Isle of Skye to druga co do wielkości wyspa w Szkocji. Zachwyca krajobrazami i surową przyrodą. Od dawna pragnęliśmy zobaczyć atrakcje Isle of Skye – to podobno Szkocja w miniaturze. Przedstawiamy Wam miejsca, które warto zobaczyć będąc na wyspie oraz dzielimy się informacjami praktycznymi.

QUIRAING NAJWIĘKSZA ATRAKCJA ISLE OF SKYE

Niesamowite krajobrazy na Isle of Skye są wszędzie, ale te na Quaring są zjawiskowe. Nie bez powodu właśnie to miejsce otwiera pokaźną listę atrakcji na szkockiej wyspie. Quaring to skalne osuwisko należące do górskiego pasma Trotternish. Wokół prowadzi szlak, który warto przejść, aby doświadczyć magii tego miejsca.

Trzy skały wiodą tutaj prym:

 • Igła / „The Needle”
 • Stół /„The Table”
 • Więzienie /„The Prison”

Do Quaring przybywają fotografowie z całego świata I to właśnie stąd pochodzi najwięcej pocztówkowych kadrów zrobionych na Isle of Skye.

Nazwa Quiraing pochodzi od staronordyckiego Kví Rand, co oznacza „okrągły fałd”.

Dystans: ok. 7 km
Czas przejścia: ok. 2 godziny

QUIRAING ATRAKCJA ISLE OF SKYE

QUIRAING ATRAKCJA ISLE OF SKYE

QUIRAING ATRAKCJA ISLE OF SKYE

QUIRAING ATRAKCJA ISLE OF SKYE

Przeczytajcie: Londyn – top zestawienie miejsc, które warto zobaczyć.

OLD MAN OF STORR

Quaring ma swoją konkurencję. Są nią trzy charakterystyczne skały o nazwie Old Man of Storr. Wśród jednej z nich można dopatrzyć się twarzy starca – stąd nazwa. W tym miejscu kręcono sceny do filmu Prometeusz i Bardzo fajny Gigant. Koniecznie trzeba zobaczyć Old Man Of Storr. Najlepsze widoki gwarantuje wspięcie się na pobliskie wzgórze.

Dystans: ok. 4 km
Czas przejścia: ok. 1h 15 min

OLD MAN OF STORR ISLE OF SKYE

OLD MAN OF STORR ISLE OF SKYE

FAIRY GLEN

Kolejne osuwisko, które nazywane jest Quaring w miniaturze. Spaceruje się wokół małych, stożkowych wzgórz pokrytych zieloną trawą. Trochę jak z innej planety. Pomiędzy stożkami znajdują się małe jeziorka.

FAIRY GLEN ISLE OF SKYE

FAIRY POOLS NA ISLE OF SKYE

Drugie miejsce w zestawieniu ciekawych atrakcji na Isle of Skye zawierających w nazwie słowo „wróżka”. Fairy Pools znajduje się u stóp majestatycznych gór Black Cuillins. Malownicze baseny z krystaliczną wodą przyciągają turystów z całego świata.

Dystans: 2,5 km
Czas przejścia: ok. 40 minut

FAIRY POOLS NA ISLE OF SKYE

FAIRY POOLS NA ISLE OF SKYE

LATARNIA MORSKA NEIST POINT – ATRAKCJA ISLE OF SKYE

Nasze ulubione miejsce, które zwiedziliśmy na Isle of Skye to latarnia morska Neist Point. Jest to najbardziej wysunięty na zachód punkt wyspy. Latarnię Neist Point wybudowano ponad sto lat temu. Do dzisiaj jest czynna i wskazuje drogę. Krajobrazy wokół są zjawiskowe. Majestatyczne klify porośnięte soczyście zieloną trawą, morze, pasące się owce. Wrażenia z tego miejsca są niezapomniane.

