Atrakcji Edynburga jest mnóstwo. Nie udało nam się wszystkiego zobaczyć i zdecydowanie musimy do Edynburga wrócić – czujemy niedosyt.

Centralna część Edynburga dzieli się na Stare i Nowe Miasto, które rozdziela malowniczy park Princes Street Gardens.  Stare Miasto zachwyca historycznymi budowlami i licznymi zabytkami, Nowe Miasto zaś gregoriańską architekturą, przestrzenią. Ponadto do Edynburga przyciągają klimatyczne szkockie puby.

Oto miejsca, które warto zobaczyć w stolicy Szkocji.

ROYAL MILE

Co warto zobaczyć w Edynburgu? Zestawienie ciekawych atrakcji zaczynamy od słynnej Royal Mile. To główna ulica miasta prowadząca od Zamku i Pałacu Holyrood.

Do Royal Mile zalicza się:

 • Wzgórze Zamkowe
 • Lawnmarket
 • High Street
 • Canongate

Przeczytajcie: Zamek Książ i Zamek Czocha. Zwiedzanie Dolnego Śląska.

Spacerując warto zwrócić uwagę na:

 • wysokie kamienice sięgające czasami aż 10 pięter
 • dudziarza ubranego w kilt grającego szkocką muzykę
 • closes, czyli wąskie korytarze między kamienicami prowadzące na podwórka, dziedzińce (np. do The Writer’s Museum, The Real Mary King’s Close, Bakehouse Close, Advocates Close, Dunbars Close)
 • muzea
 • kościoły, w tym Katedra Świętego Idziego z iglicą w kształcie korony, której wnętrza można zobaczyć bezpłatnie
 • pomnik Adam Smitha – szkockiego ekonomisty i filozofa
 • stylowe sklepy z whisky, kiltami
 • restauracje
 • częste występy uliczne
 • Pałac Holyrood – rezydencja brytyjskich monarchów
 • Zamek – można zwiedzić wnętrza
 • Camera Obscura & World of Illusions

Zamek w Edynburgu – jest najważniejszym zabytkiem w mieście. Uznawany za najwspanialszą twierdzę w Szkocji dumnie górującą w centrum na wulkanicznym wzgórzu. W Zamku przechowywane są klejnoty koronne oraz legendarny Kamień ze Scone – zwany też Kamieniem Przeznaczenia, który był proroczy, gdyż wskazywał kolejnych władców Wielkiej Brytanii. Obiekt ten można zwiedzać, a na szczególną uwagę zasługują: Pałac Królewski, Budynek Bramny, Wielka Sala, lochy, Narodowe Muzeum Wojny. Wstęp do Zamku jest płatny.

Royal Mile w Edynburgu atrakcja

VICTORIA STREET NA STARYM MIEŚCIE

To jedno z najbardziej instagramowych i obfotografowanych miejsc w Edynburgu. Uwagę tutaj zwracają ustawione w rzędzie kolorowe kamienice, w których mieszczą się sklepy i restauracje. Warto zobaczyć wspaniały widok na Victoria Street, który roztacza się z górnego tarasu po północnej stronie. Ulica powstała w latach  1829-1835 i zaprojektował ją Thomas Hamilton. Victoria Street łączy takie obszary Edynburga jak: Grassmarket ze Wzgórzem Zamkowym.

Victoria Street Edynburg atrakcja

GRASSMARKET

Na Grassmarket – w jednej z najstarszych części Edynburga dawniej handlowano bydłem i dokonywano publicznych egzekucji. Obecnie znajduje się tutaj mnóstwo pubów i barów, które tylko nazwami przypominają o mrocznej historii tego miejsca. Będąc tutaj warto zwrócić uwagę na studnię Bow Well z 1681 roku oraz wstąpić to The White Hart Inn – jednego z najstarszych pubów w Edynburgu.

