Lubicie baśnie, bajki? Jeżeli tak to w Dworze Dawidy poczujecie się jak w bajce. Tutaj każdy kąt skrywa tajemnice i szeptami je opowiada. Mury Dworku pamiętają czasy wojny, polowań, towarzyskich spotkań, ale i też czasy, kiedy Dwór popadał w ruinę. Park i pobliski las to miejsca, w których być może ukryły się wróżki, elfy, trolle – kto wie? Dziecięca wyobraźnia na pewno w tym miejscu będzie miała pole do popisu. Dwór Dawidy – kolejne miejsce na mapie Polski, które ma duszę i to jaką! Jeżeli wybieracie się w te strony i zastanawiacie się gdzie nocować na Warmii to Dwór Dawidy będzie bardzo dobrym wyborem. Zaraz Wam to udowodnimy.

DWÓR DAWIDY NA WARMII

Stary Dwór Dawidy znajduje się niedaleko Pasłęka w województwie warmińsko – mazurskim. Historia dworku sięga aż XVIII wieku. To miejsce dawnych Prus Wschodnich.

Dwór w swojej historii niszczał, przechodził „z rąk do rąk”. Na szczęście w roku 1976 miejsce to wraz z parkiem nabyli państwo Matuszewiczowie, którzy budynek odrestaurowali według pierwowzoru. Następnie w roku 2009 zespół dworsko – parkowy nabył pan Jan Kozłowski, który do dnia dzisiejszego jest właścicielem tego magicznego miejsca.

Dworek otacza park oraz wiekowe dęby, lipy i buki. Nad głowami przelatują ptaki. Tutaj wszystko ma duszę – każdy zakamarek, każdy mebel, otaczająca przyroda. Śpiew ptaków na dworze, skwierczenie kominka w salonie, zapach domowego obiadu, skrzypienie podłóg i drzwi.

Czuliśmy się czasami jak w domu strachów, a z drugiej strony jakbyśmy przenieśli się do świata baśni i bajek. Jedno jest pewne: pobyt w Dworku Dawidy to podróż w czasie. Dwór Dawidy wraz z otoczeniem tworzy niesamowitą atmosferę. To miejsce jest jak nieznany świat, który czym prędzej trzeba odkryć.

Dwór Dawidy, gdzie nocować na Warmii

Dwór Dawidy, gdzie nocować na Warmii

Dwór Dawidy, gdzie nocować na Warmii

POKOJE DLA GOŚCI W DWORZE DAWIDY

W Dworze Dawidy na Warmii do dyspozycji gości jest 5 pokoi:

 • Apartament Słobity
 • Pokój Kwitajny
 • Apartament Galiny – koniecznie przeczytajcie artykuł na temat Pałacu i Folwarku Galiny
 • Pokój Gładysze
 • Apartament Sztynort

My zdecydowaliśmy się na pobyt w pokoju Kwitajnym. Jest to pokój dwuosobowy. Bardzo kameralny, urządzony w starym stylu z klimatem. Znajduje się na pierwszym piętrze Dworu. Widok z okna jest na park.

Wszystkie pokoje mają wnętrza z duszą. Dominuje drewno, deski w podłodze ruszają się i skrzypią, stare i wysłużone szafy ciężko się otwierają, zabytkowe skrzynie skrywają skarby. Komody, lampki w stylu retro, ususzona jemioła, niesamowicie piękne światło, które wpada przez okna do pomieszczeń, zapach ognia z kominka, portrety ludzi z dawnych lat – to wszystko tworzy atmosferę jak z Narni, świata legend i tajemnic.

Nocowanie na Warmii w takim miejscu jest nie lada przeżyciem.

Goście Dworu Dawidy mogą również korzystać ze wspólnego salonu z kominkiem. W czasie naszego pobytu prócz nas w Dworku gościła tylko jedna para z dzieckiem, dzięki temu salon z kominkiem mieliśmy tylko dla siebie.

Dwór Dawidy, gdzie nocować na Warmii

Dwór Dawidy, gdzie nocować na Warmii

JEDZENIE W DWORZE DAWIDY

W koszt noclegu mieliśmy wliczone śniadanie. Zaserwowano naleśniki na ciepło z twarogiem, twarożek ze szczypiorkiem, ser, wędlinę, paprykę, płatki, ciasto, jogurty, kawę, herbatę. Akurat w aspekcie śniadań mogłoby być lepiej, ale myślę, że tak mały wybór produktów, brak większej ilości warzyw i owoców, brak soku wynikał z tego, iż w Dworku była niewielka ilość osób.
Zamówiliśmy też obiadokolację. Każdego dnia serwowany jest jeden posiłek trzydaniowy – zupa, drugie danie i deser. Nam podano barszczyk, sandacza z kopytkami i sałatką oraz makowiec z gruszkami. Wszystko było przepyszne i domowe.

