Wrzeszcz to dzielnica Gdańska, do której lubimy wracać. Przyciągają nas: tamtejsza przyroda, klimatyczne uliczki, podróż w czasie, wyjątkowe smaki. Mamy swoje ulubione miejsca, w których zatrzymujemy się na przekąskę, pyszną kawę, aby kupić starą, wysłużoną książkę z antykwariatu, a czasem żeby popatrzeć na tajemnicze wille.

Gdańsk Wrzeszcz to dla nas czasy retro. Wyjaśnimy Wam dlaczego.

GDAŃSK WRZESZCZ

Dzielnica ta dzieli się na Wrzeszcz Górny i Wrzeszcz Dolny. W każdej z nich możecie doświadczyć niesamowitych miejsc, które przeniosą Was do dawnych lat. W końcu to spacer po Gdańsku w stylu retro!

We Wrzeszczu Górnym czekają na Was willowe i przyrodnicze atrakcje.

JAŚKOWA DOLINA W GDAŃSKU WRZESZCZU

Będąc we Wrzeszczu, odwiedźcie romantyczną Jaśkową Dolinę. Już sama nazwa rozbudza wyobraźnię.

Spacerując Jaśkową Doliną mija się zabytkowe wille i pałacyki, które wyglądają jak z bajki.

Zachwyca zabytkowa Willa Kirsch z 1856 roku, będąca własnością prywatną. Willa jest zawsze pięknie przystrojona w czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Widać, że właściciele bardzo dbają o to miejsce.

Kolejna willa, w którą lubimy się wpatrywać i wyobrażać sobie, że w takiej mieszkamy, to Willa Schrey, znajdująca się przy ulicy Jaśkowa Dolina 19. Obiekt ten wpisany jest do rejestru zabytków Gdańska, a powstał w roku 1899.

Spacerując skręćcie w prawo, w ulicę Stanisława Pawłowskiego, gdzie na lekkim wzniesieniu znajdują się kolejne tajemnicze wille.

Ta, która architekturą przypomina pałac Disneya to willa architekta Jakuba Henkenhafa.

Z ulicy Pawłowskiego udajcie się w leśną ścieżkę, która prowadzi wzgórzem. Dojdziecie nią do starej leśniczówki, w której kiedyś znajdowała się restauracja – Forsthaus. To jeden z piękniejszych budynków Gdańska. Marzy nam się, aby kiedyś znowu móc się tutaj napić kawy, herbaty i zjeść pyszny, staropolski obiad.

Spacerując po Jaśkowej Dolinie warto odnaleźć pomnik przyrody jakim jest Dąb Zwycięstwa. Tuż obok drzewa znajduje się głaz z wyrytym napisem: Gepflanzt am 18 Octbr. 1863” / Zasadzone 18 października 186).

JAŚKOWA DOLINA, GDAŃSK WRZESZCZ

Przeczytajcie: Stocznia Cesarska w Gdańsku i inne industrialne tereny.

SZLAK WZGÓRZAMI TRÓJMIASTA

Kolejną atrakcją Jaśkowej Dolina w Gdańsku Wrzeszczu jest Szlak Wzgórzami Trójmiasta. Można tutaj spotkać leśną zwierzynę i podziwiać Gdańsk z 4 dostępnych punktów widokowych.

Koniecznie odszukajcie Teatr Leśny. Chętnie byśmy obejrzeli przedstawienie teatralne w środku lasu. A Wy?

W pobliżu Teatru Leśnego znajduje się również 2-metrowy pomnik Jana Gutenberga.

Udajcie się również na tzw. Królewskie Wzgórze zwane również „Ślimak” „Sobótka” lub „Jaśkowa Góra”. Królewskie Wzgórze jest najwyższym wzniesienie w dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. Polodowcowa rzeźba terenu sprawia, iż jest to ciekawa atrakcja. Dociekliwi odkryją punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na latarnię morską. Na Królewskie Wzgórze prowadzi leśna ścieżka od ulicy Traugutta lub Jaśkowa Dolina – traficie bez problemu! Przy ulicy Traugutta Waszą uwagę niech zwróci zabytkowy Dwór Studzienka w stylu barokowym.

