Dolina Pięciu Stawów to kultowe miejsce w Tatrach, które warto zobaczyć. Ta polodowcowa dolina przyciąga jak magnes. O jej pięknie postanowiliśmy się przekonać wyruszając na szlak wiodący przez Dolinę Roztoki. Przeczytajcie o naszej wędrówce i doświadczeniach związanych z Doliną Pięciu Stawów Polskich.

DOLINA PIĘCIU STAWÓW TRASA I INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • Trasa najpopularniejszego i najkrótszego szlaku do Doliny Pięciu Stawów to: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Wodospad Siklawa – Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
 • W Palenicy Białczańskiej należy zaparkować samochód na parkingu. Rezerwacji miejsca parkingowego należy dokonać z wyprzedzeniem przez stronę internetową TPN. Parking jest płatny.
 • Do parkingu w Palenicy Białczańskiej można dotrzeć również busem startującym z centrum Zakopanego.
 • Aby wejść na teren TPN obowiązuje opłata.
 • Czas przejścia trasy Palenica Białczańska – Dolina Pięciu Stawów wynosi: około 3 godziny.
 • Długość trasy Palenica Białczańska – Dolina Pięciu Stawów: 7,5 kilometra.
 • Szlak do Doliny Pięciu Stawów nie nadaje się dla osób z wózkami dziecięcymi. Młodsze dzieci również mogą mieć problem z przejściem trasy, która jest średnio wymagająca kondycyjnie.
 • Najtrudniejsze przejście występuje przy Wodospadzie Siklawa. Dłuższy pas wygładzeń polodowcowych tzw. danielki powoduje, iż kiedy pada i jest obledzenie jest tutaj bardzo ślisko. Zalecamy ostrożność w czasie przejścia tego fragmentu szlaku.

DOLINA PIĘCIU STAWÓW TATRY

Przeczytajcie: Nosal – szlak z Zakopanego, który jest łatwy, a widoki ze szczytu malownicze. Opis trasy.

DOLINA PIĘCIU STAWÓW POLSKICH CIEKAWOSTKI

 • Dolina Pięciu Stawów ma ok. 4 km długości i 6,5 km2 powierzchni.
 • Wysokość to 1625 – 1900 m n.p.m.
 • W Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest tak naprawdę 6 stawów, a nie 5 jak wskazuje nazwa.
 • Nazwy stawów to: Wielki Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz często wysychający staw o nazwie Wole Oko.
 • Schronisko PTTK usytuowane jest nad Przednim Stawem.

DOLINA PIĘCIU STAWÓW SCHRONISKO

PALENICA BIAŁCZAŃSKA – WODOGRZMOTY MICKIEWICZA

Pierwszy odcinek szlaku do Doliny Pięciu Stawów jest bardzo prosty. Wędruje się asfaltową drogą im. Oswalda Balzera prowadzącą na słynne Morskie Oko. Spacer trwa około 45 minut i nie sprawia żadnych trudności. Długość to 2,8 kilometra. W oddali można podziwiać Dolinę Białej Wody i Gerlach.

Wodogrzmoty Mickiewicza to trzy sporej wielkości wodospady i kilka mniejszych. Warto zatrzymać się na chwilę, aby podziwiać te efektowne kaskady wodnych grzmotów. Adam Mickiewicz nie miał zbyt wiele wspólnego z tym miejscem. Natomiast nazwa została nadana na cześć sprowadzenia prochów pisarza na Wawel w Krakowie.

Kawałek dalej znajduje się niewielki plac, na którym są toalety i ławki do odpoczynku i zjedzenia posiłku. Można pójść dalej szlakiem czerwonym nad Morskie Oko, skręcić w szlak zielony po lewej stronie do schroniska PTTK w Dolinie Roztoki lub wybrać szlak zielony po stronie prawej prowadzący Doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. My wybraliśmy opcję trzecią. Przecież Dolina Pięciu Stawów była celem naszej górskiej wędrówki.

DOLINA ROZTOKI

Dolina Roztoki jest odgałęzieniem Doliny Białki. Od Doliny Pięciu Stawów oddziela ją próg skalny  – ściana stawiarska.

To ciekawy fragment trasy do Doliny Pięciu Stawów. Krajobrazy są piękne, a tuż obok płynie potok Roztoka. Dwa razy przeszliśmy ten szlak i nawet udało nam się spotkać majestatycznego jelenia. Na trasie będziecie mijać również szałas na Planie Nowa Roztoka.

Dystans do pokonania, aby dojść do Wodospadu Siklawa wynosi 4,4 km. Czas przejścia około 2 godziny.

Wędrując staniecie przed wyborem: czy skręcić w szlak czarny prowadzący bardziej stromym podejściem do Doliny Pięciu Stawów. Czy kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym? do Wodospadu Siklawa. Rekomendujemy opcję drugą.