LATARNIA MORSKA NEIST POINT ATRAKCJA ISLE OF SKYE

LATARNIA MORSKA NEIST POINT ATRAKCJA ISLE OF SKYE

LATARNIA MORSKA NEIST POINT ATRAKCJA ISLE OF SKYE

LATARNIA MORSKA NEIST POINT ATRAKCJA ISLE OF SKYE

LATARNIA MORSKA NEIST POINT ATRAKCJA ISLE OF SKYE

ZAMEK DUNVEGAN

Być na Isle of Skye i nie zobaczyć takiej atrakcji jak Zamek Dunvegan? Nie ma takiej możliwości. To przecież najbardziej popularne zamczysko na Isle of Skye i najstarszy zamek w Szkocji. Uroku temu miejscu dodają malownicze ogrody. Wnętrza obiektu również warto zwiedzić.

ZAMEK DUNVEGAN SZKOCJA ISLE OF SKYE CO ZOBACZYĆ

ZAMEK DUNVEGAN SZKOCJA ISLE OF SKYE CO ZOBACZYĆ

ZAMEK DUNVEGAN SZKOCJA ISLE OF SKYE CO ZOBACZYĆ

ZAMEK DUNVEGAN SZKOCJA ISLE OF SKYE CO ZOBACZYĆ

Przeczytajcie: Zamek Książ i Zamek Czocha. Zwiedzanie Dolnego Śląska.

CORAL BEACH NA ISLE OF SKYE

Tuż obok zamku Dunvegan znajduje się koralowa plaża, która wcale nie jest pokryta koralem. Najpiękniejszy, koralowy kolor plaża ma w słoneczne dni. Nasz dzień był pochmurny, ale mimo to odcień wody przypominał nam ten widziany na plażach w Tajlandii.

CIEKAWOSTKA

Plaża Coral Beach zawdzięcza swój odcień wysuszonym i wybielonym na słońcu wodorostom o nazwie marel, które kształtem i kolorem przypominają koralowce.

Najpiękniejsze widoki rozciągają się ze wzgórza Cnoc Mor a Ghrobain. Każdego dnia ma tutaj miejsce zjawisko przypływu i odpływu.

Dystans w dwie strony: ok. 4 km

CORAL BEACH NA ISLE OF SKYE

CORAL BEACH NA ISLE OF SKYE

CORAL BEACH NA ISLE OF SKYE

CORAL BEACH NA ISLE OF SKYE

KILT ROCK

Klif o nazwie Kilt Rock warto zobaczyć będąc na Isle of Skye. Jego największa atrakcją jest wodospad Mealt Falls, z którego woda spada z wysokości 60 metrów.

SLIGACHAN OLD BRIDGE

W naszej podróży po szkockiej Isle of Skye nie mogliśmy pominąć takiej atrakcji jak stary most Sligachan w tle którego królują majestatyczne góry Black Cuillin. Most został zbudowany w latach 1810-1818 przez inżyniera Thomasa Telforda. Waszą uwagę zwróci na pewno Pomnik Bohaterów Wzgórz. Warto pójść dalej i odnaleźć ukryty miedzy górami biały domek, który jest obiektem często fotografowanym na Isle of Skye.

SLIGACHAN OLD BRIDGE SZKOCJA

PORTREE

Tutaj tętni życie na Isle of Skye. Portree jest największym miastem na wyspie i pełni funkcje portu. Warto przybyć do miasteczka na spacer, posiedzieć w jednym z tutejszych pubów, zrobić pocztówkowe zdjęcie z punktu widokowego na kolorowe domki. Wielu turystów w Portree nocuje, gdyż miejsce stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji Isle of Skye.

PORTREE ATRAKCJE ISLE OF SKYE

PORTREE ATRAKCJE ISLE OF SKYE

DROGA NA ISLE OF SKYE – CO ZOBACZYĆ NA TRASIE?