TEATR LEŚNY, GDAŃSK WRZESZCZ

TEATR LEŚNY, GDAŃSK WRZESZCZ

We Wrzeszczu Dolnym z kolei czeka na Was moc atrakcji w stylu retro. Spacer rozpocznijcie przy pięknym parku Kuźniczki i dworze o tej samej nazwie.

PARK KUŹNICZKI I DWÓR KUŹNICZKI / WRZESZCZ DOLNY

Kuźniczki to park niewielkich rozmiarów. Idealny, aby przysiąść na ławce, odpocząć, poczytać czy napić się kawy. Na jego teren prowadzi zabytkowa brama z napisem „Park Kuźniczki”.

Nas natomiast oczarowuje dwór znajdujący się tuż obok i będący najstarszym budynkiem w tej części Gdańska. Zabytkowy Dwór Kuźniczki został wybudowany w stylu rokoko. Od tego miejsca można rozpocząć wędrówkę słynną ulicą Wajdeloty – będącą wizytówką Dolnego Wrzeszcza.

PARK KUŹNICZKI I DWÓR KUŹNICZKI , GDAŃSK WRZESZCZ

ULICA WAJDELOTY

Dzisiaj jest to hipsterska część Gdańska Wrzeszcza, z wegańskimi restauracjami i barber shopami. Jednak mimo tych zmian nadal znajdziecie tutaj sklepy ze starociami, antykwariat, zielarnię, złotnika i wiele innych miejsc, w których czas jakby się zatrzymał. Połączenie współczesnej hipsterki i czasów PRL idealnie do siebie pasuje.

ULICA WAJDELOTY, GDAŃSK WRZESZCZ

Sercem ulicy Wajdeloty w Gdańsku Wrzeszczu jest Rondo Güntera Grassa.

W tej okolicy uwielbiamy wracać do sklepu U Sławka – rupieciarni, w której można kupić prawdziwe perełki.

Spacerując ulicą Wajdeloty, zawitajcie też do klimatycznego antykwariatu znajdującego się pod numerem 22. Uwielbiamy atmosferę antykwariatów! Sterty książek, stare, wysłużone meble, no i ekscytacja związana z poszukiwaniem książki idealnej dla siebie.

ULICA WAJDELOTY, GDAŃSK WRZESZCZ

ULICA WAJDELOTY, GDAŃSK WRZESZCZ

ULICA WAJDELOTY, GDAŃSK WRZESZCZ

Przeczytajcie: Muzea w Gdańsku, które warto zwiedzić. Poznajcie stolicę Pomorza!

RZEKA STRZYŻA

Będąc we Wrzeszczu Dolnym, nie można zapomnieć o małej, niepozornej rzeczce Strzyża, której okolicę gdańszczanie czasami nazywają „małą Wenecją”. Wije się między kamieniczkami, dodając jeszcze większego uroku temu miejscu. Aby zobaczyć „małą Wenecję”, skręćcie w ulicę Konrada Wallenroda.

MIEJSCA ZWIĄZANE Z GUNTEREM GRASSEM

Zwiedzając Dolny Wrzeszcz, wybierzcie się koniecznie na ulicę Lelewela graniczącą z ulicą Wallenroda. To tutaj, w kamienicy numer 13, mieszkał Günter Grass – niemiecki pisarz, twórca słynnego Blaszanego bębenka, noblista związany z Gdańskiem.

W pobliżu jest malowniczy Park Wybickiego, w którym można obejrzeć pomnik-ławeczkę, na której zasiada słynny Günter Grass z Oskarem. Pięknie jest tutaj jesienią, kiedy na pomnik-ławeczkę spadają kolorowe liście.