PUNKT WIDOKOWY THE VENNEL

W pobliżu Grassmarket znajduje się najładniejszy punkt widokowy na Zamek – The Vennel. Między klimatycznymi domostwami są się schody – im wyżej się jest tym lepszy widok na Zamek. Z tego miejsca powstaje mnóstwo instagramowych zdjęć. Oczywiście Zamek mozna zobaczyć z wielu innych miejsc w Edynburgu. Widok na tą budowle jest sam w sobie niesamowitą atrakcją w Edynburgu.

Edynburg The Vennel punkt widokowy na zamek

PRINCES STREET GARDENS

Malowniczy park położony w centrum Edynburga, w pobliżu Zamku. Obecnie miejsce, w którym można się zrelaksować, wyciszyć, pospacerować. Dawniej było tutaj jezioro Nort Loch, którego zadaniem była ochrona miasta przed wrogiem. W parku zwracają uwagę liczne rzeźby, pomniki, a największy to Scott Monument wybudowany ku czci sir Waltera Scotta. Spacerując zwróćcie uwagę również na polski akcentpomnik niedźwiedzia Wojtka z żołnierzem. Kolejny pomnik tego słynnego niedźwiadka można zobaczyć w Sopocie. U podnóża Zamku uwagę zwraca secesyjna Fontanna Czarownic – Ross Fountain.

PRINCES STREET GARDENS atrakcja Edynburga

Co zobaczyc w Edynburgu

WZGÓRZE CALTON HILL

Na końcu Princes Street znajduje się malownicze wzgórze, z którego można podziwiać widoki na Edynburg. Ze 100 metrowej wysokości można zobaczyć panoramę miasta, w tym: zatokę i skałę Arthur’s Seat. Na Calton Hill znajduje się też kilka cennych budowli: The Nelson Monument, National Monument of Scotland, Dugald Stewart Monument. Szczególną uwagę zwraca „szkocki Akropol”, który nigdy nie został dokończony.

WZGÓRZE CALTON HILL Edynburg atrakcje

KSIĘGARNIA ARMACHAIR BOOKS

Jak już wiecie uwielbiamy odwiedzać stare, klimatyczne księgarnie, antykwariaty. W Edynburgu tej przyjemności również nie mogliśmy sobie odmówić, podobnie jak w Wenecji. Powędrowaliśmy do Armachair Books, która znajdziecie przy 72-74 West Port – w starożytnym domu księgarzy. Miejsce bardzo klimatyczne, z duszą i z cudownymi zbiorami książek.

KSIĘGARNIA ARMACHAIR BOOKS w Edynburgu co zwiedzić

NAWIEDZONY CMENTARZ GREYFRIARS KIRKYARD

W centrum Edynburga znajduje się kilka cmentarzy dodających jeszcze większej tajemniczości miastu – warto zwiedzić kilka z nich. Nagrobki w Szkocji są zupełnie inne niż w Polsce – stare, poszarzałe, niby niepozorne, ale jednak z klimatem. Jednym z takich cmentarzy jest Greyfriars Kirkyard. Uwagę zwraca tutaj bliskość grobów wraz z domostwami. Widok z okna na tajemniczy cmentarz? Co o tym myślicie? Ten cmentarz jest podobno nawiedzony – tak powiadają mieszkańcy Edynburga. Tutaj znajduje się nagrobek dla wiernego psa o imieniu Bobby, który po śmierci swojego pana przez 14 lat przebywał przy jego grobie.

CIEKAWOSTKA
Pomnik wiernego psa Grayfriars Bobby znajduje się na Grayfriars Place u zbiegu George IV Bridge i Candlemakers’ Row. Należy potrzeć psiaka po nosie, aby mieć szczęście.  I wstąpić na przekąskę lub drinka do Bobby’s Bar tuż obok.

Na cmentarzu Greyfriars Kirkyard zachowały się też stare mury miasta – The Flodden Wal.

Innym cmentarzem w Edynburgu, który warto odwiedzić jest St Cuthbert’s Cemetery.

