Morskie Oko uznawane jest za najpiękniejsze miejsce w Tatrach. Należy się z tym stwierdzeniem zgodzić. Jest w tym miejscu coś magicznego. Z tego też względu Morskie Oko jest od dawien dawna oblegane przez turystów – bez względu na porę roku. Jak najprościej dostać się nad Morskie Oko? Gdzie zaparkować samochód? Co robić nad Morskim Okiem? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

MORSKIE OKO CIEKAWOSTKI I INFORMACJE PRAKTYCZNE

Oto ciekawostki i „garść’ informacji praktycznych na temat najpiękniejszego miejsca w Tatrach – Morskiego Oka:

  • Morskie Oko jest drugim, największym jeziorem w Tatrach  pod względem powierzchni i objętości.
  • Leży w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m.
  • Charakter Morskiego Oka jest polodowcowy.
  • Dawniej górale nazywali Morskie Oko Białym Stawem, Rybim Jeziorem, Rybim Stawem.
  • Szczyty, które otaczają Morskie Oko to między innymi: Rysy, Mniszek i Mnich, Szpiglasowy Wierch, Mieguszowieckie Szczyty  i wiele innych.
  • Morskie Oko jest otoczone kosodrzewiną.
  • W Morskim Oku pływają pstrągi – jest to jedyne jezioro tatrzańskie z naturalnym zarybieniem bez udziału człowieka.
  • Morskie Oko było inspiracją dla wielu artystów: Wincentego Pola, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Jana Kasprowicza.
  • Morskie Oko należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego – wstęp na jego teren jest płatny.
  • Kamery TOPR umożliwiają podglądanie co aktualnie dzieje się nad Morskim Okiem.

Przeczytajcie: Nosal – szlak z Zakopanego, który jest łatwy, a widoki ze szczytu malownicze. Opis trasy.

Morskie Oko Tatry

MORSKIE OKO PARKING

Aby zobaczyć malownicze miejsce jakim jest Morskie Oko należy pokonać łatwy, ale dość długi szlak (9 kilometrów w jedną stronę) wiodący drogą asfaltową – Droga Oswalda Balzera (na cześć profesora prawa).

Jeśli przybędziecie w te tereny samochodem – najlepiej udać się na parking znajdujący się w Palenicy Białczańskiej. Parking jest płatny – z roku na rok ceny za całodniowy postój są coraz wyższe. W roku 2023 osiągnęły kwotę aż 75 zł za dobę postoju.

Miejsce na parkingu należy zarezerwować z wyprzedzeniem przez stronę internetową. Jak wiecie Morskie Oko to jedno z najbardziej obleganych miejsc w szczycie sezonu turystycznego. W sezonie letnim miejsca na parkingu zapełniają się bardzo szybko stąd konieczna wcześniejsza rezerwacja online. E – bilet kupicie na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Do Palenicy Białczańskiej można również dotrzeć busem z centrum Zakopanego – okolice dworca PKP.

Morskie Oko Tatry

MORSKIE OKO TRASA

Szlak nad Morskie Oko: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Włosienica – schronisko nad Morskim Okiem – Morskie Oko.

Czas przejścia w obie strony: około 5 godzin (bez odpoczynku nad jeziorem). Dystans: 16 kilometrów.

Szlak drogą asfaltową na Morskie Oko rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej. Ze względu na warunki panujące na szlaku jest to miejsce idealne na wędrówkę z dziećmi i przeprawę z wózkami.

Do miejsca docelowego można również dotrzeć bryczkami (tzw. fasągi), które ciągną konie – nie polecamy tej opcji. Już wiele medialnych afer odbyło się w związku z wykorzystywaniem koni do pracy w formie przewozu leniwych turystów nad Morskie Oko. Mamy nadzieję, że nasi czytelnicy do tego okropnego procederu nie będą się przyczyniali, a kiedyś konie zastąpią meleksy.

Trasę na Morskie Oko pokonuje się w około 2,5 godziny – zależy od tempa z jakim się poruszacie i czy skorzystacie z czterech leśnych skrótów. Czas zejścia wynosi ok. 1h, 50 min. – idzie się cały czas z górki. Na wycieczkę najlepiej zarezerwować sobie cały dzień.

Wędrując mija się Wodogrzmoty Mickiewicza – słynne wodospady tatrzańskie. Stąd można wyruszyć Doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polski (szlak zielony). Po przeciwnej stronie znajduje się drogowskaz wskazujący drogę do klimatycznego schroniska górskiego w Dolinie Roztoki – warto tam zawitać.

Idąc dalej drogą asfaltową dochodzi się do leśnych skrótów ( można iść dalej asfaltem, jeśli nie chce się wędrować skrótami) i Polany Włosienica. Stąd już tylko niewielki kawałek do Morskiego Oka.

Całą drogę na Morskie Oko towarzyszyć Wam będą malownicze widoki i otaczające szczyty.

Przeczytajcie: Szlaki górskie w Tatrach dla początkujących. Polany, doliny, hale, szczyty i zjawiskowe widoki.

