Santorini – wyspa uważana za jedną z najbardziej romantycznych miejsc. To także najpopularniejsza z greckich wysp. Nas od dawna fascynuje ta wyspa w kształcie księżyca. Postanowiliśmy na Santorini powrócić, gdyż wiele lat temu spędziliśmy w tym uroczym miejscu tylko jeden dzień – przypływając z Krety. To zdecydowanie za mało, aby poznać moc atrakcji Santorini i zobaczyć miejsca nie tylko te popularne jak słynna Oia i Fira. Co poza tym warto zobaczyć na Santorini? Przeczytajcie i zainspirujcie się!

GDZIE LEŻY SANTORINI/POŁOŻENIE WYSPY

Santorini to wyspa wulkaniczna leżąca na Morzu Egejskim. Z kilkoma innymi malutkimi wyspami tworzy archipelag i wchodzi w skład Cykladów. Leży 175 km na południowy wschód od Grecji lądowej. Od Krety dzieli ja 110 km w stronę północną.

POCHODZENIE WYSPY SANTORINI

Thira (Santorini) powstała w wyniku silnego wybuchu wulkanu. Wybuch ten nadał jej kształt półksiężyca, czy też kamiennego rogala. Na stromych zboczach wulkanicznej kaldery położone są dwie najpiękniejsze miejscowości – Fira i Oia. Ale to nie jedyne atrakcje Santoriniwyspa skrywa jeszcze wiele innych miejsc, które warto zobaczyć. Są to mniej znane atrakcje Santorini.

Przeczytajcie: Co warto zobaczyć na Krecie? Lista miejsc. Atrakcje wyspy.

JAK DOLECIEĆ NA SANTORINI Z POLSKI?

Na wyspę można dolecieć bezpośrednio z Polski. Tanie linie lotnicze oferują bezpośrednie przeloty – w okresie wiosny i lata. Organizowane są także loty czarterowe przez biura podróży.

Na Santorini można popłynąć promem z Krety – jeśli wakacje spędzacie właśnie na tej greckiej wyspie. Od razu sygnalizujemy, iż jeden dzień na Santorini nie pozwoli Wam poznać w pełni uroku wyspy. Wycieczka jest całodniowa. Wypływa się promem bardzo wcześnie rano z portu w Heraklionie. Podróż trwa około 3 godzin.

WIDOK NA KALDERĘ

Santorini atrakcje, widok na kalderę

SANTORINI ATRAKCJE – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Grecka wyspa słynie z urokliwych miasteczek, niezwykłych krajobrazów i ciepłego klimatu. Santorini jednak to nie tylko plaże, piękne zachody słońca i wspaniałe widoki, ale także wiele historycznych i kulturowych atrakcji. To niewątpliwie idealne miejsce dla szukających odprężającego wakacyjnego wypoczynku, jak i chcących podziwiać historię tego miejsca. Zatem co warto zobaczyć na Santorini?

OIA

Oia to perełka Santorini. Uważana za najpiękniejsze miejsce w całej Grecji. Małe miasteczko z białymi domkami i niebieskimi kopułami. Uliczki są tutaj wąskie i białe. Na Oia mieszka około tysiąca osób. W sezonie turystycznym każdego dnia przybywa tutaj coraz więcej osób chcących zobaczyć słynne zachody słońca. Niestety przez to w szczycie sezonu spotkacie nieprzyjemne tłumy turystów.

Białe domki, niebieskie kopuły kościołów, malownicze drzwi i okna, zaułki z niekończącą się ilością wąskich schodów, granatowe morze, wulkaniczne plaże, różowe kwiaty, kłapouche zwierzęta rolne, czyli osiołki – to właśnie Oia. Idealne miejsce na podziwianie zachodu słońca. My zdecydowaliśmy się na ten piękny spektakl schodząc do Zatoki Amoudi. To był strzał w dziesiątkę, ponieważ zachód słońca był spektakularny.