DOLINA ROZTOKI TATRY

DOLINA ROZTOKI TATRY

WODOSPAD SIKLAWA

Siklawa to największy wodospad w Polsce o wysokości ok. 70 metrów. W tym zjawiskowym miejscu turyści chętnie zasiadają i kompletują. Widzieliśmy wodospad Siklawa w dwóch odsłonach: w mglistej i słonecznej pogodzie. Woda wodospadu spływa dwoma lub trzema strugami – w zależności od poziomu wody w stawach. Stąd już bardzo blisko do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Pamiętajcie o zachowaniu ostrożności przy pokonywaniu odcinka nazywanego danielkami – pisaliśmy o tym powyżej.

CIEKAWOSTKA
Skąd nazwa danielki? W 1924 roku uległ w tym miejscu wypadkowi śmiertelnemu (poślizgnięcie) tatrzański przewodnik Jan Gąsienica Daniel. Od jego nazwiska powstała nazwa danielki – pas wygładzeń polodowcowych, które w deszczowy dzień i zimą są niebezpieczne.
WODOSPAD SIKLAWA

SCHRONISKO W DOLINIE PIĘCIU STAWÓW

Kiedy wchodzi się do Doliny Pięciu Stawów wita odwiedzających Wielki Staw Polski, a otaczają wspaniałe szczyty jak np.: Szpiglasowy Wierch, Liptowskie Mury czy Kotelnica. Na trasie zobaczycie drewniany pomost – stąd już tylko 10 minut do kultowego schroniska, które jest najwyżej położone ze wszystkich schronisk w Polsce. Nie można tutaj dojechać też samochodem – podobnie jak do schroniska na Szczelińcu Wielkim.

Schronisko górskie w Dolinie Pięciu Stawów jest zaopatrywane przy pomocy windy towarowej. Zostało wybudowane w latach 1947-1953.

Bardzo polecamy Wam nocowanie w schronisku, którego otoczenie jest zjawiskowe. Miejsca noclegowe rozchodzą się jak „świeże bułeczki”, a wiec przynajmniej pół rok wcześniej należy dokonać rezerwacji.

Jeśli nie straszne Wam nocowanie na podłodze – we własnym śpiworze – w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów zawsze otrzymacie nocleg – bez względu na to czy zrobiliście rezerwację czy nie.

My spaliśmy w pokoju 7 osobowym. Była to najbardziej ekstremalna noc w naszym życiu – w większości nieprzespana, ale było warto.

Obejrzeliśmy zachód i wschód słońca w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, mogliśmy spokojnie pospacerować i eksplorować to miejsce, no i atmosfera panująca w schronisku bardzo nam się podobała.

DOLINA PIĘCIU STAWÓW SCHRONISKO

DOLINA PIĘCIU STAWÓW SCHRONISKO

DOLINA PIĘCIU STAWÓW TATRY

DOLINA PIĘCIU STAWÓW TATRY

SZLAK NIEBIESKI Z DOLINY PIĘCIU STAWÓW NAD MORSKIE OKO

Z Doliny Pięciu Stawów można wyruszyć na wiele górskich wędrówek:

 • Szlak niebieski przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka.
 • Szlak niebieski na przełęcz Zawrat i dalej do Doliny Gąsienicowej.
 • Szlak żółty na Krzyżne (2112 m n.p.m.)
 • Szlak czarny na Kozi Wierch (2291 m n.p.m.)
 • Szlak żółty przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka.
 • Wejście na Szpiglasowy Wierch (szlak z łańcuchami).

DOLINA PIĘCIU STAWÓW TATRY

Po noclegu w schronisku i pysznym śniadaniu ruszyliśmy szlakiem niebieskim do Morskiego Oka. Szliśmy przez malowniczą Świstówkę Roztocką, z której roztaczają się wspaniale widoki na całą Dolinę Pięciu Stawów. Liczyliśmy na spotkanie świstaka, gdyż chętnie tutaj przebywają. Niestety tym razem nie udało się.

Przejście z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka zajęło nam około 2 godzin.

W schronisku nad Morskim Okiem również nocowaliśmy.

Dzięki takiej opcji wycieczki mogliśmy bez większego wysiłku doświadczać gór i piękna otaczającej przyrody.

DOLINA PIĘCIU STAWÓW I WIDOK NAD MORSKIE OKO

MAPA SZLAKU: PALENICA BIAŁACZAŃSKA – DOLINA PIĘCIU STAWÓW

MAPA SZLAKU: DOLINA PIĘCIU STAWÓW – ŚWISTÓWKA ROZTOCKA – MORSKIE OKO – PALENICA BIAŁCZAŃSKA

Dolina Pięciu Stawów zajęła szczególne miejsce w naszych sercach wśród tatrzańskich szlaków. Jest to wyjątkowe miejsce, które bardzo Wam polecamy, aby odwiedzić i przejść ten malowniczy szlak. Nocowanie w kultowym schronisku będzie wspaniałym dopełnieniem tej górskiej przygody.

 

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!