Schronisko nad Morskim Okiem

SCHRONISKO NAD MORSKIM OKIEM

Będąc u celu wędrówki ukazują się wspaniale i niezapomniane widoki oraz Morskie Oko w kolorze zielonkawym. Zimą jezioro jest oczywiście zamarznięte, a więc i krajobraz zimowy będzie inny.

Mamy to szczęście, iż widzieliśmy Morskie Oko zarówno w letniej, jak i w zimowej aurze.

Nad Morskim Okiem jest górskie schronisko.

W 1827 roku został nad Morskim Okiem wybudowany pierwszy schron dla turystów. W 1898 roku urządzono w budynku dawnej wozowni tzw. Stare Schronisko, którego budynek przetrwał do dnia dzisiejszego. Jest to najstarszy obiekt schroniskowy w Tatrach.

Nowe schronisko powstało w 1908 roku i to tutaj można zjeść ciepły posiłek, odpocząć po trudach wędrówki.

My zdecydowaliśmy się na nocowanie w schronisku nad Morskim Okiem, aby doświadczyć tego miejsca w pełni – kiedy to już tłumy turystów schodzą do Zakopanego, a w schronisku zostają tylko nieliczni.

Łącznie w Starym (wozownia) i Nowym Schronisku jest 79 miejsc do spania – my nocowaliśmy w nowej części i z pokoju mieliśmy widok na Morskie Oko.

Polecamy Wam odbycie spaceru wokół Morskiego Oka. Stąd też można wyruszyć na inne szlaki i zdobywać szczyty, między innymi na Czarny Staw pod Rysami i dalej na Rysy.

Schronisko nad Morskim Okiem

WĘDRÓWKA Z MORSKIEGO OKA NA CZARNY STAW POD RYSAMI

W związku z tym, iż zdecydowaliśmy się na nocleg w schronisku wyruszyliśmy na wędrówkę szlakiem prowadzącym na Czarny Staw pod Rysami (trzecie co do wielkości jezioro w Tatrach usytuowane na wysokości 1583 m n.p.m.). Chcieliśmy zobaczyć Morskie Oko z góry, a najlepiej oba z odpowiedniej wysokości – Czarny Staw i Morskie Oko.

Szlak na Czarny Staw pod Rysami jest dość krótki i nieskomplikowany, chociaż kamienista trasa pnie się stromo w górę. Po dotarciu na miejsce ponownie ujrzeliśmy wspaniale widoki.  Czarny Staw zadziwiał pięknem, a Morskie Oko widziane z góry zachwycało.

W oddali widzieliśmy wędrowców schodzących z majestatycznych Rysów. Zdecydowaliśmy, iż podejdziemy nieco wyżej, aby mieć jeszcze wspanialsze widoki.

Trasa prowadząca na Rysy stawała się coraz trudniejsza i stroma, gdzieniegdzie zalegał śnieg. W odpowiednim momencie, kiedy to widzieliśmy już oba jeziora z oddali postanowiliśmy wracać. Mieliśmy szczęście – na naszej trasie pojawiły się kozice. Wróciliśmy do schroniska nad Morskim Okiem na odpoczynek i nocleg.

Wędrówka od schroniska nad Morskim Okiem przez Czarny Staw i podejście szlakiem na Rysy, aby zobaczyć oba jeziora z góry zajęła nam około 3 godzin.

Czarny Staw pod Rysami, widok na Morskie Oko

Czarny Staw pod Rysami Tatry

Czarny Staw pod Rysami i Morskie Oko

Czarny Staw pod Rysami Tatry

SZLAKI GÓRSKIE PROWADZĄCE Z MORSKIEGO OKA

Morskie Oko nie musi być celem samym w sobie. Stąd można ruszyć na wiele innych szlaków w Tatrach Wysokich, a są to:

  • Szlak na Rysy przez Czarny Staw pod Rysami
  • Mięguszowiecka Przełęcz Pod Chłopkiem
  • Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką

Morskie Oko Tatry

MORSKIE OKO POGODA

Jak to w górach pogoda zmienną jest, a szlak na Morskie Oko długi. Pamiętajcie zatem, aby dobrze się przygotować na wędrówkę i miejcie na uwadze pogodę, którą warto sprawdzić przynajmniej dzień przed wycieczką.

Inne warunki pogodowe będą zimą, inne latem.

Przeczytajcie: Co zabrać na wyjazd w góry? Lista rzeczy, których nie może zabraknąć podczas wyprawy.

Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody, wygodne, stabilne buty oraz kurtkę przeciwdeszową. Zimą wędrówka na pewno wydłuży się ze względu na obecny śnieg. Przyda się też czołówka lub latarka, gdybyście nie zdążyli zejść ze szlaku przed zmrokiem.

MORSKIE OKO MAPA SZLAKU

Pomimo tego, iż Morskie Oko jest bardzo skomercjalizowane i na trasie spotyka się nieszczęsne bryczki z leniwymi turystami, dla których los koni jest nieistotny warto w to miejsce przybyć. Morskie Oko jest zjawiskowo piękne. Cieszymy się, iż mogliśmy je zobaczyć zarówno w zimowej, jak i letniej szacie.

Byliście już nad Morskim Okiem?

 

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!