We wspomnianej Zatoce Amoudi znajduje się przystań, gdzie cumują łodzie rybackie i wycieczkowe tworząc niepowtarzalny klimat. Oia to niesamowita atrakcja Santorini.

OIA SANTORINI ATRAKCJE

OIA SANTORINI ATRAKCJE

Przeczytajcie: Oia na Santorini – piękne miejsca na zdjęcia.

FIRA / ATRAKCJE SANTORINI

Thera (Fira) to stolica wyspy i miejsce, które trzeba zobaczyć na Santorini. Miasteczko ma dla mieszkańców duże znaczenie. Położona jest zjawiskowo na stromym klifie. Piękne punkty widokowe z Firy zapewniają możliwość podziwiania kaldery, białych zabudowań oraz zachód słońca. W stolicy wyspy znajdziecie drogie sklepy, luksusowe ville, hotele, eleganckie restauracje, tawerny. Uliczki Firy to niekończący się labirynt, w którym warto się zgubić.

Co można zwiedzić w stolicy Santorini:

 • Muzeum Prehistoryczne
 • Muzeum Archeologiczne
 • Charakterystyczną dzwonnicę Three Bells of Fira
 • Stary port (warto skorzystać z kolejki linowej, która zjeżdża do portu)

Z Firy istnieje możliwość odbycia zorganizowanej wycieczki na wulkan, do gorących źródeł, czy też na widoczną z oddali wyspę Thirasii.

Przeczytajcie: Alicante – atrakcje miasta. Co warto zobaczyć w Alicante?

CO TO JEST KALDERA?
Kaldera powstaje w momencie gwałtownej eksplozji wulkanu. To wielkie zagłębienie w szczytowej jego części. Kaldera na Santorini jest jedną z największych na świecie – jej średnica wynosi 10 km. Na zdjęciu powyżej możecie obejrzeć kalderę o zachodzie słońca i zbliżający się do niej statek.

FIRA SANTORINI ATRAKCJE

FIRA – FIROSTEFANI – IMEROVIGLI

Ciekawą opcją jest pieszy spacer z Firy do malutkiego Firostefani, a następnie do Imerovigli. Podąża się ścieżką wzdłuż morza. W obu miejscach jest już spokojniej aniżeli w Firze. Imerovigli słynie z luksusowych hoteli i jest tutaj bardzo drogo, ale też pięknie i kameralnie.

Wędrując po drodze będziecie mijali Skaros Rock (widoczna na środkowym zdjęciu poniżej), czyli formację skalną, na której kiedyś znajdowała się forteca. Do skały można podejść  wyznaczonym szlakiem, który zaczyna się przy kościele Agios Georgios. Pamiętajcie o wygodnym obuwiu.

SPACER FIRA – FIROSTEFANI – IMEROVIGLI

SPACER FIRA – FIROSTEFANI – IMEROVIGLI

PYRGOS / SANTORINI ATRAKCJE

Pyrgos to dawna stolica Santorini. Kolejne urokliwe miejsce, które warto zobaczyć na Santorini.

Pyrgos z oddali jest widoczne, gdyż usytuowane jest na wzgórzu, a otaczają je winnice. Będąc tutaj czuje się prawdziwy grecki klimat: jest spokojnie, kameralnie, turystów jak na lekarstwo. Wąskie, kręte uliczki wiją się bez końca między bielonymi domkami, niebieskie kopuły kościołów zachwycają. Nie ma zgiełku i nadmiernej komercjalizacji, jak w Oia czy Firze. Centrum Pyrgos to mały placyk z fontanną. Koniecznie wjedźcie na ruiny zamku, z którego podziwia się piękny widok na wyspę.

PYRGOS / SANTORINI ATRAKCJE

Przeczytajcie: Wenecja – atrakcje, które warto zobaczyć w 3 dni. Romantyczny city break.

