Kioto to dawna stolica Japonii. Rezydował tutaj cesarz. Miasto mnóstwa świątyń, parków, ogrodów, które zachwycają o każdej porze roku. Kioto pozostało tradycyjne, nie poddało się nowoczesności. Tutaj czas się zatrzymuje. Kioto to miasto gejsz. W naszym intensywnym planie podróży po Japonii Kioto zabraknąć nie mogło. Co warto zwiedzić w Kioto? Przeznaczyliśmy na zwiedzanie aż 3 dni. Oto miejsca, które zobaczyliśmy.

ZŁOTY PAWILON

Warto wybrać się do Kinkaku – ji, czyli Złoty Pawilon wraz z pięknym ogrodem, który jest bardziej oddalony od większości atrakcji Kioto. Obiekt ten podobnie jak Srebrny Pawilon został wzniesiony jako willa szoguna. Obiektów świątynnych na tym terenie było o wiele więcej, niestety liczne wojny domowe sprawiły, iż została tylko pagoda nad stawem. Złoty Pawilon w grudniu 1994 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

CO ZWIEDZIĆ W KIOTO? SREBRNY PAWILON

Udajcie się do Ginkaku – ji, czyli Srebrnego Pawilonu z reprezentatywną świątynią. Podziwiajcie przepiękny ogród i leśne tereny pokryte mchami, które na tym terenie się znajdują. Jesienią jest szczególnie malowniczo. Charakterystyczna dla kompleksu jest pagoda Kannon-den. Srebrny Pawilon został wzniesiony jako willa szoguna około 1482 roku.

KIOTO SREBRNY PAWILON

ŚCIEŻKA FILOZOFÓW

Opuszczając Srebrny Pawilon nie pomińcie Ścieżki Filozofów, która jest tuż obok. Spacer Ścieżką Filozofów dostarczy Wam pięknych wrażeń. Spacerując wzdłuż strumyka zobaczycie urokliwe domki, klimatyczne kawiarenki, sklepiki z japońskim rękodziełem, drogowskazy do małych świątyń.

Nazwa „Ścieżka Filozofów” wzięła się od japońskiego filozofa Kitarō Nishidzie, który właśnie tą drogą spacerował codziennie do pracy i rozmyślał. Ścieżka ma dwa kilometry i kończy się przy świątyni Nanzen-ji.

KIOTO ŚCIEŻKA FILOZOFÓW

KIOTO ŚCIEŻKA FILOZOFÓW

ŚWIĄTYNIA EIKAN-DO-ZENRIN-JI

Co jeszcze warto zwiedzić będąc w Kioto? Blisko świątyni Nanzen-ji znajduje się druga – mniej uczęszczana o nazwie Eikan-dō Zenrin-ji. To co zachwyca w tym miejscu to rozległy i malowniczy park, mistyczna atmosfera, gdyż można spotkać mnichów, malownicze mostki. Sama świątynia również zachwyca, gdyż położona jest na wzgórzu. Odwiedźcie to miejsce koniecznie.

ŚWIĄTYNIA EIKAN-DO-ZENRIN-JI KIOTO

GION

Wieczór spędźcie w Gion – dzielnicy gejsz. Gion to obowiązkowa atrakcja w Kioto. Może uda Wam się spotkać gejszę lub Maiko? Nam się udało. Chłońcie niesamowitą atmosferę Kioto.

KIOTO CO ZWIEDZIĆ GION

Będąc w Gion wybierzcie się na spektakl przedstawiający elementy japońskich tradycji do Teatru Corner.

Program spektaklu:

  • chado – ceremonia parzenia herbaty
  • kado – japońska sztuka układania kwiatów
  • gagaku – japoński styl muzyki dworskiej
  • kyogen – zabawny sposób przedstawienia japońskiego życia
  • koto – gra na japońskiej sześciostrunowej cytrze
  • kyomai- japoński taniec wykonany przez maiko
  • bunraku – tradycyjny japoński teatr lalek

Bilety do Teatru Corner kupuje się na miejscu – tuż przed spektaklem. Nie dokonuje się rezerwacji. Najlepiej przybyć do teatru wcześniej, aby być pewnym, że bilet się otrzyma. W przypadku dużej ilości chętnych na przedstawienie może się zdarzyć, że biletu zabraknie.

KIOTO ATRAKCJE SPEKTAKL W TEATRZE CORNER

Maiko
Uczennica ucząca się, aby zostać w przyszłości gejszą. Maiko nosi wystawne kimono, drewniane chodaki, a jej twarz i kark pokrywa gęsty, biały puder. Cechą charakterystyczną Maiko jest to, iż część karku pozostaje nie pokryta warstwą pudru.
Gejsza
Słowo to oznacza artystkę, kobietę sztuki. W Kioto zamiast słowa „gejsza” mówi się „geiko”. Gejszę trudniej spotkać niż Maiko będąc w Kioto. Wygląd gejsz jest bardziej skromny niż u Maiko, makijaż również jest bardziej naturalny.

Jeśli uda się Wam spotkać gejszę lub Maiko i będziecie chcieli to spotkanie uwiecznić na zdjęciu pamiętajcie, aby nie robić tego bez zapytania o zgodę. Maiko i gejsze są bardzo często „atakowane” przez turystów z aparatami. Utrudnia im to przejście do pracy, odbycie spaceru i funkcjonowanie w mieście. W wielu miejscach w Gion zauważycie, iż obowiązuje zakaz fotografowania, ma to związek również z zachowaniem turystów wobec gejsz i Maiko.

