku, którym nie chce się chodzić na własnych nogach.

Spacerowaliśmy w plątaninie wąskich uliczek, każdy zakamarek zachwycał.
Dzielnica Topanas i Stare Miasto ukazały nam budowle z okresu weneckiego i tureckiego, większość gustownie odrestaurowanych.

Co warto zobaczyc na krecie

Małe i stylowe hoteliki zachęcały, aby jeszcze kiedyś tutaj przyjechać i w jednym z nich zatrzymać się na nocleg.
Chania nocą – to byłoby coś!
Grecka kolacja w Porcie Weneckim, spacer rozświetlonymi światłami uliczkami. Zwiedziliśmy Loggie Wenecką, Meczet Janczarów, Doki Weneckie, ale nie to jest istotne. Urzekł nas klimat miasta, tak po prostu.
Można by po Chanii chodzić bez końca… Jest to zdecydowanie miejsce, które na Krecie warto zobaczyć.

RETHYMNON (RETIMNO, RETHYMNO)

Miasto położone w środkowej części wyspy. Zdecydowanie bardzo dobre miejsce wypadkowe do zwiedzania Krety, nie tylko okolic, ale i też części wschodniej i zachodniej. My z Georgioupolis przyjechaliśmy do Rethymnonu autobusem.

Co warto zobaczyc na krecie - Rethymnon

CO WARTO ZOBACZYĆ I ROBIĆ W RETHYMNONIE?

stare miasto i jego wąskie uliczki
port
twierdzę wenecką
odpocząć na piaszczystej plaży
posmakować greckiej kuchni w jednej z licznych tawern obecnych w mieście

Nam zdecydowanie bardziej podobało się w malowniczej Chanii.

PAŁAC MINOJSKI KNOSSOS – RUINY

Jeżeli lubicie historię, a przede wszystkim mitologię to powinniście odwiedzić Pałac Minojski w Knossos. Mitologia podaję, iż to właśnie tutaj swoją siedzibę miał król Minos. Na jego dworze pracował Dedal, który skonstruował swemu władcy labirynt. Labirynt miał być miejscem, w którym zostanie zamknięty Minotaur – pół człowiek, pół – byk. Naukowcy, archeolodzy badając historię i odkrywając jej tajemnice doszli do wniosku, iż Knossos zawiera tak liczne korytarze i labirynty w swoich podziemiach, iż nawiązuje do opisanego wcześniej mitu z mitologii. Ruiny te zostały odkryte w XIX wieku. Z czasem dokonano rekonstrukcji pałacu.

Kreta - Pałac Minojski w Knossos

KLASZTOR MON ARKADI

Ten klasztor uważany jest za najpiękniejszy na Krecie. Ukazuje w bardzo ciekawy sposób architekturę wenecką. Klasztor jest symbolem walki Greków o niepodległość z tureckim najeźdźcą. To w tym miejscu doszło do zbiorowego samobójstwa Greków, którzy wysadzili skład z prochem. Ci ludzie nie chcieli zginąć z rąk tureckich oprawców, którzy oblężyli monastyr.
Zwiedzając to miejsce znajdziecie ślady pocisków na murach i pniach drzew. Jest też małe muzeum upamiętniające te wydarzenia.

Kretqa - KLASZTOR MON ARKADI

PLAŻA PREVELI I POBLISKI KLASZTOR PREVELI

1000 letni klasztor przykuwa uwagę malowniczym położeniem. Odgrywał on również w historii Krety bardzo ważną rolę w oporze przeciwko tureckiej okupacji.

Jednak to, co nam się najbardziej podobało to pobliska malownicza plaża Preveli z egzotycznym gajem palmowym. Do plaży trzeba stromo zejść schodami. Powrót bywa męczący, szczególnie w upalny dzień. Jednak dotarcie na plażę warte jest fizycznego wysiłku.
Plaża Preveli pięknie prezentuje się z samej góry. Głównym jej autem jest bogata szata roślinna wokół ujścia rzeki. Mnogość palm sprawia, iż czuliśmy się tutaj jak w kraju tropikalnym i iście egzotyczny. Warto zobaczyć to miejsce będąc na Krecie.