MEGALOCHORI

Tuż obok znajduje się kolejna atrakcja Santorini – Megalochori. Jest lokalnie, sielsko, turystów praktycznie brak. Można się pokusić o stwierdzenie, że panuje tu raczej kameralna atmosfera. Charakterystyczna dla Megalochori jest dzwonnica i kościół z niebieskimi kopulami. Sporo tutaj sklepików z rękodziełem i winnic – warto wybrać się na degustację. Jest to niewątpliwie jedna z atrakcji, którą warto zobaczyć na Santorini.

MEGALOCHORI SANTORINI

MEGALOCHORI SANTORINI ATRAKCJE

EMPORIO / ATRAKCJE SANTORINI

To miejsce zauroczyło nas najbardziej w czasie pobytu na wyspie. A tak mało osób je odwiedza. To Emporio – małe miasteczko, tak inne niż wszystkie na Santorini. Tutaj poczujecie się jak na Bliskim Wschodzie. Z odrestaurowanego XV-wiecznego zamku wzniesionego przez Wenecjan i z ruin wieży Nimborio można podziwiać widoki. W pobliżu znajduje się jedna z najbardziej znanych plaż i popularna wśród turystów – plaża Perissa. Nas jednak oczarowały domy w kolorze piaskowca, wąskie uliczki w kolorze pustynnym, prawosławne cerkwie, dzwonnice. W Emporio panuje niepowtarzalny klimat. Momentami czuliśmy się jak w Maroko.

EMPORIO / ATRAKCJE SANTORINI

EMPORIO / ATRAKCJE SANTORINI

CZERWONA PLAŻA – KOKKINI PARALIA

Warto wybrać się na południe Santorini, aby podziwiać widoki na Red Beach. Mowa o Kokkini Paralia (Czerwona plaża). Z Firy dojeżdżają tutaj autobusy. Czerwone klify, bordowy piasek i Morze Egejskie robią niesamowite wrażenie. Tuż obok znajdują się dwie inne plaże – Biała Plaża i Czarna Plaża. Można do nich dopłynąć łodzią, które kursują między plażami. Ponadto sam rejs również jest frajdą.

CZERWONA PLAŻA – KOKKINI PARALIA SANTORINI

LATARNIA MORSKA W AKROTIRI

Będąc na Czarnej Plaży postanowiliśmy pójść piechotą do latarni morskiej Akrotiri. Znajduje się ona na południu wyspy. To idealne miejsce do oglądania zachodów słońca.

Wędrówka była dość długa, ale niższa temperatura niż w szczycie sezonu sprzyjała pieszemu przemieszczaniu się. Latarnia morska Akrotiri jest jedną z najstarszych w Grecji. Jej położenie na wysokim klifie sprawia, iż zachód słońca jest spektakularny. Ponadto warto pospacerować wokół latarni i podziwiać otaczające krajobrazy. W pobliżu jest niewielki bar.

Zwiedzanie Akrotiri koniecznie musi trafić na listę do zwiedzenia.

LATARNIA MORSKA W AKROTIRI SANTORINI

Przeczytajcie: Wakacje last minute – jak je znaleźć i na nich zaoszczędzić?

GDZIE NOCOWAĆ NA SANTORINI?

Jak wiadomo Santorini to wyspa nie należąca do tanich destynacji, a nam zależało na noclegu w niedrogim i w miarę przyzwoitym hotelu. Z tego też powodu zdecydowaliśmy się zarezerwować nocleg w Kamari – miejscowości turystycznej oddalonej od Firy około 7 kilometrów. Kamari słynie z dużej bazy noclegowej, wielu restauracji, tawern, sklepów, plaży i zachodów słońca.

Zdecydowaliśmy się na hotel: Blue Sea.