CO ZWIEDZIĆ W KIOTO

Będąc w Kioto warto zarezerwować nocleg w ryokanie.

Ryokan
W Japonii pełni funkcję noclegowni w tradycyjnym stylu. W takim miejscu można otrzymać również wyżywienie np. tradycyjne japońskie śniadanie i obiadokolację. Standard ryokanów jest różny – od skromnych po luksusowe i bardzo drogie. Wchodząc do ryokanu należy zdjąć buty i wymienić je na kapcie. Podłoga wyłożona jest tradycyjnymi matami – tatami. W pokoju znajduje się niski stolik – tsukue, poduszki do siedzenia – zabuton, japońskie łóżko – futon oraz szafa wkomponowana w ścianie – oshiire. Ryokany o wyższym standardzie posiadają wyjście na ogród, a nawet prywatne onseny.

Gdzie i co zjeść w Kioto i wiele innych informacji praktycznych o podróży do Japonii przeczytacie w poniższym artykule: Wycieczka do Japonii – jak zorganizować samodzielną podróż? Informacje praktyczne, porady.

KIOTO – CO ZWIEDZIĆ? BAMBUSOWY LAS ARASHIYAMA

Postarajcie się jak najwcześniej rano dotrzeć do lasu bambusowego w Arashiyamie – magicznej atrakcji Kioto. Dzięki temu unikniecie tłumów turystów i zrobicie piękne zdjęcia. To miejsce jest bardzo fotogeniczne. Odnajdźcie klimatyczną, bambusową aleję i cieszcie się jej pięknem, szczególnie spoglądając w górę.

BAMBUSOWY LAS ARASHIYAMA KIOTO

ŚWIĄTYNIA TENRYU-JI

Odwiedźcie mistyczną świątynię Tenryū-ji z ogrodami zen.

RZEKA HOZU I MAKAKI

Udajcie się nad zielono błękitną rzekę Hozu. Podziwiajcie otaczającą przyrodę. Możecie również wykupić rejs łódką po rzece. Lubicie makaki? Na wzgórzu w Arashiyama Monkey Park Iwatayama można je spotkać. Czeka Was wspinaczka, aby zobaczyć te urocze zwierzęta. Ze wzgórza malowniczo prezentuje się Kioto.

Przeczytajcie: Gibraltar – małpy, lotnisko i tajemnicza skała górująca nad miastem.

RZEKA HOZU I MAKAKI W KIOTO ATRAKCJE

ŚWIĄTYNIA GIO-JI

Zawitajcie również w mniejszej świątyni Giō-ji i w mchowym ogrodzie, który do niej należy. Mech zachwyci Was różnymi odcieniami szmaragdu, a kamienne ścieżki i spacer nimi sprawią, że zanurzycie się w tej malowniczej scenerii. Tutaj odetchniecie od tłumów turystów.

ŚWIĄTYNIA GIO-JI KIOTO

JESIEŃ W KIOTO

ATRAKCJE KIOTO / HISTORYCZNA DZIELNICA HIGASHIYAMA

Historyczna dzielnica Kioto. Warto tutaj spędzić chociaż jeden wieczór i wczesny poranek, aby zrobić piękne zdjęcia. Na poniższych zdjęciach zobaczycie dwa najpopularniejsze miejsca fotograficzne w tym miejscu: widok na pagodę Yasaka świątyni Hokan – ji i uliczka z tradycyjnymi, drewnianymi domkami – obszar Nineizaka.

HISTORYCZNA DZIELNICA HIGASHIYAMA KIOTO

FUSHIMI INARI – TAISHA

Pojedźcie do Fushimi Inari – Taisha – ogromnej świątyni u podnóża góry Inari z niekończącymi się bramami torii. Warto przejść bramami torii na sam szczyt. Wspinając się na górę mija się mnóstwo posążków lisów – to posłaniec Inari. U celu 4 kilometrowej trasy ujrzycie widok na Kioto. Przejście bramami torii na szczyt góry Inari zajmuje około 2 godzin.

FUSHIMI INARI – TAISHA KIOTO

NISHIKI MARKET

To jeden z najsłynniejszych targów świata i miejsce idealne dla fanów japońskiej kuchni. Można tutaj zrobić zakupy, ale i też zjeść przepyszne dania.

ŚWIĄTYNIA KIYOMIZU-DERA

Udajcie się do buddyjskiej świątyni będącej symbolem miasta – Kiyomizu – dera. Warto być w tym miejscu w czasie zachodu słońca i oglądać widoki z pagodą i świątynią w tle.

Kiyomizu – dera oznacza Świątynię Czystej Wody, a nazwa ta pochodzi od wodospadu, który kiedyś stąd wypływał.

Do świątyni prócz ogromnej ilości turystów przybywają ludzie zagubieni w życiu i będący w trudnych relacjach z innymi. Wizyta w świątyni ma pomóc odmienić ich los, a wejście na wysoką pagodę kobietom w ciąży ma ułatwić poród.

ŚWIĄTYNIA KIYOMIZU-DERA KIOTO CO ZWIEDZIĆ

Kioto to niesamowite miasto – z duszą, atmosferą mistyczności i tajemnicy. Poranny spacer po historycznej dzielnicy Kioto, zachód słońca na terenach świątynny Kiyomizu – dera, spektakl w teatrze Corner na długo pozostaną w naszej pamięci. Kioto na jeden dzień to zdecydowanie za mało. Warto Kioto zwiedzić na spokojnie i w stylu slow.

 

Więcej o Japonii znajdziecie tutaj:
Japonia

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!