Kreta - plaża Preveli
plaża Preveli
Co warto zobaczyc na krecie

JEZIORKO KOURNAS

Kolejne piękne miejsce doskonałe na wypoczynek i kąpiele. Jeziorko znajduje się w okolicach miasta Georgioupoli, w którym mieliśmy zakwaterowanie. Pojechaliśmy na Kournas Lake ciuchcią turystyczną z miasteczka. Jezioro jest największe na wyspie. Jego powierzchnia wynosi 16 tysięcy metrów kwadratowych, a głębokość dochodzi nawet do 25 metrów. Szmaragdowa woda to główna wizytówka tego miejsca.

Kreta - Kournas Lake

MIASTECZKO GEORGIOUPOLIS

W tym miasteczku mieliśmy zakwaterowanie. Leży ono nad Morzem Kreteńskim blisko Chanii i Rethymnonu.
To typowa miejscowość turystyczna posiadająca liczne tawerny, bary, kawiarnie. Jest tutaj także port i bardzo malownicza osamotniona kapliczka, którą wspaniale się fotografuje.

Kreta - MIASTECZKO GEORGIOUPOLIS
Kreta

Plaża jest szeroka i zadbana.

Kreta - MIASTECZKO GEORGIOUPOLIS

Z Georgioupoli wyruszaliśmy często na krajoznawcze wycieczki turystyczną ciuchcią.

Jestem ciekawa czy to forma zwiedzania Krety jeszcze funkcjonuje?

Dzięki temu udało nam się zobaczyć pobliskie wioski, Jezioro Kournas, ale także zjeść musakę o zachodzie słońca na greckiej plaży.

PRZYLĄDEK GRAMVOUSA I ZATOKA BALOS

Zatoka Balos nazywana inaczej Zatoką Piratów znajduje się w północno-zachodniej części Krety i najlepiej dostać się tam zorganizowaną wycieczką z lokalnego biura podróży. Najpierw należy dojechać do portu w Kissamos, a potem przepłynąć statkiem. Najpierw statek dopływa do Przylądku Gramvousa – bardzo malowniczego. Jest czas na plażowanie i podziwianie ruin rozbitego statku.

Kreta - Zatoka Balos

Następnie dopływa się do błękitnej laguny Zatoki Balos. W tym miejscu również się plażuje. Nad Zatoką Balos wznoszą się ruiny twierdzy, która dawno temu była bazą piratów. Wspaniałe widoki z twierdzy na lagunę gwarantowane.

Kreta - Zatoka Balos

REJS PROMEM Z KRETY NA SANTORINI

Planując pobyt na Krecie wiedzieliśmy, że musimy koniecznie poświęcić chociaż jeden dzień na najpiękniejszą grecką wyspę, czyli Santorini. Kupiliśmy zorganizowany rejs w biurze podróży.

MAPA – MIEJSCA, KTÓRE ZWIEDZILIŚMY

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Pobyt na Krecie wykupiliśmy z biura podróży

Czas pobytu: 2 tygodnie

Termin wyjazdu: sierpień 2010 rok

Hotel, w którym mieliśmy zakwaterowanie: Fereniki w Georgioupolis

Wyżywienie w hotelu: śniadania i obiadokolacje

Poruszanie się po wyspie: wypożyczony samochód, komunikacja miejska (autobusy)

Wycieczki fakultatywne: rejs na Santorini, rejs na Wyspę Gramvousa i do Zatoki Balos

Ewelina z bloga wposzukiwaniu.pl przygotowała listę co warto zrobić na Krecie, aby Wasze wakacje były niezapomniane.

Kreta to wyspa bardzo komercyjna. Gdybym kolejny raz miała pojechać właśnie na tą wyspę zdecydowanie wybrałabym sezon niski. Mniej ludzi, brak upałów niższe ceny, spokojniejsze i bardziej komfortowe odwiedzanie wszystkich atrakcji. Mimo nieudogodnień związanych z rekordowymi w sierpniu 2010 roku upałami w Grecji miło i ciepło wspominamy pobyt na tej greckiej wyspie. Kreta to wyspa, którą polecam. Mam nadzieję, iż już wiecie jakie miejsca na Krecie warto zobaczyć.

Jakie są Wasze wrażenia z Krety? Lub innych greckich wysp?

 

Więcej o Grecji znajdziecie tutaj:
Grecja

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!

 

 

Spodobał Ci się ten wpis i zdjęcia? Podziel się ze znajomymi!