Zmierzając na Isle of Skye nie mogliśmy odmówić sobie szkockich atrakcji, które są po drodze. I tak w drodze na wyspę zwiedziliśmy jezioro Loch Ness i zamek Eilean Donan. Powrót z Isle of Skye przebiegał już inną trasą, tak aby dotrzeć na słynny Glenfinnan Viaduct i do Glen Coe.

ZAMEK EILEAN DONAN

Eilean Donan odwiedziliśmy w drodze na Isle of Skye. Obiekt położony jest na wyspie Loch Duich w pobliżu miejscowości Dorni – rejon szkockiego Highland. Aby wejść na teren zamku należy przejść przez kamienny most. Eilean Donan najpiękniej prezentuje się z oddali. Kręcono tutaj między innymi sceny do filmu Loch Ness oraz takie seriale jak: “Avengers” i “Olivier’s Travel”. Wnętrza zamku można zwiedzać.

ZAMEK EILEAN DONAN

JEZIORO LOCH NESS

Jadąc na Isle of Skye nie mogliśmy odmówić sobie wizyty w najpopularniejszej szkockiej atrakcji, a jest nią jezioro Loch Ness. Co tutaj przyciąga turystów jak magnes? Legenda o potworze z głębin i zagadki z nim związanej. Potwór o imieniu Nessie był podobno widziany w tymże jeziorze przez kilka osób, ale nigdy nie dowiedziono, iż fakty te są prawdziwe. Niemniej cały czas nie brakuje śmiałków, którzy chcieliby Nessie zobaczyć i udowodnić, że istnieje.

Dla wielu Szkotów potwór Nessie stał się dobrym pomysłem na biznes w tych okolicach.

Jezioro Loch Ness jest drugim największym pod względem powierzchni i drugim najgłębszym jeziorem w Szkocji. Jego pochodzenie jest polodowcowe.

WIADUKT HARREGO POTTERA – GLENFINNAN VIADUCT

Od dłuższego czasu marzyliśmy, aby zobaczyć stary pociąg parowy pędzący do Hogwart-u. Takie atrakcje możliwe są tylko w Szkocji.

Słynny Glenfinnan Viaduct ma 380 metrów i położony jest w dolinie rzeki Finannce. Przejeżdżający przez niego pociąg można oglądać kilka razy dziennie na jednym z punktów widokowych, do których prowadzą łatwe ścieżki. Glenfinnan Viaduct to niesamowita atrakcja dla turystów i fotografów.

Na tych terenach kręcono trzy części Harrego Pottera – Komnata Tajemnic, Więzień Azkabanu i Czarna Ognia oraz kilka innych filmów.

Marzy nam się, aby kiedyś być pasażerami tego pociągu – podobno trasa West Highland Line, którą pokonuje jest zjawiskowa pod względem krajobrazowym i należy do najpiękniejszych na świecie.

WIADUKT HARREGO POTTERA - GLENFINNAN VIADUCT

WIADUKT HARREGO POTTERA - GLENFINNAN VIADUCT

DOLINA GLEN COE

Malownicza dolina Glen Coe zachwyca szkockimi krajobrazami. Niestety na to miejsce nie mieliśmy zbyt wiele czasu. W Glen Coe warto zatrzymać się na dłużej, gdyż zachwycają tutaj jeziora, góry, fiordy, wodospady. Warto przejechać drogę A82 – jest bardzo malownicza.

Ponadto w Glen Coe warto zwiedzić:

 • Szlak górski na Trzy Siostry: Aonach Dubh, Beinn Fhada i Gearr Aonach
 • Jezioro Loch Etive
 • Okolica Glen Coe Lochan
 • Wrzosowiska Rannoch Moor
 • The Lagangarbh Hut – biała chatka w Glen Coe z wielką górą w tle
 • Ruiny zamku Kilchurn w Loch Awe – okolice Glen Coe
 • Droga Glen Etive – przejazd przez malowniczą dolinę
 • Zewnętrzne tereny hotelu Kingshouse – można spotkać jelenie

Wracając z Isle of Skye zmierzaliśmy na city break do Edynburga – droga do stolicy Szkocji prowadziła przez powyższe malownicze tereny.