GDAŃSK WRZESZCZ - POMNIK ŁAWECZKA Z GUNTEREM GRASSEM I OSKAREM

Günter Grass uwielbiał Gdańsk Wrzeszcz i często bywał w butikowym hotelu Villa Eva.
W obiekcie znajduje się pokój, w którym pisarz często nocował. Z okna pokoju jest widok na ogród ze starą jabłonią, z której jako dziecko zrywał jabłka. Może zapragniecie nocować w Villi Eva i wynajmiecie właśnie ten pokój na nocleg? W hotelu działa też restauracja, w której można skosztować Menu literackiego – „Spiżarnia Güntera Grassa”. Zajrzyjcie do księgo gości, bo tam znajduje się wpis pisarza.

VILLA EVA W GDAŃSKU WRZESZCZU

VILLA EVA W GDAŃSKU WRZESZCZU

W Gdańsku znajdziecie inne miejsca związane z pisarzem. Warto przeczytać na ten temat nasz inny artykuł: Historia Gdańska – szlakiem znanych gdańszczan.

KOLONIA RZESZY

Na tym osiedlu mieszkali dawniej pracownicy stoczni, a zaprojektował je Albert Carsten. Udajcie się na ulicę Kochanowskiego i Klonowicza, aby odkryć Kolonię Rzeszy. Bajkowa architektura na pewno Was zachwyci i nie będziecie dowierzać, iż takie miejsca zostały jeszcze w wielkim Gdańsku. Kolonia Rzeszy to mniej znana atrakcja w Gdańsku Wrzeszczu.

MURALE WE WRZESZCZU

W trakcie wycieczki po Gdańsku Wrzeszczu, warto również udać się w miejsce, w którym króluje sztuka uliczna. Chodzi o Wrzeszcz Pointz na ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego. Dwóch podróżników zafascynowanych amerykańskimi podwórkami 5 Pointz po powrocie ze Stanów Zjednoczonych postanowiło przenieść tę kolorową przestrzeń do Gdańska. Zaprosili oni do współpracy popularnych graficiarzy z Trójmiasta i stworzyli niezwykłą galerię murali. Galeria zmienia się co pół roku.

MURALE GDAŃSK WRZESZCZ

GMACH POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ

Jeśli lubicie podziwiać ciekawą architekturę to koniecznie udajcie się do Politechniki Gdańskiej, która znajduje się w Gdańsku Wrzeszczu przy ulicy Gabriela Narutowicza. Ta techniczna uczelnia państwowa zaczęła funkcjonowanie w 1899 roku.

Główny gmach uczelni zachwyca neorenesansową architekturą. Mnóstwo tutaj motywów rzeźbiarskich.

Zapraszamy Was również do wnętrz Politechniki Gdańskiej. To co nas najbardziej oczarowało w jej wnętrzach to Dziedziniec Heweliusza.

Wokół politechniki jest sporo parków – to idealne miejsce na spacer.

KOLONIA ABEGGA

W pobliżu Politechniki Gdańskiej znajduje się kolejna atrakcja Gdańska Wrzeszcza – jakże mało znana. Jest to Miasto Ogród, inaczej Kolonia Abegga. Zespół bliźniaczych budynków robotniczych, które tutaj się mieszczą wpisano do rejestru zabytków, gdyż tworzą one dowód na budowę obiektów w myśl socjalistycznego urbanizmu. Panuje tu autentyczny klimat dawnych czasów i dzięki temu miejscu możemy poznać Miasto Ogród i jego ideę.

MAPA SPACERU PO GDAŃSKU WRZESZCZU

Będąc w Gdańsku Wrzeszczu, wczujcie się w klimat dawnych lat, który łączy się z nowoczesnością. Podziwiajcie kamienice z duszą i zdobiące je balkoniki oraz tajemnicze drzwi. Gdańsk Wrzeszcz przepełnia niesamowity duch historii. Będzie to niezapomniany spacer po tej gdańskiej dzielnicy.

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!