CMENTARZ GREYFRIARS KIRKYARD Edynburg Szkocja

CMENTARZ GREYFRIARS KIRKYARD Edynburg Szkocja

NATIONAL MUSEUM

Będąc w Edynburgu znaleźliśmy też czas na muzea. Zwiedziliśmy Narodowe Muzeum Szkocji, które jest bardzo ciekawą interaktywną atrakcją. Ukazuje historię Szkocji oraz największe odkrycia, które miały wpływ na losy świata. Zobaczyć można między innymi: eksponat słynnej owieczki Dolly po raz pierwszy sklonowanej, szkielet tyranozaura czy też szczękę największego wieloryba.

Narodowe Muzeum Szkocji w Edynburgu

NATIONAL GALLERY OF SCOTLAND

W czasie spaceru po Princess Street Gardens udajcie się do galerii sztuki i muzeum w Edynburgu. Można obejrzeć tutaj pokaźną kolekcję dzieł malarstwa europejskiego.

DEAN VILLAGE I RZEKA LEITH

Dean Village (niegdyś osobna wioska, dzisiaj dzielnica Edynburga) jest oddalone od centrum. Można tutaj odetchnąć od zgiełku dużego miasta. Zachwyca zieleń, architektura budynków i romantyczna rzeka Leith wzdłuż której prowadzi ścieżka. Zwróćcie uwagę na wiadukt Dean Bridge oraz monument S. Bernard’s Well.

DEAN VILLAGE I RZEKA LEITH atrakcje Edynburga

co zobaczyć w Edynburgu

CIRCUS LANE

Instagramowa uliczka w Edynburgu, którą znajdziecie w dzielnicy Stockbridge – Nowe Miasto. Alejka ta przyciąga swoja fotogenicznością, a widoczny w tle kościół – St. Stephen’s Church dodaje jeszcze większego uroku.

CIRCUS LANE atrakcje w Edynburgu

BELFORD MEWS

W dzielnicy West End znaleźliśmy malownicze budynki, które dawniej były stajniami. Z czasem przerobiono je na ceglane domy, których cechą charakterystyczna stały się kolorowe drzwi. Kolejne bardzo urokliwe miejsce w Edynburgu będące atrakcją miasta.

INNE MIEJSCA W EDYNBURGU, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

 • Królewskie Ogrody / Botanical Garden
 • Free Walking Tour – wieczorny spacer po Edynburgu szlakiem duchów, tajemnic i zagadek
 • Mary King’s Close – mroczne podziemia Edynburga
 • Plaża Portobello
 • Leith – dzielnica portowa
 • Jacht Britannia – dawny jach królowej Elżbiety II udostępniony do zwiedzania
 • Muzeum Dzieciństwa z pokaźną kolekcją startych zabawek / Museum of Childhood
 • The People’s Story Museum – muzeum ukazujące życie klasy robotniczej w Edynburgu w dawnych czasach
 • The Writer’s Museum – muzeum ukazujące życie trzech najwybitniejszych szkockich pisarzy
 • The Camera Obscura z pięknym punktem widokowym na Edynburg
 • Muzeum Harrego Pottera
 • Wspinaczka na Arthur’s Seat
 • Malowniczy Laurieston Castle

co zobaczyc w Edynburgu zamek szkocja

POGODA W EDYNBURGU

Podobno w Szkocji jednego dnia mogą wystąpić wszystkie pory roku – sporo w tym prawdy. Szkocka pogoda zmienną jest. Edynburg położony jest we wschodniej części kraju – a tutaj pada mniej, a niżeli na zachodzie. To już spory plus. A tak naprawdę wszystko zależy od szczęścia, na jaką pogodę trafimy.

Dla nas Edynburg najpiękniej prezentuje się właśnie w pochmurnej pogodzie i skąpany w deszczu. Z tego też względu zdecydowaliśmy się odwiedzić miasto wczesną jesienią – we wrześniu. Było tak jak sobie wymarzyliśmy – czasem słońce, czasem deszcz, bywało chłodno i wilgotno. Taki Edynburg podoba nam się najbardziej. Na jesienną pogodę w Edynburgu nie narzekaliśmy.