Wykupiliśmy opcje wraz ze śniadaniami. Obiekt jest z basenem, barem, śniadania serwują bardzo dobre. Pokój był standardowy, niczym się nie wyróżniał. Minusem dla nas była działająca głośno klimatyzacja na zewnątrz, która wpływała na jakość snu oraz zamknięte w małych klatkach ptaszki, które miały cieszyć oczy turystów. Naszych nie cieszyły, a raczej widok zasmucał.

Czy polecamy? Ze względu na głośną klimatyzację i zamknięte ptactwo – nie. Cena była ok, śniadania bardzo dobre, hotel czysty, obsługa miła, w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy. A więc sami podejmijcie decyzję czy ten hotel by Wam odpowiadał. My zapewne zdecydowalibyśmy się już na inny, gdyż cisza nocna i dobrostan zwierząt są dla nas bardzo ważne.

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO SANTORINI?

Popularnym środkiem transportu na wyspie Santorini są kłady. Turyści chętnie je wypożyczają i w taki sposób eksplorują Santorini. Można również wypożyczyć niewielki samochód i w taki sposób dojeżdżać do miejsc docelowych. My zdecydowaliśmy się na miejską komunikację, która na wyspie działa przyzwoicie. W Kamari, blisko hotelu mieliśmy przystanek autobusowy, skąd dojeżdżaliśmy do Firy. Tam jest najwięcej połączeń autobusowych z różnymi częściami wyspy. W Firze przesiadaliśmy się na inny autobus i dojeżdżaliśmy do miejsca docelowego. Czasami zdarzało nam się pójść pieszo z jednej miejscowości do drugiej, gdyż odległości nie są duże.

Podróżując autobusami trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż czasami autobus może nie przyjechać lub być tak przepełniony, iż na przystanku nie zatrzyma się, autobusy również się spóźniają – to tak grecki lifestyle. Nam zdarzyło się tylko raz, iż autobus nie przyjechał. Na szczęście zatrzymał się Grek i całą grupę z przystanku zabrał do Oia, gdyż tam wszyscy zmierzali. A więc zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie. Bardzo polecamy poruszanie się po wyspie autobusami – jest taniej, jest przygoda, jest wesoło.

Przeczytajcie: Miejsca w samolocie – jakie siedzenia warto wybierać?

GDZIE ZJEŚĆ NA SANTORINI?

Santorini to raj dla smakoszy i miłośników kuchni greckiej. Wyspa oferuje wiele tradycyjnych restauracji, kawiarni i barów, w których można skosztować autentycznych greckich dań. Co zjeść na Santorini? Lokalne specjały to między innymi świeże ryby i owoce morza, tzatziki, fasolada czy moussaka. Jedząc w wymienionych przez nas miejscach nie zawiedziecie się. Jest pysznie.

Przetestowaliśmy i polecamy:

 • Fira: Parea Tavern
 • Oia: Sunset in Ammoudi, Meteor, Mezzo
 • Megalochori: Avlogyros
 • Emporio: Old Barber Shop
 • Imerovigli: Vigla Restaurant & Cafe
 • Kamari: Captain’s Corner, Alexander
 • W drodze do Akrotiri Lighthouse: Faros Products

Niestety, to co piękne i wyróżniające jest zazwyczaj zdominowane przez masową turystykę. Wyspa musi bardzo mocno bronić się, aby zachować swój unikatowy charakter, magię i piękno, gdyż tłum turystów, szczyt sezonu, wysokie temperatury, agenci oferujący wynajem auta lub pokoju „atakujący” zewsząd folderami reklamowymi, pary młode robiące sesje fotograficzne, „polowania” na najlepsze ujęcie sprawiają, że można Santorini pokochać lub od razu znienawidzić. Wszystko zależy od czasu, w którym na wyspę przybywamy. Zdecydowanie polecamy Santorini po sezonie, chociażby we wrześniu, gdy już jest spokojniej. Uważamy, że jest to jedna z naszych ulubionych greckich wysp.

Więcej o Grecji znajdziecie tutaj:
Grecja

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!