DOLINA GLEN COE SZKOCJA

JAK DOTARLIŚMY NA ISLE OF SKYE?

Kupiliśmy lot WizzAir z Gdańska do Edynburga. Loty do stolicy Szkocji odbywają się również z wielu innych miast w Polsce. W Edynburgu byliśmy w godzinach porannych i przyjechali po nas nasi znajomi, którzy mieszkają w New Castle w Anglii. Wspólnie ruszyliśmy w kierunku Isle of Skye zwiedzając pod drodze tereny jeziora Loch Ness i zamek Eilan Donan.

Czas przejazdu na trasie lotnisko Edynburg – Isle of Skye (z przystankiem nad jeziorem Loch Ness i na zamku Eilean Donan) wyniósł: 5 godzin.

Czas przejazdu na trasie Isle of Skye – Edynburg (z przystankiem na Glenfinnan Viaduct
i Glen Coe): 6 godzin.

Ze względu na wysokie ceny wypożyczenia samochodu i zakwaterowania w Szkocji zdecydowaliśmy się na podróż ze znajomymi ich prywatnym samochodem. Koszty dzieliliśmy po połowie. Dzięki temu nasz budżet nie został mocno nadszarpnięty.

ISLE OF SKYE ZACHÓD SŁOŃCA

GDZIE NOCOWAĆ NA ISLE OF SKYE?

Na Isle of Skye nocowaliśmy w: Antlers Point on the Loch w Geary.

Obiekt jest położony na północy wyspy, na wzniesieniu i otaczają go piękne krajobrazy.

Do dyspozycji mieliśmy: aneks kuchenny, salon, dwa pokoje i łazienkę.

Byliśmy zadowoleni z tego wyboru, a więc i Wam polecamy.

POGODA NA ISLE OF SKYE

Jak wiadomo szkocka pogoda zmienną jest. I tak jednego dnia można doświadczyć wszystkich pór roku. Pogoda na Isle of Skye to tak naprawdę loteria. Byliśmy na wyspie w połowie września i pogodę mieliśmy bardzo słoneczną. Czasami lekko padało i wiało – co akurat nam nie przeszkadzało, gdyż na takich terenach uwielbiamy mroczny klimat.

Uroku dodawały fioletowe wrzosy, które w tym czasie pokrywają Szkocję.

Mieszkańcy powiadają, iż na Isle of Skye najpiękniejsza pogoda jest w maju i czerwcu lub wczesną jesienią. Latem bywa tłoczno i jeszcze drożej. Ze względu na nasze zamiłowanie do jesiennych kolorów i nostalgicznej atmosfery polecamy właśnie ten czas. Wrzesień był idealny.

ISLE OF SKYE ZACHÓD SŁOŃCA

GDZIE ZJEŚĆ NA ISLE OF SKYE?            

Na Isle of Skye jedliśmy w następujących miejscach i wszystkie je rekomendujemy:

 • Old School Restaurant – stylowa restauracja z pysznym jedzeniem
 • The Misty – pizzeria
 • The Isles Inn – pub w Portree
 • Scorrybreac Boathouse – idealne miejsce na zrobienie grilla
 • Caora Dhubh Coffee Company – malownicze miejsce na kawę, obok destylarnia whisky
 • Stein – malownicza miejscowość nad Zatoką Loch, z której podziwialiśmy zachód słońca i zrobiliśmy piknik

Wyspa Isle of Skye i jej atrakcje na długo pozostaną w naszych sercach. Marzymy, aby do Szkocji wrócić – tym razem na tereny Glen Coe.

 

Więcej o Szkocji znajdziecie tutaj:
Szkocja

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!