Najcieplej i najwięcej słonecznych dni jest oczywiście latem. Zimą Edynburg skąpany w białym puchu – potrafi być bardzo magiczny. I w takiej odsłonie chcielibyśmy to miasto zobaczyć.

A więc – bez względu na termin przyjazdu do Edynburga pogoda może Was zaskoczyć. Ubierajcie się na cebulkę i koniecznie zabierzcie kurtkę przeciwdeszczową.

atrakcje Edynburga Royal Mile

GDZIE NOCOWAĆ W EDYNBURGU?

Tutaj nie mamy dobrych wieści, gdyż nasz nocleg rezerwowany przez portal Booking.com był nietrafiony ze względu na ogromny hałas dobiegający z ulicy tuż obok – Allison House 17 (przez ten link możecie dokonać rezerwacji tego obiektu). Intensywny ruch samochodowy i okna bez wyciszenia sprawiały, iż będąc w pokoju czuliśmy się jak na środku hałaśliwej ulicy. W nocy spaliśmy z zatyczkami do uszu. Gdyby nie intensywny hałas polecalibyśmy Wam to miejsce – znajduje się niedaleko centrum. Pokój mieliśmy mały, ale czysty wraz z prywatną łazienką, bez śniadań. Niestety ceny noclegów w Edynburgu są wysokie i trudno było znaleźć cokolwiek w rozsądnej cenie. Ten obiekt był pod tym względem najbardziej atrakcyjny.

GDZIE I CO ZJEŚĆ W EDYNBURGU?

Pobyt w Edynburgu bez skosztowania słynnego haggis się nie liczy. Mam nadzieję, że opis potrawy Was nie zniechęci do konsumpcji: to tradycyjne danie kuchni szkockiej przyrządzone z owczych podrobów – serca, wątroby, płuc. Dodatkami do zmielonego mięsa są: zioła, cebula i mąka owsiana. Danie to przypomina nasza polską kaszankę. My skonsumowaliśmy je w bardzo klimatycznym miejscu: Cafe Royal.

Miejsca, które polecamy na jedzenie, kawę, drinka:

 • Greyfriars Bobby’s Bar
 • The White Hart Inn
 • Black Sheep Coffee
 • The Milkman
 • Hideout Cafe Old Town
 • Cafe Royal
 • Saboteur

LOTY DO EDYNBURGA Z POLSKI

Do Edynburga z Polski najwygodniej dolecieć samolotem. Tanie linie lotnicze takie jak WizzAir, Ryanair oferują sporo połączeń z różnych miast Polski. My lecieliśmy z Gdańska liniami WizzAir. Do stolicy Szkocji można także dostać się rejsowymi liniami lotniczymi KLM – ceny przelotu w tym wypadku będą wyższe i z przesiadką.

Przeczytajcie: Jak znaleźć tanie loty? Praktyczne wskazówki na zakup tanich biletów lotniczych.

My połączyliśmy tygodniowe zwiedzanie szkockiej wyspy Isle of Skye z city breakiem w Edynburgu. W naszej ocenie jest to pomysł idealny, gdyż przy okazji jednego wyjazdu możecie doświadczyć niesamowitej szkockiej przyrody i klimatu miasta.

Lot z Gdańska do Edynburga trwał ok. 1.5 godziny.

Lotnisko z centrum miasta jest bardzo dobrze skomunikowane. Co chwilę kursują autobusy, tramwaje, inni przewoźnicy.

Jak zapewne zauważyliście powyżej widnieje pokaźna lista miejsc, które warto zobaczyć w Edynburgu będąc kolejny raz. To miasto urzeka klimatem, tajemniczością, licznymi atrakcjami. Dla nas jest bardzo nostalgiczne. Uwielbiamy takie miejsca i z całego serca polecamy Wam przeżycie niezapomnianego city breaku w Edynburgu.

 

Więcej o Szkocji znajdziecie tutaj:
Szkocja

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!