Dwór Dawidy, gdzie nocować na Warmii

ptaki Warmia

Warmia przyroda

OKOLICA DWORU DAWIDY NA WARMII

Jeżeli zdecydujecie się na dłuższy pobyt – my nocowaliśmy na Warmii tylko jedną noc – warto odwiedzić okoliczne miejsca i miejscowości.

W okolicy znajdziecie:

 • Wieś Aniołowo
 • Pałac Bałoszyce
 • Frombork – małe miasteczko nad Zalewem Wiślanym, związane z życiem Mikołaja Kopernika.

O Fromborku napisaliśmy osobny artykuł:  Atrakcje Fromborka. Katedra, Planetarium i Mikołaj Kopernik.

 • Zespół Pałacowo – Parkowy w Janowie
 • Kanał Elbląski i Jezioro Druzno
 • Malbork z Zamkiem Krzyżackim
 • Pasłęk i okolice
 • Stadnina koni Rzeczna
 • Wysoczyzna Elbląska dla miłośników rowerowych wycieczek
 • Zalew Wiślany

Odwiedziliśmy pobliską wieś Aniołowo, a skusiły nas właśnie Anioły, które podobno przelatują tam nad głowami.  Aniołowo to jedyna taka nazwa miejscowości w Polsce. Aniołów w Aniołowie mnóstwo, a wioska nazywana jest miejscem z duszą.

Wieś Aniołowo

Aniołowo założył Friedrich Wildenberg w 1315 roku. To co przyciąga do tej małej miejscowości to nie tylko wszechobecne Anioły, ale też ukształtowanie terenu. Aniołowo leży w Anielskiej Dolinie. Zauważa się tutaj krajobraz typowy dla terenów Żuław Wiślanych – niziny, ale i też krajobraz górzysty z dolinami, które mają strome zbocza. Przez środek wsi przebiega droga, zdobi ją również strumyk zwany Potokiem Aniołowa.
Domostwa położone są zarówno na wzniesieniach, jak i na zagłębieniach terenu. Wszystko to tworzy bardzo malowniczy wiejski pejzaż.

Na tablicy informacyjnej przeczytaliśmy, że wieś słynie z ekologicznej żywności, skosztować tutaj można anielskich smaków i spotkać się z miłośnikami aniołów. Brzmi ciekawie, prawda?

Jeżeli zawitacie do Dworku Dawidy na krótko to warto delektować się otaczającą przyrodą, spacerować po parku, pobliskich lasach i polach. Jest tam pięknie, cicho i bardzo spokojnie, a może i zwierzynę uda się spotkać. Dworek kiedyś pełnił funkcję spotkań myśliwych i w tych okolicach odbywały się polowania. W Dworku zobaczycie elementy nawiązujące do myśliwskich zwyczajów.

DWÓR DAWIDY – INFORMACJE PRAKTYCZNE 

 • Koszt za dobę ze śniadaniem w pokoju Kwitajnym za dwie osoby: 193,60 zł
 • Koszt obiadokolacji: 100zł za dwie osoby
 • Koszt lampki wina: 12 zł
 • Opłata dodatkowa za zwierzę: 50zł

Wszystkie aktualności należy sprawdzić na stronie internetowej Dworu Dawidy.

Warmia, las, Dwór Dawidy

Największe atuty Dworu Dawidy

– położenie w otoczeniu przyrody i z dala od miejskiego zgiełku

– mile widziane zwierzęta

– bardzo dobre obiadokolacje

– klimatycznie urządzone wnętrza

– sielska atmosfera

Dwór Dawidy oczarował nas atmosferą, klimatem, wystrojem wnętrz. To Dwór pełen tajemnic, okurzonych książek, wysłużonych przedmiotów – magia. Przepięknie musi wyglądać tutaj złotą polską jesienią, wiosną, kiedy wszystko jest w rozkwicie lub w otulinie białego puchu.
W czasie naszego pobytu było szaro, buro i ponuro – ale taka aura nadawała też niesamowitego klimatu temu miejscu. Gdzie nocować na Warmii? Dwór Dawidy będzie doskonałym wyborem.

Jakie odwiedziliście miejsca z duszą? Może znacie inne miejsca, w których warto nocować na Warmii? 

 

Więcej o Warmii i Mazurach znajdziecie tutaj:
Warmińsko – mazurskie

 

Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!